Εμφάνιση 1-10 από 10

Θέμα: Service Acer

  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα!
    Λοιπόν μπαίνω στο ψητό μήπως κανείς μπορεί να βοηθήσει.
    Εχω ένα λαπτοπ Acer εδώ και 6 μήνες. Χτες δούλευε κανονικά το πρωί. Το κλείνω για μισή ώρα το μεσημέρι και την επόμενη φορά που το άνοιξα η οθόνη τα είχε παίξει. Ειχε μια σκιά κάτω αριστέρα, το κάτω μισό της οθόνης ήταν νεκρό και το πάνω μισό θολό. Το πάω στο service της Acer στην ΑΛΜΑΝ (για το οποίο είχα ακούσει διάφορα αλλά τα επιβεβαίωσα) και μου λένε χωρίς να το ανοίξουν ότι είναι σπάσιμο και δεν καλύπτεται από την εγγύηση. Τους ρωτάω "πως έσπασε;" μου λένε "μπορεί να έπεσε κάτω,να το τρύπησα με αιχμηρό αντικείμενο" και άλλες βλακείες.
    Πώς είναι δυνατόν να σπάσει από μόνος του ο υπολογιστής; Ηταν κλειστός και δίπλα μου αυτή τη μισή ώρα. Σημειωτέον, το προσέχω ως κόρη οφθαλμού και δεν έχει ούτε γρατζουνιά!
    Τέλος πάντων, επειδή είναι απατεώνες από ό,τι αντιλαμβάνομαι έχει κανείς καμιά ιδέα για το πώς να κινηθώ;
    Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.
    Ράνια

  2. #2
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    αν οντως το ειπαν αυτο χωρις να το ανοιξουν μια επιλογη που εχεις ειναι να τους κανεις καταγγελια στο ΙΝΚΑ , Γενικη Γραμματεια Καταναλωτη.

    διοτι αν λενε κατι τετοιο χωρις να το δουν ειναι ακυροι εντελως.

    αυτη ειναι η δικη μου γνωμη διοτι συμφωνα με τα λεγομενα σου ο φορητος εχει καποιο προβλημα η το ξερουν και κανουν την παπια μηπως και σε ξεφορτωθουν η....

  3. #3
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω ήδη στείλει καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης και στο ΙΝΚΑ μήπως δουλέψει έτσι το πράγμα..
    Την πρώτη "διάγνωση" την έβγαλε ο τεχνικός από το τηλέφωνο. Λέει "μάλλον σπάσιμο είναι, δεν καλύπτεται αλλά πηγαίντε στο σέρβις". Μετά που πήγα στην ΑΛΜΑΝ είδα ότι είχε σημειώσει ο τεχνικός στην καρτέλα μου (από το τηλέφωνο) "πιθανό σπάσιμο, pay attention".
    Κανένας τεχνικός δεν άνοιξε το λάπτοπ. Το είδε μόνο η κοπέλα στην υποδοχή και ένας προϊστάμενός της όταν έτριξα λίγο τα δόντια.
    Εκτός από ΙΝΚΑ κτλ, θεωρείτε ότι μπορώ να αναζητήσω επισκευή με κάποιον άλλο τρόπο; Πχ να πάω στο άλλο σέρβις στην MDS? Η μέσω της Acer κάτι?

  4. #4
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    OTEnet
    δοκίμασε να στείλεις ένα αυστηρό email σε κάποιον αρμόδιο της acer κατά προτίμηση στο εξωτερικό. Ίσως κινηθούν κάποια νήματα.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εστειλα ερωτηματικό mail στην Ιταλία (κάπου διάβασα ότι εκεί απευθύνονται οι δικοί μας εδώ) και στην Ταϊβάν που είναι τα κεντρικά. Από Ιταλία πήρα αυτόματη απάντηση ότι το αίτημα δρομολογήθηκε κτλ. Απο Ταϊβάν τίποτα ακόμα.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    τωρα θα πρεπει να περιμενεις απο δευτερα ισως κατι ξερεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-08-2005
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pies Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστειλα ερωτηματικό mail στην Ιταλία (κάπου διάβασα ότι εκεί απευθύνονται οι δικοί μας εδώ) και στην Ταϊβάν που είναι τα κεντρικά. Από Ιταλία πήρα αυτόματη απάντηση ότι το αίτημα δρομολογήθηκε κτλ. Απο Ταϊβάν τίποτα ακόμα.
    ποιο μοντέλο έχεις; μη μου πεις το 5920....

  8. #8
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Exω τον aspire 9303 με τη 17άρα...

  9. #9
    Το avatar του μέλους 21century
    21century Guest
    Λοιπον φίλη μου η κατάσταση με το σερβις έχει παραγίνει και παντού διαβάζω παράπονα αν και η τελευταία σειρά ελπίζω να είναι απαλλαγμένη απο παιδικές ασθένειες. Το μόνο που θα κάνεις εκτός απο καταγγελία στο ΙΝ.ΚΑ και στη Γραμματεία Καταναλωτή στο υπουργείο Ανάπτυξης ειναι να τους στειλεις ένα ωραίο εξώδικο με πληρη καταγραφή του προβλήματός σου.

  10. #10
    Εγγραφή
    23-11-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    31
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    25095/4913
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 22.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γενικά το service της ACER είναι άθλιο. Ξέρω περίπτωση γνωστού μου, που πήγε με βλάβη το φορητό του στα κεντρικά, υποθέτοντας ότι είναι πρόβλημα με την μνήμη. Εκείνοι το έστειλαν Ιταλία γιατί θεωρήσαν ότι το πρόβλημα είναι η μητρική. Μετά από κοντά 3 μήνες του είπαν ότι δεν υπήρχε ανταλακτικό.
    Τελικά άλλαξε σε κάποιο άλλο τεχνικό την μνήμη και όλα ήταν εντάξει. Από αυτό φαίνεται, στην ACER, ή δεν άνοιξαν τον υπολογιστή ή είναι άσχετοι. (μάλλον το πρώτο)

Παρόμοια Θέματα

  1. Το service manual του Acer Aspire 5920g
    Από cxmgp στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-08, 20:09
  2. acer AL1717 TFT...service άθλιο
    Από exetlos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 13:42
  3. Acer διαμάντι ή τρέξιμο στα service για τα επόμενα 28 χρόνια...???
    Από Roben7 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 21:58
  4. Service(;) laptop ACER
    Από johnny21 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-06, 13:17
  5. Service ACER?
    Από zardoz στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-04, 02:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας