Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linkys wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 32(dB)
    Σπουδαζω στο Μεσολογγι αλλα εδω κ κανα μηνα εχω ανεβει Αθηνα κ μολις πηρα ενα laptop.Μπορω να παρω αρχεια που χρειαζομαι απο τον P/C στο μεσολογγι χωρις να χρειαστει να δωσω τα λεφτα μου στα λεωφορια?

    Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον βοηθησει

  2. #2
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μπορείς αλλά χρειάζετε παρέμβαση στον υπολογιστή σου στο μεσολόγγι. Δηλαδή δεν μπορείς να συνδεθείς στον υπολογιστή σου απομακρυσμένα, εάν δεν έχεις κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις απο πριν. Έαν έχεις κάποιον γνωστό, μπορείς να του πεις να στήσεις στον υπολογιστή σου ftp server και να τα πάρεις έτσι ή να στα γράψει σε 1 ή περισσότερα cd ή dvd και να στα στείλει με το ταχυδρομείο.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  3. #3
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Λοιπον για να αποκτησεις φυσικη προσβαση εκτος απο ευρυζωνική σύνδεση θα χρειαστεί να ασχοληθέις με την απομακρυσμενη σύνδεση που δουλευει πολυ καλυτερα στα βιστα παρα στα xp. Αλλιώς δισκάκια με το λεωφορείο.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linkys wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 32(dB)
    κ που μπορω να μαθω περισσοτερες λεπτομερειες για αυτο?Υπαρχει καποιος οδηγος?

  5. #5
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν όπως σου είπα προηγουμένως, δυστυχώς για σένα, εάν δεν το έχεις προβλέψει εκ των προτέρων δεν μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση στον υπολογιστή σου, χωρίς κάποιος να καθίσει και να κάνει τις απαραίτητες ρυθμίσεις. Εξάλλου εάν μπορούσες να το κάνεις εσύ στον υπολογιστή σου χωρίς πρώτα να ήταν εκ των προτέρων ρυθμισμένος, σκέψου ότι θα μπορούσα να το κάνω και εγώ στον υπολογιστή σου, ή εσύ στον δικό μου. Τώρα γιατί δεν μπορείς να το κάνεις.

    Υποθέτω ότι ο υπολογιστής σου στο Μεσολόγγι δεν είναι ανοικτός. Θα πρέπει κάποιος να τον ανοίξει. Από όσο ξέρω δεν υπάρχει τρόπος να ανοίξεις κάποιον υπολογιστή μέσω internet.

    Δεύτερον θα πρέπει η συνδεσή σου να είναι always on στο Μεσολόγγι, γιαυτό υπάρχει κάποια ρύθμιση στο Router. Π.χ. εγώ έχω ρυθμίσει τον router μου να ρίχνει την σύνδεση μετά από 10 λεπτά αδράνειας.

    τρίτον υποθέτω ότι έχεις δυναμική ip, μιλάμε πάντα για τον υπολογιστή στο Μεσολόγγι. Πως θα ξέρεις τι Ip έχει ο υπολογιστή σου την συγκεκριμένη στιγμή, ώστε να συνδεθείς μαζί του. Συνήθως λύση σε αυτό δίνουν κάποια site στιλ dydns, σε αυτά τα site κάνεις μια δωρεάν εγγραφή και δημιουργείς ένα domain name στιλ xyz.dyndns.org αυτό το site αναλαμβανεί να συσχετίσει κάθε στιγμή την ip σου διεύθυνση με αυτό το domain name, έτσι κάθε φορά που πληκτρολογείς το xyz.dyndns.org αυτό να παραπέμπει στην ip σου διευθυνσή. Αυτό γίνεται η κάνωντας τις απαραίτητες ρυθμίσεις στο αντίστοιχο μενού του router σου, ή τρέχωντας κάποιο προγραμματάκι στον υπολογιστή σου και έτσι κάθε φορά που αλλάζει η ip σου ο υπολογιστή σου ενημερώνει την συγκεκριμένη υπηρεσία.

    Τέταρτον για να συνδεθείς στον υπολογιστή σου θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ή το remote desktop connection που περιλαμβάνονται στα windows, αλλά πρώτα θα πρέπει να το έχεις ενεργοποιήσεις και να το ρυθμίσεις ή να είχες εγκατεστημένο στον υπολογιστή σου στο Μεσολόγγι κάποιο αντίστοιχο πρόγραμμα τρίτου κατασκευαστή.

    Τέταρτον εάν ο υπολογιστής σου στο Μεσολόγγι είναι πίσω από router θα πρέπει να είχες ανοίξει τις πόρτες στις οποίες ακούει το συγκεκριμένο πρόγραμμα απομακρυσμένης διαχείρισης, γιατί αλλιώς ο router θα μπλοκάρει την σύνδεση που θα επιχειρούσες να κάνεις. Επίσης εάν τρέχει στον υπολογιστή σου στο Μεσολόγγι κάποιο software firewall θα έπρεπε και εκεί να κάνεις τις απαραίτητες ρυθμίσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZORO : 14-11-07 στις 23:00. Αιτία: Πρόσθεση κενών
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linkys wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 32(dB)
    1)Ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση
    2)Ειπες οτι λογικα θα εχω δυναμικη ip.Τι αλλο ειδοσ ip υπαρχει?Πως μπορω να την αποκτησω?
    3)Ξερεις καποιο site η βιβλιο που να λειει πως μπορεις να ανοίξεις τον υπολογιστή σου μέσω internet.
    4)".....ή τρέχωντας κάποιο προγραμματάκι στον υπολογιστή σου και έτσι κάθε φορά που αλλάζει η ip σου ο υπολογιστή σου ενημερώνει την συγκεκριμένη υπηρεσία."
    Ποιο προγραματακι κανει αυτην την δουλεια κ το εγκαταστω μονο στο p/c στο μεσολογγι?


    Συγνωμη εαν σε κουραζω με τοσες ερωτησεις......

  7. #7
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2) Λοιπόν υπάρχουν 2 ειδών συνδέσεις με δυναμική ip, που σημαίνει ότι κάθε φορά που συνδέεσαι αλλάζει και η στατική ip που είναι πάντα η ίδια. Στατική ip μπορείς να συνδέσεις από τον provider σου. κοστίζει όμως περισσότερο. Λύση σε αυτό δίνουν τα sites που σου είπα. π.χ πάνε στο www.dyndns.org ή στο www.no-ip.com και άνοιξε δωρέαν έναν λογαριασμό εκεί και μετά δημιούργησε ένα domain name εκεί. π.χ. εγώ έχω το
    χχχχχχχχ.dyndns.org φυσικά έχω αντικαταστήσει το πραγματικό με το χχχχχχχχ πιο πάνω. Οπότε εάν πληκτρολογήσω το χχχχχχχχ.dyndns.org αυτό πάντα παραπέμπει στην ip διεύθυνση που έχει ο υπολογιστής μου την συγκεκριμένη στιγμή.

    3) Όπως σου είπα δεν ξέρω να γίνεται συτό

    4) Το προγραμματάκι αυτό το κατεβάζεις δωρεάν από το site που κάνεις εγγραφή, για να σου παρέχει δωρεάν την συγκεκριμένη υπηρεσία, και ναι το τρέχεις στον υπολογιστή που θέλεις να συνδεθείς, δηλαδή στην περίπτωση μας στο μεσολόγγι.

    Άλλα δεν είπες ο υπολογιστής σου στο Μεσολόγγι έχει σύνδεση adsl; είναι πίσω από router;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZORO : 15-11-07 στις 22:13.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    για να ανοίγει ο υπολογιστής απο μακρία υπάρχει τρόπος

    Spoiler:
    αν απο bios έχεις ρυθμίσει wake on ring, παίρνεις τηλ σπίτι και ανοίγει, αν έχεις και παλίο pstn modem πάνω στον υπολογιστή [οπότε έχεις άλλο θέμα με dialers κοινώς βράστα]

    ακόμα επίσης απο bios να ανοίγει με το κο΄νημα του mouse, οπότε εύχεσαι να κάνει σεισμό, αλλά να μην είναι πολύ μεγάλος και κοπεί το τηλ ή το ρεύμα, αλλά αρκετά μεγάλος για να κουνηθεί το mouse, χωρίς να πέσει ο υπολογιστής όμως!!!!!!




  9. #9
    Εγγραφή
    13-06-2007
    Περιοχή
    Στο Ιατρείον
    Μηνύματα
    1.414
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    ISP
    Μεριζόμενο
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_koulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να ανοίγει ο υπολογιστής απο μακρία υπάρχει τρόπος

    αν απο bios έχεις ρυθμίσει wake on ring, παίρνεις τηλ σπίτι και ανοίγει, αν έχεις και παλίο pstn modem πάνω στον υπολογιστή [οπότε έχεις άλλο θέμα με dialers κοινώς βράστα]

    ακόμα επίσης απο bios να ανοίγει με το κο΄νημα του mouse, οπότε εύχεσαι να κάνει σεισμό, αλλά να μην είναι πολύ μεγάλος και κοπεί το τηλ ή το ρεύμα, αλλά αρκετά μεγάλος για να κουνηθεί το mouse, χωρίς να πέσει ο υπολογιστής όμως!!!!!![
    Να μεριμνήσεις να βιδώσεις τον υπολογιστή. (χρησιμοποίησε δυναμόκλειδο για να μην εχεις εφελκυσμό)


    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giatros.net : 15-11-07 στις 22:27.
    Η κλιμακτήριος διαρκεί 6-24 μήνες και χαρακτηρίζεται από διάφορα συμπτώματα όπως εξάψεις, εφιδρώσεις αυπνία, αύξηση αρτηριακής πίεσης,αλλαγή διάθεσης,άγχος,ανησυχία κ.α.

  10. #10
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Log me in, αλλά θέλεις κάποιον να στο εγκαταστήσει, και φυσικά dsl σύνδεση. Με το logmein στήνεις τον ftp, και βλέπεις και την ip που έχεις και μετά κατεβάζεις τα αρχεία σου.

    Αλλά το καλύτερο είναι να σου γράψουν μερικά dvd και είσαι άρχοντας.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-01-2006
    Περιοχή
    Saloniki!!!!!!!!!!
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    233
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    17697/1021
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-9108
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 19(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΙΔΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπουδαζω στο Μεσολογγι αλλα εδω κ κανα μηνα εχω ανεβει Αθηνα κ μολις πηρα ενα laptop.Μπορω να παρω αρχεια που χρειαζομαι απο τον P/C στο μεσολογγι χωρις να χρειαστει να δωσω τα λεφτα μου στα λεωφορια?

    Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον βοηθησει

    Αν είναι λίγα αρχεία και γενικότερα θέλεις απομακρυσμένο έλεγχο του pc σου, τότε προτείνω το Teamviewer για να μην μπλέκεις με δυναμικές και στατικές ip, dyndns, no-ip ktl..

    Δυστυχώς, όμως, όπως είπαν και οι άλλοι, θέλεις κάποιον να στο εγκαταστήσει (1 λεπτό εγκατάσταση είναι) και να σου πει το id (σου δίνει ένα το πρόγραμμα) και τον κωδικό που όρισε κατά την εγκατάσταση..

  12. #12
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linkys wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 32(dB)
    Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κ σορρυ που δεν απαντησα αμεσως αλλα ειχα προβλημα με την συνδεση μου

    1)Εχω dsl στο Μεσολογγι με ενα κανονικο modem(seimens cl 110)

    2)Το Teamviewer θα το εγκαταστησω στον H/Y του Μεσολογγιου ή της Αθηνας?Εαν εχω πολλα αρχεια τοτε να αποφυγω το Teamviewer κ να επιλεξω την λυση dyndns, no-ip ktl..?

    3)Με τι ταχυτητα κατεβαινουν τα αρχεια?εξαρταται απο κατι συγκεκριμενο?

    4)Αμα ενεργοποιησω απο το bios το wake on ring ο H/Y ποτε θα κλεισει?Δεν καταλαβα αυτο που λες για παλίο pstn modem πάνω στον υπολογιστή κ για τους dialers

    5)Μου ειπαν οτι μπορω να μπω στον H/Y μου μεσω του modem μου.

    6)Η static IP που βαζω οταν ανοιγω μια πορτα π.χ. στο utorrent συμφωνα με το www.portforward.com γιατι ειναι δωρεαν?Ειναι διαφορετικο πραγμα?


    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.674
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    3) Εξαρτάται από την ταχύτητα upload της συνδεσής σου στο μεσολόγγι.

    4) Αυτό είναι μια επιλογή στο bios που λέει τον υπολογιστή αν δεχθεί κλήση το modem σου να γίνει εκκίνηση του υπολογιστή, αλλά ισχύει για τα αναλογικά modem που είχαμε προ adsl. Dialers είναι προγραμματά που εγκαθίστωνται στον υπολογιστή σου χωρίς την αδειά σου και χωρίς να το ξέρεις εσύ,(εξαρταταί από τις ρυθμίσεις ασφαλείας του υπολογιστή σου σε συνδυασμό με επισκέψεις σε περίεργα site) σε αποσυνδέουν από τον isp σου και σε συνδέουν παίρνωντας τηλέφωνο σε εξωτικές χώρες με χρεώσεις 2-3 euro το λεπτό. Με την adsl δεν έχεις αυτό το πρόβλημα γιατί το dsl modem/router δεν μπορεί να πραγματοποιήσει τηλεφωνική κλήση. Οπώτε εάν δεν έχεις συνδεμένο αναλογικό modem δεν κινδυνευείς ακόμη και έαν έχεις μολυνθεί, με τα συγκεκριμένα προγράμματα. Μέσα από το πρόγραμμα απομακρυσμένης διαχείρησης υπάρχει επιλογή να δώσεις εντολή να κλείσει ο υπολογιστής που ελέγχεις απομακρυσμένα.

    6) Ο υπολογιστής σου σε αυτή την περίπτωση συμετέχει σε 2 δίκτυα. 1 είναι το εσωτερικό που σχηματίζει ο υπολογιστής σου με τον router και το δευτερό είναι με όλο το internet. Αυτή η διευθυνσή που λες ότι έχεις ορίσει ως στατική είναι η ip που έχει ο υπολογιστής σου στο εσωτερικό δίκτυο, ενώ για την δουλειά που θέλεις να κάνεις σε ενδιαφέρει η ip που έχεις στο internet και αυτή σου αποδίδεται από τον provider σου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ZORO : 19-11-07 στις 14:39.
    Τα όνειρα που κάνω από τα 20 παρκάρουν στον ακάλυπτο νωρίς. Μα εσύ που με κοιτάς σαν λύτρωση ζωή παρκαρισμένη μην δεχτείς.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linkys wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 32(dB)
    Κατεβηκα στο Μεσολογγι κ προσπαθω να κανω αυτο που μου ειπατε ωστε οταν θα παω Αθηνα να μπορω να παιρνω οτι αρχεια που θελω εξ αποστασεως.
    Πηγα στο www.dyndns.org κ εκανα αυτα (νομιζω) τα βηματα που μου ειπες...Αλλα δεν ειμαι κ σιγουρος για τα αποτελεσματα.....Απο το site αυτο κατεβασα κ εγκαταστησα ενα προγραμμα που μου λεει την ιρ του Η/Υ μου στο desktop.Τωρα τι κανω ομως?Παταω την ιρ που μου εμφανιζει σε εναν browser απο το laptop μου κ ετσι μπαινω στο μεσα?Εαν ναι,το κανω κ μου βγαζει το interface του router μου.Αυτο θα επρεπε να εμφανιζει κ τι κανω μετα?

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταφορα αρχειων σε δικτυο
    Από cflour στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-08, 02:51
  2. Μεταφορα αρχειων Outlook
    Από MNP-10 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-08, 11:00
  3. Προβλημα με μεταφορα αρχειων
    Από antio zoh στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-07, 14:17
  4. Μεταφορά αρχείων με usr9108
    Από karaLRS στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-06, 22:21
  5. Μεταφορά αρχείων σε Laptop
    Από murlock στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-06, 13:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας