Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Μια καινούρια πρόταση για το πάρκινγκ: www.parkaro.gr Πρόσφατα παρουσιάστηκε και από το περιοδικό 4τροχοί http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_...arch_flag=true
    Η κεντρική ιδέα είναι η εξής: Γιατί να μην νοικιάσουμε τις ιδιωτικές θέσεις στάθμευσης που έχουμε για τα αυτοκίνητα μας, για τις ώρες της ημέρας που είναι άδειες (π.χ. από 08:00 ως 17:00 λόγω δουλειάς) - σαν ιδέα είναι καλή....

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    139
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    Φαντασία να έχει κανείς!!! Κάπου το είχα ακούσει αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να εφαρμοστεί. Καλή ιδέα. Το μέλλον θα δείξει.
    Μου θύμισε μια άλλη ιδέα, του να νοικιάζουμε πολλοί συνάδελφοι ένα αμάξι να πάμε στη δουλειά, που όμως δε βρήκε ανταπόκριση και λογικό άλλωστε.
    Για να δούμε...

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.767
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και αν θέλω να γυρίσω νωρίτερα ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    08-11-2005
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    384/128
    ISP
    FORTHnet με δίκτυο πΟΤΕ
    Αν και δεν είναι λύση στο πρόβλημα του parking έξυπνη ιδέα.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.945
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αν θέλω να γυρίσω νωρίτερα ?
    Κι αν ο ενοικιαστής δε φεύγει στην προσυμφωνημένη ώρα;
    Ανυπόγραφος

  6. #6
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YannisPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια καινούρια πρόταση για το πάρκινγκ: www.parkaro.gr Πρόσφατα παρουσιάστηκε και από το περιοδικό 4τροχοί http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_...arch_flag=true
    Η κεντρική ιδέα είναι η εξής: Γιατί να μην νοικιάσουμε τις ιδιωτικές θέσεις στάθμευσης που έχουμε για τα αυτοκίνητα μας, για τις ώρες της ημέρας που είναι άδειες (π.χ. από 08:00 ως 17:00 λόγω δουλειάς) - σαν ιδέα είναι καλή....
    Κλασσική ιδέα από εξωτερικό...
    Τα προβλήματα είναι όταν αρρωστήσεις (που πρέπει πάλι να μετακινήσεις το αμάξι γιατί θα έρθει ο ενοικιαστής) και φυσικά ότι σε υποχρεώνει να γυρίσεις 5μμ ακόμα και αν νιώθεις ότι θέλεις να γυρίσεις νωρίτερα Αντίστοιχα σε υποχρεώνει να φύγεις 5μμ απτη δουλειά, ανεξάρτητα του πόση δουλειά σου έμεινε, που ψιλοακυρώνει το σκοπό του να έχεις αυτοκίνητο ούτως ή άλλως..
    Στην ελλάδα δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν φύγει ο ενοικιαστής, στο εξωτερικό η λύση είναι ιδιωτικοί γερανοί που στο παίρνουν, το βάζουν στο γκαράζ τους και μετά πρέπει να πληρώσεις για να το πάρεις ...
    Πάντα αναρωτιόμουνα αν μπορείς να το κάνεις για ιδιωτικό χώρο στην Ελλάδα. Από το δρόμο φαντάζομαι δεν μπορείς, αλλά αν μπει κάποιος και παρκάρει *μέσα* στο πάρκινγκ μου, τι γίνεται; ..

  7. #7
    Εγγραφή
    06-07-2004
    Μηνύματα
    369
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από YannisPi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια καινούρια πρόταση για το πάρκινγκ: www.parkaro.gr Πρόσφατα παρουσιάστηκε και από το περιοδικό 4τροχοί http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_...arch_flag=true
    Η κεντρική ιδέα είναι η εξής: Γιατί να μην νοικιάσουμε τις ιδιωτικές θέσεις στάθμευσης που έχουμε για τα αυτοκίνητα μας, για τις ώρες της ημέρας που είναι άδειες (π.χ. από 08:00 ως 17:00 λόγω δουλειάς) - σαν ιδέα είναι καλή....
    όπως απάντησα και στο άλλο forum που έχεις ανοίξει το ίδιο θέμα για την σελίδα σου, ξαναλέω ότι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπορείς να νοικιάσεις μια θέση parking που σου ανήκει (ανοικτή θέση σε πιλοτη σύμφωνα με το καταστατικό της πολυκατοικίας)...
    έχω τις αμφιβολίες μου για το αν είναι νόμιμο κάτι τέτοιο με της υπενοικιάσεις θέσεων

  8. #8
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από great Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως απάντησα και στο άλλο forum που έχεις ανοίξει το ίδιο θέμα για την σελίδα σου, ξαναλέω ότι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπορείς να νοικιάσεις μια θέση parking που σου ανήκει (ανοικτή θέση σε πιλοτη σύμφωνα με το καταστατικό της πολυκατοικίας)...
    έχω τις αμφιβολίες μου για το αν είναι νόμιμο κάτι τέτοιο με της υπενοικιάσεις θέσεων
    Το site απευθύνεται σε ιδιοκτήτες θέσεων στάθμευσης. Αυτές οι θέσεις στάθμευσης μπορεί να είναι κλειστές/ ανοιχτές σε μονοκατοικίες, κλειστές σε πολυκατοικίες, αυλές, ιδιωτικοί δρόμοι. Σε αυτές τις περιπτώσεις εάν ήμαστε ιδιοκτήτες δεν βλέπω το πρόβλημα της ενοικίασης. Τώρα, στην υποκατηγορία που αναφέρεσαι, αυτό που κοινώς ονομάζουμε πυλωτή (pilotis) (γιατί νομικά pilotis ορίζεται κάτι άλλο) είναι καλύτερο να κάνουμε μία απλή ερώτηση στο δικηγόρο μας, γιατί αυτός είναι ο πιο κατάλληλος να μας απαντήσει. Υπάρχουν διαφορετικές περιπτώσεις ιδιοκτησίας σε πυλωτές & πρέπει να εξετάζονται κατά περίπτωση από κάποιον νομικό.
    Εξακολουθώ να πιστεύω ότι το site προσφέρει μία πολύ πρακτική λύση από την οποία Ιδιοκτήτες & ενοικιαστές έχουν να κερδίσουν...

  9. #9
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από great Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως απάντησα και στο άλλο forum που έχεις ανοίξει το ίδιο θέμα για την σελίδα σου, ξαναλέω ότι είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπορείς να νοικιάσεις μια θέση parking που σου ανήκει (ανοικτή θέση σε πιλοτη σύμφωνα με το καταστατικό της πολυκατοικίας)...
    έχω τις αμφιβολίες μου για το αν είναι νόμιμο κάτι τέτοιο με της υπενοικιάσεις θέσεων
    Στην pilotis δεν την αγοράζεις τη θέση; Το καταστατικό της πολυκατοικίας είναι πιο ισχυρό από το νόμο περί ιδιοκτησίας;...
    Και εγώ δεν βλέπω πρόβλημα αν είσαι ιδιοκτήτης της θέσης, αλλά ένα ξέρω ότι δεν ξέρω τίποτα!

  10. #10
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    288
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Vivodi Full
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Vood 452W_A
    Κοίταξα το site και βλέπω ότι οι Έλληνες πάνε να βγάλουν και από τη μύγα ξίγκι!

    Μέχρι και 70 ευρώ την εβδομάδα ζητά κάποιος για 8-ωρη καθυμερινή στάθμευση.

    Να πως μερικές καλές ιδέες (για τη δημιουργία του site) χάνονται από τη βλακεία που βαράει τον καθένα στο κεφάλι.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Σημερα τσακωνομουν με τον αντρα μου για την αναγκαιοτητα ενος ΙΧ
    στις σημερινες συνθηκες ιδιως στο κεντρο της Αθηνας και (σχεδον ολου) του Αμαρουσιου!
    Πού να το παρκαρεις και γιατι στην τελικη να εχει ο καθενας μας απο ενα;
    Ξεχειλησαμε παρατημενα τηδε κακεισε ΙΧ
    και ξεχειλωσαμε τις τσεπες μας απο τα πολλα εξοδα διατηρησης
    ασε την μολυνση, την φασαρια και τα σπασμενα νευρα μας............
    Παρτε επιτελους τα ΜΜΜ, μοτοσυκλετες/βεσπακια αντε και taxi
    πολυ θαθελα να ελεγα και ποδηλατα ομως αυτα ουτε στα αλσυλια δεν μπορουν να κυκλοφορησουν με ασφαλεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 20-12-07 στις 23:42.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  12. #12
    Καλές οι ιδέες σου και συμφωνώ αλλά ουτοπικές για τα δεδομένα της Χώρας μας, σε 10-20 χρόνια ίσως να είχαν βάση..

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Και για τις πλαστικες σακκουλες πολλοι πιστευουν πως θα ηταν ουτοπια να καταργηθουν εν Ελλαδι
    στην επομενη 5ετια αλλά αφου το εκαναν χωρες του Τριτου Κοσμου
    εμεις τι ειμαστε του ... Τεταρτου... Δεν θελει κοπο, θελει τροπο!
    Οσο δεν αποφασιζουμε εμεις σαν πολιτες να αλλαξουμε σταση ζωης
    γιατι να περιμενουμε απο το κρατος (δλδ τους πολιτικους)
    να παρει μετρα για να μπει ταξη σε αυτο το Χαος;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 14-01-08 στις 21:41.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  14. #14
    Εγγραφή
    02-06-2007
    Περιοχή
    Aλλού
    Μηνύματα
    311
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    Yποτίθεται 24Mbp
    ISP
    Forthnet
    Router
    THOMSON TG5v7
    Μπορείτε σας παρακαλώ,όποιος ξέρει να με διαφωτήσει,γιατί τάχω πάρει?Σην πολυκατοικία του πεθερού μου,εχει θέσεις παρκιν στην πυλοτή,που ανήκουν στους ιδιοκτήτες-ενας απ'αυτούς κ ο πεθερός μου.Ο ίδιος δεν εχει αυτοκίνητο κ γι'αυτό πολλές φορες βαζω το δικό μου.Απο καιρό κάποιος στην πολυκατοικία που δεν εχει θέση παρκιν,χρησιμοποιεί τη θέση του πεθερού μου.Καμμία αντίρηση να γίνεται με συνενόηση-οταν δηλ.δεν χρησιμοποιούμε εμεις το χώρο.Χτες λοιπον που πήγα να παρκάρω,ειχε το δικο του.Του χτυπάω να κατέβει να το παρει,αλλά....να κ η έκπληξη!Οχι,δεν το βγάζει,γιατί εχει δικαίωμα όποιος θ΄ελει απ'την πολυκατοικία να παρκάρει στη θέση τη συγκεκριμένη!Φωνάξαμε αστυνομία-τι ουτοπία οτι μπορεί να βοηθήσει-πήγαμε στο τμήμα κ μας είπαν οτι ναι μεν εχουμε δίκιο-αφου στο συμβόλαιο αναφέρεται οτι το παρκιν ανήκει στο διαμέρισμα του πεθερού μου-αλλά ειναι αστικη ευθύνη κ πρεπει να απευθυνθούμε σε δικηγόρο!Δηλαδή,ασφαλιστικά μέτρα κλπ.Εντάξει,δηλ.ελεος.Δωσε θάρος στο χωριάτη,να σ'ανέβει στο κρεβάτι!
    Athens- Berlin flight 4614

  15. #15
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Μεχρι νεωτερας ενημερωσης διαβαστε με προσοχη αυτα:
    http://www.greeklaws.com/fora/index.php?showtopic=19299
    http://www.taxheaven.gr/acforum/inde...howtopic=18748
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 25-02-08 στις 15:14.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψάχνετε για πόλεμο made in USA? Ε, ψάξιμο τέλος.
    Από BlindG στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 90
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-06, 19:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας