Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Wink
    Τι εστί STP, IBAN, BIC;

    Οι τράπεζες εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης υποχρεούνται να αναγράφουν στις συναλλαγές τόσο τον IBAN (International Bank Account Number) των λογαριασμών χρέωσης και πίστωσης, όσο και τους BIC (Bank Identifier Code) των τραπεζών. Αν σε μία συναλλαγή δεν δώσουμε αυτά τα δύο στοιχεία, τότε η τράπεζα τα προσθέτει μόνη της και χρεώνει αυτή την ενέργεια (αδρά...).

    Επομένως αν θέλουμε να μειώσουμε όσο το δυνατόν περισσότερο τα έξοδα μεταφοράς χρημάτων, τότε πρέπει να φροντίσουμε να πληροφορηθούμε IBAN και BIC που αντιστοιχούν στο λογαριασμό που θέλουμε να πιστώσουμε χρήματα. Επιπλέον πρέπει να μην βάλουμε στη συναλλαγή επιπλέον σημειώσεις/διευκρινήσεις προς τον παραλήπτη, διότι αυτές χρεώνονται. Εννοείται ότι πρέπει να δηλώσουμε το ονοματεπώνυμό μας καθώς και εκείνο του δικαιούχου και ότι οι λογαριασμοί πρέπει να είναι αμφότεροι σε ευρώ. Όταν πληρούνται τα παραπάνω και εφόσον το ποσό δεν ξεπερνάει το όριο των € 12.500 (ή € 50.000 για εσωτερικό), τότε έχουμε πετύχει μία STP (Straight Through Processing) συναλλαγή.


    Συμβουλές για ελαχιστοποίηση εξόδων εμβάσματος.

    Περαιτέρω, προκειμένου να μειώσουμε τα έξοδα εμβάσματος, επιλέγουμε e-banking. Αν είναι δυνατόν κοιτάμε να έχουμε λογαριασμό στην ίδια τράπεζα με κάποιον με τον οποίο έχουμε συχνά συναλλαγές, διότι συνήθως στην περίπτωση αυτή τα έξοδα μεταφοράς χρημάτων μηδενίζονται. Ελέγχουμε την τιμολογιακή πολιτική της τράπεζάς μας, διότι κάποιες φορές αν δεν επιλέξουμε SHA (εξηγώ παρακάτω), υπάρχει επιπλέον επιβάρυνση από κάποιες τράπεζες (βλέπε € 15 Eurobank). Προσοχή χρειάζεται στην περίπτωση της Εθνικής Τράπεζας, η οποία σε αντίθεση με πολλές τράπεζες της Ευρωπαϊκής Ένωσης, χρεώνει 4 ευρώ τα εισερχόμενα εμβάσματα (έως € 50 K) , οπότε πρέπει να καταφύγουμε στην επιλογή OUR για να μειώσουμε τη συνολική προμήθεια από το έμβασμα.

    Για καλή μας τύχη, μερικές τράπεζες στο e-banking τους έχουν λίστα με τις ελληνικές τράπεζες, οπότε δεν χρειάζεται να ψάξουμε για BIC. Γράφουμε τον IBAN, επιλέγουμε τράπεζα από τη λίστα και τέλος. Αν ο ενδιαφερόμενος μας έχει δώσει απλό αριθμό λογαριασμού, μπορούμε να πάμε στην ιστοσελίδα της τράπεζάς του και να χρησιμοποιήσουμε online calculator μετατροπής απλού αριθμού λογαριασμού σε IBAN. Το έχουν πολλές τράπεζες.


    Ο χουβαρντάς (OUR), ο δίκαιος (SHA) και ο τσιγκούνης (BEN)


    Ένα έμβασμα χρεώνεται τόσο από την δική μας τράπεζα, όσο και από την τράπεζα εκείνου που λαμβάνει τα χρήματα. Αν επιλέξουμε συναλλαγή OUR, χρεωνόμαστε το σύνολο των χρημάτων εμβάσματος και ο παραλήπτης παραλαμβάνει το ποσό που περιμένει στο ακέραιο. Για STP συναλλαγή αυτά είναι συνήθως 1,5 ευρώ (€ 0,30 η δική μας τράπεζα και € 1,2 του παραλήπτη). Μπορούμε όμως να επιλέξουμε να πληρώσουμε μόνο το μέρος των χρημάτων που χρεώνει η δική μας τράπεζα, οπότε πραγματοποιούμε συναλλαγή SHA. Έτσι όμως ο παραλήπτης παίρνει τα χρήματα που του μεταφέρουμε, μείον τα έξοδα που θα χρεώσει η τράπεζα του για την πίστωση του ποσού. Οι επιλογές μας κλείνουν με την επιλογή BEN, όπου ο παραλήπτης των χρημάτων χρεώνεται το σύνολο των εξόδων της συναλλαγής.


    Καλές συναλλαγές και προσοχή στις πιστωτικές!



    Προσθήκη 15/10/2010:

    Με την επιβολή του SHA ως μοναδικού τρόπου διεξαγωγής αυτοματοποιημένων ηλεκτρονικών εμβασμάτων, πιστεύω ότι θα φανεί χρήσιμος σε πολλούς ένας συγκεντρωτικός πίνακας των εξόδων "πληρωμής εισερχόμενων εντολών", δηλαδή της προμήθειας που χρεώνει στον παραλήπτη του εμβάσματος η τράπεζά του (στην περίπτωση που είναι διαφορετική από την τράπεζα του εντολέα). Οι προμήθειες είναι κυμαινόμενες και μπορεί κανείς να τις βρει στους πίνακες που διατηρεί και ενημερώνει η Τράπεζα της Ελλάδος στο γνωστό λογιστικό φύλλο.

    Για να διευκολύνω την ενημέρωση, έφτιαξα ένα πίνακα με τις πιο γνωστές τράπεζες και τις προμήθειες που χρεώνουν για τα εισερχόμενα εμβάσματα.

    AEGEAN BALTIC BANK Α.Ε.€ 3
    ATTICA BANK€0
    CITIBANK INTERNATIONAL PLC0.1% / ελαχ.€3 - μεγ.€10 / Ταχυδρ.έξοδα €1.5
    HSBC BANK plcέως €250: €1 / €250,01 έως €12.500: 5€ / €12.500,01 έως €50.000,00: €8 / €50.000,01 και άνω: €10
    MARFIN ΕΓΝΑΤΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε.έως €50.000: € 3 / άνω των € 50.000,01: € 1
    PROTON ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε.έως €1.000,00: €1,00 / €1.000,01 έως €12.500,00: €3,00 / €12.500,01 έως €50.000,00: €5,00 / €50.001 και άνω:€8,00
    T BANK ΑΝΩΝΥΜΗ ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ€3
    UNICREDIT BANK A.G.€2
    ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣέως €10: €0 / € 10,01-€12.500: €3 / €12.500,01- 50.000: €6 / €50000,01 και άνω: -από Τράπεζα εσωτερικού:€9 -από Τράπεζα εξωτερικού: €28
    ΑΛΦΑ ΤΡΑΠΕΖΑ Α.Ε.€3
    ΓΕΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.Μέχρι €12.500: €3 / €12.501 - €50.000: €5 / €50.000 και άνω: €8
    ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.€0,01 - €15: €0 / €15,01 - €50.000: €4
    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΙΜΙΤΕΔ1,5‰ / ελαχ.€3-μεγ.€15
    ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.€3
    ΕΠΕΝΔΥΤΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Ε.Μέχρι €12.500: €3 / Άνω των €12.501: €0
    ΤΑΧΥΔΡΟΜΙΚΟ ΤΑΜΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Τ.Ε.€3
    ΤΡΑΠΕΖΑ E.F.G. EUROBANK - ERGASIAS Α.Ε.€0 - €12.500,00: €3
    ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΥΠΡΟΥ ΔΗΜΟΣΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΙΜΙΤΕΔέως €15 : Χωρίς Προμήθεια / €15 - €50: €2 / €50 - €1.000: €5 / €1.000 - €12.500: €8
    ΤΡΑΠΕΖΑ MILLENNIUM BANK A.E.εως €12,500: €3 / €12,501-€50,000: €5 / άνω των €50,000: €9
    ΤΡΑΠΕΖΑ ΠΕΙΡΑΙΩΣ Α.Ε.έως €15,00: 0 / €15,01 - €1.000: €1,20 / €1.000,01 - €12.500:€ 2,50
    ΤΡΑΠΕΖΑ PROBANK A.E.€12.500 : €3

    Υπενθυμίζω ότι ο πίνακας έχει τις τρέχουσες προμήθειες (15/10/2010), οι οποίες μπορεί να αλλάξουν μετά από καιρό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 21-04-12 στις 03:36.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #2
    Εγγραφή
    03-08-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    638
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΛΥΣΙΔΑ
    καλο! αυτο με το our sha ben δεν το ηξερα. να υποθεσω οτι ειναι OUR, SHAred και BENeficiary οσον αφορα την προμηθεια/εξοδα???

    ........Auto merged post: x69pr added 2 Minutes and 55 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων


    [
    Για καλή μας τύχη, μερικές τράπεζες στο e-banking τους έχουν λίστα με τις ελληνικές τράπεζες, οπότε δεν χρειάζεται να ψάξουμε για BIC. Γράφουμε τον IBAN, επιλέγουμε τράπεζα από τη λίστα και τέλος. Αν ο ενδιαφερόμενος μας έχει δώσει απλό αριθμό λογαριασμού, μπορούμε να πάμε στην ιστοσελίδα της τράπεζάς του και να χρησιμοποιήσουμε online calculator μετατροπής απλού αριθμού λογαριασμού σε IBAN. Το έχουν πολλές τράπεζες.

    για τις ελληνικες δεν ξερω,να πω την αληθεια δεν το εχω δει. γιατι αν δεν δωσεις λογαριασμο σε μορφη ΙΒΑΝ χρεωνουν παραπανω προμηθεια μεχρι και 15Ε νομιζω, κατι διαβαζα στο φορουμ εδω τις προαλλες. και ενω ειναι υποχρεωμενοι να ενημερωνουν τον πελατη ΔΕΝ το κανουν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος x69pr : 06-12-07 στις 13:51. Αιτία: auto merged post

  3. #3
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο! αυτο με το our sha ben δεν το ηξερα. να υποθεσω οτι ειναι OUR, SHAred και BENeficiary οσον αφορα την προμηθεια/εξοδα???
    Ακριβώς.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x69pr Εμφάνιση μηνυμάτων
    για τις ελληνικες δεν ξερω,να πω την αληθεια δεν το εχω δει. γιατι αν δεν δωσεις λογαριασμο σε μορφη ΙΒΑΝ χρεωνουν παραπανω προμηθεια μεχρι και 15Ε νομιζω, κατι διαβαζα στο φορουμ εδω τις προαλλες. και ενω ειναι υποχρεωμενοι να ενημερωνουν τον πελατη ΔΕΝ το κανουν
    IBAN πρέπει να βάλεις ούτως ή άλλως. Αυτό που γλιτώνεις είναι το BIC, στην περίπτωση που ανέφερα.

    Μιας και έθιξες το θέμα της ενημέρωσης, η Πειραιώς σε ενημερώνει σχετικά με το κόστος της προμήθειας πριν ολοκληρώσεις τη συναλλαγή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 07-12-07 στις 13:18.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  4. #4
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    ipo T H A N X
    /respect

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  5. #5
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Guangzhou-China
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    i-Guangdong
    Router
    Xiaomi wifi 3
    Θελουνε να μου στείλουν χρήματα από την Γερμανιά σε εμένα , εδω στην Ελλάδα , και η Τράπεζα της Γερμανίας ζητά από των καταθέτη τον αριθμό μου ΙΒΑΝ ( τον οποίο του τον έχω δώσει ) και τον αριθμό BIC της τραπεζάς μου τον οποίο δεν μπορώ να τον βρω .
    Στο help desk της εθνικής τράπεζας της Ελλάδος ( 'οπου είναι και η τράπεζα μου ) μου λένε πως αφού τους έδωσα το ΙΒΑΝ δεν χρειάζεται ο αριθμος BIC .
    Γνωρίζει κανείς τον αριθμό BIC της εθνικής τράπεζας της Ελλάδος ?
    Έχετε αναρωτηθεί πότε σε πόσα τετραγωνικά μέτρα (m2) ζούμε τη ζωή μας ?
    Κάντε κανά ταξίδι !!! .

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bail77 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελουνε να μου στείλουν χρήματα από την Γερμανιά σε εμένα , εδω στην Ελλάδα , και η Τράπεζα της Γερμανίας ζητά από των καταθέτη τον αριθμό μου ΙΒΑΝ ( τον οποίο του τον έχω δώσει ) και τον αριθμό BIC της τραπεζάς μου τον οποίο δεν μπορώ να τον βρω .
    Στο help desk της εθνικής τράπεζας της Ελλάδος ( 'οπου είναι και η τράπεζα μου ) μου λένε πως αφού τους έδωσα το ΙΒΑΝ δεν χρειάζεται ο αριθμος BIC .
    Γνωρίζει κανείς τον αριθμό BIC της εθνικής τράπεζας της Ελλάδος ?
    SWIFT-Code (BIC): ETHNGRAA

    Αν κράτησες το όνομα αυτού που σου είπε αυτή την ανοησία από το help desk της εθνικής καλό θα ήταν να στείλεις ένα mail να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος από την ασχετοσύνη του συγκεκριμένου υπαλλήλου...

    Φυσικά χρειάζεται και ο BIC εκτός από τον ΙΒΑΝ για έμβασμα από/προς το εξωτερικό.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2007
    Περιοχή
    Guangzhou-China
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    289
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    i-Guangdong
    Router
    Xiaomi wifi 3
    Ευχαριστώ φίλε για το BIC , το όνομα τις κοπέλας δεν το κράτησα αλλά θα τους στείλω ενα email εδω και τωρα .
    Έχετε αναρωτηθεί πότε σε πόσα τετραγωνικά μέτρα (m2) ζούμε τη ζωή μας ?
    Κάντε κανά ταξίδι !!! .

  8. #8
    Εγγραφή
    07-03-2007
    Μηνύματα
    122
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    DSLAM
    Net One - ΤΕΡΨΙΘΕΑΣ
    Εχω τον αριθμο λογαριασμου της Εθνικης τραπεζας (δεν ειναι δικος μου ο λογαριασμος, απλα θελω να κανω καταθεση). Πως μπορω να βρω το ΙΒΑΝ?
    Στο site της Εθνικης δεν εχει καποιον online calculator και ειναι δυσκολο ο κατοχος να μεταβει στο υπ/μα που ανοιξε τον λογαριασμο για να μαθει το IBAN.
    Καμια βοηθεια?

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexnir Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω τον αριθμο λογαριασμου της Εθνικης τραπεζας (δεν ειναι δικος μου ο λογαριασμος, απλα θελω να κανω καταθεση). Πως μπορω να βρω το ΙΒΑΝ?
    Στο site της Εθνικης δεν εχει καποιον online calculator και ειναι δυσκολο ο κατοχος να μεταβει στο υπ/μα που ανοιξε τον λογαριασμο για να μαθει το IBAN.
    Καμια βοηθεια?
    Ζητάς από τον κάτοχο να ανοίξει το βιβλιάριό του στην πρώτη σελίδα και να σου τον δώσει (γράφει και τον ΙBAN εκεί)
    Επίσης ο κάτοχος φαντάζομαι ότι θα μπορεί να καλέσει την εξυπηρέτηση (210-4848484) και δίνοντας τον αριθμό του λογαριασμού του να ζητήσει να του δώσουν τον IBAN.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-01-2008
    Περιοχή
    Μπουγατσούπολη
    Μηνύματα
    1.626
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    24άρα
    ISP
    Forthnet
    Router
    Pirelli Ανελαστι
    Path Level
    Interleaved
    Μια απλή λύση για αποφυγή εξόδων, τουλάχιστον για όσους αποφεύγουν το e-banging είναι η κατάθεση μέσω ηλετρονικου μηχανήματος.

    Πχ. εγώ καταθέτω στον ενοικιαστή μου το ενοίκιο από το μηχάνημα που βρίσκεται εντός της τράπεζας Πειραιώς , αντί να στήνομαι στην ουρά, και να πληρώνω και 1.20€, αν θέλω να βάλω το όνομα μου στην συναλλαγη.
    (κάτι που το μηχάνημα κάνει δωρεάν)

  11. #11
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HELL_pegaSOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απλή λύση για αποφυγή εξόδων, τουλάχιστον για όσους αποφεύγουν το e-banging είναι η κατάθεση μέσω ηλετρονικου μηχανήματος.

    Πχ. εγώ καταθέτω στον ενοικιαστή μου το ενοίκιο από το μηχάνημα που βρίσκεται εντός της τράπεζας Πειραιώς , αντί να στήνομαι στην ουρά, και να πληρώνω και 1.20€, αν θέλω να βάλω το όνομα μου στην συναλλαγη.
    (κάτι που το μηχάνημα κάνει δωρεάν)
    Πως το κανεις? Βαζεις τα χρηματα στο φακελο για καταθεση? Πληκτρολογεις τον αριθμο λογαριασμου του ιδιοκτητη?

    ........Auto merged post: cool11 πρόσθεσε 1 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εστί STP, IBAN, BIC;


    Επιπλέον πρέπει να μην βάλουμε στη συναλλαγή επιπλέον σημειώσεις/διευκρινήσεις προς τον παραλήπτη, διότι αυτές χρεώνονται.
    Χαζη ερωτηση αλλα θα την κανω: ο δικαιουχος πως θα καταλαβει οτι τα 'ταδε' χρηματα μπηκαν απο εμας???? Φαινεται ετσι κι αλλιως ο καταθετης, αν ζητησει αναλυση των κινησεων του λογαριασμου του?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cool11 : 07-05-10 στις 22:01. Αιτία: auto merged post

  12. #12
    Εγγραφή
    21-05-2008
    Μηνύματα
    497
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Forthnet - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...ο δικαιουχος πως θα καταλαβει οτι τα 'ταδε' χρηματα μπηκαν απο εμας???? Φαινεται ετσι κι αλλιως ο καταθετης, αν ζητησει αναλυση των κινησεων του λογαριασμου του?
    όταν κάνεις το έμβασμα, σου δίνεται η δυνατότητα μέσω διάφορων πεδίων να περάσεις αυτές τις πληροφορίες

  13. #13
    Εγγραφή
    29-08-2008
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν έχω καταλάβει στο SHR έμβασμα αν η προμήθεια μιας τράπεζας θα είναι η ίδια , είτε είναι παραλήπτης είτε αποστολέας , ή θα ειναι διαφορετική ανάλογα. Πάντως στην πειραιως στην τιμολογιακή πολιτικη που είναι προσβάσιμη μέσω winbank δεν ξεχωρίζει της περιπτώσεις. Είναι σημαντική παράλειψη ή τα κόστη είναι το ίδιο;

  14. #14
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.036
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Το sha έμβασμα χρεώνει τον πελάτη κάθε τράπεζας τα δικά της έξοδα.

    Ο αποστολέας θα πληρώσει την προμήθεια που χρεώνει η δική του (Α) τράπεζα για αυτοματοποιημένο έμβασμα.
    Ο παραλήπτης θα πληρώσει την προμήθεια που χρεώνει η δική του (Β) τράπεζα για "πληρωμή εισερχόμενου αυτοματοποιημένου εμβάσματος".
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  15. #15
    Εγγραφή
    21-10-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    χρήσιμο το θέμα,
    ένα πινακάκι με τους Bic των πέντε μεγαλύτερων ελλ. τραπεζών θα ήταν εξίσου χρήσιμο !
    Centos 6.4 !

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΕΑΚ τί εστί?
    Από nikgr στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-06, 21:40
  2. SHA-1 Hash GUI for Windows 0.1
    Από alatasst στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-05, 23:24
  3. Τι εστί πόρτα?
    Από stivakos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-05, 00:24
  4. Τι εστί delta.Otenet.gr ;
    Από Kon στο φόρουμ P2P
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-05, 15:20
  5. SHA-1 Broken......
    Από EvilHawk στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-05, 12:07

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας