Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.
    Έχω μια γραμμή 1 Mbit στην Πάρο.Από της 15/11/07 λόγω βροχής είχα βλάβη και το δήλωσα στο 121.Μέσα σε 2 ημέρες με πήραν τηλέφωνο από τα κεντρικά στο Ηράκλειο Κρήτης για να διαπιστώσουν την βλάβη και πράγματι μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και το προωθούν στο τεχνικό τμήμα της Πάρου.
    Στις 23/11/07 με πήρε τηλέφωνο κάποιος τεχνικός και μου είπε ότι είχε βλάβη μια πόρτα στο dslam προφανώς και την άλλαξε.Επειδή ταξίδευα εκέινη την ημέρα δεν μπορούσα να διαπιστώσω αν είχε επιδιορθωθεί η βλάβη και είπα ότι θα το κοιτάξω από Δευτέρα.
    Την Δευτέρα 26/1/07 διαπίστωσα οτι λειτουργεί η γραμμή αλλά μπαίνει με ταχύτητες 460 kbps
    Μετά από 2 ημέρες πάλι από βροχή μου καίγετε το modem (Sagem 800 σε εγγύηση).Δηλώνω πάλι βλάβη στο 121 και για το modem και για την ταχύτητα.Με παίρνουν πάλι από το Ηράκλειο(στις 29/11/07) και διαπιστώνουν ότι υπάρχει βλάβη που την προωθούν πάλι στο τεχνικό τμήμα της Πάρου.Μέχρι στιγμής που γράφω αυτές τις γραμμές(07/12/07) δεν έχουν έρθει σε επαφά μαζί μου παρόλο που έχω παέι 2 φορές στους τεχνικούς και έχουν επικαλεστεί φόρτο εργασίας.
    Η αλήθεια έναι ότι υπάρχει φόρτος εργασίας στην Πάρο από τους τεχνικούς του Οτε.
    Αναρωτίεμαι όμως γιατί να πληρώσω εγώ την συνδρομή αυτου του μηνός αφού ουσιαστικά δεν έχω υπηρεσίες;
    Τι με ενδιαφέρει εμένα αν υπάρχει φόρτος εργασίας;Δεν πρέπει να μπορούν να υποστηρίξουν το δικτυο τους;
    Τι μπορώ να κάνω;Να πάω στο συνήγορο του πολίτη;Να κάνω καταγγελία(η μύνηση) και που;Πως θα γίνει να μην πληρώνω για υπηρεσίες που δεν μου παρέχονται;
    Ακόμα και αν επιδιωρθωθει η βλάβη την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές πάλι κάτι πρέπει να γίνει.
    Αν ξέρει κάποιος κάτι για το πως αντιμετωπίζετε μια τέτοια κατάσταση ας μου πεί.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enplos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα.Θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.
    Έχω μια γραμμή 1 Mbit στην Πάρο.Από της 15/11/07 λόγω βροχής είχα βλάβη και το δήλωσα στο 121.Μέσα σε 2 ημέρες με πήραν τηλέφωνο από τα κεντρικά στο Ηράκλειο Κρήτης για να διαπιστώσουν την βλάβη και πράγματι μου είπαν οτι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και το προωθούν στο τεχνικό τμήμα της Πάρου.
    Στις 23/11/07 με πήρε τηλέφωνο κάποιος τεχνικός και μου είπε ότι είχε βλάβη μια πόρτα στο dslam προφανώς και την άλλαξε.Επειδή ταξίδευα εκέινη την ημέρα δεν μπορούσα να διαπιστώσω αν είχε επιδιορθωθεί η βλάβη και είπα ότι θα το κοιτάξω από Δευτέρα.
    Την Δευτέρα 26/1/07 διαπίστωσα οτι λειτουργεί η γραμμή αλλά μπαίνει με ταχύτητες 460 kbps
    Μετά από 2 ημέρες πάλι από βροχή μου καίγετε το modem (Sagem 800 σε εγγύηση).Δηλώνω πάλι βλάβη στο 121 και για το modem και για την ταχύτητα.Με παίρνουν πάλι από το Ηράκλειο(στις 29/11/07) και διαπιστώνουν ότι υπάρχει βλάβη που την προωθούν πάλι στο τεχνικό τμήμα της Πάρου.Μέχρι στιγμής που γράφω αυτές τις γραμμές(07/12/07) δεν έχουν έρθει σε επαφά μαζί μου παρόλο που έχω παέι 2 φορές στους τεχνικούς και έχουν επικαλεστεί φόρτο εργασίας.
    Η αλήθεια έναι ότι υπάρχει φόρτος εργασίας στην Πάρο από τους τεχνικούς του Οτε.
    Αναρωτίεμαι όμως γιατί να πληρώσω εγώ την συνδρομή αυτου του μηνός αφού ουσιαστικά δεν έχω υπηρεσίες;
    Τι με ενδιαφέρει εμένα αν υπάρχει φόρτος εργασίας;Δεν πρέπει να μπορούν να υποστηρίξουν το δικτυο τους;
    Τι μπορώ να κάνω;Να πάω στο συνήγορο του πολίτη;Να κάνω καταγγελία(η μύνηση) και που;Πως θα γίνει να μην πληρώνω για υπηρεσίες που δεν μου παρέχονται;
    Ακόμα και αν επιδιωρθωθει η βλάβη την ώρα που γράφω αυτές τις γραμμές πάλι κάτι πρέπει να γίνει.
    Αν ξέρει κάποιος κάτι για το πως αντιμετωπίζετε μια τέτοια κατάσταση ας μου πεί.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Ξεκίνα με μια έγγραφη καταγγελία στον ΟΤΕ Πάρου όπου θα ζητάς και πίστωση των τελών για τις ημέρες που υπάρχει βλάβη. Κοινοποιησέ την όπου νομίζεις αν η συννενόηση με τον αρμόδιο υπάλληλο δεν βγάζει πουθενά για το πότε θα λυθεί το θέμα. Στη θέση σου (προτού κοινοποιήσω την έγγραφη καταγγελία) θα μίλαγα πρώτα με τον αρμόδιο τεχνικό μιας και μικρή κοινωνία είσαστε δεν είναι και κάποιος ανώνυμος για να βρω άμεση λύση.

    Αν η βλάβη ήταν στο ψηφιακό Ηρακλείου θα είχε λυθεί άμεσα κατά πάσα πιθανότητα. Από τη στιγμή που τη γυρίζει πίσω σημαίνει ή πρόβλημα στο κέντρο του ΟΤΕ στην Πάρο ή στο σπίτι σου. Συνήθως τα προβλήματα στο κέντρο λύνονται σε 1-2 μέρες αλλά επίσκεψη στο σπίτι μπορεί να καθυστερήσει ανάλογα με τους διαθέσιμους τεχνικούς, τον αριθμό βλαβών και τις παράλληλες εργασίες που τρέχουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sexrazat : 07-12-07 στις 11:42.

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.333
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Αν το πρόβλημα είναι στη γραμμή σου από το σπίτι έως το κέντρο που κλειδώνεις, δεν γίνεται τίποτε.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    20-10-2005
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από denis1276 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το πρόβλημα είναι στη γραμμή σου από το σπίτι έως το κέντρο που κλειδώνεις, δεν γίνεται τίποτε.
    Τελικά ήρθαν στο σπίτι μου είδαν την σύνδεση με δικό τους καλώδιο από τον καλώδιο του οτε στο σπίτι(άρα δεν είναι θέμα δικό μου) και τελικα μου είπαν ότι θα με έπαιρναν την άλλη μέρα τηλ.(το Σάββατο δηλ.),άλλα μέχρι τώρα τίποτα.Ούτε με πληροφορήσαν ποιο είναι το πρόβλημα.Είτε όμως το φτιάξουν είτε όχι σε 5 μέρες κλείνω 1 μήνα χωρίς σύνδεση άρα δεν πρέπει να πληρώσω.Είμαι περίεργος να δώ τι θα μου πούν για αυτό.
    Μήπως έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;Του κάνανε πίστωση;
    Ευχαριστώ και πάλι

  5. #5
    Εγγραφή
    14-01-2007
    Μηνύματα
    2.591
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
    Router
    speedtouch 585i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enplos
    Τελικά ήρθαν στο σπίτι μου είδαν την σύνδεση με δικό τους καλώδιο από τον καλώδιο του οτε στο σπίτι(άρα δεν είναι θέμα δικό μου) και τελικα μου είπαν ότι θα με έπαιρναν την άλλη μέρα τηλ.(το Σάββατο δηλ.),άλλα μέχρι τώρα τίποτα.Ούτε με πληροφορήσαν ποιο είναι το πρόβλημα.Είτε όμως το φτιάξουν είτε όχι σε 5 μέρες κλείνω 1 μήνα χωρίς σύνδεση άρα δεν πρέπει να πληρώσω.Είμαι περίεργος να δώ τι θα μου πούν για αυτό.
    Μήπως έχει κανείς αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα;Του κάνανε πίστωση;
    Ευχαριστώ και πάλι
    Έγγραφο παράπονο στον ΟΤΕ ή στο 134 και ζητάς πίστωση για τις ημέρες που είναι καταγεγγραμμένη η βλάβη στο 121. Δεν χρεώνεσαι απλά πρέπει να υπάρχει και καταγραφή στο 121 (δηλ. πότε α΄νοιξε και πότε έκλεισε η βλάβη από τον τεχνικό)

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-08, 14:28
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-07, 23:40
  3. γραμμη εξυπηρετησης ?!?
    Από fcuk στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 15:19
  4. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-06, 11:30
  5. Ποιοτητα εξυπηρετησης
    Από Ziggy23 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-06, 17:34

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας