Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    φιλοι μου γεια σας

    χτες αγορασα το P1i και μπορω να πω οτι ειμαι εντυπωσιασμενος...

    αυτο που ψαχνω ειναι μια voip εφαρμογη για symbian ωστε να μπορω να μιλησω μεσου ΙCALL απο το WLAN του σπιτιου μου


    μετα απο μια προχειρη αναζητηση στο νετ το μονο που βρηκα ειναι το UNIPHONE 1.2.2 το οποιο ομως κοστιζει 25€ και δεν ξερω αν αξιζει να πληρωσω για κατι τετοιο...

    το εχει δοκιμασει κανεις ; εχει να προτεινει κανεις καποιοα αξιοπηστη δωρεαν εφαρμογη;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stream : 11-11-07 στις 14:17.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.627
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για κάνε ένα κόπο και ψάξε στο iPmart και ποιό συγκεκριμένα εδώ.

  3. #3
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    σ ευχαριστω...το εριξα μια ματια αλλα για uniphone η κατι αναλογο δεν βρηκα κατι.. το μονο που βρηκα το fring το οποιο ναι μεν ειναι free..αλλα για να παιξει πρεπeι να εχει λογαριασμο στο skype...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stream : 13-11-07 στις 01:00.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    stream, πόσο σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το VoIP client απ' το κινητό σου;

    Διότι αν το χρησιμοποιήσεις μια στο τόσο, δεν αξίζει να δώσεις τα 25€. Αν όμως πρόκειται ν' ασχοληθείς ενεργά με το άθλημα, τότε αξίζει να τα επενδύσεις αν σου παρέχουν και τεχνική υποστήριξη.

    Το Skype είναι μια κλειστή πλατφόρμα που δεν θα σου συνιστούσα. Το κινητό που έχεις, σου δίνει πολλές δυνατότητες αν το χρησιμοποιήσεις σε συνεργασία με την σωστή δικτυακή πλατφόρμα.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    Μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει μια free εφαρμογή για symbian δεδομένο ότι όλο και περισσότερες κινητές συσκευές έχουν υιοθετήσει αυτό το λειτουργικό…πιστεύω ότι θα ήταν καλό και για τους πελάτες αλλά και τους voip providers …

    Στο pda μου με wm5 έχω εγκαταστήσει το sjphone και σε συνδυασμό με icall δουλεύει άψογα…θα ήθελα να υπάρχει κάτι ανάλογο για symbian .. Το pda όμως δεν είναι κινητό τηλέφωνο(τουλάχιστον το δικό μου) και δεν το έχω και πάντα μαζί μου …το κινητό μου όμως πάντα…

    Αυτή την στιγμή πληρώνω περίπου 150€ τον μηνά για το κινητό διότι το χρησιμοποιώ παρά πολύ λόγου δουλειάς …η σκέψη μου είναι στο σπίτι και στο γραφείο που υπάρχει διαθέσιμο wlan…αλλά και οπού αλλού υπάρχει free wlan να μιλώ μέσου voip ..ώστε να μειώσω το λογαριασμό της κινητής

  6. #6
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μα στην δική σου περίπτωση το κόστος της εφαρμογής θα το αποσβέσεις απ' τον πρώτο κιόλας μήνα! Και €10/μήνα για account σ' ένα hosted PBX ώστε να σου δουλέψει σωστά το FMC κι είσαι άρχοντας. Το €50/μήνα θα το εξοικονομήσεις μεσ' το νερό.

    Επίσης, το Symbian είναι πλατφόρμα της Nokia, και οι developers πληρώνουν ετήσια συνδρομή αν δεν κάνω λάθος.

    Μην τα θέλουμε κι όλα τζάμπα. Άλλωστε το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yianniscan : 16-11-07 στις 00:58.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    Φίλοι μου γεια σας ..


    Τελικά αποφάσισα και αγόρασα το uniphone για το p1i το προγραμματακι κοστίζει 25€.. και αγοράστηκε από το symbiangear…

    Σκοπός της αγοράς ήταν μονό η μείωση του λογαριασμού της κινητής (πληρώνω περίπου 170-180€ τον μηνά) προσδοκώντας ότι 25€ θα αποσβεσθούν πολύ γρήγορα καθώς όταν βρίσκομαι στο σπίτι και στο γραφείο οπού υπάρχει διαθέσιμο wlan ..ολες οι κλήσεις θα γίνονται μέσου Voip και όχι μέσου της κλασικής κινητής τηλεφωνίας

    Πάμε λοιπόν στην εφαρμογή…

    Η εφαρμογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί με οποιονδήποτε voip provider

    Αυτή την στιγμή χρησιμοποιώ το uniphone σε συνδυασμό με i-call και οι πρώτες έμπειρες είναι πολύ θετικές .η εφαρμογή είναι αρκετά αξιόπιστη και σταθερή παράλληλα υπάρχει η δυνατότητα να παραμένει ανοιχτή και να πραγματοποιείτε και δέχεστε κλήσεις και μέσου gsm και μέσου voip..

    Ο τηλεφωνικός κατάλογος που Ίδη υπάρχει μέσα στο κινητό μπορεί να ανοίξει και μέσα από το uniphone και να κάνετε κλήση χωρίς να χρειαστεί να πληκτρολογήσετε τον τηλ αριθμό ..ενώ υπάρχει και η δυνατότητα για sip calls παράλληλα κρατάει ξεχωριστό call log από αυτό τον κλήσεων gsm

    H εφαρμογή υποστηρίζει bluetooth έχοντας την δυνατότητα να μεταφέρετε το ήχο στο ασύρματο ακουστικό σας..


    Εγκατάσταση στο SE P1i

    Για παλιότερες εκδόσεις firmware θα απαιτηθεί η εγκατάσταση voip libraries οι οποίες συμπεριλαμβάνονται μέσα στο ZIPακι μετά προχωράτε κανονικά στην εγκατάσταση του UNIPHONE

    Σχετικά παραθέτω ποιο κάτω το readme αρχείο


    Συνοψίζοντας λοιπόν

    Στα θετικά

    Υποστήριξη όλων των voip providers
    αξιόπιστη σταθερή εφαρμογή
    Δυνατότητα χρήσης του Bluetooth

    Στα αρνητικά .

    Αρκετά βαριά εφαρμογή
    Πολύ ακριβή

    Σας παραθέτω επίσης και το manual της εφαρμογής




    Φιλικά

    STREAM
    Attached Files Attached Files

  8. #8
    Εγγραφή
    23-09-2005
    Περιοχή
    Όπου υπάρχει bandwidth
    Μηνύματα
    2.492
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστούμε για την πληροφόρηση. Μια διευκρίνηση μόνο, τι εννοείς με το «αρκετά βαριά εφαρμογή»;

  9. #9
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Αθήνα / Aber (με οπτική φτάνεις σε χρόνο dt!)
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    1024/256 | 10240/10240
    ISP
    Otenet | Aber Uni
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    Level1 WBR-3407B
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yianniscan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα στην δική σου περίπτωση το κόστος της εφαρμογής θα το αποσβέσεις απ' τον πρώτο κιόλας μήνα! Και €10/μήνα για account σ' ένα hosted PBX ώστε να σου δουλέψει σωστά το FMC κι είσαι άρχοντας. Το €50/μήνα θα το εξοικονομήσεις μεσ' το νερό.

    Επίσης, το Symbian είναι πλατφόρμα της Nokia, και οι developers πληρώνουν ετήσια συνδρομή αν δεν κάνω λάθος.

    Μην τα θέλουμε κι όλα τζάμπα. Άλλωστε το φθηνό το κρέας το τρώνε οι σκύλοι!
    http://www.symbian.com/about/overvie...ownership.html
    Αυτο για τους developers δεν πρεπει να ισχυει.
    (φιλικα παντα)

    Φιλε stream, επειδη εχω καιρο να περασω απο το UIQ section του myphone.gr και δεν ξερω τι 'μαγαζακια' υπαρχουν τωρα, κανε καλυτερα μια βολτα απο εδω, νομιζω πως θα καλυφθεις πληρως, ειδικα απο software

    Καλοριζικο το P1i
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fabo114 : 09-12-07 στις 03:32.

  10. #10
    Εγγραφή
    27-11-2006
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    @ yianniscan

    Λέγοντας βαρή εννοώ ότι καταναλώνει αρκετούς πόρους του συστήματος, σίγουρα δεν είναι από τις ποιο ελαφριές εφαρμογές που εχω εγκαταστήσει στο κινητό μου..


    @fabo114

    To ιδιο Post το έκανα copy paste και στο myphone.gr ..αλλά εκεί μονό το fring είχαν προτείνουν …εγώ όμως σε καμιά περίπτωση δεν έψαχνα κάτι τέτοιο...

    Oftopic
    Είναι παρά πολύ δύσκολο να παρακολουθήσεις μια συζήτηση και να βρεις απαντήσεις σε ένα thread κάποιου forum το οποίο περιλαμβάνει 142 σελίδες και 1100 απαντήσεις ..ειδικά όταν στο ιδιο thread o ενας ρωτάει έχω το χ πρόβλημα και ο άλλος την ψ απορία ..δυστuχως αυτο σημβαινει σε πολλα ελληνικα forum
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stream : 09-12-07 στις 12:07.

  11. #11
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Αν είσαι σε ασύρματο δίκτυο σπίτι σου ή σε φίλους ή σε δημόσιους χώρους συμφέρει ανεπιφύλακτα φίλε μου και μάλιστα αξίζει τον κόπο...

Παρόμοια Θέματα

  1. Ubuntu και Sony Ericsson
    Από gpan στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-08, 23:53
  2. sony P1i Παρακαλώ την βοήθεια σας .
    Από houdini στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-08, 17:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας