Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 29
  1. #1
    Εγγραφή
    30-12-2004
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Tellas
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 14,5(dB)
    Επειδή η κατάσταση δεν πάει άλλο, την παρακάτω επιστολή προσπάθησα να τη στείλω πριν από λίγο στις διευθύνσεις izi@tellas.gr και crm@tellas.gr. Αν θέλετε το πιστεύετε, πήρα μήνυμα λάθους ότι το mailbox των παραπάνω διευθύνσεων είναι γεμάτο και στο τηλέφωνο μου είπαν να προσπαθήσω αύριο! Τέλως πάντων. Τα σχόλιά σας.

    Κύριοι,

    Από την αρχή της σύνδεσής μου με την Tellas για την παροχή υπηρεσιών ADSL, ενημέρωσα το αντίστοιχο τμήμα της εταιρείας σας ότι αντιμετωπίζω σημαντικό πρόβλημα στο download το οποίο δεν οφείλεται σε κάποιο τεχνικό πρόβλημα στη γραμμή, αλλά στο μεγάλο αριθμό χρηστών του DSLAM της Νέας Φιλαδέλφειας στο οποίο υπάγομαι. Πρέπει να παραδεχθώ ότι οι τεχνικοί σας φάνηκαν ιδιαίτερα πρόθυμοι να με εξυπηρετήσουν, παρείχαν συμβουλές και οδηγίες, τις οποίες όμως γνώριζα λόγω της απασχόλησής μου στο παρελθόν ως μηχανικού-ερευνητή δικτύων και της τωρινής απασχόλησής μου ως ερευνητή εφαρμογών διαδικτύου σε πανεπιστήμιο της χώρας μας. Όπως ήδη ανέφερα το πρόβλημα εντοπίζεται στον τρόπο με τον οποίο κατανέμεται το bandwidth στους χρήστες και από τεχνικής πλευράς είτε είναι θέμα δικό σας αν έχετε αγοράσει συγκεκριμένο bandwidth από τον ΟΤΕ και το κατανέμετε σε πολλούς χρήστες, είτε είναι θέμα του ΟΤΕ που οδηγεί πολλούς χρήστες στο ίδιο DSLAM. Γνωρίζω πολύ καλά ότι η ταχύτητα του downstream στο ADSL δεν είναι εγγυημένη. Όμως νομίζω ότι προσβάλλετε τη νοημοσύνη μου όταν συνεχώς η ταχύτητα είναι κάτω από το μισό της ονομαστικής της και τις τελευταίες μέρες κάτω από το 1/3. Σε επιβεβαίωση των ισχυρισμών μου σας παραθέτω στο τέλος της επιστολής ενδεικτικά screenshots από προγράμματα μέτρησης της ταχύτητας και της ποιότητας της γραμμής μου. Να σημειώσω ότι κάθε ώρα κάνω μία τέτοια μέτρηση, τις καταγράφω σε αρχείο και καμία φορά δεν είδα ταχύτητα πάνω από 210 kbps, παρά μόνο στιγμιαία τα ξημερώματα κάποιων Κυριακών. Η κατάσταση δεν βελτιώνεται, ούτε πρόκειται να βελτιωθεί γιατί ο χρήστης DSL δεν είναι χρήστης dial-up που συνδέεται και αποσυνδέεται. Είναι να γελάμε με τα χάλια όλων των τηλεπικοινωνιακών φορέων της Ελλάδας, όταν την ίδια στιγμή στην Αμερική παρέχονται 8 Mbps και στην Ευρώπη 1Mbps με λιγότερα χρήματα.

    Όμως κύριοι, δεν αποτελεί για σας δικαιολογία το γεγονός ότι το πρόβλημα οφείλεται στον ΟΤΕ (αν και μόνο αν εσείς έχετε απεριόριστο bandwidth και ο ΟΤΕ πολλούς χρήστες σε ένα DSLAM). Εγώ σαν τελικός χρήστης εσάς επέλεξα, εσάς πληρώνω -υπερβολικά πολλά για αυτό που μου παρέχετε- και όχι τον ΟΤΕ, έστω και αν τον πληρώνω έμμεσα. Εσείς πρέπει να έχετε ικανοποιημένους πελάτες. Εσείς λοιπόν πρέπει να πιέζετε τον ΟΤΕ και όχι ο κάθε χρήστης μεμονωμένα. Και βεβαίως δεν μιλάμε για απλό reset της γραμμής που παροδικά ίσως διορθώνει το πρόβλημα. Μιλάμε για υποδομές, μιλάμε για αύξηση της ονομαστικής ταχύτητας του χρήστη ώστε τελικά να «χωράνε» λιγότεροι σε κάθε DSLAM, μιλάμε για αλλαγή του τρόπου κατανομής του bandwidth. Σε τελική ανάλυση εσείς έχετε τους χρήστες, πληρώστε την αγορά εξοπλισμού. Εμένα σαν τελικό χρήστη η λύση που θα επιλέξετε με αφήνει παγερά αδιάφορο. Θέλω αυτό που πληρώνω, το θέλω τώρα και το θέλω σταθερά για όλο το 24ωρο.

    Βεβαίως αποποιείστε των ευθυνών σας. Θέτετε όρους στο συμβόλαιο όπως «η Tellas δεν έχει καμία ευθύνη για την ποιότητα και την επάρκεια υποδομών τρίτων (βλέπε ΟΤΕ)» ή ότι «η εταιρεία δεν έχει ευθύνη για ζημίες του πελάτη». Αντίστοιχα ο ΟΤΕ κρύβεται πίσω από άλλους όρους άλλων συμβολαίων. Τέτοιοι όροι όμως δεν στέκουν και μπορούν να χαρακτηριστούν καταχρηστικοί και ενάντια στα συμφέροντα του καταναλωτή. Ρωτήστε το νομικό σας τμήμα για τη νομολογία που υπάρχει από προσφυγές καταναλωτών τόσο στην Ελλάδα, όσο και στο εξωτερικό.

    Δείτε σε αντιδιαστολή την διαφημιστική σας εκστρατεία. Χρησιμοποιείτε εκφράσεις του είδους «Όλα καλύτερα», «Ανακαλύψτε το Super Internet της Tellas», «Το απλό και γρήγορο super Internet της Tellas». Αυτές οι εκφράσεις δεν μπορούν άραγε να θεωρηθούν ότι συνιστούν παραπλανητική διαφήμιση, από τη στιγμή μάλιστα που είναι σε γνώση σας το πρόβλημα; Αναφέρετε πουθενά με μεγάλα γράμματα «απλό και γρήγορο super Internet της Tellas, αν είστε τυχεροί»; Το αν και κατά πόσο το πρόβλημά μου αποτελεί εξαίρεση στον κανόνα, αν είμαι υπερβολικός ή απλά άτυχος, μπορείτε να το διαπιστώσετε με μια απλή περιήγηση σε fora που σχετίζονται με το ADSL στην Ελλάδα (πχ http://www.adslgr.com/forum/index.php ).

    Ως εκ τούτου, είναι νομίζω λογική η απαίτησή μου για τα παρακάτω:

    1. Πλήρη αιτιολόγηση εγγράφως ή με e-mail (όχι τηλεφωνικά) των αιτιών που το downstream είναι όλο το 24ωρο σε αυτή την κατάσταση και των ενεργειών που κάνατε για να επιλύσετε το πρόβλημα.
    2. Άμεση και οριστική διευθέτηση του προβλήματος downstream που αντιμετωπίζω.
    3. Από τη στιγμή που η ταχύτητά είναι το 1/3 της ονομαστικής, αφαίρεση από το λογαριασμό μου του 75% του ποσού που αφορά το πάγιο της ADSL και για όσο διάστημα συνεχίζεται αυτή η κατάσταση.
    4. Αφαίρεση από το λογαριασμό μου κάθε ποσού που θα με χρεώσει ο ΟΤΕ για την ανύπαρκτη «αποκατάσταση βλάβης».

    Σε αντίθετη περίπτωση οφείλω να σας ενημερώσω ότι είμαι αναγκασμένος να προβώ σε όλες τις νόμιμες ενέργειες για την προστασία των συμφερόντων μου, στη δημοσιοποίηση του προβλήματος και για την αποζημίωση των ηθικών και οικονομικών βλαβών που έχω υποστεί από την αδυναμία σας να παρέχετε τις υπηρεσίες που διαφημίζετε.

    Ζητώ συγγνώμη για το επιθετικό ύφος της επιστολής μου, αλλά η απογοήτευσή μου είναι μεγάλη, γιατί πίστεψα ότι μία μεγάλη εταιρεία σαν και εσάς θα ξεχώριζε από το σωρό των άλλων παροχέων Internet και ότι θα τηρούσε όλα όσα υπόσχεται.

    Σε αναμονή της απάντησής σας,

    Υπογρφή και στοιχεία επικοινωνίας

  2. #2
    Το avatar του μέλους rock_singer20
    rock_singer20 Guest
    Εύγε φίλε.... Επιτέλους κάποιος έπρεπε να πάρει αυτή την πρωτοβουλία και να κάνει το πρώτο βήμα... Θα περιμένω με αγωνία (και περιέργια!) την απάντηση της tellas...

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Μηνύματα
    88
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    Linksys
    Καλημέρα και καλό μήνα.
    Συγχαρητήρια για αυτό που έκανες. Σε άλλο θέμα του forum έχω γράψει την δικιά μου ιστορία. Με λίγα λόγια είχα κάνει αίτηση για izi. Στο διάστημα που περίμενα τον οτε για ενεργοποίηση της γραμμής μου παρουσιάστηκε μια καλύτερη προσφορά μέσο της δουλειάς μου. Έκανα αίτηση διακοπής στην tellas και περίμενα. Μετά από αυτή την κίνηση άρχισε το πανηγύρι. Η tellas επειδή διέκοψα την αίτηση με έγραψε κανονικά. Τους παίρνω τηλέφωνο και με ενημερώνουν ότι μετά από 5 εργάσιμες μέρες που είχα στείλει το fax για την διακοπή θα το έστελναν την επόμενη ημέρα. Περιμένω και παίρνω τον οτε. Με ενημερώνει ότι όντος έχει κοπεί η adsl γραμμή που είχα από την tellas και ότι μπορώ να προχωρήσω σε νέα ενεργοποίηση γραμμής μέσο του οτε. Επιτέλους λέω απαλλάχτηκα από την tellas. Την επόμενη ημέρα κάνω αίτηση στον οτε. Με παίρνουν τηλέφωνο για επιβεβαίωση των στοιχείων και με ενημερώνουν ότι η διαδικασία θα πάρει περίπου 1 εβδομάδα. Ωραία λέω θα περιμένω. Όλα αυτά έγιναν χτες μετά από ταλαιπωρία 1,5 μήνα.
    Μετά από μια ώρα με παίρνουν πάλι από τον οτε και μου λένε ότι έχω adsl γραμμή και ότι είναι φραγμένη. Δηλαδή δεν χρεώνομε αλλά δεν μπορώ και να κάνω νέα αίτηση!!!!!!!!!!! Τα νεύρα μου…..
    Παίρνω πάλι την tellas. Μου λέει η κοπέλα ότι έχει στα χέρια της την αίτηση διακοπής και ότι θα την στείλει εκείνη την στιγμή!!!!!!!! Έλεος!!!!!!!!!!!
    Αυτά που άκουσαν δεν μπορώ να τα γράψω. Αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν μπορώ να βάλω ούτε μια pstn σύνδεση. Δεν ασχολούμαι άλλο. Όταν μου περάσουν τα νεύρα μου θα κάνω άλλη μια προσπάθεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-12-2004
    Περιοχή
    Mos Eisley Cantina
    Μηνύματα
    578
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία να στείλεις μια τέτοια επιστολή. Τουλάχιστο κάποιοι αποκτούν σιγά σιγά καταναλωτική συνείδηση απ' ότι φαίνεται (αν και κάτι τέτοιο έχει μειωμένη αξία σε μονοπωλιακά περιβάλλοντα). Ελπίζω να δημοσιεύσεις και την απάντηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-11-2003
    Περιοχή
    Βριλησσια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritz 5530
    Με αφορμη την παραπανω επιστολη και παρολο που προσωπικα δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα μεχρι στιγμης, θεωρω απαραδεκτο το γεγονος οτι ο ΟΤΕ και οι εταιρειες διαφημιζουν πακετα και συνδρομες 384 kb και οι πραγματικες ταχυτητες ειναι κατα πολλη χαμηλοτερες. Δεν ειναι λογικο το σκεπτικο οτι οι ταχυτητεσ δεν ειναι εγγυημενες διοτι αμα πληρωνω για 1024 και παιρνω 384 (λεμε τωρα) τοτε γιατι να σκαω εγω τοσα λεφτα?

  6. #6
    Το avatar του μέλους snapy
    snapy Guest
    Εγω που ειχα στειλει μια παρομοια επιστολη στην Forthnet πριν μια εβδομαδα , δεν ελαβα καμια απαντηση παντως !!!!
    Και εγω ειμαι περιεργος τι θα του απαντησουνε του φιλου mn39 ...

  7. #7
    Το avatar του μέλους rock_singer20
    rock_singer20 Guest
    Τελικά τι έγινε? Πήρε κανείς απάντηση ρε παιδιά?

  8. #8
    Εγγραφή
    30-12-2004
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Tellas
    Router
    USR 9108
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 14,5(dB)
    Μέχρι στιγμής καμία γραπτή απάντηση. Πολλά τηλεφωνήματα από Tellas του στιλ "ξέρετε έχετε δίκιο, εμείς θέλουμε, αλλά ο ΟΤΕ...". Και βέβαια καμία βελτίωση.

    Θα προχωρήσω σε καταγγελία σε ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, κτλ. Επίσης ο "Συνήγορος του πολίτη" ίσως να είναι είναι ακόμα ένας φορέας που μπορεί να βοηθήσει, εφόσον στην όλη υπόθεση εμπλέκεται και ημι-κρατικός οργανισμός κοινής ωφέλειας (ΟΤΕ).

    Σκέφτομαι τέλος να μην εξοφλώ το σύνολο του λογαριασμού, αλλά να κόψω μέρος του ποσού που πληρώνω για το πάγιο της γραμμής. Το πολύ-πολύ να μεταφέρεται το ποσό στον επόμενο λογαριασμό ή να μου κόψουν τη σύνδεση

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2002
    Περιοχή
    Thessaloniki,Greece
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    235
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    zte ZXHN H168N
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 13,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    κι εγω εστειλα μια επιστολη διαμαρτυριας προ ολιγων ημερων. Κυριως διαμαρτυρομουν για τα τραγικα σκαμπανεβασματα στα pings με servers του εξωτερικου αφου αυτο με καιει εμενα πιο πολυ απο οτι download speed.

    Αποτελεσμα ηταν να με παρουν τηλεφωνο απο το τεχνικο τμημα και να μου ζητησουν να τους στειλω ενα log με το dos-ping στους συγκεκριμενους servers που ειχα προβλημα...lol? κοροιδευομαστε λιγο?

  10. #10
    Το avatar του μέλους cpolitop
    cpolitop Guest
    Πριν λίγο καιρό είχα φτάσει και εγώ στο ίδιο σημείο να στείλω επιστολές στο ΕΕΤΤ και σε άλλους φορείς. Αλλά τελικά σκέφτηκα ότι στην χώρα που ζούμε δεν πρόκειται να γίνει κάτι.
    Γνωρίζετε από πότε έπρεπε να είχε απελευθερωθεί το Last mile και τι έκανε Το ΕΕΤΤ, και που το έχει γράψει η Ελληνική Βουλή. Δεν πάει να φωνάζει το ΕΕΤΤ η Βουλή το έχει γραμμένο.
    Παρόλα αυτά η γραμμή μου έχει βελτιωθεί κατά πολύ.
    Μάλλον πρέπει να αναφωνήσω ΘΑΥΜΑ ΘΑΥΜΑ!!!!!!

  11. #11
    Εγγραφή
    21-03-2005
    Περιοχή
    ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    CONNEX TALK
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
    Router
    ΝETGEAR 834G
    δεν ξερω τι να πω!να ευχαριστηθω η να λυπυθω για την καταντια τους!?
    απλα θα πω ευγε και συγχαρητηρια σε οσους αντιστεκονται στους οποιοδηποτε internet provider αν λεγονται και ετσ.
    μας κοροιδευουν δυστυχως μας θυσιαζουν στο βωμο του ευκολου χρηματος μεσω κοροιδιας και εξαπατησης.
    εχω και εγω adsl μεσω tellas δυστυχως επειτα απο πολλα τεστ μετρησης ταχυτητας ιντερνετ και δεν συμαζευεται ειδα μεχρι 295kbps- το upload δεν με ενδιαφερει και τοσο!που θελω να καταληξω οτι ποτε δεν εχω δει 384/128 που πληρωνω!!

  12. #12
    Εγγραφή
    06-07-2003
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    TP-LINK Archer VR2800
    SNR / Attn
    9(dB) / 4(dB)
    Κι' εγώ στο DSLAM Νέας Φιλαδέλφειας ανήκω αλλά μετά και από αυτά που διάβασα εδώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι φταίει ο πΟΤΕ και όχι η Tellas. Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς ότι έβαλα 512 γραμμή (είχα 384) με 384 σύνδεση και στο test στο site της Forthnet μου βγάζει download rate 420+ kb/sec!! Ενώ πριν με την 384 γραμμή μου έβγαζε κάτω από 200 όπως και του φίλου mn39. Και μην ξεχνάμε ότι η Tellas έχει το μεγαλύτερο bandwidth στην Ελλάδα, 2.5 Mbps αν δεν κάνω λάθος (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος στο νούμερο), οπότε κομματάκι δύσκολο να έχει πιτάρει .

    Φιλικά πάντα.
    Intel Core2Duo @ 1.80 GHz
    (1x512 + 1x1024) @ 400
    GeCUBE X1950XT 256 DDR AGP
    WD Velociraptor 150 GB @ 10.000 RPM
    Plextor DVD-ROM 16x
    LG DVD-RW 16x

  13. #13
    Το avatar του μέλους Palikaridis
    Palikaridis Guest
    Εγώ επιμένω
    Δεν έχουν κανένα μα κανένα νόημα τα 2.5gbits με ιταλία απτην στιγμή που το 99% του routing πάει μεσο mednautilus και απτην στιγμή που δεν έχει επαρκή σύνδεσει με τα bbras...

  14. #14
    Το avatar του μέλους xibatzis
    xibatzis Guest
    εγω ΕΝΑ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!!!ο πΟΤΕ οταν ητανε να δωσει 1.000.000.000 ευρω για τους ολυμπιακους αγωνες ΤΟ ΕΚΑΝΕ!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ 1.000.000ευρω για καινουργιο καλο dslam?????περιεργα πραγματα βρε παιδι μου...και οποιος επειχειρει για multiplayer απογοητευεται οπως εγω...που εχω 4000 ping ΚΑΘΕ 60 λεπτα ακριβως!!για αυτο λοιπον κυριοι δεν πρεπει να καθισουμε με δεμενα χερια και ανοιχτα ποδια!!!καθε πελατης ανικανοποιητος απο αυτο που του δινουν εχει το δικαιωμα μηνυσης!!!!για αυτο βαλτε τα δθνατα σας να τους ****(απο dslam βυρωνα/παγκρατιου)

  15. #15
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xibatzis
    εγω ΕΝΑ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!!!ο πΟΤΕ οταν ητανε να δωσει 1.000.000.000 ευρω για τους ολυμπιακους αγωνες ΤΟ ΕΚΑΝΕ!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ 1.000.000ευρω για καινουργιο καλο dslam?????

    Γιατί τα έδωσε για τους ολυμπιακούς!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sarisn2000
    Και μην ξεχνάμε ότι η Tellas έχει το μεγαλύτερο bandwidth στην Ελλάδα, 2.5 Mbps αν δεν κάνω λάθος (ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος στο νούμερο), οπότε κομματάκι δύσκολο να έχει πιτάρει .

    ναι έχει 2.5, αλλά πόσα έχει με τους bbras του οτε; (και όχι δεν φταίει ο οτε εδώ)

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιστολή διαμαρτυρίας
    Από AGRI0GATOS στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-08, 11:54
  2. Επιστολη Διαμαρτυρίας
    Από kifa στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-07, 03:04
  3. Επιστολή Διαμαρτυρίας in English
    Από ZORO στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-05, 17:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας