Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 32
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Κοιτάζοντας τα sites από τα 2 καταστήματα μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες....

    Το πλαίσιο δεν δίνει συγκεκριμένο ακριβή κωδικό προϊόντος. Δεν μπορείς να βρεις τα μοντέλα στο site του κατασκευαστή.

    Το ίδιο γίνεται και με το e-shop αλλά δίνουν καλύτερη περιγραφή.

    πχ. Μπορεί κάποιος να καταλάβει σε ποιο συγκεκριμένο επεξεργαστή της AMD αναφέρονται στα sites? Μην ψάχνετε.... δεν θα βρείτε.... Στο τηλέφωνο σου λένε... ότι βλέπεις στο site....

    To ίδιο γίνεται και με τροφοδοτικά, δίσκους κλπ....

    Έτσι ο καταναλωτής πρακτικά ΔΕΝ ξέρει τι αγοράζει.

    Είναι νόμιμο αυτό?

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2006
    Περιοχή
    Θάλασσα...
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    644
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    16.3(dB) / 7.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος γιατί δεν έχω αντιμετώπιση ποτέ μου πρόβλημα...
    Facebook, Twitter, Google+: axinosgr

  3. #3
    Εγγραφή
    07-10-2005
    Περιοχή
    Γλυκά Νερά - Αθήνα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    659
    Downloads
    79
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Netgear DGN-3500
    Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν νομίζω ότι υφίσταται θέμα.

    Δηλαδή όταν ανοίγεις στο Πλαίσιο τη σελίδα/link για π.χ. επεξεργαστή AMD X2 6000+ AM2, τι το λειψό βλέπεις εσύ? Ότι δεν αναφέρουν τις "εξωτικές" πληροφορίες- π.χ. revision, steppings, παρτίδα παραγωγής?

    Αν εννοείς αυτού του είδους τις λεπτομέρειες, δεν νομίζω ότι μπορείς να τους καταλογίσεις κάτι το μεμπτό.
    AMD FX-8350||ASUS M5A97 EVO R2.0||KINGSTON 4x4GB DDR3-1600||ASUS GTX750 Ti 2GB Strix||2XLG M2752 27" Ips||HYPERX Savage 240GB SSD||COOLERMASTER Nepton 140XL||PHANTEKS Enthoo Pro||BE QUIET Straight Power 10 600W 80+ GOLD||1xWD500GB-2ABYS||1xWD750GB-1AALS||1xWD20EFRX-2TB

  4. #4
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο e-shop καθε ειδος εχει και τον κωδικο του κατασκευαστη..π.χ AMD ATHLON 64 X2 6400+ 3.20GZ AM2 BOX η ..WESTERN DIGITAL RAPTOR WD740ADFD 74GB 10000RPM SATA ..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NiKapa : 20-11-07 στις 15:52.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-10-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18739/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΓΡΙΤΑ
    Router
    thomson tg585 V7
    SNR / Attn
    6/16(dB) / 7/6(dB)
    εγώ πάντως έχω κακιά εμπειρία από το πλαίσιο. όταν αγόρασα σκληρό λίγα χρόνια, δε πρόσεξα ότι είχαν βγάλει την εγγύηση από πάνω και βάλανε δικιά τους. όταν χάλασε και τον γύρισα πίσω μου είπαν πως έλειπε η εγγύηση και δε μπορούν να τον δεχτούν πίσω. κατάφερα τελικά και τον έφτιαξε ένας φίλος μου αλλά έχει πολύ υψηλή θερμοκρασία. δε ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει ακόμα. από τότε όλες μου οι αγορές γίνονται από το e-shop. για απόδειξη κιόλλας θα σας βάλω και μία φωτογραφία για να δείτε τι σκαρφίστηκα οι τυπάδες....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC00289.JPG  


  6. #6
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreas.papak Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως έχω κακιά εμπειρία από το πλαίσιο. όταν αγόρασα σκληρό λίγα χρόνια, δε πρόσεξα ότι είχαν βγάλει την εγγύηση από πάνω και βάλανε δικιά τους. όταν χάλασε και τον γύρισα πίσω μου είπαν πως έλειπε η εγγύηση και δε μπορούν να τον δεχτούν πίσω. κατάφερα τελικά και τον έφτιαξε ένας φίλος μου αλλά έχει πολύ υψηλή θερμοκρασία. δε ξέρω πόσο μπορεί να αντέξει ακόμα. από τότε όλες μου οι αγορές γίνονται από το e-shop. για απόδειξη κιόλλας θα σας βάλω και μία φωτογραφία για να δείτε τι σκαρφίστηκα οι τυπάδες....
    Μα άμα είχαν την δική τους εγγύηση τότε θα έπρεπε να το δεχτούν και να το αλλάξουν δεν εννοώ αυτό...

    ........Auto merged post: sdn added 13 Minutes and 20 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kerneld Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν νομίζω ότι υφίσταται θέμα.

    Δηλαδή όταν ανοίγεις στο Πλαίσιο τη σελίδα/link για π.χ. επεξεργαστή AMD X2 6000+ AM2, τι το λειψό βλέπεις εσύ? Ότι δεν αναφέρουν τις "εξωτικές" πληροφορίες- π.χ. revision, steppings, παρτίδα παραγωγής?

    Αν εννοείς αυτού του είδους τις λεπτομέρειες, δεν νομίζω ότι μπορείς να τους καταλογίσεις κάτι το μεμπτό.
    Ειδικά για την περίπτωση των AMD που για κάθε τύπο υπάρχουν 2-3 εκδώσεις θέλω πληροφορίες που θα μου επιτρέψουν να πάω στο site του κατασκευαστή και να δω ακριβός τα χαρακτηριστικά του προϊόντος.

    Επίσης μπορείς να μου πεις σε ποια προϊόντα αναφέρονται παρακάτω?

    Chieftec 560W 24pin

    Western Digital 320GB (7200 Rpm, 16 MB Cache, SATA 2)

    ........Auto merged post: sdn added 3 Minutes and 36 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο e-shop καθε ειδος εχει και τον κωδικο του κατασκευαστη..π.χ AMD ATHLON 64 X2 6400+ 3.20GZ AM2 BOX η ..WESTERN DIGITAL RAPTOR WD740ADFD 74GB 10000RPM SATA ..
    Ισχύουν αυτά που έγραψα για το ΠΛΑΙΣΙΟ.
    πχ μπορείς να μου πεις ποιος ακριβός είναι ο επεξεργαστής 4000+, 4200+ & 4800+ έτσι ώστε να βρω τα χαρακτηριστικά του στο site της AMD?

    Πάντως γενικά το e-shop είναι πολύ καλύτερο και σέβεται περισσότερο τον καταναλωτή (σε αυτό το σημείο) από το ΠΛΑΙΣΙΟ.

    ΣΗΜ. Αν πάρεις τηλ και ρωτήσεις λεπτομέρειες στο πλαίσιο σου λένε "ότι λέει στο site". Έπρεπε να πάω στη στουρνάρι για να δουν ότι αυτά που έγραφαν για ένα κουτί ήταν @@ (το ανοίξαμε).

    Στο e-shop τα ίδια. Βέβαια έκαναν φιλότιμη προσπάθεια να εξυπηρετήσουν αλλά καταλήξαμε εκεί που αρχίσαμε.

    Έχω την εντύπωση ότι μας περνάνε για ιθαγενείς!!!!

    Χώρια που νομίζω ότι είναι και παράνομοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdn : 20-11-07 στις 17:49. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Δεν υπαρχουν αυτοι στο Πλαισιο. Ολοι οι αλλοι βρισκονται ευκολα καθως εχει αναλυτικα χαρακτηριστικα.

    Αν τωρα θες συγκεκριμενα ο δισκος ειναι κατα 90% ο YS και το τροφοδοτικο ειναι..... απλα ενα Chieftec.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχουν αυτοι στο Πλαισιο. Ολοι οι αλλοι βρισκονται ευκολα καθως εχει αναλυτικα χαρακτηριστικα.

    Αν τωρα θες συγκεκριμενα ο δισκος ειναι κατα 90% ο YS και το τροφοδοτικο ειναι..... απλα ενα Chieftec.
    Ναι? Ποίος ακριβός είναι ο 5200+?
    90%? Αυτό λέω... όταν κάνεις αγορά παίζεις με τις πιθανότητες?
    Το Chieftec έχει 2-3 τροφοδοτικά σε αυτά τα W. Ποιο είναι αυτό που πουλάνε?

  9. #9
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Kαλα εψαξες και βρηκες τον συγκεκριμενο επεξεργαστη που δεν αναφερουν W; Υπαρχει αλλα καποιος εχει ξεχασει να το συμπληρωσει. Ολοι οι αλλοι βρισκονται σε 10 secs
    Αν ψαξω στο site της WD θα σου πω ακριβως ποιος δισκος ειναι αλλα δεν ενδιαφερομαι να αγορασω .

    Tελικα δεν καταλαβαινω το point, υπαρχει κωδικος Πλαισιου, αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ να αγορασεις απο εκει, χτυπας ενα τηλ και ζητας ακριβες μοντελο.

    Σαφως και ειναι ελλειψη η αναφορα στο site της εταιριας ή η μη αναφορα κωδ. κατασκευαστη αλλα δεν θα τρελαθουμε κιολας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 20-11-07 στις 18:03.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα εψαξες και βρηκες τον συγκεκριμενο επεξεργαστη που δεν αναφερουν W; Υπαρχει αλλα καποιος εχει ξεχασει να το συμπληρωσει. Ολοι οι αλλοι βρισκονται σε 10 secs
    Αν ψαξω στο site της WD θα σου πω ακριβως ποιος δισκος ειναι αλλα δεν ενδιαφερομαι να αγορασω .

    Tελικα δεν καταλαβαινω το point, υπαρχει κωδικος Πλαισιου, αν σε ενδιαφερει τοσο πολυ να αγορασεις απο εκει, χτυπας ενα τηλ και ζητας ακριβες μοντελο.

    Σαφως και ειναι ελλειψη η αναφορα στο site της εταιριας ή η μη αναφορα κωδ. κατασκευαστη αλλα δεν θα τρελαθουμε κιολας.
    O 5200 βγαίνει σε 3 εκδώσεις. 2 στα 90nm και 1 στα 65nm με καταναλώσεις 89w & 65w. Πάρτους τηλ και ρώτησε τους να δούμε τι θα σου πουν.... Το ίδιο ισχύει και για τον δίσκο.

    Επίσης το κουτί Chieftec Aegis CH-05B BL μέχρι πρότινος το είχαν με 1 ανεμιστήρα στα 12. Αφού το ανοίξαμε το διόρθωσαν από ότι βλέπω αλλά ξέχασαν 1 12ήρη (έχει 3 Χ 12).

    btw δεν είναι μόνο αυτά... Το θέμα είναι ότι, νομίζω, ότι είναι υποχρεωμένοι να αναφέρουν αναλυτικά και με απολύτως σαφή τρόπο σε ποιο προϊών αναφέρονται.

    Αν εσύ καλύπτεσαι εγώ πάω πάσο...

  11. #11
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Τους πηρες τηλ και δε σου ειπαν ποιο επακριβως μοντελο ειναι; Γιατι εγω για τον 4000+ που ειχα παρει μου ειχαν πει ακριβως.

    Σαφως και ειναι ελλειψη αλλα εγω καλυπτομαι γιατι αν θελω συγκεκριμενα πραγματα αγοραζω απο οποιον μου δινει τα συγκεκριμενα πραγματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordito : 20-11-07 στις 18:17.

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τους πηρες τηλ και δε σου ειπαν ποιο επακριβως μοντελο ειναι; Γιατι εγω για τον 4000+ που ειχα παρει μου ειχαν πει ακριβως.

    Σαφως και ειναι ελλειψη αλλα εγω καλυπτομαι γιατι αν θελω συγκεκριμενα πραγματα αγοραζω απο οποιον μου δινει τα συγκεκριμενα πραγματα.
    Ναι δεν μου είπαν... Αναγκάστηκα να τους στείλω email. 3 ημέρες κανένας δεν έχει απαντήσει.

    Με το άλλο δεν διαφωνώ. Και εγώ συγκεκριμένα πράγματα θέλω και δεν ξέρω αν μου τα δίνουν, γιαυτό άνοιξα και αυτό το νήμα

  13. #13
    Το avatar του μέλους zachos
    zachos Guest
    Αυτο που εννοει ο φιλος sdn ειναι μαλλον ο,τι δεν υπαρχει link στην σελιδα του προϊοντος που να παραπεμπει στην αντιστοιχη σελιδα του κατασκευαστη, για να μπορεσει να δει περισσοτερες λεπτομερειες. Δεν ξερω αν αυτο ειναι παρανομο, γνωμη μου ο,τι δεν ειναι. Υπαρχουν αλλα online shops π.χ. mgmanager που υπαρχει τετοιο link.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zachos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που εννοει ο φιλος sdn ειναι μαλλον ο,τι δεν υπαρχει link στην σελιδα του προϊοντος που να παραπεμπει στην αντιστοιχη σελιδα του κατασκευαστη, για να μπορεσει να δει περισσοτερες λεπτομερειες. Δεν ξερω αν αυτο ειναι παρανομο, γνωμη μου ο,τι δεν ειναι. Υπαρχουν αλλα online shops π.χ. mgmanager που υπαρχει τετοιο link.
    Καλά αυτό είναι το ιδανικό αλλά δεν λέω αυτό... Πιο βασικά πράγματα... ΠΧ όταν υπάρχουν 2-3 εκδώσεις AMD στην ίδια ταχύτητα αλλά με διαφορετικά χαρακτηριστικά θέλω να ξέρω ποιον αγοράζω ακριβός...

    Και βέβαια είναι παράνομο.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-10-2007
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    157
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18739/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΓΡΙΤΑ
    Router
    thomson tg585 V7
    SNR / Attn
    6/16(dB) / 7/6(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα άμα είχαν την δική τους εγγύηση τότε θα έπρεπε να το δεχτούν και να το αλλάξουν δεν εννοώ αυτό...
    ναι, μόνο που έλεγαν πως δεν έκαναν τέτοιο πράγμα αυτοί. μου ήρθε το αίμα στο κεφάλι και ήθελα να τους το πετάξω στα μούτρα....

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-08, 22:46
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-08, 01:54
  3. ONLINE HOBBY SHOP
    Από SAPACO στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-08, 04:58
  4. ΠΛΑΙΣΙΟ e-shop dead?
    Από anon στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 14:45
  5. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-04, 11:58

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας