Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Γεια χαρά.

    Λήγει η συνδρομή μου μου (με Forthnet σε γραμμή ΟΤΕ) και θα πάω Otenet (που μαζί με Altec δίνει αυτήν τη στιγμή το φθηνότερο φοιτητικό πακέτο, γύρω στα 12 ευρώ/μήνα σε 768). Θα στείλω το χαρτί επιθυμίας διακοπής στον πρώτο και σκέφτομαι πότε ν'αρχίσω να στέλνω χαρτιά στον δεύτερο για να ελαχιστοποιήσω τις μέρες που θα είμαι χωρίς internet.

    Τη βοήθειά σας παρακαλώ λοιπόν στα εξής:

    - Τι λέει η εμπειρία σας σχετικά με το πόσες μέρες χρειάζεται να ενεργοποιηθεί η otenet, ειδικά σε φοιτητικό πακέτο;

    - Παίζει κάποιον ρόλο (θετικό ή αρνητικό) στον χρόνο ενεργοποίησης το ότι έχω ήδη σύνδεση και θέλω ν' αλλάξω πάροχο; Κάποιον ρόλο με ποιότητα πρόσβασης κτλ (κάτι με τις περίφημες πόρτες δηλαδή);

    - Αν κι έχω ακόμα ένα μήνα σύνδεσης, πώς το κρίνετε να κάνω σε καμιά 10αριά μέρες αίτηση στην otenet για σύνδεση; Μήπως όμως αν κάνω από τώρα αίτηση θα μου κόψουν την τωρινή σύνδεση; Και δε θέλω να κοπεί πρόωρα η τωρινή σύνδεση, αλλά θέλω και να το καθυστερήσω μέχρι να δω τι θα γίνει (αν θα γίνει κάτι) από πτώση τιμών.

    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jtest : 04-12-07 στις 16:57.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2007
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΙΔΑΡΙ
    Path Level
    Interleaved

  3. #3
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ για την προθυμία, body125z.

    Επειδή δεν υπάρχουν οι ζητούμενες πληροφορίες στο link, παρακαλώ και πάλι αν κάποιος γνωρίζει:

    - χρόνο ενεργοποίησης φοιτητικού otenet στην πράξη (σε άλλο post διάβασα 20 μέρες. Αν κάποιος έχει διαφορετική εμπειρία θα το εκτιμούσα αν το ανέφερε).

    - το αν επηρεάζει τον χρόνο ενεργοποίησης (θετικά ή αρνητικά) το ότι έχω ήδη σύνδεση (μ' άλλον πάροχο).

    - το αν η αίτησή μου για σύνδεση στην otenet προκαλέσει την πρόωρο διακοπή της υπάρχουσας σύνδεσής μου. Εννοείται ότι αν διακοπεί η τρέχουσα σύνδεση κι ενεργοποιηθεί μέσα σε πχ 1-2 μέρες η επόμενη, δεν είναι πρόβλημα. Είναι όμως πρόβλημα το να κάνω την αίτηση στην otenet, να διακοπεί (χωρίς να 'χει λήξει) η τωρινή σύνδεση, και να ενεργοποιηθεί η σύνδεση otenet μετά από πχ. 2 βδομάδες.

    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.359
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    α) αν υπάρχουν πόρτες μέγιστο 1 εβδομάδα, διαφορετικά έως 1 μήνα
    β) δεν έχει σημασία αν έχεις ή όχι άλλο πάροχο.
    γ) Αποδεσμεύεσαι από αυτόν και κάνεις την νέα αίτηση
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Οκ, denis1276, απόλυτα κατανοητές απαντήσεις, ευχαριστώ.

  6. #6
    Εγγραφή
    26-09-2007
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Κάλεσε στην OTEnet και ζήτα διευκρινίσεις για το αν υπάρχει δυνατότητα "τιμολογιακής" μετάβασης από FORTHNET στο φοιτητικό kit της OTEnet, χωρίς διακοπή της γραμμής ΑΡΥΣ.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από named Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάλεσε στην OTEnet και ζήτα διευκρινίσεις για το αν υπάρχει δυνατότητα "τιμολογιακής" μετάβασης από FORTHNET στο φοιτητικό kit της OTEnet, χωρίς διακοπή της γραμμής ΑΡΥΣ.
    Αυτό και έκανα, και μου είπαν να ζητήσω το έντυπο εξουσιοδότησης που αφορά τη φορητήτητα. Εκτίμησαν ότι το πιθανότερο είναι να υπάρξει διακοπή, αλλά μικρότερη.

    Καλή σκέψεη, ευχαριστώ!

  8. #8
    Εγγραφή
    02-05-2007
    Μηνύματα
    51
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Router
    DSL-N14U
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ που είχα forthnet και πήγα σε φοιτητικό οτενετ 768 σε 3 εργάσιμες μέρες ήταν έτοιμη η σύνδεση,απλά είχα κάνει αίτηση καιρό πριν για διακοπή της σύνδεσης.

  9. #9
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    3 μέρες είναι μια χαρά! Έκανα την αίτηση διακοπής στη forthnet (1 μήνα πριν τη λήξη) και μου είπαν η διακοπή θα γίνει σε 15-20 μέρες. Γύρω στις 13--14 μέρες θα στείλω τα χαρτιά της otenet (για να έχει νόημα και η εξουσιοδότηση "διατήρησης" -ας πούμε- ενεργοποιημένης γραμμής).

    Επειδή είναι γιορτές όμως, ίσως και να γίνεται πανικός με αιτήσεις κτλ.

    Πάντως (άσχετο), μια βδομάδα τώρα γίνεται κάτι περίεργο: όταν δουλεύει το τηλέφωνο δεν έχω dsl, κι όταν έχω dsl δε λειτουργεί το τηλέφονο. Ίσως και να μη συνδέονται αυτά μεταξύ τους (; ) αλλά πάντως αυτό τυχαίνει. Κάποιος μου 'πε ότι οι πάροχοι κάνουν διάφορες αλλαγές, μεταφορές, δοκιμές και διάφορα και γίνεται χαμός.

    Ευχαριστώ tfa (btw, cool avatar )

  10. #10
    Εγγραφή
    26-12-2005
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Έχω νεότερα από το θέμα της ενεργοποίησης: μέσα σε λιγότερο από 24 ώρες από τη λήξη της προηγούμενης συνδρομής μου, ενεργοποιήθηκε αυτή της Otenet (φοιτητικό OnDsl kit).

    Σημειωτέον, είχα ζητήσει μη ανανέωση της προηγούμενες σχεδόν 1 μήνα πριν τη λήξη και 20 μέρες πριν τη λήξη είχα στείλει όλα τα απαραίτητα έγγραφα στην Otenet, συμπεριλαμβανομένης της εξουσιοδότησης φορητότητας, που ευτυχώς μου είχατε επισημάνει και μου τόνισε και η Εξυπηρέτηση Πελατών της Οtenet.

    Πολύ θετικές οι πρώτες εντυπώσεις (με την ευκαιρία στήθηκε και το i-call και δουλεύει άψογα - ούτε καθυστερήσεις, εξαιρετική ποιότητα ήχου κτλ).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jtest : 08-01-08 στις 19:08.

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρόνος ενεργοποίησης
    Από skiabox στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-08, 14:38
  2. Μηνύματα: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-08, 08:15
  3. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-06, 01:22
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-06, 20:31
  5. Χρόνος ενεργοποίησης;
    Από alexynr στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-05, 12:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας