Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 39
  1. #16
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.836
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109990/10990
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμαν με τα ξενοφερτα μοντελα:
    χορτασε η αδειανη τσεπη μας Σουηδια, Γερμανια, Γαλλια,
    να μην μιλησουμε για τα προσφατα Βελγιο και Ισραηλ!
    Εδω δεν μπορουμε να εφαρμοσουμε καλα-καλα τους ελληνικους νομους
    και τις εγκεκριμενες απ το Κοινοβουλιο ευρωπαϊκες "οδηγιες" για ολους,
    θα γινουμε και ... Σουηδοι;;;
    Πολυ αισιοδοξοι ειμαστε ... στη χωρα των φιλοξενουμενων αναψυκτηριων!
    Δεν πρόκειται ποτέ γιατί είμαστε τις ρεμούλας και πως θα κλέψουμε το κράτος

    ........Auto merged post: EnDLess added 0 Minutes and 31 Seconds later........

    και του βίσματος μην ξεχνιόμαστε
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος EnDLess : 22-12-07 στις 18:46. Αιτία: auto merged post

  2. #17
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    1.023 / 14.341
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ST780
    SNR / Attn
    13,5(dB) / 16,5(dB)
    Ευχομαι ειλικρινα χωρις τονο ειρωνιας να συνεχισουμε ολοι μας να τα λεμε απο εδω περα με ειρωνικο ενιοτε στυλακι μερικοι εαν τα πραγματα γινουν οπως τα λετε.
    Τα περι διαφανειας ειναι γαργαρα αγαπητε Σπανε. Φανταζομαι για τον ιδιο λογο δεν πληρωνεις τον φορο σου, επειδη "τα τρωνε"* , αλλα μετα εχεις την απαιτηση να σου παρεχουν δρομο ενω δεν εχεις πληρωσει ποτε σου φορο, και οταν δεν υπαρχει ο δρομος φταιει οτι τα τρωνε, και οχι οτι καποιοι δεν πληρωνουν τους φορους τους.

    *Σιγουρα τρωνε, αλλα δε φταει αυτο για ολα

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν είδες πρόσφατα τα σχετικά στην Ευρώπη οτι πλέον η τηλέφωνια θα βγεί σιγά σιγά απο το ΣΙΑ

    κάνε το λίγο λιανά γιατί δεν το κατάλαβα

  4. #19
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danonito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταζομαι για τον ιδιο λογο δεν πληρωνεις τον φορο σου, επειδη "τα τρωνε"* , αλλα μετα εχεις την απαιτηση να σου παρεχουν δρομο ενω δεν εχεις πληρωσει ποτε σου φορο, και οταν δεν υπαρχει ο δρομος φταιει οτι τα τρωνε, και οχι οτι καποιοι δεν πληρωνουν τους φορους τους.

    *Σιγουρα τρωνε, αλλα δε φταει αυτο για ολα
    Τι σχεση έχει το ο φόρος (αναγκαστικός) με το internet (προαιρετικό).

    Να σου πώ λοιπον τη λύση:

    Nα αναλάβουν το κόστος οι κάτοικοι των απομακρυσμένων περιοχών δηλαδή αν τους πούν οτι αν εσείς εδώ θα δίνετε 35€ το μήνα και οχι 30€ για 24/1 θα τους πέσει ο κόλος για 5€; Τουλάχιστον θα έχουν και μια παραπάνω δυνατότητα επιλογής. Αλλα έτσι είμαστε εδώ στην Ελλάδα, κρυβόμαστε στο πλήθος και κοιτάμε να ρίξουμε τα βάρη σε άλλους για να βολέψουν εμάς, στο όνομα της κοινωνικής αλληλεγύης. Έτσι πληρώνεις τόσα χρόνια την Ολυμπιακή, τα τσιμέντα, τα λιπάσματα κλπ

  5. #20
    Εγγραφή
    16-11-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    Thompson
    SNR / Attn
    10(dB) / 24.5(dB)
    Ρε φίλε, εδώ προσπαθούμε να δώσουμε κίνητρα στον κόσμο να μείνει στον τόπο του και να μην μεταναστεύσει στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη. Εδώ έχει ερημώσει η μισή Ελλάδα γιατί δεν έχει δουλειές και (ΧΑ!) νύφες και στα χωριά ζουν 200 Ελληνες γέροι και 1000 Αλβανοί. Κι εσύ μας λες να τους δίνονται οι υπηρεσίες ακριβότερα; Για να το δούμε λίγο πιο "ανοικτά" το θέμα. Ολες αυτές οι απομακρυσμένες περιοχές που εσύ λες να πληρώνουν ακριβότερα τις υπηρεσίες θέλουν στήριξη και όχι περισσότερα αντικίνητρα.

  6. #21
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    1.023 / 14.341
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ST780
    SNR / Attn
    13,5(dB) / 16,5(dB)
    Καταρχας μονο και μονο που υποστηριζεις οτι οι απομακρυσμενες περιοχες θα επρεπε να πληρωνουν 5 ευρω παραπανω μονο, δειχνει οτι δεν εχεις πραγματικα μεγαλη ιδεα των μεγεθων. Για να σου δωσω να καταλαβεις στην στην Ορεινη Αρκαδια που ειναι χωρια ο ΟΤΕ πηγαινει ADSL (δεν εχει τοση σημασια το αν τελικα θα πιασουν 2-3-10 η μισο Mbit, το DSLAM ειναι εκει!) οι συνδρομητες ειναι ελαχιστοι, και θα επρεπε να πληρωνουν 3ψηφια νουμερα μην πω 4ψηφια για να βγαζει η "επενδυση" τα λεφτα της.
    Oμως θα ειχαν και την επιλογη να πληρωσουν αντι 100 ευρω 200, για να εχουν 4Μβιτ και οχι 1! Ολο το χωριο στην πλατεια θα ηταν να γιορταση την extra επιλογη.
    Κατα την αποψη σου ομως, επρεπε να τους αφηνουμε εκει με κερια (γιατι σιγα μην πληρωνουμε εμεις το ρευμα των χωριατων) χωρις τηλεφωνο, μη σου πω και χωρις νερο αφου εχουνε πηγαδια.
    Δεν θελω να σου την πω, και εγω στην Αθηνα μενω, αλλα μεγαλωνοντας βλεπεις λιγο καποια πραγματα διαφορετικα, ειδικα εαν εχεις επαφη με τετοιες περιοχες Σε καταλαβαινω ειδικα αν δεν εχεις πιασει ακομα τα λεγομενα -αντα

    YΓ. Επειδη το λες και το ξαναλες δεν εχω καταλαβει που προσπαθω να σπρωξω τα προβληματα μου σε αλλους η στη μαζα!
    Απο την Στιγμη που μενω στο κεντρο των Αθηνων και εχω καλυψη απο ΟΛΕΣ τις εταιρειες δεν εχω κανενα προβλημα.
    Το αντιθετο ακριβως, προσωπικα θελω να ειμαι μερος της λυσης του προβληματος, -γιατι εγω αναγνωριζω οτι υπαρχει- επιδοτωντας με το ποσο που μου αναλογει ωστε ο καθε κατοικος της Ελλαδας να μπορει να τηλεφωνει εστω ή ενα μεγαλο μερος των κατοικων να μπορουν να απολαμβανουν τις -σχεδον- ιδιες υπηρεσιες με εμενα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος danonito : 22-12-07 στις 19:25.

  7. #22
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε φίλε, εδώ προσπαθούμε να δώσουμε κίνητρα στον κόσμο να μείνει στον τόπο του και να μην μεταναστεύσει στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη. Εδώ έχει ερημώσει η μισή Ελλάδα γιατί δεν έχει δουλειές και (ΧΑ!) νύφες και στα χωριά ζουν 200 Ελληνες γέροι και 1000 Αλβανοί. Κι εσύ μας λες να τους δίνονται οι υπηρεσίες ακριβότερα; Για να το δούμε λίγο πιο "ανοικτά" το θέμα. Ολες αυτές οι απομακρυσμένες περιοχές που εσύ λες να πληρώνουν ακριβότερα τις υπηρεσίες θέλουν στήριξη και όχι περισσότερα αντικίνητρα.
    Το κίνητρο είναι η ποιότητα ζωής, όταν θές πχ να χτίσεις ένα σπίτι στο νησί ξέρεις οτι θα πληρώσεις κάτι παραπάνω για να φέρεις τα μπετά, τα σίδερα, τα πλακάκια που θές με το καράβι απο την Αθήνα αλλα το πληρώνεις γιατί ξέρεις οτι η ζωή σου θα έχει μια ποιότητα και οτι δε θα πάθεις πέντε εγκεφαλικά όταν βγείς με το αμάξι στο δρόμο. Ξέρεις οτι θα πάρεις το Ψ προιόν πιο ακριβά απο το σούπερ μάρκετ αλλα το παίρνεις και το πληρώνεις. Για να σου φέρει η ΔΕΗ την κολώνα το πληρώνεις. Όταν ερχόμαστε λοιπόν στο θέμα internet/τηλεφωνία που δεν είναι και η νούμερο ένα δαπάνη εκεί δε το πληρώνεις γιατί έτσι είναι η νοοτροπία

    ........Auto merged post: Spanos added 7 Minutes and 52 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danonito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχας μονο και μονο που υποστηριζεις οτι οι απομακρυσμενες περιοχες θα επρεπε να πληρωνουν 5 ευρω παραπανω μονο, δειχνει οτι δεν εχεις πραγματικα μεγαλη ιδεα των μεγεθων. Για να σου δωσω να καταλαβεις στην στην Ορεινη Αρκαδια που ειναι χωρια ο ΟΤΕ πηγαινει ADSL (δεν εχει τοση σημασια το αν τελικα θα πιασουν 2-3-10 η μισο Mbit, το DSLAM ειναι εκει!) οι συνδρομητες ειναι ελαχιστοι, και θα επρεπε να πληρωνουν 3ψηφια νουμερα μην πω 4ψηφια για να βγαζει η "επενδυση" τα λεφτα της.
    Πήγαινε στη Ορεινή Αρκαδία να χτίσεις κάπου που δεν υπάρχει κολώνα της ΔΕΗ, αν δε πληρώσεις τα έξοδα που υπάρχουν για να φτάσει σε σένα το ρεύμα δεν παίρνεις. Ούτε νερό παίρνεις, κάνε σου λέει γεώτρηση.

    Κάποτε κάποιοι πλήρωσαν για να έρθει το ρεύμα σε πολλά σημεία της Ελλάδος. Τίποτα δεν έγινε τσάμπα

    Γιατί να μην πληρώσεις και για το Internet; (άσε θα το πληρώσουν οι άλλοι)


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danonito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Oμως θα ειχαν και την επιλογη να πληρωσουν αντι 100 ευρω 200, για να εχουν 4Μβιτ και οχι 1! Ολο το χωριο στην πλατεια θα ηταν να γιορταση την extra επιλογη.
    Κατα την αποψη σου ομως, επρεπε να τους αφηνουμε εκει με κερια (γιατι σιγα μην πληρωνουμε εμεις το ρευμα των χωριατων) χωρις τηλεφωνο, μη σου πω και χωρις νερο αφου εχουνε πηγαδια.
    Μπορεί να υπάρχουν κάποιοι που έχουν τη δυνατότητα αυτή, γιατί να μην υπάρχει επιλογή;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spanos : 22-12-07 στις 19:34. Αιτία: auto merged post

  8. #23
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    1.023 / 14.341
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    ST780
    SNR / Attn
    13,5(dB) / 16,5(dB)
    Εχεις μπλεξει διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους. Το οτι πληρωνεις την δαπανη της εγκαταστασης ειναι κατι το ασχετο.

    Απο τη στιγμη που εντασεσαι στο δικτυο της ΔΕΗ, πληρωνεις το ιδιο τιμολογιο με αυτον που μενει στο Κωλονακι. Εαν πιστευεις οτι το κοστος της ΔΕΗ για να στειλει ρευμα στα ορεινα της Κρητης (και ας υπαρχει ηδη δικτυο) ειναι ιδιο με το να στειλει στο διαμερισμα μου στην Πανορμου, εισαι πολυ γελασμενος.
    Το παραπανω κοστος δεν το επωμιζεται -ευτυχως- ο κατοικος του ορεινου χωριου, αλλα ολοι μας.

  9. #24
    Εγγραφή
    16-11-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΑΡΗΣ
    Router
    Thompson
    SNR / Attn
    10(dB) / 24.5(dB)
    Σωστά τα λες, κάποιοι πλήρωσαν. Ομως δεν μιλάμε για αυτούς που πάνε τώρα να χτίσουν ένα σπίτι σε νησί ή στην πανέμορφη ορεινή Αρκαδία ή όπου αλλού, για να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής τους και να "ξεβρωμίσουν" από τις πόλεις. Μιλάμε για αυτούς που εκεί είναι ο τόπος του και ζουν από τότε που γεννήθηκαν. Δεν μιλάμε για τους νεόπλουτους που αγοράζουν βίλα στη Μύκονο ή σαλέ στην Αράχοβα, αλλά για τα παιδιά του αγρότη και του βοσκού, που το ίντερνετ τους ανοίγει τεράστιο παράθυρο στη γνώση, για τους εκεί δασκάλους, τους εργάτες, τους υπαλλήλους που το χειμώνα μετά τις 6 το απόγευμα κάθονται σπίτι γιατί έξω έχει μισό μέτρο χιόνι και θα τους φάνε οι αρκούδες (ναι, υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιοχές στη σημερινή Ελλάδα). Για τα παιδιά από τα χωριά που πάνε φροντιστήριο 20 χιλιόμετρα μακριά και η μόνη επαφή με τον "δικό μας" κόσμο είναι τα σκουπίδια της TV που τα αποβλακώνουν.
    Οπότε, μπορεί να μην είναι αγαθό πρώτης ανάγκης το ίντερνετ, αλλά στο διαλυμένο ελληνικό κράτος που παράγει αναλφάβητους και εγκαταλείπει αυτόν τον κόσμο, είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο συμμετοχής και γνώσης. Και αυτοί πληρώνουν ούτως ή άλλως.

  10. #25
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από danonito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις μπλεξει διαφορετικα πραγματα μεταξυ τους. Το οτι πληρωνεις την δαπανη της εγκαταστασης ειναι κατι το ασχετο.
    Να πληρώσεις με κάποιο τρόπο (με αυξημένο μηνιαίο κόστος για κάποιο καιρό ή εφάπαξ) τη δαπάνη εγκατάστασης ADSL τεχνολογίας στην περιοχή σου δεν είναι άσχετο

  11. #26
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    ρε spanos τι κουβεντιάζομαι;
    σημαντική μερίδα "εναλλακτικών" δεν παρέχει μέσω ΑΡΥΣ (ΟΤΕ) μεγαλύτερες ταχύτητες από 1024.

  12. #27
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχεση έχει το ο φόρος (αναγκαστικός) με το internet (προαιρετικό).

    Να σου πώ λοιπον τη λύση:

    Nα αναλάβουν το κόστος οι κάτοικοι των απομακρυσμένων περιοχών δηλαδή αν τους πούν οτι αν εσείς εδώ θα δίνετε 35€ το μήνα και οχι 30€ για 24/1 θα τους πέσει ο κόλος για 5€; Τουλάχιστον θα έχουν και μια παραπάνω δυνατότητα επιλογής. Αλλα έτσι είμαστε εδώ στην Ελλάδα, κρυβόμαστε στο πλήθος και κοιτάμε να ρίξουμε τα βάρη σε άλλους για να βολέψουν εμάς, στο όνομα της κοινωνικής αλληλεγύης. Έτσι πληρώνεις τόσα χρόνια την Ολυμπιακή, τα τσιμέντα, τα λιπάσματα κλπ

    Εχώ και μια άλλη λύση, αυτοί που μένουν στις καλές περιόχες, να πλήρωνουν και ενα premium παραπάνω γιατί μπορούν, πχ Εκάλη 60 ευρώ η σύνδεση, μεταξουργείο 40 κοκ
    Και μετά θα βγούμε όλοι μαζί στα κανάλια

  13. #28
    Εγγραφή
    21-06-2006
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    6.767
    Downloads
    15
    Uploads
    5
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    Zyxel 652-R
    SNR / Attn
    14(dB) / 34(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων

    Εχώ και μια άλλη λύση, αυτοί που μένουν στις καλές περιόχες, να πλήρωνουν και ενα premium παραπάνω γιατί μπορούν, πχ Εκάλη 60 ευρώ η σύνδεση, μεταξουργείο 40 κοκ
    Και μετά θα βγούμε όλοι μαζί στα κανάλια

    ...ειδικά σε αυτές τις περιοχές αμέσως θα πετάξουν απο πάνω τους όλοι, τον πάροχο που θα το κάνει αυτό

    Εγω δεν έχω καταλάβει γιατί θεωρούν κάποιοι όπως εσύ παράλογο να πληρώνεις την εγκατάσταση μια τεχνολογίας που δεν είναι διαθέσιμη στην περιοχή σου, όπως συμβαίνει με το ρεύμα, με το φυσικό αέριο, με το νερό ειδικά όταν αυτή η υπηρεσία δεν είναι καθολική ή ζωτικής σημασίας όπως τα προηγούμενα.

  14. #29
    Εγγραφή
    08-09-2007
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    512/128
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΜΥΡΟΥ
    παιδια επειδη η συζητηση εχει ξεφυγει λιγο, να σας πω ενα δικο μου παραδειγματακι μεσα στην πόλη.
    οι ανάγκες μου είναι οι εξής. τηλεγωνα δεν κανω. καποια ελαχιστα τηλεφωνα γινονται ολα απο το κινητο (στον προηγουμενο λογαριασμο του οτε καταλαβα ποσες πιτσεσ παρηγειλα το τελέυταιο διμηνο απο τις αστικεσ κλησεις που ειχα). με ενδιαφερει always on σύνδεση γιατί πλεον το διαδίκτυο είναι κομμάτι της ζωής μας. η ταχύτητα αν και ευπρόσδεκτη δεν με καιει για δυο λόγους. 1ον ειναι καλυτερη απο αυτή που είχα χθεσ, 2ον η μονη υπηρεσία που έχει μεγαλη διαφορα ειναι τα downloads και το μονο χρειάζεται είναι απλα να περιμένω λιγο παραπάνω κάθε φορά.
    με ενδιαφερει ομως και το κοστοσ. με βαση αυτα έχω δυο επιλογές που μου ταιριάζουν. η μια είναι adsl ote. ανα δίμηνο 29,50 στα πάγια και 33 στο κόνεξ (btw, δεν έχω κόνεξ τωρα)
    η άλλη είναι φορ8νετ χωρίς απεριόριστα τηλέφωνα 25*2 = πενήντα το δίμηνο.
    η διαφορα είναι 6μιση ευρω το μήνα.
    όμως ο οτε μου προσφερει και το εξής. με περιμενει να με εξυπηρετήσει. σε κάθε τηλεφωνο μου στη φορθνετ περιμενω μιση ώρα χωρίς να ξέρω αν θα μου απαντήσουν, να μιλάω με διαφορετικό άτομο τη φορά και χωρίς να ξέρω αν θα καταλάβει τη θέλω και χωρίς να ξέρω αν θα το καταφέρω. στον ίδιο χρόνο ντύνομαι, πάω με τα πόδια στον οτε (ο οποίος είναι σε άλλη συνοικία) κάνω τη δουλειά μου και φεύγω. και λόγω της εμπειρίας μου, κάθε φορά που γίνεται μια αλλαγή χρειάζεται να επικοινωνήσει με κάποιον να λύσεις κάποιο θεματάκι. επομένως για μένα τουλάχιστον, τον οτε δεν τον πληρώνω ακριβότερα, απλά επιλέγω να του δίνω και αλλα 6μισι ευρώ προκειμένου να μου προσφέρει μια καλύτερη υπηρεσία με την οποία μπορώ να είναι σίγουρος ότι κάνω τη δουλειά μου.

  15. #30
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.588
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Μιας και λέμε και για επαρχία, καλό θα ήταν το κράτος ύστερα από τις επιδοτήσεις του έργου 4.2 για την ΚτΠ να δει πώς θα στηρίξει τις πραγματικά απομακρυσμένες περιοχές.

    Γιατί το έργο 4.2 όπως έγινε είναι άχρηστο. Κάποιοι πάροχοι πήραν λεφτά με σκοπό να καλύψουν το περίπου 85% κάθε νομού με broadband. Αν πάρουμε για παράδειγμα το νομό Μεσσηνίας, το 85% αντιστοιχεί σε Καλαμάτα, Μεσσήνη, Κυπαρρησία, Μελιγαλά, Φιλιατρά, Γαργαλιάνους, Χώρα, Κορώνη, άντε και σε μερικές ακόμα κωμοπόλεις. Όλα αυτά τα μέρη ήδη έχουν ADSL από τον ΟΤΕ (μερικά και ΑDSL2+), επομένως τζάμπα τα λεφτά του κράτους.

    Αντιθετα το έργο 4.2 δεν θα ωφελήσει καθόλου τα πραγματικά μικρά μέρη, όπου ο ΟΤΕ δεν έχει και ούτε πρόκειται να βάλει ΑDSL. Θα πουν πολλοί για WiMax και πράσινα άλογα. Ας δούμε πρώτα το WiMax να αποδίδει καλά στην πράξη κάπου στον κόσμο, ας δούμε ποιοί κρατάνε τις άδειες και μετά τα λέμε για το WiMax.

    Εν τω μεταξύ ο κόσμος που ζει στα χωριά χρεώνεται μια αστική μονάδα τα 4,5 λεπτά πρόσβασης στο παράθυρο που λέγεται Διαδύκτιο. Εγώ έχω πει ότι πρέπει το κράτος άμεσα να αρχίσει να επιδοτήσει τον ΟΤΕ ώστε να δίνει με 10 ευρώ το μήνα απεριόριστη dial-up σε όποιον δε καλύπτεται από ADSL (οπότε αν πληρώνει και άλλα 10€ το μήνα για κάποιον ISP να κάνει δουλειά του χωρίς το βραχνά της χρονοχρέωσης). Είναι ένα μέτρο που μπορεί να υλοποιηθεί άμεσα, και μπορεί να υιοθετηθεί ως προσωρινή λύση μέχρι να σκεφτεί κάποιο τζιμάνι κάτι καλύτερο).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 15-03-08 στις 17:41.

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μοσχάτο: ΟΤΕ όχι, Εναλλακτικοί Ναι?
    Από akalest0s στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 19:25
  2. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-07, 02:43
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-07, 11:32
  4. Μηνύματα: 106
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-07, 16:28
  5. Τα «φιλέτα» του ΟΤΕ θέλουν οι εναλλακτικοί
    Από chrand στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-06, 20:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας