Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p3tr4n
    εχω μια γραμμη 384 και συνδεση 256 4thnet, η οποια συνδεση κοστιζει 16ε/μηνα +φπα

    η teledome 384 ειναι στο ιδιο κοστος ή ειδα λαθος?

    αξιζει να κανω την αλλαγη?
    Κλείνω χρόνο στη Forthnet και το τελευταίο τρίμηνο κατεβάζω με 30 ΚΒ το πολύ και με ανοιχτό κάποιο Ρ2Ρ δεν μπορώ να σερφάρω. Το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ. Άρα πληρώνω 384 και στην ουσία έχω 256, οπότε η πρώτη σκέψη μου ήταν να κάνω υποβάθμιση σε 256, με τη λογική ότι δεν φταίει η Forthnet, αλλά οι πιταρισμένες γραμμές του ΟΤΕ και έτσι με την 256 δεν θα πέσω, έστω πολύ, κάτω από τα 30 ΚΒ.
    Από τη στιγμή που η Teledome έχει στην 384 τιμή ίδια με την 256 της Forthnet τότε το λογικό είναι να πάω στην Teledome.
    Αν δεν είχα πρόβλημα και η 384 που πληρώνω ήταν 384 δύσκολα θα άλλαζα, αλλά από τη στιγμή που μπορώ να κάνω τρίμηνη συνδρομή γιατί να μην δοκιμάσω?
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  2. #17
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.519
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Mikrotik
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giwrgosth
    Κλείνω χρόνο στη Forthnet και το τελευταίο τρίμηνο κατεβάζω με 30 ΚΒ το πολύ και με ανοιχτό κάποιο Ρ2Ρ δεν μπορώ να σερφάρω. Το πρόβλημα είναι του ΟΤΕ. Άρα πληρώνω 384 και στην ουσία έχω 256, οπότε η πρώτη σκέψη μου ήταν να κάνω υποβάθμιση σε 256, με τη λογική ότι δεν φταίει η Forthnet, αλλά οι πιταρισμένες γραμμές του ΟΤΕ και έτσι με την 256 δεν θα πέσω, έστω πολύ, κάτω από τα 30 ΚΒ.
    Από τη στιγμή που η Teledome έχει στην 384 τιμή ίδια με την 256 της Forthnet τότε το λογικό είναι να πάω στην Teledome.
    Αν δεν είχα πρόβλημα και η 384 που πληρώνω ήταν 384 δύσκολα θα άλλαζα, αλλά από τη στιγμή που μπορώ να κάνω τρίμηνη συνδρομή γιατί να μην δοκιμάσω?
    Ζήτα πρώτα ένα demo απο την Teledome για να δείς τί νούμερα δίνει στην περιοχή σου...
    Και μετά βλέπεις τί θα κάνεις!

  3. #18
    Εγγραφή
    17-01-2004
    Περιοχή
    L. A.
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    4.516
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.996/4.981
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Δ. ΜΕΓΑΡΟ
    Router
    ZTE h168n
    SNR / Attn
    10(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnvam
    Ζήτα πρώτα ένα demo απο την Teledome για να δείς τί νούμερα δίνει στην περιοχή σου...
    Και μετά βλέπεις τί θα κάνεις!
    Ναι σωστός, αύριο θα τους ζητήσω να τεστάρω να δω αν υπάρχουν δραματικές διαφορές.
    Πάντως και με HOL που δοκίμασα μια από τα ίδια.
    Οία η Ηώ, ω Υιέ αεί Ει

  4. #19
    Εγγραφή
    11-01-2004
    Μηνύματα
    286
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    η αλλαγή εξαρταται απο τα κριτηρια που εχει ο καθενας.
    εγω πχ. έχω σαν αρχή οτι οταν ειμαι ευχαριστημένος δεν αλλάζω, γιατί δεν θελω το ρισκο.
    πήρα τη δωρεαν συνδεση φορθνετ για εθελοντες καθαρα για λογους κοστους.
    τωρα που εληξε ξαναγυρισα τελλας και ειμαι μια χαρα οπως και πριν.
    επομενως εξαρταται απο το αν θελει να παρει κανεις το ρισκο για 1-2 μήνες να παει τελεντομ για να γλυτώσει χρήματα.
    οι περισσότεροι εκτιμώ οτι θα περιμένουν να δουν μήπως βγει κάποια βρώμα για την ποιότητα της τελεντομ.
    από την άλλη μεριά αν όλοι περιμενουμε τοτε δεν θα δει πελάτη η τελεντομ κι ετσι θα παει στραφι η προσπαθεια της. Θεωρητικά πρέπει να επιβραβεύουμε αυτούς που μειώνουν τις τιμες μονο και μονο για να πιεζονται και οι υπολοιποι. Διλημμα.....
    ** Ο ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗΝ ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΑ **

  5. #20
    καλησπερα και απο μενα παιδια!!!
    Θελω να ρωτησω το εξής : 'Εχω adslinabox 384 και μου ληγει σε λιγες μερες και θελω να βαλω teledome το ερωτημα ειναι οτι το Modem που εχω θα κανει? χρειαζεται αλλες ρυθμισεις? πρεπει να πληρωσω κατι για αλλαγη γραμμης απο forthnet σε Teledome! τελικα ηταν πολλα τα ερωτηματα! Αν μπορουσε καποις που γνωριζει να μου απαντησει θα του ημουν ευγνωμων!!!

    Ευχαριστώ!!!

  6. #21
    Το avatar του μέλους trelammenos-dsl
    trelammenos-dsl Guest
    ναι με το modem den θα εχεις προβλημα ουτε με τισ ρυθμίσεις οι οποιες εινια ιδιες για ολες τις ετιαριες.

  7. #22
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mg7org
    'Εχω adslinabox 384 και μου ληγει σε λιγες μερες και θελω να βαλω teledome
    Από την στιγμή που έχεις "adsl in a box", η γραμμή adsl ανήκει τυπικά στην forthnet. Αυτό σημαίνει ότι δεν μπορείς να επιλέξεις άλλον provider. Αν διακόψεις την συνδρομή σου με την forthnet, αυτόματα χάνεις και την γραμμή και θα πρέπει να κάνεις ενεργοποίηση ξανά μέσω OTE, ή Vivodi, ή κάποιου άλλου πακέτου adsl.
    Αυτά είναι τα αρνητικά των πακέτων adsl!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trelammenos-dsl
    ναι με το modem den θα εχεις προβλημα ουτε με τισ ρυθμίσεις οι οποιες εινια ιδιες για ολες τις ετιαριες.
    trelammenos-dsl, ο mg7org μιλάει για adsl-in-a-box και όχι για κανονική συνδρομή forthnet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος [Insomniac] : 06-05-05 στις 17:50.

  8. #23
    Lightbulb
    Tralamene-dsl ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!!
    Συγνώμη αν γίνομαι ενοχλητικός, δηλαδή όταν τελειώσει η σύνδεση μου με την Forthnet πρέπει να την διακόψω! Μετά τι θα πρέπει να κάνω για να μην έχω αυτό το πρόβλημα και να αλλάζω για παρέδειγμα κάθε τρίμηνο provider! Και μήπως γνωρίζεις το κόστος της επανασύνδεσης τησ γραμμής!!!

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

  9. #24
    Εγγραφή
    22-06-2004
    Περιοχή
    York, UK
    Μηνύματα
    3.868
    Downloads
    39
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    160000/30000
    ISP
    Sky
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mg7org
    δηλαδή όταν τελειώσει η σύνδεση μου με την Forthnet πρέπει να την διακόψω! Μετά τι θα πρέπει να κάνω για να μην έχω αυτό το πρόβλημα και να αλλάζω για παρέδειγμα κάθε τρίμηνο provider! Και μήπως γνωρίζεις το κόστος της επανασύνδεσης τησ γραμμής!!!
    Αν παραμείνεις στην Forthnet, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Απλά ανανεώνεις την συνδρομή σου και είσαι εντάξει.
    Αν όμως θέλεις να αλλάξεις provider, τότε χάνεις την dsl γραμμή και κατόπιν πρέπει να ξανακάνεις αίτηση ενεργοποίησης στον OTE. Το τέλος ενεργοποίησης ήταν 34,99 + 19% Φ.Π.Α.. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει, αλλά αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο site του ΟΤΕ.
    Όταν με το καλό ενεργοποιηθεί ξανά η γραμμή σου, τότε αυτή πλέον ανήκει σε εσένα και είσαι ελεύθερος να επιλέξεις οποιονδήποτε provider, όπως και να τον αλλάζεις όσο συχνά θες.

    Λόγο του επιπλέον κόστους ενεργοποίησης, αλλά και της ταλαιπωρίας-καθυστέρησης για την επάν-ενεργοποίηση της γραμμής, αν είσαι ευχαριστημένος με την Forthnet, θα σου πρότεινα να παραμείνεις.

  10. #25
    Το avatar του μέλους trelammenos-dsl
    trelammenos-dsl Guest
    καλα τα λεει ο ιnsomiac - εμενα η γνώμη μου ειναι να διακοψεις και να πας να κανεις την ενεργοποιηση κατευθειαν στον οτε γιατι θα εισαι ερμεο καθε φορα της forthnet και καθε fortnet χωρις να εχεις επιλογη να αλλαξεις provder οποτε γουσταρεις

  11. #26
    Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες να είστε καλά!!!

  12. #27
    Εγγραφή
    02-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    15.872 / 792
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    SpeedTouch 585(i) v6
    Όχι δεν αξίζει, σήμερα Κυριακή 8/5/2005 και πιάνω κάπου στα 20kb/sec πιο κάτω και απο 256αρα!! Η teledome χαρακτηρίζεται για την αστάθεια της την συγκεκριμένη χρονική περίοδο...μπορεί να πιάσεις καλές ταχύτητες μια μέρα και την άλλη χάλια οπότε δεν είναι να το ριψοκινδυνέψεις. Ας μην μιλήσω για browsing που σήμερα πάει εκνευριστικά αργά...

  13. #28
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Fastpath
    Με καμια, μα καμια , μα καμια, μα καμια, μα καμια , μα καμια παναγια(ουφ!!!) μην αλλαξεις την forthnet για Teledome. Το δικτυο της teledome οπως λεει και ο johnJ ειναι τοσο, μα τοσο ασταθες... Μετανιωσα τη ωρα και την στιγμη που το εβαλα... περισσοτερα θα δεις στο Θεμα " Η επμειρια μου με την Teledome". Εγω παντως σου λεω για το καλο των... νευρων σου μεινε με forthnet!

  14. #29
    Το avatar του μέλους trelammenos-dsl
    trelammenos-dsl Guest
    [QUOTE=trelammenos-dsl]alexis, μονο η βόρεια ελλάδα εχει πρόβλημα.

    οσοι βρισκονται νοτια ελλαδα δεν εχουν.

    Αυτο πρεπει να συμβαινει γιατι ο οτε χωριζει την ελλαδα σε δυο μέρη για το ADSL.

    φενεται η γραμμη για την βορεια ελλαδα που εχει η teledome εχει γεμισει!

    εν ανομονή εξελίξεων

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. αναβαθμιση μνημης! αξιζει η αλλαγη?
    Από johnnyo. στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-08, 13:43
  2. Αλλαγή 9108 με 9113!Αξίζει???
    Από Tiger75 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-08, 16:15
  3. Αλλαγή από GDM σε KDM - αξίζει, και πώς;
    Από rdaniel στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-06, 19:51
  4. Αλλαγή απο PIII-660 -> PIII-1000 αξίζει???
    Από sdn στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-06, 21:50

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας