Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    03-07-2006
    Μηνύματα
    595
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ολοκληρη forthnet...δεν εχει δυνατοτητα να προσφερει πακετο hosting στα stardard και τις τιμες του εξωτερικου?
    πλακα μας κανουν?
    αυτο το γελοιο θεμα με τα πανακριβα domain .gr ποτε θα παψει?
    δεν ειναι καρτελ που ολοι τους εχουν πανω κατω τις ιδιες τιμες web-hosting? πως στα .com λειτουργησε ο ανταγωνισμος και φτασαμε στα 5 euro τα 300 GB??? οι ****** για κατι που χρειαζομουν με αναγκασαν και πηγα σε .com οπου ειχε και απιστευτο support on-line!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος whitecat : 21-11-07 στις 17:59.
    full flex

  2. #17
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.360
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μην μπερδεύετε το web hosting με το domain. To Gr domain στοιχίζει 20 με 25 ευρώ τη διετία, δηλαδή πολύ μικρή διαφορά από τα com που στοιχίζουν γύρω στα 10 ευρώ το χρόνο. Χάνουμε 1-2 ευρώ το χρόνο. Σιγά το ποσό. Απλά τα gr domain κατοχυρώνονται ανά διετία, ενώ τα com κ.τ.λ. domain ανά χρόνο. Δεν νομίζω όμως ότι αυτό δημιουργεί μείζων πρόβλημα.

    Από εκεί και πέρα φιλοξενείς το site σου όπου θέλεις, ακόμη και στο εξωτερικό, ασχέτως αν το domain είναι gr. Μπορεί άλλη εταιρία να έχει τη διαχείριση του domain και άλλη το web hosting. Το δεύτερο αν έχεις ADSL και στατική IP, το κάνεις και σπίτι σου αν θέλεις.

    Οπότε που το πρόβλημα και που η διαφορά με το εξωτερικό, αφού ένα gr domain το φιλοξενείς και σε server του εξωτερικού. Στο 1 με 2 ευρώ το χρόνο;;;

    Όσο για την προσφορά της Forthnet, αποφεύγω και να την σχολιάσω. Έχω μείνει άναυδος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiatrou : 21-11-07 στις 22:55.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μια χαρά είναι η συγκεκριμένη τιμή....
    Τώρα αν ψαξουμε για 1 dollar hosting, θα βρούμε πολλά....

    Μην ξεχνατε όσοι συγκρίνετε American Hosting vs Greek Hosting, την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά σε Datacenter + Bandwidth κόστος, μεταξύ Ελλάδας και USA....

    Επομένως, δεδομένων αυτών, σίγουρα είναι καλή η τιμή...

    ........Auto merged post: kloklo added 8 Minutes and 58 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην μπερδεύετε το web hosting με το domain. To Gr domain στοιχίζει 20 με 25 ευρώ τη διετία, δηλαδή πολύ μικρή διαφορά από τα com που στοιχίζουν γύρω στα 10 ευρώ το χρόνο. Χάνουμε 1-2 ευρώ το χρόνο. Σιγά το ποσό. Απλά τα gr domain κατοχυρώνονται ανά διετία, ενώ τα com κ.τ.λ. domain ανά χρόνο. Δεν νομίζω όμως ότι αυτό δημιουργεί μείζων πρόβλημα.

    Από εκεί και πέρα φιλοξενείς το site σου όπου θέλεις, ακόμη και στο εξωτερικό, ασχέτως αν το domain είναι gr. Μπορεί άλλη εταιρία να έχει τη διαχείριση του domain και άλλη το web hosting. Το δεύτερο αν έχεις ADSL και στατική IP, το κάνεις και σπίτι σου αν θέλεις.

    Οπότε που το πρόβλημα και που η διαφορά με το εξωτερικό, αφού ένα gr domain το φιλοξενείς και σε server του εξωτερικού. Στο 1 με 2 ευρώ το χρόνο;;;

    Όσο για την προσφορά της Forthnet, αποφεύγω και να την σχολιάσω. Έχω μείνει άναυδος.
    Φίλε μου τα εχεις μπερδέψει λίγο....

    Μην συγκρίνεις εταιρικό hosting με "το κάνεις και σπίτι σου αν θέλεις"....

    Το δευτερο είναι για κανα hobby site το πολύ πολύ....Χωρίς SLA, και με ενα Upload της πλάκας....

    Το πρώτο απευθύνεται σε εταιρίρες και οργανισμούς, και γίνεται σε πανακριβα μηχανήματα, με παρακολούθηση και επιβλεψη προσωπικού, με SLA 99.9% (συνήθως), και σε γραμμές 100 Μbit/s, ή και 1 Gb/s.....

    Λοιπον μην συγκρίνουμε αεροπλάνα με μπανάνες, και εχεις μείνει και αναυδος μου αρέσει κιόλας χωρίς να γνωρίζεις το παραμικρό επι του θεματος απότι φαινειται απτα λεγόμενα σου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kloklo : 22-11-07 στις 07:37. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.360
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    ........Auto merged post: kloklo added 8 Minutes and 58 Seconds later........
    Φίλε μου τα εχεις μπερδέψει λίγο....

    Μην συγκρίνεις εταιρικό hosting με "το κάνεις και σπίτι σου αν θέλεις"....

    Το δευτερο είναι για κανα hobby site το πολύ πολύ....Χωρίς SLA, και με ενα Upload της πλάκας....

    Το πρώτο απευθύνεται σε εταιρίρες και οργανισμούς, και γίνεται σε πανακριβα μηχανήματα, με παρακολούθηση και επιβλεψη προσωπικού, με SLA 99.9% (συνήθως), και σε γραμμές 100 Μbit/s, ή και 1 Gb/s.....

    Λοιπον μην συγκρίνουμε αεροπλάνα με μπανάνες, και εχεις μείνει και αναυδος μου αρέσει κιόλας χωρίς να γνωρίζεις το παραμικρό επι του θεματος απότι φαινειται απτα λεγόμενα σου...
    Για το "το κάνεις και σπίτι σου αν θέλεις"... θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου.

    Όμως για το hosting σε sever του εξωτερικού, τι διαφορά έχει αν το domain είναι gr ή com. Μπορείς να βρεις server με uptime 99,9%, εφεδρικούς servers και διασύνδεση με πάρα πολύ μεγάλες ταχύτητες με τον κορμό. Ψάξε και θα βρεις.

    Εσύ δηλαδή βλέπεις άλλη διαφορά μεταξύ gr και com domain εκτός του 1 με 2 ευρώ το χρόνο που ανέφερα;;;

  5. #20
    Εγγραφή
    13-02-2007
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiatrou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το "το κάνεις και σπίτι σου αν θέλεις"... θα συμφωνήσω απολύτως μαζί σου.

    Όμως για το hosting σε sever του εξωτερικού, τι διαφορά έχει αν το domain είναι gr ή com. Μπορείς να βρεις server με uptime 99,9%, εφεδρικούς servers και διασύνδεση με πάρα πολύ μεγάλες ταχύτητες με τον κορμό. Ψάξε και θα βρεις.

    Εσύ δηλαδή βλέπεις άλλη διαφορά μεταξύ gr και com domain εκτός του 1 με 2 ευρώ το χρόνο που ανέφερα;;;
    H απαντηση μου στην διαφορα τιμής hosting Ελλαδας-USA ,είναι λίγο παραπάνω , το ξαναπαραθετω. (=εδω το bandwidth eιναι πολύ ακριβο)

    Μην ξεχνατε όσοι συγκρίνετε American Hosting vs Greek Hosting, την ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά σε Datacenter + Bandwidth κόστος, μεταξύ Ελλάδας και USA....

    Επομένως, δεδομένων αυτών, σίγουρα είναι καλή η τιμή...
    Edit: Τωρα αυτο που λες για το gr domain, σε σχεση με το .com συμφωνω, δεν τίθεται καν θεμα συζητησης για μια μικροδιαφορά στην τιμή....βεβαια θα μπορουσε να ειναι και φθηνότερο το gr, αλλα αν συγκίνουμε τις τεράστιες πωλήσεις του .com, σε σχεση με το .gr, θα καταλάβουμε γιατι το .com ειναι τοσο πιο φθηνό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kloklo : 23-11-07 στις 21:49.

  6. #21
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kloklo Εμφάνιση μηνυμάτων
    H απαντηση μου στην διαφορα τιμής hosting Ελλαδας-USA ,είναι λίγο παραπάνω , το ξαναπαραθετω. (=εδω το bandwidth eιναι πολύ ακριβο)
    Μα για ένα .gr domain, συνήθως (και στατιστικά και πάντα υποθέτω...) το μεγαλύτερο μέρος των reqs θα είναι από Ελλάδα, οπότε θα περάσει από AIX. Είναι πολύ ακριβό το b/w του ΑΙΧ; Είναι πιο ακριβό από το b/w του αμερικάνικου provider να το στέλνει πέρα δώθε στον Ατλαντικό; Kαι λαμβάνοντας υπόψη ότι η forthnet είναι ήδη ISP...
    Στο datacenter κομμάτι μάλλον έχεις δίκιο, αλλά δεν ξέρω τι ποσοστό αντιπροσωπεύει αυτό στο συνολικό κόστος ενός web host. Σίγουρα όχι αμελητέο, αλλά είναι τάξεως μεγέθους ανάλογο με το κόστος μισθοδοσίας/power/facilities εν γένει;...

  7. #22
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.107
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι πολύ ακριβό το b/w του ΑΙΧ; Είναι πιο ακριβό από το b/w του αμερικάνικου provider να το στέλνει πέρα δώθε στον Ατλαντικό;
    Δυστυχώς είναι (απ' όσο ξέρω), και μάλιστα κατά πολύ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος A_gamer : 27-11-07 στις 00:03.
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. GR Domain και Hosting
    Από Manos76 στο φόρουμ Web authoring, development & web design
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-06, 15:18
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-06, 02:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας