Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.983
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Θελω τη βοηθεια σας.

    Εδω και μια βδομαδα ο αδερφος μου αγορασε 1 Premium Rapidshare Account. Ειναι ο 2ος υπολογιστης στο lan. Ενω μεχρι πρωτα οταν κατεβαζε απο το free rapidshare δεν υπηρχε προβλημα γιατι επαιζε μεχρι 150-200kb/s τωρα με τον Premium λογαριασμο η γραμμη τελικιαζει.Και επειδη το Rapidshare οπως ξερετε εχει τα αρχεια σπασμενα σε κομματακια, βαζει 2-3 να κατεβαινουν μαζι, ανοιγουν πολλα connections, τελικιαζει η γραμμη και εγω στον δικο μου υπολογιστη δεν μπορω να κανω ουτε browsing.

    Αντιθετα οταν δουλευουν πχ p2p που εχουμε βαλει και οι 2 κοφτη και αφηνουμε αρκετο ελευθερο bandwidth για το http/browsing δεν υπαρχει κανενα προβλημα απο το καλοκαιρι που εβαλα την ΝετΟνε.

    Το προβλημα ξεκινησε τωρα με τον Premium Account στο Rapidshare. Του εγκατεστησα το Getright που εχω και εγω και ειμαι ευχαριστημενος, με τις ρυθμισεις που εχω και εγω και του εβαλα και Speed Limit. Αν κατεβασω απο οπουδηποτε πχ Nvidia,Microsoft, Bandwidth files απο τον υπολογιστη του μεσω του Getright, μπαινει μπροστα το Speed Limit και δεν εχουμε προβλημα μπουκωματος και bandwidth. Και δουλευουμε ανετα παραλληλα στο browsing. Το προβλημα ειναι οτι το Getright δεν κανει αυτοματα catch τα λινκς του Premium Rapidshare (χρησιμοποιει Firefox) και χρειαζεται δεξι λινκ "copy link address" πανω στο *.rar αρχειο.Μολις γινει αυτο παρεμβαινει το Getright, ξεκιναει το κατεβασμα αλλα κατεβαζει μια ιστοσελιδα και οχι το αρχειο.

    Υπαρχει καποιος τροπος να "εκπαιδευσω" το Getright ωστε να μπορει να κατεβαζει απο το Premium Rapidshare???Ή υπάρχει κάποιο αλλο αντιστοιχο προγραμμα με κοφτη και δυνατοτητες του Getright που να μπορω να χρησιμοποιησω για την περιπτωση του Rapidshare???

    Ευχαριστω.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι, Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    22.5(dB) / 33.0(dB)
    Υπαρχει το Free Download Manager

    Kαταρχην εχει 3 επιλογες για την ταχυτητα (ο κοφτης που ζητας), επισης μπορεις οταν κανεις add για download να ρυθμισεις εσυ τα connection Και τα sections του αρχειου που κατεβαζεις, επιπλεον εχει schedule.

    Οταν θες να βαλεις πολλα links, τα κανεις copy και μετα στο FDM, File -> Import -> Import url list from clipboard, και εισαι ΟΚ

    Eιχα και εγω παρομοια προβληματα με τον αδερφο μου και με αυτο βρηκα την υγεια μου, οποτε στο προτεινω ανεπιφύλακτα.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.983
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Θα βλεπει κανονικα τα λινκς του Rapidshare ή θα μου κατεβαζει σελιδες οπως το Getright???

    Οι επιλογες για την ταχυτητα ειναι φιξ???Δλδ slow,medium,max???

    Πως καθοριζεται???Μετραει τη συνδεση σου πρωτα???Ή ειναι σε στυλ Kb/s????

  4. #4
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι, Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    22.5(dB) / 33.0(dB)
    Οχι δεν θα σου κατεβαζει σελιδες, κανονικα τα αρχεια, εφοσον εχεις prenium. Οι επιλογες δεν ειναι φιξ, μπορεις να τις ρυθμισεις οπως θες εσυ. Υπαρχοθν και οι φιξ, τις οποιες αν θες τις αλλαζεις. Δεν αλλαζεις μονο τη ταχυτητα, αλλα και τα connections Και τα parts του download.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.983
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    To Rapidshare ομως οταν σου εμφανιζει τα λινκς για κατεβασμα (πχ καμια 10αρια λινκς) και εσυ κλικαρες επανω, σε παει στην σελιδα οπου σου ζηταει να πατησεις ενα απο τα 2 κουμπακια ή το Premium ή το Free!!!

    Αυτο πως θα το καταλαβει ο Download manager???Θα πρεπει να πατησει πρωτα στο Premium, να επιλεξει Server και μετα απο τον σερβερ να επιλεξει το λινκ με "Copy link address" και να το κανει paste στο clipboard???

    Σορρυ αν σε ζαλιζω αλλα νομιζω ειναι ευλογες αποριες.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι, Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    22.5(dB) / 33.0(dB)
    Ναι σωστη η απορια σου, Προφανως δεν εχεις ενεργοποιημενο το Direct-downloads, απο τα options του rapidshare
    θα σου κανω ενα tutorial να δεις ποσο ευκολο ειναι.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.983
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Λοιπον το εγκατεστησα.

    Ωραιο προγραμματακι.Αλλα εχω ενα θεμα.

    Ενω ξεκιναει και κατεβαζει κανονικα απο το Rapidshare, μου βγαζει συνεχεια απο κατω μηνυμα λαθους οτι εφτασε το οριο των max connections και οταν παω να ξεκινησω 2ο παραλληλο download απο το Rapidshare δεν με αφηνει αν δεν τελειωσει το πρωτο, με την ιδια ακριβως δικαιολογια των max connections.

    Αν δοκιμασω μεσω browser μπορω να κατεβασω οσο αρχεια θελω παραλληλα απο το Rapidshare πχ 10 ταυτοχρονα χωρις προβλημα αλλα τελικιαζοντας την γραμμη πραγμα που δεν θελω.

    Με τον Free Download Manager, ρυθμισα την Medium επιλογη στον κοφτη που θελω εγω, εβαλα μεχρι 3 ταυτοχρονα downloads, 4 connections ανα αρχειο και μεγιστο 12 connections (3*4).

    Παρολα αυτα απο το Rapidshare Premium δεν μπορω να κατεβασω παραπανω απο 1 αρχειο τη φορα μεσω του μανατζερ.Δοκιμασα ακομα και να βαλω στις επιλογες max 1 connection ανα file αλλα εξακολουθει να μου βγαζει σφαλμα υπερβασης του αριθμου των connection του σερβερ.

    Γινεται το Rapidshare Premium να σε αφηνει να κατεβαζεις παραλληλα 10 αρχεια πχ μεσω web browser αλλα μεσω download manager μονο 1?????

  8. #8
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι, Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    22.5(dB) / 33.0(dB)
    Mα στα 10 αρχεια που κατεβαζεις απτον browser, εχεις 1 connection για το καθε ενα.

    Τεσπα, εγω το εχω ρυθμισει, για ολα τα MOdes, να μου κατεβαζει ενα ενα τα αρχεια, για να μην μπουκονουν οι συνδεσεις, εξαλου ειναι και ποιο γρηγορο, γιατι μην ξεχνας οτι κατεβαζεις απο server. Δεν ειναι οπως στα torrents, Που καποιο μπορει να "αργουσε", οποτε εβαζες να σου κατεβαζει 4 μαζι.

    Αλλα και παλι εγω στο heavy mode με 12 (per one server) συνδεσεις, δεν εχω κανενα error.
    Πηγαινε Options -> Optimization master και βαλε 10Μ LAN, και δες αν στο heavy mode σου βγαζει παλι error.

  9. #9
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.983
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Σε καθε ενα απο τα Light,Medium,Heavy εχει τρεις επιλογες

    Total Connections,Connections per download και Νumber of downloads.

    Εσενα ποιες ειναι πχ οι ρυθμισεις σου στο Medium????

    1-1-1????Δλδ 1 Total Connection,1 connection per download and 1 only download per time????

  10. #10
    Εγγραφή
    06-12-2005
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι, Αθήνα
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Router
    speedtouch 585
    SNR / Attn
    22.5(dB) / 33.0(dB)
    Δες εδω, βεβαια ειναι δικες μου επιλογες, δε ξερω κατα ποσο μπορου να σε βολευψουν

  11. #11
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.983
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Χωρις να πειραξω τιποτα, στο κουλο και ακυρο, αρχισε να κατεβαζει 2 αρχεια μαζι. Στο Medium παρολο που εχω 3 αρχεια ταυτοχρονα, αντι για ενα κατεβαζε 2. Αν εβαζα και τριτο, δεν ξεκινουσε.Αν το "ζοριζα" να αρχισει σταματαγε μονο του.

    Υστερα απο λιγα λεπτα πηρε και το 3ο μονο του. Δεν μπορω να το εξηγησω.

    Παντως τα μηνυματα για τα connections reached εξακολουθουν να υπαρχουν.

    Δες και το αρχειο που επισυναπτω
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Rapidshare.jpg  


  12. #12
    Εγγραφή
    21-11-2005
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Πάντως μία πολύ καλή επιλογή για να κατεβάζεις από το rapidshare είναι και το rapget...

  13. #13
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.983
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasgr75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως μία πολύ καλή επιλογή για να κατεβάζεις από το rapidshare είναι και το rapget...
    Ναι αλλα χωρις επιλογες, κοφτες, Connections κτλ

Παρόμοια Θέματα

  1. [D-Link] DSL-G624T: δεν μπορώ να κατεβάσω από FTP
    Από jsmith6 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-08, 19:17
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-06, 01:09
  3. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-06, 07:13
  4. Θελω να βαλω DSL αλλα... μπορω?
    Από Icebox στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-04, 19:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας