Σελ. 88 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 1837
  1. #1306
    μου βγαζει 4088 αλλα απο οτι εχω δει στην σελιδα του οτε λενε οτι το συγκεκριμενο μοντεμ υποστιριζει μονο μεχρι 2 mbs γι αυτο φιλε μου εστειλα να δω αν γνωριζετε την περιπτωση αυτη!δηλαδη δεν χρειαζομαι αλλο μοντεμ

  2. #1307
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.346
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lazaros23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστα φιλε μου αυτο το μοντεμ εχω!επιρρεαζει?αν ναι τι να κανω?
    Δικαιούσαι δωρεάν ethernet router (speedtouch 530v6 αν είσαι τυχερός)
    Πάρε τηλ. το 134, εξήγησέ τους ότι το router που έχεις δεν υποστηρίζει ADSL2+ και ζήτα να σου στείλουν το ethernet που δικαιούσαι.

  3. #1308
    Εγγραφή
    16-12-2006
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    491
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12989 / 1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Pirelli Discus
    SNR / Attn
    11(dB) / 25(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δικαιούσαι δωρεάν ethernet router (speedtouch 530v6 αν είσαι τυχερός)
    Πάρε τηλ. το 134, εξήγησέ τους ότι το router που έχεις δεν υποστηρίζει ADSL2+ και ζήτα να σου στείλουν το ethernet που δικαιούσαι.
    αφού το ξέρει ο ariadgr ότι δικαιούσαι τότε φυσικά και θα το απαιτήσεις
    "Ξημέρωμα στην Εθνική, με τη ψυχή στο στόμα, σε χρειάζομαι γιατί, με σκορπάς με τρέφεις όπως η βροχή το χώμα" Χρ. Θηβαίος

    shuffle them i tell ya !

  4. #1309
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Αργυρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8077/403
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    U.S. Robotics 9108A
    SNR / Attn
    8-13(dB) / 42(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pnikolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτα, εχεις μεγαλο att και υψηλο θορυβο! Βαλε το router σου απ'ευθειας στη πριζα του οτε και αν παρεις τα ιδια χαρακτηριστικα θα σε συμβουλευα να πας στα 4. Αλλιώς θα πρεπει να μαθεις να ζεις με τους αποσυγχρονισμους! Τελεια γραμμη ναχες ενοω χωρις καθολου θορυβο, με (att 43) θεωρητικα θαπιανες 8.030 αρα ουτε καν την ονομαστικη ταχυτητα των 8.192.
    Η επιλογη ειναι δικη σου
    Φίλε pnikolo..κοίτα να δεις παράξενα πράγματα που συμβαίνουν.
    Όταν είχα την 24άρα το ρούτερ μου συγχρόνιζε στα 9-11Μbps download rate.Μου έκανε αποσυγχρονισμούς 2-5 φορες το 24ωρο.
    Κάνω λοιπόν την υποβάθμιση από 24άρα σε 8άρα σύνδεση με αποτέλεσμα να κατεβάζω max 850ΚB/s έναντι 1000ΚΒ/s που κατέβαζα με την 24άρα!!
    Αλλά το βασικότερο:Οι αποσυγχρονισμοί του ρούτερ μου με την 24άρα ήταν 2-5 φορές το 24ώρο και τώρα με την 8άρα τουλάχιστον 10 φορές το 24 ώρο!!!Άσε που κάθε φορα που αποσυγχρονίζει το ρούτερ αλλάζει και το attenuation από 42,5db σε 42 db!!Μα θα μου πεις για 0.5 db???Για μισό db όμως το link του adslgr.com μου δίνει:

    att 42.5db db: Max download 8.23 Kb/sec
    att 42db: Max download 8.43 kb/s

    Και οι 2 τιμές καλύπτουν (οριακά) την 8άρα που με υποβάθμισε ο ΟΤΕ. (Βέβαια λόγω αυξημένου θορύβου σε εμένα ,δεν ισχύουν απόλυτα αυτές οι τιμές).
    Όσο δε για το SNR μου χοροπηδάει από 8.5db έως 11.5 db!!!Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά??Γιατί χοροπηδάει έτσι???
    Και φανταστείτε πως με υποβάθμισαν για να μην έχω αποσυνδέσεις και τώρα η συχνότητα των αποσυνδέσεων αυξήθηκε!!!!
    Έχω δοκιμάσει και απευθείας στην πρίζα (παρακάμποντας το spliter) άλλα δεν αλλάζει τίποτα!!
    Επίσης είτε έχω PPPoA, είτε PPPoE ένα και το αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dk80 : 11-02-08 στις 02:55.

  5. #1310
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dk80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε pnikolo..κοίτα να δεις παράξενα πράγματα που συμβαίνουν.
    Όταν είχα την 24άρα το ρούτερ μου συγχρόνιζε στα 9-11Μbps download rate.Μου έκανε αποσυγχρονισμούς 2-5 φορες το 24ωρο.
    Κάνω λοιπόν την υποβάθμιση από 24άρα σε 8άρα σύνδεση με αποτέλεσμα να κατεβάζω max 850ΚB/s έναντι 1000ΚΒ/s που κατέβαζα με την 24άρα!!
    Αλλά το βασικότερο:Οι αποσυγχρονισμοί του ρούτερ μου με την 24άρα ήταν 2-5 φορές το 24ώρο και τώρα με την 8άρα τουλάχιστον 10 φορές το 24 ώρο!!!Άσε που κάθε φορα που αποσυγχρονίζει το ρούτερ αλλάζει και το attenuation από 42,5db σε 42 db!!Μα θα μου πεις για 0.5 db???Για μισό db όμως το link του adslgr.com μου δίνει:

    att 42.5db db: Max download 8.23 Kb/sec
    att 42db: Max download 8.43 kb/s

    Και οι 2 τιμές καλύπτουν (οριακά) την 8άρα που με υποβάθμισε ο ΟΤΕ. (Βέβαια λόγω αυξημένου θορύβου σε εμένα ,δεν ισχύουν απόλυτα αυτές οι τιμές).
    Όσο δε για το SNR μου χοροπηδάει από 8.5db έως 11.5 db!!!Πως γίνεται αυτό ρε παιδιά??Γιατί χοροπηδάει έτσι???
    Και φανταστείτε πως με υποβάθμισαν για να μην έχω αποσυνδέσεις και τώρα η συχνότητα των αποσυνδέσεων αυξήθηκε!!!!
    Έχω δοκιμάσει και απευθείας στην πρίζα (παρακάμποντας το spliter) άλλα δεν αλλάζει τίποτα!!
    Επίσης είτε έχω PPPoA, είτε PPPoE ένα και το αυτό.
    Οχι να παρακαμψεις το σπλιτερ απλα, αλλα να συνδεσεις σκετη τη γραμμη! Ουτε καν παραλληλο καλωδιο να μην υπαρχει! Οταν λεμε σκετη ενουμε σκετη. Γιατι το παιξιμο με βαζει σε υποψιες. Αν υπαρχει παραλληλη γραμμη ξεενωσε την και ποσταρισε μου τα χαρακτηριστικα

  6. #1311
    Εγγραφή
    06-02-2008
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΘΗ
    Router
    baudtec
    SNR / Attn
    11(dB) / 20(dB)
    Καλημέρα σας. Είμαι ?ευτυχής? κάτοχος του conn-x στα (έως) 24mbps στο δίκτυο του ΟΤΕ της Καλλιθέας. Από τότε που μπήκε το dsl έχω διαβάσει αρκετά posts στα forα αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη.
    Το router-δώρο είναι το TW263R4 της Baudtec(ενσύρματο), το οποίο έχω παραμετροποιήσει σύμφωνα με τον οδηγό του ΟΤΕ. Επίσης isp και firewall του modem είναι απενεργοποιημένα όπως και η αυξημένη προστασία του ΟΤΕ. Το status μου δίνει τα εξής:

    (Dwn) (Up)
    SNR Margin
    10.9 10.2 db
    Line Attenuation
    19.9 14.8 db
    Data Rate
    15338 857 kbps

    Το αρχειάκι που είδα να προτείνεται για δοκιμή(ftp://ftp.gentoo.gr/releases/amd64/2...mal-2006.1.iso) κατέβηκε με 1100 kb/s με πολύ μικρές παρεκκλίσεις. Επίσης το τέστ στο speedtest.net δίνει min 11754 kb/s και max 22706 kb/s με τις περισσότερες τιμές να είναι στα 15500 kb/s.
    Το ότι η σύνδεση φτάνει τη θεωρητική είναι δεδομένο και αναμενόμενο. Το άσχημο είναι πως τα torrents,με το utorrent ρυθμισμένο σύμφωνα με τις οδηγίες και τα ports να δουλεύουν, δεν υπερβαίνουν σε καμία περίπτωση τα 500 kb/s. Ο δε firefox κάνει υπερβολική ώρα να ανοίξει οποιαδήποτε σελίδα. Υπάρχει καμία ιδέα;;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητήρια για την προσπάθεια σας παιδια..

  7. #1312
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    γιατί απενεργοποιείτε το firewall του ρούτερ;
    δεν θέλετε την ασφάλεια που σας προσφέρει;

    για τον browser βάλε τον proxy της otenet

    proxy.otenet.gr στο 8080

  8. #1313
    Εγγραφή
    28-03-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    T.E.E.
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Netgear DG834G v3
    SNR / Attn
    22(dB) / 11.8(dB)
    Καλημέεερα! Λοιπόν, όπως έχω αναφέρει και παλιότερα, έχω Conn-x στα 8Μbps, μόνο που το router συγχρονίζει στα 768... Το δήλωσα σαν βλάβη στο 121 πριν 2 εβδομάδες περίπου, με πήραν απο τον Οτε την προηγούμενη τρίτη και τελικά καταλήξαμε στο ότι έχω "κουμπωθεί" σε λάθος πόρτα (Άρε Ελλλαδαρα! )... Απο τότε όμως δεν έχει γίνει τίποτα... Πριν λίγο μίλησα με το 121 ξανά και μου έδωσαν ένα τηλέφωνο για συνεργίο, για να κλείσω κάποιο ρανετβού... Περιέργο δεν είναι αυτο? Θέλω να πω πως αφού έχω κουμπωθει σε διαφορετική πόρτα, δεν είναι κάτι που διορθώνεται στο DSLAM? Τι δουλειά έχει το συνεργείο στο σπίτι μου??

  9. #1314
    Εγγραφή
    16-03-2006
    Περιοχή
    Αθήνα-Αργυρούπολη
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8077/403
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    U.S. Robotics 9108A
    SNR / Attn
    8-13(dB) / 42(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pnikolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι να παρακαμψεις το σπλιτερ απλα, αλλα να συνδεσεις σκετη τη γραμμη! Ουτε καν παραλληλο καλωδιο να μην υπαρχει! Οταν λεμε σκετη ενουμε σκετη. Γιατι το παιξιμο με βαζει σε υποψιες. Αν υπαρχει παραλληλη γραμμη ξεενωσε την και ποσταρισε μου τα χαρακτηριστικα
    Σ' εύχαριστώ πολύ για την απάντηση!!
    Συγγνώμη για την χαζή ερώτηση που θα σου κάνω..όταν λές σκέτη τη γραμμή??Εννοείς από το ρούτερ απευθείας στην πρίζα τηλεφώνου..σωστά???Άρα χωρίς το splitter??Γιατί ένωσα κατευθείαν το ρούτερ στην πρίζα τηλεφώνου και δεν έίδα αλλαγή.
    Άσε που σήμερα το SNR ανέβηκε στο 12,5db!!!!Απλά δεν μένει εκέι σταθερό και έχω τρελούς αποσυγχρονισμούς!!!
    Δεν έιναι δυνατόν με 24 άρα που μου συγχρόνιζε στα 9-10kbps να έχω λιγότερους αποσυγχρονισμούς απ'ότι με την 8άρα που με υποβάθμισαν..Τότε ποιό το νόημα της υποβάθμισης σε 8άρα??Αν είναι να έχω περισσότερους αποσυγχρονισμούς με την 8άρα προτιμώ την 24άρα!!!
    Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο πως αυτή η πρίζα τηλεφώνου που χρησιμοποιω δεν είναι η κεντρική (δηλαδή αυτή που έρχεται από το εξωτερικό κουτί του ΟΤΕ).Το θέμα είναι πως η κεντρική πρίζα είναι στο χολ του σπιτιού και εκεί δεν με βολεύει να βάλω ούτε το ρούτερ αλλά ούτε και τον υπολογιστή μου..
    Χαρακτηριστικά με splitter που έχω συνδεδεμένο υπολογιστή-τηλ.συσκευή.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Picture 1.png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dk80 : 11-02-08 στις 15:32.

  10. #1315
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    On Telecoms
    Router
    PIRELLI
    Παιδιά καλησπέρα.
    Τις τελευταίες δύο εβδομάδες, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Σχεδόν σε καθημερινή βάση έχω 1-2 disconnects από την otenet. Η διάρκεια τους ειναι συνήθως πάνω από μισάωρο και κάποιες φορές φτάνει και τις δύο ώρες. Η γραμμή μένει κανονικά ενεργή, δεν έχω πρόβλημα με τον ΟΤΕ και μια φορα που δοκίμασα στοιχεία ενός φίλου από forthnet μπήκα κανονικά. Μετά από πολλές φορές επικοινωνίας με otenet δηλώνουν ότι δεν έχουν κανένα πρόβλημα, αλλά ούτε εξηγούν και το τι φταίει.
    Και κάτι ακόμα. Άλλοι 5 φίλοι μου εδώ στην περιοχή με coonx έχουν ακριβως το ίδιο πρόβλημα, και κάποιες φορές, όχι πάντα, ακόμα και τις ίδιες ώρες.
    Έχει παρατηρήσει κανένας άλλος κάτι αντίστοιχο;;
    Ξέρετε τι μπορεί να φταίει;;

  11. #1316
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι, Αθηνα
    Μηνύματα
    59
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    filt, για το browsing πρεπει να φτιαξεις το QoS του συγκεκριμενου router. Υπαρχει συγκεκριμενο φορουμ για αυτο το ρουτερ στο adslgr που εχει τα settings για το QoS. Ειχα και εγω αυτο το προβλημα και αλλαξα router!

  12. #1317
    Εγγραφή
    18-06-2007
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    16
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Hwawei HA35
    SNR / Attn
    (dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απο το προφιλ και την ταχυτητα να φανταστω εισαι πολυ μακρια απο το dslam ετσι?
    Ισως και απο την αποσταση αλλα ισως και το dslam να εχει γενικο προβλημα μιας και οι φιλοι σου ειναι ακριβως στην ιδια θεση

  13. #1318
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    176
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    8192/512
    ISP
    On Telecoms
    Router
    PIRELLI
    Οι φίλοι μου είναι σε γραμμές 1,2 mbps άλλοι σε 8 και εγώ πλέον σε 8 γιατί τα 24 δεν τα σήκωνα. Τώρα τι να σου πω δεν ξέρω. Το κακό είναι ότι μου φαίνονται μεγάλα τα disconnect. Δεν είναι στιγμιαία.
    Δεν ξέρω πάντως μπορεί να ισχύει αυτό που λες, απλά δεν μπορώ να βρω σίγουρα μια άκρη.

  14. #1319
    Εγγραφή
    26-09-2006
    Περιοχή
    Ναύπλιο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    377
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109991kbps/10999kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Fritzbox 7530
    SNR / Attn
    13(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έκανα αναβάθμηση στο conn-x από 2Mbit σε 4Mbit την Παρασκευή και μου είπαν Τρίτη με Τετάρτη θα ενεργοποιηθεί.Σήμερα ενώ στο web interface του router (Speedtouch 530v6) γράφει 4092 download εγώ συνεχίζω να ποιάνω 200ΚΒ/sec ταχύτητα.Μήπως δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα?Αν όχι γιατί γράφει 4092?Το router είναι ADSL2+ οπότε λογικά ποιάνει 4Mbit ταχύτητες.Αν έπαιρνα άλλο router θα είχα καλύτερη ταχύτητα?Μήπως να περιμένω το βράδυ αργά να δώ πόση ταχύτητα ποιάνει?

    Output Power (Up/Down) [dBm]: 6,5 / 5,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10,0 / 22,5
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 33,5 / 26,0
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tarantules9 : 11-02-08 στις 18:53.

  15. #1320
    Εγγραφή
    27-11-2005
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μολις σημερα την ενεργοποιησα και θα ηθελα να ρωτησω ποιες ειναι οι καλυτερεσ ρυθμισεις εχω το 9107 και εχω βαλεει pppoA kai Vcmux einai ok?

    ευχαριστω!

Σελ. 88 από 123 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Conn-x και προβλήματα
    Από TassosK στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-06, 01:16
  2. Πρόβληματα dsl και γενικές ερωτησεις
    Από Ninblack στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-06, 07:55
  3. Προσφορά conn x και μερικές ερωτήσεις
    Από dimangelid στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-06, 04:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας