Σελ. 1 από 62 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 928
  1. #1
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    17300/1020
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    15.7(dB) / 13.6(dB)
    Δεν θελω να τρομοκρατησω κανεναν απλώς να σας επιστησω την προσοχή!

    Χτες κατά τις 6:30μμ πήγα να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνό μου και συνειδοτοποίησα ότι είχε πολύ θόρυβο (λόγω βροχής???)...μάλιστα παρατήρησα ότι όταν σήκωνα το ακουστικό έχανα συγχρονισμό στο ADSL. Έκανα ένα τηλέφωνο σε ένα φίλο με πολύ κόπο και όταν κατέβασα το ακουστικό και πήγα να κάνω ένα επόμενο τηλεφώνημα, είδα ότι δεν μου έδινε τόνο για να σχηματίσω το νούμερο...ανοιγόκλεισα το κλείστρο του τηλεφώνου 2-3 φορές και τότε περιμένοντας τον τόνο άκουσα μια συνομιλία 2 γυναικών...πήγα να τους μιλήσω να τους πω ότι ακούγονται αλλά δεν με ακουγαν αυτές...κατέβασα το ακουστικό και τότε κάτι μαγικό συνέβη: χτύπησε το τηλέφωνο και όταν το σήκωσα πάλι άκουγα την ίδια συνομιλία. Μετά από 4-5 φορές ανοιγοκλείνοντας το τηλέφωνο, τελικά μου έδωσε τόνο κανονικά.

    Δεν ξέρω τι να συμπεράνω για το συμβάν. Ελπίζω πραγματικά να είναι μεμονωμένο και να μην είναι ο κανόνας!!

    Ο θόρυβος επανήλθε σε κανονικά επίπεδα κατά τις 9:30μμ και μετά.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Linksys
    Path Level
    Interleaved
    χμμ... το ίδιο αλλά κατι παρόμοιο μου είχε συμβεί παλαιότερα.

    Εμένα όμως κράτησε παραπάνω και είχαν συμβεί και άλλα τρελά. Όλη η γειτονιά είμασταν περίπου ένα.

    Η αιτία τελικά ήταν ότι ένας γείτονας ήθελε να βάλει τη γείωση της ΔΕΗ και τελικά την έμπηξε μέσα στα καλώδια του ΟΤΕ με αποτέλεσμα να γίνει ένα τρελό τρελό βραχυκύκλωμα...

    Σε εσένα πάντως είναι πολύ πιθανό να το προκάλεσε η βροχή (π.χ. ενα καλά μουσκεμένο καφάο)

  3. #3
    Εγγραφή
    25-02-2006
    Μηνύματα
    1.499
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    15023/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Η βροχη η (η ΟΝ) μας φερνει πιο κοντα

    Οι ωρες που αναφερεις ηταν και οι ωρες με την πιο εντονη βροχη χτες οποτε καποιο βραχυκυκλωμα λογω βροχης μυριζει.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-02-2006
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    17300/1020
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    SNR / Attn
    15.7(dB) / 13.6(dB)
    Μακάρι....αυτό που με άγχωσε περισσότερο βέβαια, ήταν η πιθανότητα να μου μειώσει η ΟΝ την ταχύτητα συγχρονισμού λόγω θορύβου...

    ΑΥΤΟ θα ταν καταστροφικό!! μια χαρά είμαι με το 15άρι...

  5. #5
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάμε από την αρχή:
    24/10 ενεργοπίηση της υπηρεσίας All in one.
    Δεν έχω τηλέφωνο και φυσικά δεν είχα καμία ειδοποίηση από την ΟΝ για την ενεργοποίηση και ακόμη μέχρι χθες στο MyOne είχα σφυράκι στον ΟΤΕ. Αν δεν ήξερα και πέντε πράγματα θα είχα το modem στο κουτί και θα περίμενα ακόμη να συνδεθώ.
    26/10 τηλέφωνο στο 13801 για το πρόβλημα με το τηλέφωνο. Η απάντηση? Δεν έχετε ενεργοποιηθεί ακόμη. Μα έχω νετ και τηλεόραση! Δεν το γνωρίζω αυτό, 29/10 θα ενεργοποιηθείτε. Περιμένω να πάει 29/10 λοιπόν.
    30/10 4 τηλεφωνήματα, 4 διαφορετικές απαντήσεις σε μια ώρα: 1) ο ΟΤΕ δεν έχει κάνει τη φορητότητα. 2) ο ΟΤΕ έχει κάνει τη φορητότητα αλλά δεν έχει παραδόσει τον βρόγχο. 3) ο ΟΤΕ είναι εντάξει από φορητότητα και βρόγχο, κάποιες ρυθμίσεις από έμας και είστε οκ. 4) όλα οκ, κάτι γίνετε με σας.
    1/11 επικοινωνεί μαζί μου τεχνικός και αφού μιλάμε μια ώρα και κάνω όλα όσα μου λέει, καταλήγουμε στο ότι θα το δηλώσει σαν βλάβη.
    3/11 fax με το πρόβλημα στην ΟΝ και κοινοποίηση σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ.
    5/11 τηλεφώνημα από τεχνικό της ΟΝ αν εξακολουθώ να μην έχω τηλέφωνο. Τον ρώτησα αν έκαναν κάτι και μου είπε όχι, απλά πήρε μήπως και έχω...
    6-7/11 7-8 τηλεφωνήματα από κινητό διάρκειας 20 λεπτών και ώρες όπως 17.00, 24.00, 03.00, 07.00. Καμία απάντηση... Κατάφερα να μιλήσω το πρωί κατά τις 10.00 μετά από αναμονή 50 λεπτών.
    Είπα απλά τον αριθμό του τηλεφώνου και ζήτησα από τον τεχνικό να μου πει που βρίσκομαι.
    Απάντηση πρώτη: έχετε κάνει αίτηση για ενεργοποίηση και θα γίνει τις επόμενες μέρες!!!!!!
    Απάντηση δεύτερη: έχετε ενεργοποιηθεί και είχατε δηλώσει πρόβλημα με το νετ.
    Απάντηση τρίτη: βλέπω ότι είχατε δηλώσει βλάβη και για το τηλέφωνο και λύθηκε.
    Απάντηση τέταρτη: ναι δεν λύθηκε, αλλά θα λυθεί.
    Απάντηση πέμπτη: οι τεχνικοί μας είναι και αυτοί άνθρωποι και τρέχουν.
    Απάντηση έκτη: αφού το λέτε εσείς ότι δεν έχει πάει τεχνικός μας στο Καλαμάκι από τις 24/10 κάτι θα ξέρετε....
    Ξέρω, ρώτησα και έμαθα.
    24/10 λοιπόν πάει τεχνικός της ΟΝ στον ΟΤΕ Καλαμακίου για ενεργοποιήσεις. Οι τεχνικοί του ΟΤΕ του επιτρέπουν να με συνδέσει, αλλά όχι να κάνει και τη φορητότητα, αφού αυτή είναι για τις 29/10. Από τότε έιναι ένα βύσμα στον αέρα και περιμένει να πάει κάποιος να το βάλει στη θέση του!
    Θα γίνει... Πότε? Όταν ξαναπάνε τεχνικοί της ΟΝ στο Καλαμάκι για ενεργοποιήσεις και το θυμηθούν! Υπάρχει χρήστης ξεχασμένος χωρίς τηλέφωνο, ίδια περίπτωση με μένα, από τον Μάιο! Απλά δεν τους πληρώνει και δεν τους ενοχλεί για το πρόβλημα γιατί έχει και άλλη γραμμή και όσες φορές έχουν πάει στο Καλαμάκι δεν έχουν θυμηθεί να το κοιτάξουν.
    Το πρόβλημα είναι ότι οι τεχνικοί της ΟΝ που κάνουν τις ενεργοποιήσεις και τις βλάβες στα Α/Τ του ΟΤΕ είναι από ελάχιστοι έως ένας! Πήγε λοιπόν το παλικάρι να κάνει κάποιες ενεργοποιήσεις στο Καλαμάκι που είχαν φορητότητα για τις 24/10 και σύνδεσε και μένα για να μην ξανατρέχει. Αλλά όπως είπα ο ΟΤΕ (καλώς!) δεν του επέτρεψε να κάνει και τη φορητότητα.
    Αυτή είναι η ΟΝ, ότι χειρότερο μου έχει προκύψει σε ιδιωτική εταιρεία στην Ελλάδα... Αν δεν είναι αυτό πάτος, τότε τι είναι πάτος???
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  6. #6
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Τί να πω ρε Γιώργο ? αυτό είναι το κακό ...αν όλα γίνουν από την αρχή σωστά ..έχει καλώς ... αν κάτι απαιτεί την διαδικασία ελέγχου και ενέργειας με τεχνικούς ... η ΟΝ τα καταφέρνει να σε εξοργίσει ...με την καθυστέρηση ...

    σε ορισμένα δε DSLAM που μάλλον η ΟΝ πρέπει να ασχοληθεί περισσότερο με τις καρτούλες της και τις πόρτες της ... (βλέπε του φίλου No Name) πέφτει κλάμα ...

  7. #7
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό είναι το κακό ...αν όλα γίνουν από την αρχή σωστά ..έχει καλώς ... αν κάτι απαιτεί την διαδικασία ελέγχου και ενέργειας με τεχνικούς ... η ΟΝ τα καταφέρνει να σε εξοργίσει ...με την καθυστέρηση ...
    Έτσι! Αν όλα δουλέψουν από την αρχή πάει καλά, αλλά αν όχι, τότε...
    Ας πρόσεχαν όμως! Τρεις πελάτες έχασαν σήμερα (εκτός από μένα!), συναδέλφους που τους συμβούλεψα να κάνουν αίτηση στην ΟΝ και όπως με είδαν φορτομένο πρωί πρωί να είμαι στο τηλέφωνο κολλημένος μια ώρα και να μη βγάζω άκρη και μετά να στέλνω fax σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ το ξανασκέφτηκαν, ο ένας θα κάτσει στην σιγουριά του ΟΤΕ, ο άλλος στέλνει τώρα αίτηση στη Forthnet και ο τρίτος ψάχνει δίπλα μου για πάροχο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giwrgosth : 07-11-07 στις 13:12.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  8. #8
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    115
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΡΟΛΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 24(dB)
    και έγω παρακαλούσα να μην έχω προβλήματα, πριν ενεργοποιηθώ,.....με αυτα που διάβαζα εδώ.

    Τελίκα είχα προβλήματα αλλά λυθηκαν με 5 τηλεφωνήματα (το καθενα διάρκειας μιας ώρας).
    Ακόμα εύχομαι να μην στραβωσει τίποτα.....

    Φίλε giwrgosth να σου πω να κάνεις υπομονή....χλωμό....εγώ δεν θα έκανα μετά από όλα αυτά.

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giakoub Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε giwrgosth να σου πω να κάνεις υπομονή....χλωμό....εγώ δεν θα έκανα μετά από όλα αυτά.
    Έχουν 20 λεπτά ακόμη να μου απαντήσουν αν με θέλουν για πελάτη. Μετά την κάνω, μάλλον για ΝΕΤΟΝΕ, θα δώσω και σε αυτή μια ευκαιρία και ελπίζω να μην με απογοητεύσει.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  10. #10
    Το avatar του μέλους erateinos
    erateinos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν 20 λεπτά ακόμη να μου απαντήσουν αν με θέλουν για πελάτη. Μετά την κάνω, μάλλον για ΝΕΤΟΝΕ, θα δώσω και σε αυτή μια ευκαιρία και ελπίζω να μην με απογοητεύσει.
    Γιώργο να σου πάνε ολα καλά, στον νέο σου πάροχο

  11. #11
    Το avatar του μέλους papakion
    papakion Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουν 20 λεπτά ακόμη να μου απαντήσουν αν με θέλουν για πελάτη. Μετά την κάνω, μάλλον για ΝΕΤΟΝΕ, θα δώσω και σε αυτή μια ευκαιρία και ελπίζω να μην με απογοητεύσει.
    Εμπρός στον δρόμο που χάραξε ο No-name!

  12. #12
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από erateinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο να σου πάνε ολα καλά, στον νέο σου πάροχο
    Ευχαριστώ, αν και γνωρίζω σε ποια χώρα ζω... Δεν περιμένω και μεγάλες διαφορές, να έχω απλά αυτά που πληρώνω.
    Αν και με πήραν πριν και είπαν ότι στις 7 θα με πάρει τεχνικός και θα μου εξηγήσει ακριβώς τι έχει συμβεί. Περιμένω και ελπίζω να μην μου πει να ελέγξω καλώδια πάλι, γιατί θα βγω από τα ρούχα μου! Ελπίζω να πάρω μια λογική απάντηση.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  13. #13
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μετά την δεύτερη καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ με πήραν χθες τηλέφωνο και μου είπαν ότι μέχρι αύριο ή θα έχουν δώσει λύση στο πρόβλημα, ή θα μου πουν το πως, πότε και γιατί.
    Φυσικά με πήραν και από το ΙΝΚΑ και με ρώτησαν τι έχει γίνει και αν είχε αποτέλεσμα η καταγγελία.
    Περιμένω λοιπόν μέχρι αύριο.
    Συμβουλή προς όλους: με το παραμικρό καταγγελία! Δεν είναι ρουφιανιά, είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σαν καταναλωτές. Ακόμη και αν είμαστε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες που μας προσφέρουν θα πρέπει να αναφέρουμε στους αρμόδιους τα όποια προβλήματα, γιατί αν πούμε έλα μωρέ δεν τρέχει τίποτα θα μας θεωρήσουν ζώα που τα δεχόμαστε όλα.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  14. #14
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά την δεύτερη καταγγελία σε ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ με πήραν χθες τηλέφωνο και μου είπαν ότι μέχρι αύριο ή θα έχουν δώσει λύση στο πρόβλημα, ή θα μου πουν το πως, πότε και γιατί.
    Φυσικά με πήραν και από το ΙΝΚΑ και με ρώτησαν τι έχει γίνει και αν είχε αποτέλεσμα η καταγγελία.
    Περιμένω λοιπόν μέχρι αύριο.
    Συμβουλή προς όλους: με το παραμικρό καταγγελία! Δεν είναι ρουφιανιά, είναι το μόνο που μπορούμε να κάνουμε σαν καταναλωτές. Ακόμη και αν είμαστε ευχαριστημένοι από τις υπηρεσίες που μας προσφέρουν θα πρέπει να αναφέρουμε στους αρμόδιους τα όποια προβλήματα, γιατί αν πούμε έλα μωρέ δεν τρέχει τίποτα θα μας θεωρήσουν ζώα που τα δεχόμαστε όλα.
    Αυτό είναι και το ποιο σωστό, όποιος έχει πρόβλημα και δε μπορεί να το λύση, πρέπει άμεσα να ενημερώσει την ΕΕΤΤ και ίσως και το ΙΝΚΑ, αν φυσικά το πρόβλημα οφείλετε σε αμέλεια της εταιρίας. Όχι μόνο δεν είναι κακό αλλά επιβάλετε! Πρέπει να διεκδικούμε τα δικαιώματά μας για να γίνουν και οι εταιρίες καλύτερες!

    Καλή συνέχεια giwegosth!
    no comment...

  15. #15
    Εγγραφή
    01-07-2005
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15237/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συμφωνω αποολυτα με την προτροπη να γινονται καταγγελιες αμεσως με το παραμικρο , αλλα διαφωνω στην αποψη οτι η ΟΝ ειναι "πατος" , γιατι οπως ολοι ευκολα μπορουμε να διαπιστωσουμε,μεσω αυτου του site, παρομοια προβληματα υπαρχουν με ολους τους εναλλακτικους παροχους...
    Το προβλημα ομως δεν ειναι ουτε οι παροχοι ουτε κανεις εναλλακτικος , αλλα η πολιτεια που δεν φροντιζει να προστατευει τους πολιτες....και αυτο φαινεται σε ολους τους κλαδους ,δημοσιες υπηρεσιες ,εκπαιδευση ,υγεια , αλλα και ιδιωτες ....

    Με τις υγειες μας λοιπον ...και οπως λενε ολοι οι φιλοι μας εδω στην Ελλαδα ειναι "τι θα σου κατσει"...και οχι μονο στις τηλεπικοινωνιες ...

Σελ. 1 από 62 12361121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 1250
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 17:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας