Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 48
  1. #1
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Ρε παιδιά τον τελευταίο καιρό έχω την εντύπωση οτι γεννήθηκα κουρασμένος και αϋπνός. Έχω σακούλες κάτω απο τα μάτια μονίμως.

    Έχω ρωτήσει όλο το κόσμο που ξέρω, οι περισσότεροι/ες κοιμούνται γύρω στις 7-8 ώρες και είναι οκ.

    Εγώ γενικώς πειραματίζομαι με τον ύπνο,υπάρχουν περίοδοι που χτυπάω 10-12 ώρες που όλοι λένε πως είναι πάρα πολυ, και άλλες περίοδοι που είμαι γύρω στις 6-8 ώρες. Όπως και να γίνει είμαι μονίμως σακουλιασμένος και ψιλοκουρασμένος μετά της 00:00.

    Τι παίζει τελικά με αυτές τις σακούλες? Βιταμίνες? Φρούτα? Κούραση? Αφυδάτωση?

    Προσοχή, μη γράψετε τίποτα για κρέμες και αηδίες... δεν θέλω να με αποκληρώσει ο πατέρας μου

  2. #2
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Πυλαία
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Bautec
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά τον τελευταίο καιρό έχω την εντύπωση οτι γεννήθηκα κουρασμένος και αϋπνός. Έχω σακούλες κάτω απο τα μάτια μονίμως.

    Έχω ρωτήσει όλο το κόσμο που ξέρω, οι περισσότεροι/ες κοιμούνται γύρω στις 7-8 ώρες και είναι οκ.

    Εγώ γενικώς πειραματίζομαι με τον ύπνο,υπάρχουν περίοδοι που χτυπάω 10-12 ώρες που όλοι λένε πως είναι πάρα πολυ, και άλλες περίοδοι που είμαι γύρω στις 6-8 ώρες. Όπως και να γίνει είμαι μονίμως σακουλιασμένος και ψιλοκουρασμένος μετά της 00:00.

    Τι παίζει τελικά με αυτές τις σακούλες? Βιταμίνες? Φρούτα? Κούραση? Αφυδάτωση?

    Προσοχή, μη γράψετε τίποτα για κρέμες και αηδίες... δεν θέλω να με αποκληρώσει ο πατέρας μου
    Για τον ύπνο έχουν ειπωθεί πολλά. Οι πεισσοτερο μιλάνε για σύνολο ωρών και όχι πότε, δήλ
    Έχει τεράστια διαφορά να κοιμηθείς 02:00 - 10:00 με το να κοιμηθείς 22:00 - 06:00. Πίστεψε με το ανθρώπινο σώμα είναι φτιαγμένο να ξεκουράζεται εκείνες τις ώρες και δεν προσαρμόζεται τόσο πολύ όσο θα θέλαμε στο ωράριο που θέλουμε εμείς

  3. #3
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    υπάρχουν άνθρωποι που έχουν σακούλες κάτω από τα μάτια και είναι φυσιολογικότατο χαρακτηριστικό τους και όχι αποτέλεσμα κούρασης ή οτιδήποτε άλλο.

    Τώρα για το αίσθημα κόπωσης που αναφέρεις αν δεις ότι χρονίζει θα σου πρότεινα να κάνεις καμιά εξέταση αίματος να δεις πχ τον αιματοκρίτη/ σίδηρο σου.
    Αν η διατροφή σου είναι φυσιολογική, δηλαδή με μερίδες τροφής από όλες τις ομάδες τροφίμων δεν νομίζω να πρέπει να ανησυχείς για ατονία λόγω έλλειψης βιταμινών. Για μένα ιδιαίτερο ρόλο στην ισορροπημένη διατροφή του ανθρώπου της πόλης παίζει η κατανάλωση φρούτων και σαλατών, ειδικά αυτή την ομάδα τροφίμων την ξεχνάμε κάθε μέρα που περνά όλο και περισσότερο.

  4. #4
    Υπαρχουν ανθρωποι που χρειαζονται λιγοστες ωρες υπνου...αλλοι θελουν πολλες.
    Αλλοι ειναι φυσικο τους να κανουν σακκουλες στα ματια...σε αλλους δεν συμβαινει.
    Ε μετα τις 12 φυσικο ειναι να νοιωθεις κουρασμενος...ειναι ωρα για νανι του οργανισμου εκτος αν δεν εισαι εργαζομενος...οποτε μπορεις να εισαι πιο free απο αυτα.
    Αν δεν εχεις ενεργητικοτητα ολη μερα ειναι αλλο καπελλο και αυτο χωραει πολυ συζητηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    29-10-2004
    Περιοχή
    The Big Nowhere
    Μηνύματα
    570
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    ZXHN H108L
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 38.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τώρα για το αίσθημα κόπωσης που αναφέρεις αν δεις ότι χρονίζει θα σου πρότεινα να κάνεις καμιά εξέταση αίματος να δεις πχ τον αιματοκρίτη/ σίδηρο σου.
    Όπως τα λεει ο no_logo: εξετάσεις (δες επιπλέον και σάκχαρο σου). Το πέρασα πέρυσι και ταλαιπωρήθηκα αρκετά μέχρι να το πάρω απόφαση και να πάω για εξετάσεις.


  6. #6
    Εγγραφή
    02-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    βιταμινες και σιδηρος εγγυημενο

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.638
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Και καμμία κρεμμούλα για σακούλες.Κάτι ζελέ ειδικά. Βοηθάνε.Στο φαρμακείο θα σου πει ο/η φαρμακοποιός

  8. #8
    Εγγραφή
    26-07-2003
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και καμμία κρεμμούλα για σακούλες.Κάτι ζελέ ειδικά. Βοηθάνε.Στο φαρμακείο θα σου πει ο/η φαρμακοποιός
    Για banιο η κυρια παρακαλω...




    Το σημαντικοτερο (εαν δεν υποφερεις απο αϋπνιες και δεν παιζει κατι παθολογικο) ειναι αυτο που λεει ο zeibekis. Εχει πραγματικα τεραστια διαφορα του να κοιμηθεις τις ωρες που αναφερει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος The_StarGazer : 17-11-07 στις 13:31.
    Did they get you to trade your heroes for ghosts ?__________________________________________________________________________

  9. #9
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Eυχαριστώ για τις απαντήσεις Aυτο με το σίδηρο ισχύει, μικρός μου είχανε διαγνώσει σιδηροπενική αναιμία και έπαιρνα κάτι ταμπλέτες σιδήρου. Και όσες φορές κάνω εξετάσεις μου λένε είμαι στο κάτω όριο του φυσιολογικού.

    Πρέπει να κάνω εξετάσεις τελικά τώρα που θα κατέβω. @ draculas, και εγώ τις αποφευγω συστηματικά, σε κάθε μου ταξίδι στην Ελλάδα είμαι όλο θα δουμε και μεθαύριο και κτλ κτλ ...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από The_StarGazer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σημαντικοτερο (εαν δεν υποφερεις απο αϋπνιες και δεν παιζει κατι παθολογικο) ειναι αυτο που λεει ο zeibekis. Εχει πραγματικα τεραστια διαφορα του να κοιμηθεις τις ωρες που αναφερει.

    Καλά όλα αυτά, αλλά ποιος κοιμάται ρε παιδιά 22:00 με 06:00? Μόνο ο θείος μου που ανοίγει βενζινάδικο στης 5.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από no_logo
    Για μένα ιδιαίτερο ρόλο στην ισορροπημένη διατροφή του ανθρώπου της πόλης παίζει η κατανάλωση φρούτων και σαλατών, ειδικά αυτή την ομάδα τροφίμων την ξεχνάμε κάθε μέρα που περνά όλο και περισσότερο.
    Καλά ναι, και εδώ το πρόβλημα είναι ακόμα μεγαλύτερο. Τα φρούτα είναι είδος πολυτελείας, απο λαχανικά είναι κάπως καλύτερα... μπρόκολο και καλαμπόκι να φάνε και οι κότες.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73
    Και καμμία κρεμμούλα για σακούλες.Κάτι ζελέ ειδικά. Βοηθάνε.Στο φαρμακείο θα σου πει ο/η φαρμακοποιός
    Φτου φτου μακριά απο μας τέτοια πράγματα... τείχο τείχο

  10. #10
    Το avatar του μέλους etsouk2000
    etsouk2000 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή, μη γράψετε τίποτα για κρέμες και αηδίες... δεν θέλω να με αποκληρώσει ο πατέρας μου

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και καμμία κρεμμούλα για σακούλες.Κάτι ζελέ ειδικά. Βοηθάνε.Στο φαρμακείο θα σου πει ο/η φαρμακοποιός
    Φτου φτου μακριά απο μας τέτοια πράγματα... τείχο τείχο
    Σωστα, ολα τα προϊοντα ανδρικης περιποιησης προσωπου που βλεπουμε να κατακλυζουν με διαφημισεις περιοδικα και τηλεορασεις απευθυνονται αποκλειστικα σε αποκληρους γιους που "οδηγουνε απο την ... αντιθετη μερια του δρομου" (οπως στην Αγγλια πχ )
    Ζητω η προοδευτικοτητα των νεων και τα ανοιχτα μυαλα!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος etsouk2000 : 17-11-07 στις 17:26.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Απο προσωπικη εμπειρια:

    Παιζει μεγαλο ρολο η διατροφη και η αθληση. Οταν ημουν μικροτερος (στα 18) ετρωγα καλα και εκανα οτι αθλημα μπορεις να φανταστεις. Κοιμομουν 5-6 ωρες και ημουν στον πλανητη happy.

    Τωρα καπνιζω, εχω κοιλια, πινω και κανα αλκοολι, τρωω πολυ απεξω και αθλουμαι μονο οταν χαλασει το ασανσερ.

    Κοιμαμαι τις ιδες ωρες αλλα ειμαι ενα κινουμενο ζομπι.

  12. #12
    Εγγραφή
    23-09-2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.137
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    250/250
    ISP
    INALAN
    Path Level
    Fastpath
    Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και το ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΟ...
    πχ αν ροχαλίζεις ή έχεις άπνοια, δηλαδή σταματάει η αναπνοή σου για λιγο όταν κοιμάσει, τότε ο ύπνος κουράζει αντι να ξεκουράζει ... θέλει κοίταγμα σε ειδικό κέντρο και πιθανή επέμβαση...
    επίσης η διατροφή, το ποτό και η άθληση είναι σημαντικοί παράγοντες!
    Τα ίδια τραβάω κι εγώ που τρώω σαβούρα, πίνω κάτι παραπάνω και δεν αθλούμαι...
    επίσης έχω μικρό πρόβλημα ροχαλίσματος και συνήθως ξυπνάω με το ζόρι...
    γενικά όσο περνάνε τα χρόνια, ο οργανισμός πέφτει ...
    περαστικά μας!!

  13. #13
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολλοί άνθρωποι εχουν λεπτότερο δέρμα στην περιοχή των ματιών με αποτέλεσμα να φαίνονται άμεσα οι συνέπειες της κούρασης/κακού/λίγου ύπνου.
    Υπάρχουν κάποια καλλυντικά προιόντα που κάνουν δουλειά.

    Το ξέρω από ιδία πείρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 17-11-07 στις 18:13.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  14. #14
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.990
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Είδες τι παθαίνει κανείς όταν θέλει να γίνει γιατρός...?

    Πέρα από την πλάκα, ότι ανέφερε πρώτος, πρώτος ο no_logo: Σίδηρο! Κι αφού λες ότι είχες μικρός πρόβλημα, παίζει πολύ αυτό. Τα ίδια τραβάει και η κοπέλα μου, παρ' ότι τα τελευταία χρόνια οι εξετάσεις δείχνουν ότι είναι εντάξει από αυτό το θέμα (πάντα όμως στο κάτω όριο του φυσιολογικού). Βρε μπας και ν' αρχίσετε ν' ακούτε heavy metal...? (μπρρρ, κρυώσαμε μεγάλε ).

    Εγώ πάλι έχω άλλο πρόβλημα με την κούραση. Τα τελευταία 6 χρόνια φοράω αποκλειστικά ημίσκληρους φακούς επαφής, λόγω κερατόκωνου (ή κερατοειδόκωνου), και δυστυχώς είναι η μοναδική λύση (η επόμενη είναι μεταμόσχευση κερατοειδούς...). Μετά από πολλές ώρες χρήσης τα μάτια μου βαραίνουν πάρα πολύ, με συνέπεια να αισθάνομαι κουρασμένος... Αρκετές φορές χρειάζομαι 1-2 ώρες μεσημεριανού ύπνου, να κλείσω τα μάτια μου, να ξεκουραστούν. Φυσικά, αυτό τις περισσότερες φορές δεν είναι εφικτό...
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #15
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από etsouk2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητω η προοδευτικοτητα των νεων και τα ανοιχτα μυαλα!!

    Ζήτω!

    Ένα αστείο κάναμε και το πήρες κατάκαρδα...

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κάτω τα χέρια απο την Θράκη!
    Από conpap στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 120
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-08, 09:07
  2. Ταχύτητα κάτω από 3Mbps
    Από iOLA0s_ στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-08, 14:42
  3. ΟΘΟΝΗ 19" κάτω απο 200ευρω
    Από andreasp στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-08, 00:06
  4. Linux από τα μάτια της Uncyclopedia
    Από cosmos στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-06, 13:46
  5. Ρε κάτω τα χέρια από τον Καλατράβα!
    Από ioneyez στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-05, 15:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας