Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2020
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Σήμερα πήγα στον πάροχό μου καρτοκινητής να ζητήσω μία βεβαίωση καρτοκινητού για το όνομά μου. Κατόπιν πήγα στην τράπεζα να δηλώσω το καρτοκινητό ώστε να δέχομαι sms κωδικό για αγορές μέσω ίντερνετ.
    Πριν λίγο καιρό διάβαζα κάποιες αναρτήσεις στο διαδίκτυο σχετικές με το θέμα της ταυτότητας που φαίνεται να έχουν πηγή το ΙΝΚΑ (Ινστιτούτο Καταναλωτών) που αποτρέπουν τους καταναλωτές από το να δίνουν στο Δημόσιο και σε Ιδιωτικές Εταιρείες την ταυτότητά τους για φωτοτυπία ή να σημειώνουν επάνω στην φωτοτυπία τον λόγο για τον οποίο χρειάζεται αυτή. Επίσης να μην δίνουν την ταυτότητα για σκανάρισμα και ότι είναι παράνομο να σκανάρει ο υπάλληλος της τράπεζας ή κάποιας εταιρείας την ταυτότητά μας, χωρίς μάλιστα να μας ρωτήσει. Στην ιστοσελίδα του ΙΝΚΑ δεν βρήκα επιλογή αναζήτησης για να ψάξω για το σχετικό δημοσίευμα.

    https://www.nextdeal.gr/epikairotita...-gia-fototypia
    https://eleftheroiellines.blogspot.c...g-post_25.html
    https://www.dikaiologitika.gr/arxeio...ikon-dedomenon
    https://www.news.gr/ellada/koinonia/...typia-ths.html
    https://www.newsbomb.gr/ellada/story...i-na-prosexete

    Εννοείται ότι σε άλλου είδους εταιρείες, όπως σε διαδικτυακές εταιρείες στοιχηματισμού που ζητάνε ταυτοποίηση, ψηφιακό αρχείο ταυτότητας μόνο με watermark.
    Στον πάροχο έδωσα φωτοτυπία μπρος πίσω της ταυτότητας με σημειωμένο επάνω σε κάθε πλευρά τον λόγο. Η υπάλληλος στην αρχή μου είπε ότι δεν μπορεί να το σκανάρει επειδή "έχει σημειώσεις επάνω", ενώ της είπα ότι ακριβώς έχει σημειώσεις επάνω από επιλογή. Το σκάναρε και μου είπε κάτι σαν "δεν επιτρέπεται να τα κρατάμε", δηλαδή ότι δεν κρατάνε πλέον χαρτιά, αλλά μόνο τα ψηφιακά αρχεία του σκαναρίσματος. Δεν ήθελε να κρατήσει το χάρτινο αντίγραφο και μου έδωσε την βεβαίωση.
    Στην τράπεζα τώρα, ο υπάλληλος ζήτησε γύρω στις 5 υπογραφές, ψηφιακά μέχρι να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Δεν κράτησε την βεβαίωση από τον πάροχο. Χωρίς να με ρωτήσει και σαν να είναι κάτι απολύτως φυσικό πέρασε την ταυτότητά μου στο σκάνερ του και είδα τα δύο ψηφιακά αρχεία στον υπολογιστή του (μπρος+πίσω). Του ανέφερα αυτό που διάβασα ότι συστήνει το ΙΝΚΑ και του φάνηκε παράξενο. Δεν επέμεινα, καθώς έχουν ήδη στην τράπεζα από παλαιότερα αντίγραφο της ταυτότητάς μου.
    Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο νομικό πλαίσιο για το ζήτημα αυτό; Δηλαδή, μπορείς ως καταναλωτής να υποχρεώσεις την ιδιωτική εταιρεία να δεχθεί μόνο το σημειωμένο αντίγραφο της ταυτότητας για σκανάρισμα; Μπορείς να υποχρεώσεις τον υπάλληλο να δεχθεί μόνο τέτοιο αντίγραφο για σκανάρισμα και όχι να έχει σκέτη την ταυτότητα σε ψηφιακά αρχεία στο αρχείο του; Υπάρχει επίσης νόμος που υποχρεώνει τον πελάτη της τράπεζας να δηλώσει ποια είναι η νυν εργασία του (δεν είναι εφορία), αν δεν πρόκειται να πάρει δάνειο ή κάτι τέτοιο;

    Σκεπτόμενος αυτά, σκέφτομαι και τις διάφορες άλλες επιλογές που υπάρχουν για κάρτες και συναλλαγές που περιλαμβάνουν πολύ λιγότερες προσωπικές ερωτήσεις. Για παράδειγμα υπάρχει η Paypal που ζητάει τηλέφωνο και email για αποθήκευση καρτών και αγορές (δεν ξέρω αν ζητάει περισσότερα για εμπόρους), υπάρχει η VivaWallet που με τηλέφωνο και email δίνει IBAN, ψηφιακή ή φυσική κάρτα και από όσο ξέρω δεν ζητάει κάτι άλλο. Υπάρχει η Revolut που τώρα ψάχνω να δω τι προσφέρει. Και υπάρχουν βέβαια και τα κρυπτονομίσματα όπως το Bitcoin που πάνε σε άλλο επίπεδο αν και από ότι διαβάζω έχουν διάφορα άλλα θέματα (πχ απαγορεύσεις σε συγκεκριμένες χώρες, κ.α.).

    Από την άλλη βέβαια, μπορείς μέσω των ελλαδικών τραπεζών να αμφισβητήσεις κάποια αγορά, να διερευνηθεί η υπόθεση, και να σου επιστραφούν επιτυχώς τα χρήματα, όπως μου έχει συμβεί. Το ίδιο λίγο πολύ και με την Paypal αν και είναι μάλλον πιο σύνθετα τα πράγματα. Για την VivaWallet δε μου έχει τύχει, αλλά υποθέτω θα ενδιαφερθούν να ερευνήσουν κάποια υπόθεση απάτης σε βάρος πελάτη τους; Για το Bitcoin και τα κρυπτονομίσματα από την άλλη, από όσο ξέρω αν την πάθεις δεν πρόκειται κανείς να σε αποζημιώσει ποτέ για τίποτα, είσαι μόνος σου. Αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο να κλέψει κάποιος το private key σου αν δεν κάνεις κάποιο σοβαρό λάθος.

    Σκέφτομαι από την άλλη, ότι αν κάποιος, πχ θέλει οπωσδήποτε να πλαστογραφήσει την ταυτότητά σου, ακόμα και σημειώσεις και watermark να έχει επάνω, αν είναι γνώστης του photoshop και έχει τεχνική μπορεί να τα αφαιρέσει όλα αυτά και να κανει τη δουλειά του. Στη μικρή μας χώρα βέβαια, από τα λίγα που διαβάζω, η πλαστογραφία ταυτότητας γίνεται κυρίως σε περιπτώσεις που παίρνουν τα στοιχεία ενός υπαρκτού προσώπου και προσθέτουν φωτογραφία δική τους, ώστε να υπάρχει το όνομα και ο αριθμός ως υπαρκτά, αλλά να είναι η δική τους φωτογραφία. Δεν νομίζω να έχουν βάση δεδομένων στο κράτος που υπάρχει και φωτογραφία μαζί με τα στοιχεία της κάθε ταυτότητας; Θέλω να πω, ίσως για τη χώρα μας είναι πολύ λίγες οι περιπτώσεις κινδύνου πλαστοπροσωπείας που δεν υπάρχει λόγος ιδιαίτερης ανησυχίας και λήψης μέτρων όπως αυτά που προανέφερα (τράπεζες, πάροχοι κινητής/ίντερνετ). Δηλαδή εάν κάποιοι χάκερ ας πούμε, κλέβαν τα ψηφιακά αρχεία κάποιας εταιρείας ή του δημοσίου και μέσα σε αυτά και την μπρος-πίσω όψη της ταυτότητάς μου, δε νομίζω ότι θα τους ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα. Θα γνωρίζαν κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο άτομο και αν συνοδευόταν η ταυτότητα με άλλα αρχεία, πχ λογαριασμό που δείχνει μόνιμη κατοικία, θα μπορούσαν να κάνουν πχ πλαστοπρόσωπη ηλεκτρονικά αίτηση για κάποια υπηρεσία; Τι άλλο θα μπορούσαν να κάνουν;


    Επίσης ψάχνω το νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα εάν υπάρχει για την ηλεκτρονική υπογραφή. Δεν μιλάω για την ψηφιακή υπογραφή που θέλει από ότι διαβάζω συγκεκριμένη διαδικασία και είναι αποδεκτή από το κράτος. Θεωρείται έγκυρη η υπογραφή που βάζουμε οι ίδιοι (δηλαδή που σχεδιάζουμε με το mouse ή κάποιο tablet) ψηφιακά πάνω σε ένα ηλεκτρονικό έγγραφο (πχ doc ή pdf); Διότι στα κούριερ, στις τράπεζες και αλλού, αυτός είναι ο τρόπος που υπογράφουμε εδώ και πολλά χρόνια και είναι αποδεκτός.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    H revolut θέλει ταυτότητα ή διαβατήριο.
    Ταυτότητα είναι υποχρεωμένες να ζητάνε και να κρατάνε σε αρχείο όλες οι Ελληνικές τράπεζες, μάλιστα σου το ξαναζητάνε ανα κάποια χρόνια.

  3. #3
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Oσες φορες μου εχει ζητηθει φωτοτυπια ταυτοτητας, παντοτε σημειωνω αυτον που το ζητα και για ποιο λογο. Και αυτο και στο Δημοσιο και σε τραπεζες και σε ιδιωτες. Και δεν το εχει αρνηθει ποτε κανεις και μαλιστα εδω και πολλα χρονια.

    Και για να ειμαι ακριβης, στις περιπτωσεις που εβλεπα βλεμματα αποριας, το τονιζα ως απολυτα απαραιτητο. Κι εχω αποφασισει κιολας πως σε περιπτωση αρνησης, που οπως εγραψα δεν εχει τυχει, θα αρνιομουν κι εγω να παραδωσω αντιγραφο και θα περιοριζομουν στην απλη επιδειξη. Διαφορετικα φασαρια και κλιμακωση στους προισταμενους.

    Και ολα αυτα επειδη εχω γνωση τουλαχιστον δυο περιπτωσεων οπου με κλεμμενες, αντιγραμμενες, πλαστογραφημενες ταυτοτητες και επαγγελματικες σφραγιδες, εχουν εκδοθει ολοκληρα δακεια και μπλοκ επιταγων. Εως κι επανεκδοσεις ΑΦΜ με τη χρηση των "καταλληλων μεθοδων".

  4. #4
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oσες φορες μου εχει ζητηθει φωτοτυπια ταυτοτητας, παντοτε σημειωνω αυτον που το ζητα και για ποιο λογο.
    Σε ποιό σημείο της φωτοτυπιας το σημειώνεις αυτό και πώς είσαι σίγουρος ότι δε θα γίνει crop?
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Doxaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιό σημείο της φωτοτυπιας το σημειώνεις αυτό και πώς είσαι σίγουρος ότι δε θα γίνει crop?
    Επανω ακριβως στην φωτογραφια της ταυτοτητας με συνεχεια και στο λευκο. Μεγαλα γραμματα σε ολο το ευρος και των δυο πλευρων.

    Οσο για το crop και γενικα ολες τις τυχον κακοβουλες ενεργειες ξερω πως τον αποφασισμενο δεν τον σταματας. Με την ιδια λογικη δηλαδη που προσπαθεις να φυλαχτεις απο τους διαρηκτες στο σπιτι σου, οπου ολες οι προσπαθειες γινονται για να κανεις δυσκολη την προσβαση στους 9 στους 10 ετσι ωστε να πανε παρακατω.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-04-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    2.582
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΛΟΦΟ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    6(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μισό γιατί δεν το κατάλαβα. Σε ποιό σημείο μπορεί να προστεθεί τόσο κείμενο (ονοματεπώνυμο αυτού που τη ζητάει και λόγος) χωρίς όντως πλέον να μην υφίσταται λόγος ύπαρξης της ταυτότητας σαν έγγραφο(φωτοτυπία). Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ScreenHunter 292.jpg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  113,9 KB 
ID: 222266
    ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ Α' ΕΘΝΙΚΗ
    http://slightlymagic.net

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Kαταρχην εγω εχω ακομα την παλια ταυτοτητα, αν εχει καποια σημασια. Στη συνεχεια, η καταθεση φωτοτυπιας της ταυτοτητας γινεται για χρηση ως αποδεικτικου απο τον παραληπτη οπως και τον καταθετη-προσωπο φυσικα οτι πιστοποιηθηκε η ταυτοτητα και τα στοιχεια του.

    Αυτα τα οποια σημειωνει σε ενα αλλο εγγραφο, πχ μια αιτηση ή προφορικα. Δηλαδη λεω εγω " Γεια σας ειμαι ο 29gk και αιτουμαι το ταδε". Δειχνω την ταυτοτητα μου και ειμαι ενταξει. Οχι ομως κι ο υπαλληλος - παραληπτης - οργανισμος ιδιωτης ή κρατικος. Αυτοι για να ειναι καλυμμενοι οτι οντως ο 29gk ηταν αυτος που αιτηθηκε, χρειαζονται εκτος απο την υπογραφη του ( αλλο τεραστιο ζητημα αυτο μιας και οι υπογραφες ειθισται να ποικιλλουν ) και τα στοιχεια ταυτοτητας του. Τα στοιχεια και οχι το σωμα της ταυτοτητας που απαγορευεται να δινεται σε αλλον εκτος απο τα αστυνομικα- δικαστικα οργανα. Δεν μπορει λοιπον να χρησιμοποιηθει για κανεναν αλλο λογο, ουτε καν για φωτοτυπια της φωτοτυπιας κανονικα.

    Αρα εφοσον η ταυτοτητα επιδειχτηκε και πιστοποιηθηκε ο κατοχος της, στο αρχειο του ληπτη μπαινει το αντιγραφο το οποιο ομως εαν φερει και ...."υδατογραφημα" δεν μπορει να σκαναριστει και να ξανατυπωθει καθαρο.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oσες φορες μου εχει ζητηθει φωτοτυπια ταυτοτητας, παντοτε σημειωνω αυτον που το ζητα και για ποιο λογο. Και αυτο και στο Δημοσιο και σε τραπεζες και σε ιδιωτες. Και δεν το εχει αρνηθει ποτε κανεις και μαλιστα εδω και πολλα χρονια.
    1) Θες να πεις ότι είσαι πχ στην εφορία, και ζητάς από τον υπάλληλο το ονοματεπώνυμό του για να το κρατήσεις και δεν έχει στραβομουτσουνιάσει ποτέ κανείς; Απλά θέμα χρόνου είναι.

    2) Θεωρείς τη μέθοδό σου ασφαλή; Σε χρηματοκιβώτιο νομίζεις κρατάνε τις φωτοτυπίες;

  9. #9
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    1) Θες να πεις ότι είσαι πχ στην εφορία, και ζητάς από τον υπάλληλο το ονοματεπώνυμό του για να το κρατήσεις και δεν έχει στραβομουτσουνιάσει ποτέ κανείς; Απλά θέμα χρόνου είναι.

    2) Θεωρείς τη μέθοδό σου ασφαλή; Σε χρηματοκιβώτιο νομίζεις κρατάνε τις φωτοτυπίες;
    1) Σε κρατικη υπηρεσια δεν εχω ζητησει ονοματεπωνυμο καθως δεν χρειαζεται αφου οτι εγγραφο παραλαβω και παραδωσω θα εχει στρογγυλη σφραγιδα ή και πρωτοκολλο.

    2) Η μεθοδος ειναι ασφαλης σε οτι αφορα την επαναφωτοτυπηση μιας φωτοτυπημενης ταυτοτητας. Αυτο συζητουμε εδω και οχι για την τυχη των στοιχειων μας, τα οποια και μπορουν να βρεθουν πολυ ευκολα με αλλους τροπους.

    Μαλιστα, σχετικα προσφατα σε εφορια μου εξηγησαν οτι ενας ιδιωτης ΔΕΝ μπορει να ζητησει ουτε προσκομιση υπευθυνης δηλωσης κατι που τωρα τελευταια τεινει να γινει μοδα, αλλα ουτε και "καθαρη" φωτοτυπια ταυτοτητας μιας η τελευταια ειναι και κρατικο εγγραφο αλλα και προσωπικο.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Γιατί επιμένετε κάποιοι να δυσκολεύετε τη ζωή σας και κυρίως τη ζωή ανθρώπων που προσπαθούν απλά να κάνουν τη δουλειά τους.
    Ενημερωτικό Ελληνικής ένωσης τραπεζών

    Τα δικαιολογητικά που ζητάνε οι τράπεζες, οφείλουν να προσκομιστούν πρωτότυπα και οι τράπεζες να κρατήσουν αντίγραφο. Ν2331/1995, Ν3424/2005 και οι τροποποιήσεις τους.

    Όταν κάνεις εξυπνάδες όπως "σημειώσεις" και ειδικά πάνω στη φωτογραφία, πώς θα ελέγξει κάποιος την ταυτοπροσωπία σου αν έχεις μουντζούρες και σημειώσεις επάνω στη φωτογραφία;

    Χαλαρώστε ρε παιδιά με τις επαναστάσεις, δεν εμπιστεύεσαι μια τράπεζα την ταυτότητά σου; Άλλαξε τράπεζα. Δεν μπορείς να εμπιστευτείς καμία τράπεζα; Μη χρησιμοποιείς τράπεζες. Ότι ο υπάλληλος στην τράπεζα θα ρισκάρει τη δουλειά του και σοβαρές ποινές για να κλέψει τα προσωπικά σου στοιχεία;

  11. #11
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από narsis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί επιμένετε κάποιοι να δυσκολεύετε τη ζωή σας και κυρίως τη ζωή ανθρώπων που προσπαθούν απλά να κάνουν τη δουλειά τους.
    Ενημερωτικό Ελληνικής ένωσης τραπεζών

    Τα δικαιολογητικά που ζητάνε οι τράπεζες, οφείλουν να προσκομιστούν πρωτότυπα και οι τράπεζες να κρατήσουν αντίγραφο. Ν2331/1995, Ν3424/2005 και οι τροποποιήσεις τους.

    Όταν κάνεις εξυπνάδες όπως "σημειώσεις" και ειδικά πάνω στη φωτογραφία, πώς θα ελέγξει κάποιος την ταυτοπροσωπία σου αν έχεις μουντζούρες και σημειώσεις επάνω στη φωτογραφία;

    Χαλαρώστε ρε παιδιά με τις επαναστάσεις, δεν εμπιστεύεσαι μια τράπεζα την ταυτότητά σου; Άλλαξε τράπεζα. Δεν μπορείς να εμπιστευτείς καμία τράπεζα; Μη χρησιμοποιείς τράπεζες. Ότι ο υπάλληλος στην τράπεζα θα ρισκάρει τη δουλειά του και σοβαρές ποινές για να κλέψει τα προσωπικά σου στοιχεία;
    Δεν ζητανε ταυτοτητα και μαλιστα κι αρχειοθετηση της μονον οι τραπεζες. Ζητουν και οι εταιρειες κινητης, οι ΔΕΚΟ κρατικες-ημικρατικες ή κι ιδιωτικες οπως ακομη και πολλες εμπορικες επιχειρησεις. Για θεμιτους κι απολυτα λογικους λογους.

    Το προβλημα ξεκινα ομως οταν καποιος κατσει κι αναλογιστει τα ποσα χερια, ματια και ανθρωπους θα δουν, χειρισθουν και θα εχουν προσβαση στα στοιχεια της ταυτοτητας, αυτο ειναι το σημαντικο κι οχι το πλαστικοποιημενο χαρτακι, και μαλιστα σε ευρος χρονου μιας κι αυτα αποθηκευονται. Και εαν γινει η στραβη, που εχει γινει πολλακις κι εχω προσωπικα παμπολλα παραδειγματα οπως εγραψα παραπανω εκδοσεων δανειων, μπλοκ επιταγων κι ακομα και εναρξεις επιχειρησεων "αιχμης" ( απο κολλαδικα και μπουρδελα εως ενεχυροδανειστηρια και μπαρ ), αντε να βρεις ποιος στην εχει κανει. Οταν δεν θα προκειται για καποιον κρατικο υπαλληλο, πχ τον εφοριακο παραπανω, που αποδεικνυεται ποιος, ποτε και που παρελαβε αλλα για εναν εκτακτο και προσωρινα απασχολουμενο για ενα διαστημα ενος πχ καταστηματος κινητης. Και ναι ακομα και τραπεζικου καθως οι καλες δουλειες γινονται παντα "απο μεσα" κι απο οσους εχουν καλη πληροφορηση.

    Τελος, η λογικη μου ειναι απλη. Εφοσον το φωτοαντιγραφο της ταυτοτητας απλα αποδεικνυει την προσκομιση του σωματος και την επιδειξη της ιδας της ταυτοτητας και ετσι και την εγκυροτητα των δηλωμενων στοιχειων του κατοχου, ενα "υδατογραφημενο" αντιγραφο πολυ απλα μπορει να κανει τον επιδοξο περιεργο να παει παρακατω. Δεν εξασφαλιζει σιγουρα σε καμια περιπτωση τον αποφασισμενο και εκεινον που εχει στοχευσει συγκεκριμενα, αλλα τους πολλους που ειναι και πιο ........επιπολαιοι !

    Και φυσικα ο καθενας απο εμας αποφασιζει και σε ποιο βαθμο θα εμπιστευεται την κοινωνικη καλη πιστη αλλα και το ποσα ρουχα θα φυλα για να εχει τα μισα.

  12. #12
    Εγγραφή
    15-02-2006
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/20
    ISP
    Sunrise comfort
    Router
    Sagemcom F@st 5360
    Μεγάλη βλακεία αυτό με την ταυτότητα. Πρέπει να βρεθεί άλλος τρόπος. Δεν είναι δυνατό να μοιράζεις παντού αντίγραφα της ταυτότητας. Τράπεζες,ασφαλειες,παροχοι τηλεφωνου κλπ όλοι ζητούν αντίγραφο. Λογικό να γίνει κάποτε στραβή. Αυτό που κάνει ο 29gk το κανω και εγω.

  13. #13
    Εγγραφή
    05-11-2005
    Περιοχή
    Athens/Sin City
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    246
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    7.8-11mb / 976 kbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    ASUS DSL-N14U
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 24.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνοντας αναζήτηση "φωτοτυπία δελτίου ταυτότητας…" στο σύνδεσμο του ΙΝΚΑ μπορείτε να επαληθεύσετε τα λογια Takis9, 29gk & john dubi.
    The Dark Side Of Life Is Not Easy, Ask A Ninja!!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας