Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 53
  1. #16
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από makiro3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιοι άνθρωποι εκεί στην ΟΝ είναι πολύ χαλβάδες.
    Πήρα το πρωί δυο τηλέφωνα και μου είπαν ότι είναι πρόβλημα το dslam Αλεξάνδρας και μέχρι το βράδυ θα φτιαχτεί.
    Βλέπω λοιπόν μια ώρα πριν το γείτονα (ίδια πολυκατοικία, ίδιος όροφος ) και είναι στα 15227 κανονικά από το πρωί. Οπότε σκέφτομαι, μου λένε μαλ,,,,,,.
    Το τηλέφωνο οπότε στην διάθεση της ΟΝ (ο Θεός να την κάνει ΟΝ )
    Το σηκώνει ένας τύπος με όνομα που αρχίζει από Αβρα.///\\x και μου λέει ότι το αίτημα μου έχει δωθεί στα κεντρικά για επίλυση. Αρχίζω να φορτώνω και του λέω να μου δώσει τεχνικό.
    Η απάντηση του, είναι ότι δεν υπάρχει τεχνικός αυτή τη στιγμή.
    _Τον ρωτάω μέχρι τι ώρα δουλεύουν .
    _Μέχρι τις 10 μου λέει.
    _Μα η ώρα είναι 9.
    _Ναι , αλλά δεν υπάρχει.
    _Κλείνω λοιπόν το τηλέφωνο, όχι πολύ ευγενικά, θέλω να πω
    και ξαναπαίρνω τηλέφωνο στην ΟΝ.
    Το σηκώνει άλλος υπάλληλος , ζητάω τεχνικό και με συνδέουν ( τώρα υπήρχε ).

    Μετά από 40 λεπτά στην ανοιχτή ακρόαση, επιτέλους απάντησε τεχνικός ( να είναι καλά η κοπέλα) και αμέσως το ανέβασε.

    Εμενα επανηλθε απο μονο του αλλα οχι οπως ηταν πριν.....τωρα με πηγαν στα 15.996 απο 15.227 και μου ριξανε το upload απο 1023 σε 517!!!!!

  2. #17
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikolas1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα επανηλθε απο μονο του αλλα οχι οπως ηταν πριν.....τωρα με πηγαν στα 15.996 απο 15.227 και μου ριξανε το upload απο 1023 σε 517!!!!!
    αν κλείσεις και ξανανοίξεις το pirelli το 15996 θα γυρίσει σε 15227 ...για το upload όμως δεν νομίζω ...και θα χρειαστεί τηλέφωνο ...

  3. #18
    Εγγραφή
    28-06-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17/1
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ
    SNR / Attn
    7(dB) / 16(dB)
    Το καλύτερο που έχω δει
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails test.jpg  


  4. #19
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    με κάμποσες μεταπτώσεις ...που τελικά ρίχνουν λίγο και τον μέσο όρο ... τελικά στα 12 Mbps είναι τα καθαρά που δεν δικαιολογούνται με θεωρία overhead για τα 15227 ... ας είναι ...τουλάχιστον σταθερά ...

  5. #20
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν κλείσεις και ξανανοίξεις το pirelli το 15996 θα γυρίσει σε 15227 ...για το upload όμως δεν νομίζω ...και θα χρειαστεί τηλέφωνο ...
    Μετα απο πολλα rest και επανεκινησεις του ζαντολαστιχου, το download δεν εχει αλλαξει καθολου. Παραμενει στα 15996...Το ιδιο και το upload Οσον αφορα το noise margin(στο download)...παιζει στο 10-11 τωρα και στο upload εχει ανεβει στο 25 απο 8-9...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolas1980 : 13-12-07 στις 01:24.

  6. #21
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Πάντως έχω διαπιστώσει και σε μένα γύρισμα στα 15996 αλλά με άνοιγμα κλείσιμο γύρισε στα 15227 ...για το upload μόνο τεχνικός μπορεί να το γυρίσει ...κάνε και κάτι άλλο ...δοκίμασε να αλλάξεις password στο pirelli (αν φυσικά αυτό το θέλεις και το είχες προγραμματίσει ούτως ή άλλως) ...κάνε save τα settings και όταν βγεις από το menu δες αν υπάρχει κάποια αλλαγή στον συγχρονισμό ...

  7. #22
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    QUOTE=CMS;1633211]Πάντως έχω διαπιστώσει και σε μένα γύρισμα στα 15996 αλλά με άνοιγμα κλείσιμο γύρισε στα 15227 ...για το upload μόνο τεχνικός μπορεί να το γυρίσει ...κάνε και κάτι άλλο ...δοκίμασε να αλλάξεις password στο pirelli (αν φυσικά αυτό το θέλεις και το είχες προγραμματίσει ούτως ή άλλως) ...κάνε save τα settings και όταν βγεις από το menu δες αν υπάρχει κάποια αλλαγή στον συγχρονισμό ...[/QUOTE]

    Λες να μου γυρισει το upload σε 1023? Επισης παρατηρησα οτι σε ολα τα reset και τις επανεκινησεις το path μου ειναι συνεχεια Fast....δεν εχει παει ουτε μια φορα Interleaved...!

    [IMG][/IMG]
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikolas1980 : 13-12-07 στις 01:48.

  8. #23
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    ναι ...έχω μερικές μέρες να δω interleaved ... μόνο fast πια ..δεν νομίζω να αλλάξει το upload ...μόνο τεχνικός μπορεί να το κάνει ...κι αν κάποιος αρνηθεί να ζητήσεις άλλον ...

  9. #24
    Το avatar του μέλους Avesael
    Avesael Guest
    Αν το κάνεις καμιά 10αριά φορές restart το Pirelli, θα πετύχεις interleaved...
    Όσο αφορά το upload, όντως μόνο τεχνικός μπορεί, αλλά ας μη ξεχνάμε ότι ΔΕΝ έχουμε 1024Kbps στο upload...
    Τώρα, αν ανεπίσημα μας έχουν φορέσει τα 1024 αυτό δε σημαίνε ότι θα τα έχουμε διαπαντώς (ασχέτως του ανταγωνισμού).
    Η ΟΝ έχει το πιο γερό χαρτί στο χέρι της, αυτό της IPTV και ειδικά κάτι μοναδικό όπως το OnRec !
    Δε νομίζω λοιπόν να καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια και να θέλει δυσαρεστημένους συνδρομητές...

  10. #25
    Εγγραφή
    28-10-2007
    Περιοχή
    Νίκαια!!!
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    459
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedtouch 585 v7
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraCG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το κάνεις καμιά 10αριά φορές restart το Pirelli, θα πετύχεις interleaved...
    Όσο αφορά το upload, όντως μόνο τεχνικός μπορεί, αλλά ας μη ξεχνάμε ότι ΔΕΝ έχουμε 1024Kbps στο upload...
    Τώρα, αν ανεπίσημα μας έχουν φορέσει τα 1024 αυτό δε σημαίνε ότι θα τα έχουμε διαπαντώς (ασχέτως του ανταγωνισμού).
    Η ΟΝ έχει το πιο γερό χαρτί στο χέρι της, αυτό της IPTV και ειδικά κάτι μοναδικό όπως το OnRec !
    Δε νομίζω λοιπόν να καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια και να θέλει δυσαρεστημένους συνδρομητές...
    H on να καθίσει με σταυρωμένα χέρια;;;Α πα πα...ποτέ!!!

    Το θέμα δεν είναι να λες οτι έχεις iptv...

    Το θέμα είναι να μπορείς να δείς...

    Άντε γιατί το γκαντέμιασα από χθές κ σήμερα πάλι μαύρα χάλια.

    Κ τα έχω πάρει άσχημα...
    Χμμμ...Επιστρέφω στην προηγούμενη υπογραφή μου....
    Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Όσο για το σύμπαν διατηρώ κάποιες αμφιβολίες

  11. #26
    Εγγραφή
    13-10-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    8.720
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από UltraCG7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... Η ΟΝ έχει το πιο γερό χαρτί στο χέρι της, αυτό της IPTV και ειδικά κάτι μοναδικό όπως το OnRec !
    Δε νομίζω λοιπόν να καθίσει με σταυρωμένα τα χέρια και να θέλει δυσαρεστημένους συνδρομητές...
    ας ελπίσουμε ότι θα κάνει κάτι επιτέλους γιατί πολύ φοβάμαι ότι το γερό χαρτί ή το πήρε ο αέρας ή έχει ήδη καεί.


  12. #27
    Εγγραφή
    23-04-2002
    Μηνύματα
    745
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    215mbit/22mbit
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Speedport plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μένα στο εσωτερικό δίκτυο συχνά όπως απόψε καίει το κοντέρ ...



    αλλά η βρύση ...βρύση ..στα 12Mbps ...σταθερά μεν ...12Mbps δε... τα peaks δεν λένε τίποτα αφού ούτως ή άλλως το DUmeter τα παραβλέπει και πολύ σωστά ...

    Συνημμένο Αρχείο 26420

    δεν με καίει διόλου ...αφού και με IPTV ανοιχτή ...τα 1000 KB/s τα έχω πια ...

    αλλά αυτός ο συγχρονισμός στα 15227 έχει ακόμα μεγαλύτερα περιθώρια ...όχι στον συγχρονισμό γιατί εκεί εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ παραπάνω αλλά σε πραγματική download ταχύτητα ...
    Βρε παιδιά μην ξεχνάμε ότι στην ταχύτητα που συχρονίζει ο καθένας μας πρέπει να υπολογίσουμε και τις απώλειες (περίπου ένα 15% εάν όχι παραπάνω) απο τα overheads που αυτές ότι και να κάνεις δεν μπορείς να τις αποφύγεις, έτσι λειτουργεί το adsl. Άρα αφού συγχρονίζεις στα 15227 όπως εγώ, πρέπει να υπολογίζουμε ότι χάνουμε γύρω στα 2,5mbits από τα overheads. Άρα αφού αφού αφαιρέσω τα overhead θα έπρεπε να κατεβάζω στην καλύτερη περίπτωση με 12.9mbit, εγώ κατεβάζω σταθερά με 11.6mbit, εντάξει δεν είναι και τραγικό, εμένα μια χαρά μου φαίνεται.

  13. #28
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vfragos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρε παιδιά μην ξεχνάμε ότι στην ταχύτητα που συχρονίζει ο καθένας μας πρέπει να υπολογίσουμε και τις απώλειες (περίπου ένα 15% εάν όχι παραπάνω) απο τα overheads που αυτές ότι και να κάνεις δεν μπορείς να τις αποφύγεις, έτσι λειτουργεί το adsl. Άρα αφού συγχρονίζεις στα 15227 όπως εγώ, πρέπει να υπολογίζουμε ότι χάνουμε γύρω στα 2,5mbits από τα overheads. Άρα αφού αφού αφαιρέσω τα overhead θα έπρεπε να κατεβάζω στην καλύτερη περίπτωση με 12.9mbit, εγώ κατεβάζω σταθερά με 11.6mbit, εντάξει δεν είναι και τραγικό, εμένα μια χαρά μου φαίνεται.
    καλά είναι ...μια χαρά είναι ...τέλεια είναι ...

    απλά ακόμα και με τις πάσης φύσεως απώλειες δεν δικαιολογείται το φράγμα των 1500 KB/s ... (12Mbps) ... και επειδή δεν μπορώ να συγχρονίσω παραπάνω ... η καλύτερη της γραμμής μου πια θα ήταν να αναιρεθεί το φράγμα ... μην ξεχνάς ότι όταν ξεκινήσαμε στην ΟΝ ...συγχρονισμένοι στα 15 Mbps είχαμε καλές και σταθερές ταχύτητες στα 1.7 MB/s ...

  14. #29
    Εγγραφή
    25-11-2005
    Περιοχή
    ιλιον
    Μηνύματα
    1.046
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    870/16000
    ISP
    HOL
    όταν ξεκινήσαμε στην ΟΝ ...συγχρονισμένοι στα 15 Mbps είχαμε καλές και σταθερές ταχύτητες στα 1.7
    οχι ολοι εγω ειχα cap στα 10.. αφου τοτε οταν συνχρονισα απο τα ~15 στα 12 δεν ειδα αλαγη ταχυτητας..(10-30κβ)
    μαλλον απο οτι φενεται ειχα 3mb overhead τοτε
    μη λετε το cap overhead ρε παιδια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flevio : 13-12-07 στις 14:30.

  15. #30
    Εγγραφή
    21-06-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    216
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    100mbit/s
    ISP
    COM NET
    Πηρα για το upload και μου ειπαν οκ θα το ανεβασουν σε λιγο

    Παραδοξως περιμενα μονο 10 λεπτα στο τηλ για να με εξυπηρετησουν!!!! Λετε να βαρεθηκε ο κοσμος να παιρνει τηλ????

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Wireless-Bandwith
    Από wallz στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-06, 00:52
  2. Bandwith controller!
    Από GoG στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-06, 04:58
  3. Bandwith Meter
    Από eXpLoDeR στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-05, 09:56
  4. Καθορισμος Bandwith
    Από ZeN_dM στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-05, 06:14
  5. bandwith management
    Από Hatred στο φόρουμ Broadband Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-04, 09:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας