Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας!Εχω ενβαν λογαριασμό στην Αγροτική τράπεζα τον οποιον ειχα να χρησιμοποιήσω περίπου 2 ετη..Δεν τον κινούσα διοτι ειχα αλλους λογαριασμούς για τα έξοδα μου κ δεν χρειάστηκε να βγαλω απο εκεινον χρήματα..Πριν κανα μηνα χρειαστηκα καποια χρηματα,σταματω σε καποιο ΑΤΜ(αν ειναι δυνατον αυτη η αγροτικη ΑΤΜς εχει 1 καθε 2312312κμ)και μου βγαζει στην οθονη οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κανω αναληψη..
    Στελνω τους γονεις μου στην αγροτικη να ρωτησουν(διοιτι εργαζομαι πρωι)κ ειπαν οτι ΜΟΥ ΔΕΣΜΕΥΣΑΝ τον λογαριασμο γιατι ειχα καιρο να το λειτουργησω αλλα μπορουν να τον επαναλητουργησουν αμεσα με μια αιτηση..
    Εγω ζω Αθηνα,οι γονεις επαρχια,κανω αιτηση σε καποιο κοντινο καταστημα αγροτικης πριν 1,5 εβδομάδα και μου ειπαν οτι θα σταλει FAX με την αιτηση κ οτι εντος 1 ημερας θα λειτουργει κανονικα ο λογαριασμός..
    Παω Παρασκευη(Δευτερα εκανα αιτηση) παλι πρωι και βλεπω οτι ειναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ..Μπαινω στην τραπεζα,ρωτω λενε ειναι τυπικο μεχρι να ενεργοποιηθει παλι..
    Παω σημερα,ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ γραφει η οθονη του ατμ..Τι να κανω ρε παιδια?να τηλεφωνήσω στο ΙΝΚΑ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΙΑ?πρεπει να χανουμε τα μεροκαματα μας να πηγαινουμε ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ στην τραπεζα για να μας δωσουν πισω ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ??
    ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ?ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΥΤΑ???
    Τι λετε να κανω?

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2005
    Μηνύματα
    621
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Να πάρεις τηλέφωνο τα κεντρικά της τράπεζας και να ρωτήσεις εκεί τι συμβαίνει. Αν περιμένεις από τα υποκαταστήματα ετοιμάσου να παίξετε το "χαλασμένο τηλέφωνο".

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πάρεις τηλέφωνο τα κεντρικά της τράπεζας και να ρωτήσεις εκεί τι συμβαίνει. Αν περιμένεις από τα υποκαταστήματα ετοιμάσου να παίξετε το "χαλασμένο τηλέφωνο".
    να μην παρω κατευθείαν στο ΙΝΚΑ?

  4. #4
    Εγγραφή
    16-01-2006
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    Linksys wag200g
    SNR / Attn
    6(dB) / 34(dB)
    εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα έκανα μια χοντρή φασαρία με τον διευθυντή να μου εξηγήσει με πιο δικαίωμα δεσμεύει τα χρηματά μου και μετά θα έκανα κατευθίαν ανάληψη όλο το ποσό
    δεν θα έφευγα αν δεν έπαιρνα τα λεφτά μου.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Στις περισσοτερες τραπεζες υπαρχει ενα κατωτερο οριο καταθεσης σε λογαραιασμο
    που εαν δεν κινηθει για καποιο διαστημα
    θεωρειται μικροϋπολοιπο και δεσμευεται χωρις να παιρνει τοκους!

    Αλλα η αποδεσμευση ειναι θεμα το πολυ μιας μερας...
    Πηγαινε εκει που εκανες την αιτηση και δωσε τους να καταλαβουν
    πως τα λεφτα ειναι δικα σου και δεν δικαιολογειται ολη αυτη η καθυστερηση!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 19-12-07 στις 20:34.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    του εκανα φασαρια κ ειπε ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΜΑΣ,ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΑΣ..την αλλη μερα ομως τιποτα!κ λεει ΛΟΓΙΚΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ..
    τι να πω!!!ειναι πρωτοφανή περιστατικά που γινονται ΜΟΝΟ στην Ελλαδα..δηλ αν ζουσα 3 ετη εξωτερικο κ ερχοουν να παρω τα λεφτα μου,τι θα γινοταν θα τα εχανα???θα τους τα χάριζα?ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΔΕΣΜΕΥΟΥΝ?ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ?

    ........Auto merged post: maxcp added 1 Minutes and 37 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manoulamou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις περισσοτερες τραπεζες υπαρχει ενα κατωτερο οριο καταθεσης σε λογαραιασμο
    που εαν δεν κινηθει για καποιο διαστημα
    θεωρειται μικροϋπολοιπο και δεσμευεται χωρις να παιρνει τοκους!

    Αλλα η αποδεσμευση ειναι θεμα το πολυ μιας μερας...
    Πηγαινε εκει που εκανες την αιτηση και δωσε τους να καταλαβουν
    πως τα λεφτα ειναι δικα σου και δεν δικαιολογειται ολη αυτη η καθυστερηση!!!

    μανουλαμου να παω δηλαδη στο καταστημα της επαρχιας που ειχα βγαλει το βιβλιαριο?δεν ηταν μικρο υπολοιπο,ηταν αρκετά χρηματα..δηλαδη μικρο υπολοιπο εννοεις πχ 500 ευρω?οχι ηταν πολλα παραπανω αλλα κ 200 ευρω να ειναι,πρεπει να στα φανε?

    Υ.Γ. ολα καλα κατα τα αλλα μανουλαμου?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxcp : 19-12-07 στις 20:39. Αιτία: auto merged post

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Δεν ειναι θεμα το συγκεκριμενο ποσον ειναι η πολιτικη τους τετοια
    για να αποθαρρυνονται οι μικροκαταθετες!!!
    Αλλά μην φοβασαι και δεν προκειται να χαθουν τα λεφτα
    ταλαιπωρια χωρις λογο, οχι στο τοπικο υποκαταστημα που ζεις τωρα, εκει θα πας.






    Κατα τα λοιπα ειμαστε καλα,
    μαλλον μετα την πρωτοχρονια θα παμε σε δευτερο γυρο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 19-12-07 στις 20:43.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οπότε να πάω εκει..αυτο θα κανω μανουλαμου κ αν δω οτι πανε να τα φανε ΙΝΚΑ κατευθείαν..


    Υ.Γ. ευχομαι καλές γιορτες και κουράγιο..

  9. #9
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν και αργά απάντηση στο πρόβλημα σου υπάρχει είναι απλή στην λογική αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολη στην υλοποίήση!!!

    πρέπει να γίνει κίνηση για να βγεί ο λογαριασμός απο την αδράνεια, και αφού το ΑΤΜ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η επόμενη λύση είναι το ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ καταθέσεων.

    άρα με το βιβλιάριο στο χέρι πας και κάνεις μια κίνηση [ακόμα και ενημέρωση] και αμέσως ο λογαρισμός πρέπει να αποδεσμευτεί/ενεργοποιηθεί!!

    εναλλακτικά αν και δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει, με τον αριθμό λογαριασμού στο χέρι πας σε ενα γκισε και κάνεις μια κατάθεση [π.χ. 1 € για να τους σπάσεις και τα νεύρα ]
    έτσι και την κίνηση θα δεί το σύστημα , και λογικά θα ξεμπλοκάρει το σύμπαν!!

    πέρα απο αυτά αν πας σε υποκατάστημα κάνε ένα κόπο να δείς σε κάποιο σημείο θα έχει ένα γυάλινο πλαίσιο με τις χρεώσεις τα επιτόκια κτλ κτλ

    διάβασε την σελίδα που λέει για αννενεργούς λογαρισμούς και έξοδα που χρεώνουν!!!!

    δεν στα μεταφέρω γιατι δεν τα θυμάμαι και ίσως κάνω λάθος, αλλά το σημαντικό είναι οτι για κάθε μήνα αδράνειας σε χρεώνουν και ένα ποσο επιπλέον, οπότε μόλις έχασες ένα ευρώ!!!! [ή όσο είναι το ποσό δεν θυμάμαι]




  10. #10
    Εγγραφή
    24-01-2003
    Περιοχή
    αρβανιτοχωριον
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    15.364
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    speedport entry 2i
    Αναφερεσαι στον Πινακα Ενημερωσης Συναλλασσομενων της ΑΤΕ???

    Παντως οι προμηθειες και οι χρεωσεις για σχεδον τα παντα στις Τραπεζες
    μου θυμιζουν την διαφημιση που λεει
    "νοιωθω αρχοντας οταν πληρωνω παγια, αναπνοη και παγιο (εννοειται του ΟΤΕ )...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manoulamou : 19-12-07 στις 21:25.
    Τα πέντε "Α" του Μανόλη Γλέζου:
    Αγανάκτηση
    , Αμφισβήτηση, Αυτογνωσία, Αλληλεγγύη, Αντίσταση.

    Μένανδρος:
    Όσοι δεν έχουν
    δικά τους προσόντα, καταφεύγουν στους ενδόξους προγόνους και παππούδες τους, με άλλα λόγια, σε τάφους και μνήματα.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    κάτι τέτοιο είχα δεί και γώ προχθές σε ένα υποκατάστημα [στο περίπου] , αλλά θυμάμαι κάποιες επιπλέον χρεώσεις, μπορεί να ήταν παλίο αυτό που κοιταγα, και να τους τα έκοψε τα κερατιάτικα καμια νεώτερη απόφαση!

    πάντα στην υπηρεσία του σωστού link !!




  12. #12
    Το avatar του μέλους gravis
    gravis Guest
    δηλαδη εγω που εχω εναν λογαριασμου, που μονο με βαζουν λεφτα, αλλα δεν τραβαω απο αυτον, υπαρχει περιπτωση δεσμευσης? για να ξερω να κανω καμμια κινηση λογαριασμου

  13. #13
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν σου βάζουν [με συχνότητα πάνω από μια φορά τα 2 χρόνια] , είσαι ΟΚ! δες και το pdf από το λινκ της χρήστριας manoulamou


    απορία

    σύμφωνα με τα παρακάτω δεν επρέπε να σε ενημερώσουν οτι ο λογαριασμός μπήκε σε αδράνεια;;;;

    μήπως να το κοίταγες και αυτό αν τελικά επιλέξεις την καταγγελία;

    Spoiler:
    Εφόσον ο καταθετικός λογ/σμός δεν παρουσιάζει καμία κίνηση (ανάληψη, κατάθεση, ενημέρωση βιβλιαρίου) για διάστημα: τουλάχιστον 2 ετών όταν το υπόλοιπο σε € είναι πάνω από 500 € ή σε περίπτωση κατάθεσης σε ξένο νόμισμα όταν το υπόλοιπο είναι πάνω από το ισότιμο των 500 €
    τουλάχιστον 4 ετών όταν το υπόλοιπο σε € είναι από 100,01 – 500 € ή σε περίπτωση κατάθεσης σε ξένο νόμισμα είναι πάνω από το ισότιμο των 100 € και μέχρι το ισότιμο των 500 €
    τουλάχιστον 4 ετών όταν το υπόλοιπο είναι μέχρι και 100 € (μικροϋπόλοιπα) ή σε περίπτωση κατάθεσης ξένο νόμισμα είναι μέχρι το ισότιμο των 100 € (μικροϋπόλοιπα)
    εντάσσεται στην κατηγορία των αδρανών λογαριασμών και ακολουθεί έγγραφη ενημέρωση του πελάτη. Για τη διαχείριση των Αδρανών Λογαριασμών Καταθέσεων καθώς επίσης και των Αδρανών Λογαριασμών Καταθέσεων με μικροϋπόλοιπα εισπράττονται κατά τις ημερομηνίες που προκύπτει τόκος (ημερομηνίες εκτοκισμού 15/6 ή 15/12 ή το πλησιέστερο στις ημερομηνίες αυτές Σαββατικύριακο, ημερομηνία κλεισίματος λογ/σμου κλπ) με την προϋπόθεση ότι τα έξοδα διαχείρισης δεν υπερβαίνουν τους τόκους και δεν θίγεται το εκάστοτε υπόλοιπο του κεφαλαίου της κατάθεσης. Η είσπραξη των εξόδων θα γίνεται από την ένταξη του λογαριασμού στην αδράνεια μέχρι την ενεργοποίησή του. Η ένταξη ενός λογαριασμού στην κατηγορία των Αδρανών Λογαριασμών έχει σαν σκοπό την επιπρόσθετη διασφάλιση του λογαριασμού του πελάτη, την επανέναρξη επικοινωνίας του με την Τράπεζα αλλά και τη διατήρηση της αξιοπιστίας της Τράπεζας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος k_koulos : 19-12-07 στις 22:16. Αιτία: auto merged post




  14. #14
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    k_koulos αυτο αναρωτήθηκα κ εγω..Ενα τηλεφωνο τουλαχιστον δεν μπορουσαν να κανουν??και εκεινο το βραδυ που τα χρειαστηκα νομιζα οτι ειχα χρηματα κ εφαγα πακετο!τι μπορει να παθεις!!!
    παντως σας ευχαριστω ΟΛΟΥΣ για τις αμεσες απαντήσεις..Πολυ σημαντικη η βοηθεια σας

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγροτική Άδεια
    Από Amateur στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-08, 12:04
  2. Μισθος σε Τραπεζα Πειραιως
    Από n_plat στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-08, 01:05
  3. Άνοιγμα λογαριασμού σε τράπεζα!
    Από Jhmmy στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 11:17
  4. Πληρωμή λογαριασμού σε τράπεζα
    Από arf στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 12:23
  5. Εξοφληση λογαριασμου σε τραπεζα?
    Από therock003 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-06, 09:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας