Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 34
  1. #1
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Post
    Τώρα τελευταία ακούω από πολλούς συνδρομητές dsl γραμμής, ότι στα παράπονα που έχουν κάνει ήτε στον ΟΤΕ, ήτε στον παροχό που τους προσφέρει πρόσβαση στο Internet, η απάντηση που παίρνουν ότι η ταχύτητες δεν είναι εγγυημένες και γιαυτό σταμάτα να μας τα πρήζεις. Εγώ πιστεύω ότι οι εταιρίες και ιδιαίτερα ο ΟΤΕ έχουν βρει μια καραμέλα και την χρησιμοποιούν σαν φτηνή δικαιολόγία για να αποφύγουν την πλήρωση, των υποχρεώσεων τους προς τους πελάτες τους. Εντάξει αν τους πάρω τηλέφωνο και τους ρωτήσω γιατί σήμερα το πρωί από της 10 έως της 12 η ταχύτητα μου από 40 έπεσε στα 30 τότε να μου πουν ότι η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη. Αλλά εάν για ένα μήνα είμαι συνέχεια μεταξύ 15 και 25 (μακρυά από εμάς) τότε δεν δέχομαι έως απάντηση ότι η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη. Εκτός εάν έχω παρεξηγήσει την σημασία του όρου. Δεν θα πρέπει να υπήρχε ένα κατώτερο όριο εγγυημένης ταχύτητας; Και το μεγάλο πρόβλημα είναι ο ΟΤΕ, αφού την εταιρία που σου προσφέρει πρόσβαση στο Internet μπορείς ανά πάσα στιγμή να την αλλάξεις. Αναρωτιέμαι κατά πόσο πιο εγγυημένη, θα ήταν η υπηρεσία του ΟΤΕ, εάν υπήρχαν άλλοι 3-4 τηλεπικοινωνιακές εταιρίες που ήχαν δυνατότητα να προσφέρουν γράμμες dsl.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Yπάρχει και η Vivodi
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  3. #3
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kubiak
    Yπάρχει και η Vivodi
    Σε ποιες περιοχές;
    Θα μπορούσα να την επιλέξω ας πούμε εγώ που μένω Κατερίνη;
    Άσε που από ότι ακούω έχει πολύ περισσότερα προβλήματα από τον ΟΤΕ.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-02-2004
    Μηνύματα
    1.570
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Η vivodi φίλε δεν έχει απλώς προβλήματα (για ρίξε μια ματιά στην κατηγορία Vivodi και θα καταλάβεις)...
    Για το λόγο αυτό έβαλα και τον εξωγήινο (μάλλον δεν έγινε αντιληπτό το λεπτό χιούμορ μου)... :-))

    Τέσπα, η κατάσταση ΕΙΔΙΚΑ αυτή τη στιγμή είναι απλή: ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΟΤΕ και ΟΠΩΣ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ Ο ΟΤΕ (και δεν πα να κράζουμε και να σκούζουμε)...

    Έχω την ελπίδα ότι το wireless θα κάνει την επανάσταση...
    ¶ Τουλάχιστον δύο πράγματα είναι άπειρα: Οι αριθμοί Є R και η ΒΛΑΚΕΙΑ.
    "Όποια κοινωνία παραχωρεί ελευθερία για ασφάλεια, είναι ανάξια και για τις δύο και θα χάσει και τις δύο" B.F.
    ¶ LeT Me HeaR you MaKe DeCiSioNS WiTHouT youR TeLe-ViSioN.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2004
    Περιοχή
    Σταυρούπολη Θεσσαλονίκης
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.624
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Nokia κάτι
    Path Level
    Fastpath
    ΖΟΡΟ, μιας και είσαι Κατερίνη, γιατί δεν δοκιμάζεις την teledomenet?

    Έχει κόμβο στην περιοχή.

    Άντε γερά.



    ΥΓ: αν και νομίζω ότι κατερίνη δεν υπάρχει πρόβλημα με τον οτε και τις ταχύτητές του.
    Greece.
    Chosen by the Gods.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όντως δεν υπάρχει πρόβλημα στην Κατερίνη προς το παρών τουλάχιστον με της ταχύτητες. Τουλάχιστον δεν αντιμετώπισα εγώ. Οπώτε οι απόψεις μου δεν υποκινούνται από κάποιο προσωπικό υπαρκτό πρόβλημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτό θα ισχύει και σε 6 μήνες ας πούμε. Εξάλου πιστευώ ότι ένα πρόβλημα είναι καλύτερα να το αντιμετωπίζεις εάν είναι εφικτό πριν έρθει στην πόρτα σου. Απλά πιστευώ ότι εμείς οι χρήστες θα πρέπει να πιέσουμε της εταιρίες ώστε να σταματήσει να είναι αποδεκτή αυτή η γελοία, τις περισσότερες φορές δικαιολογία. Και με αυτό το πρόσχημα, ενώ εσύ πληρώνεις για μια υπηρεσία να παίρνεις το 1/2 ή και λιγότερο από ότι θα έπρεπε, και οι εταιρίες να καθαρίζουν με τρεις λέξεις "μη εγγυημένη ταχύτητα"

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO
    Όντως δεν υπάρχει πρόβλημα στην Κατερίνη προς το παρών τουλάχιστον με της ταχύτητες. Τουλάχιστον δεν αντιμετώπισα εγώ. Οπώτε οι απόψεις μου δεν υποκινούνται από κάποιο προσωπικό υπαρκτό πρόβλημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αυτό θα ισχύει και σε 6 μήνες ας πούμε. Εξάλου πιστευώ ότι ένα πρόβλημα είναι καλύτερα να το αντιμετωπίζεις εάν είναι εφικτό πριν έρθει στην πόρτα σου. Απλά πιστευώ ότι εμείς οι χρήστες θα πρέπει να πιέσουμε της εταιρίες ώστε να σταματήσει να είναι αποδεκτή αυτή η γελοία, τις περισσότερες φορές δικαιολογία. Και με αυτό το πρόσχημα, ενώ εσύ πληρώνεις για μια υπηρεσία να παίρνεις το 1/2 ή και λιγότερο από ότι θα έπρεπε, και οι εταιρίες να καθαρίζουν με τρεις λέξεις "μη εγγυημένη ταχύτητα"
    Υπαρχει κανενας δικηγορος μελος του forum ή εχει κανενα μελος φιλο δικηγορο να τον ρωτησουμε αν αυτη η "μη εγγυημενη ταχυτητα" μεχρι ποσο μπορει να ειναι(δηλαδη, αυθαιρετα ο ΟΤΕ μπορει να λεει οτι μπορει σε συνδεση 384 η ταχυτητα να ειναι 220;;; Γιατι ειμαι ετοιμος να κανω μηνυση στον ΟΤΕ.... Αν ειναι να ξερω τι παιζεται
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος supermario : 12-04-05 στις 14:21.
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  8. #8
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kadronarxis
    ΖΟΡΟ, μιας και είσαι Κατερίνη, γιατί δεν δοκιμάζεις την teledomenet?

    Έχει κόμβο στην περιοχή.
    Μήπως εννοείς Telepassport; Η Teledome δεν έχει δώσει ακόμα δικές της γραμμές ADSL.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  9. #9
    Εγγραφή
    17-03-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη/ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    326
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Οσο θέλει η HOL
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    FRITZ!Box Fon WLAN 7140,
    Δεν ξέρω αν υπάρχει σε άλλο θέμα,αλλά επ`ευκαιρία , πάρτε εναν μετρητή ταχύτητας ...ΕΔΩ= http://www.abeltronica.com/velocimet...=uk&newlang=uk
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TYRONAGA : 12-04-05 στις 16:16.

  10. #10
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.042
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZORO
    Αναρωτιέμαι κατά πόσο πιο εγγυημένη, θα ήταν η υπηρεσία του ΟΤΕ, εάν υπήρχαν άλλοι 3-4 τηλεπικοινωνιακές εταιρίες που ήχαν δυνατότητα να προσφέρουν γράμμες dsl.
    Η δική μου άποψη είναι ότι μόλις ο ανταγωνισμός στο ADSL και κυρίως στη διάθεση γραμμών γίνει ουσιαστικός (ο τωρινός είναι πρακτικά ανύπαρκτος), θα δούμε μεγάλη μείωση των τιμών και βελτίωση της ποιότητας των υπηρεσιών ακόμα και από την ΟΤΕ Α.Ε.. Έχει τη δυνατότητα να κάνει κάτι τέτοιο (έχει εκτεταμένο δίκτυο οπτικών ινών), αλλά δεν υπάρχει λόγος να το κάνει τώρα. Προσπαθεί να εκμεταλλευτεί όσο προλαβαίνει στο έπακρο το μονοπώλειό της.

    Μήπως πρέπει να κάνουμε καμία κίνηση-δημοσίευση για να πιέσουμε να ψηφιστεί πιο σύντομα ο περίφημος νόμος για την απελευθέρωση των τηλεπικοινωνιών; Τα βάζουμε με τον ΟΤΕ για την εκμετάλλευση που δεχόμαστε, αλλά η επίλυση του προβλήματος χρήζει πολιτικής αντιμετώπισης.

    Απορώ γιατί τόσον καιρό αναβάλουν τη θέσπισή του νόμου. Κάποιος είπε ότι κολλάνε στις άδειες των εγκαταστάσεων κεραιών κινητής τηλεφωνίας. Αυτό είναι το μοναδικό κόλλημα; Μήπως πέφτει κάπου λάδι...;
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  11. #11
    Εγγραφή
    21-02-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    186
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    ZyXEL P660H
    Αν θέλετε δώστε λίγο προσοχή στα παρακάτω...

    Το ADSL σαν τεχνολογία έχει κάποια όρια. Μπορεί να σου αποδόσει ό,τι επιθυμείς (και πληρώνεις) κάτω από ορισμένες συνθήκες τεχνικής φύσεως, με πρώτη και καλύτερη την απόσταση από το κέντρο, την ποιότητα (θόρυβο) της γραμμής και τον εξοπλισμό στις δύο άκρες.

    Μη εγγυημένη ταχύτητα σημαίνει ότι είναι δυνατόν για τεχνικούς λόγους να μην μπορεί να πιάσει κάποιος τη μέγιστη ταχύτητα (384/128). Επίσης σημαίνει ότι λόγω μεταβολής των συνθηκών (πχ βροχή, στην Ελλάδα γίνεται κι αυτό) μπορεί αυτή η ταχύτητα να αυξομοιώνεται. Αυτό νομίζω ότι είναι απόλυτα αποδεκτό και κατανοητό.

    Ευτυχώς, πολλά adsl modem έχουν διαγνωστικά που μπορούν να μετρήσουν τις δυνατότητες της γραμμής μας (attainable rate) και έτσι έχουμε μια πρώτη απόδειξη για το αν η γραμμή μας μπορεί να αποδόσει αυτό που πληρώνουμε. Μάλιστα, το θεωρώ απίθανο να βρεθεί κάποιος με γραμμή με attainable rate μικρότερο από 384/128 (κι όποιος υπάρχει παρακαλώ να με διαψεύσει).

    Με δεδομένο λοιπόν ότι η γραμμή και ο εξοπλισμός μπορούν να αποδώσουν την ταχύτητα που ζητάμε, είναι απαράδεκτο να μιλάμε για την "μη εγγυημένη ταχύτητα". Έστω κι αν υπάρχουν που και που αυξομοιώσεις, όλοι θα πρέπει κατά κανόνα να "πιάνουν" την ταχύτητα επιτρέπει η γραμμή (πχ 384/128).

    Άρα, έχουμε το δικαίωμα να απαιτούμε την ταχύτητα που πληρώνουμε και να είστε σίγουροι ότι από νομίκη πλευρά ο ΟΤΕ είναι εκτεθειμένος. Είναι που δεν βρέθηκε ακόμα καμιά εταιρεία να τον σύρει στα δικαστήρια...

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από docthis
    Με δεδομένο λοιπόν ότι η γραμμή και ο εξοπλισμός μπορούν να αποδώσουν την ταχύτητα που ζητάμε, είναι απαράδεκτο να μιλάμε για την "μη εγγυημένη ταχύτητα". Έστω κι αν υπάρχουν που και που αυξομοιώσεις, όλοι θα πρέπει κατά κανόνα να "πιάνουν" την ταχύτητα επιτρέπει η γραμμή (πχ 384/128).
    Για αυτό τις λένε μισθωμένες

    το connection ratio τι σας λέει;

  13. #13
    Εγγραφή
    12-04-2005
    Μηνύματα
    1.265
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    18000/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Thomson TG 585v8
    SNR / Attn
    5,5(dB) / 12,5(dB)
    Αυτή η μη εγγυημένη ταχύτητα είναι μια καραμέλα. Και αν τα 30-35kb/s είναι ανεκτά σε μια 384 γραμμή (τουλάχιστον με λιγότερη δυσαρέσκεια), τα 20-25kb/s δεν είναι.
    Η απάντηση του απαράδεκτου φορέα μας ότι "η γραμμή σας λειτουργεί κανονικά από τη μεριά μας και η 270kbps είναι η αναμενόμενη ταχύτητα που θα πρέπει να περιμένετε" είναι χαρακτηριστική της νοοτροπίας του. Ακόμα θυμάμαι την αναμονή που περάσαμε οι περισσότεροι για να δωθεί -τότε- ο περίφημος ΕΠΑΚ ή ΠΕΑΚ.
    Και ότι η γραμμή μου υποστηρίζει μόνο τέτοιες χαμηλές ταχύτητες, τα ακούω βερεσέ.
    Για 8 μήνες ήταν σταθερά κολημένη στα 384kbps, ενώ από τον Οκτώβρη-Νοέμβρη τα 270kbps είναι η Μέγιστη Μέση μετριότητα. Τουλάχιστον πρόλαβα και είδα και εγώ 8 μήνες "γρήγορου" internet.
    Γίναμε πολλοί, 8α γίνουμε περισσότεροι, και ο ΟΤΕ είναι ο ίδιος μονοπωλιακός οργανισμός που ήταν πάντα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iml : 12-04-05 στις 19:42.
    "Είμαι άνθρωπος και έχω αξιοπρέπεια.
    Δεν δέχομαι να με διαφεντεύει ένας ξένος γιατί τότε είμαι σκλάβος"
    Sami Sharaf (former Egypt Minister)
    για τη διαχείρηση της διώρυγας του Σουέζ από τους Αγγλους

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στην Αγγλιά με την bt, έχεις 1024 και πιάνεις 890kbps, (με 20-25 λιρες)
    Εκει δεν σου φαίνεται τόσο, αλλά αν στα 384 πιάνεις 200 σου φαινεταί κάπως.

    αλλά μην το μπερδευεται, εγγυημένο είναι μονο η μισθωμένη.

  15. #15
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.727
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Έχουμε φάει τα νύχια μας να το πλητρκολογούμε...

    Η αγορά είναι μικρή και το προφιλ των χρηστών "συνεχές download". Όσο δεν μπαίνει κόσμος που θα πληρώνει όσο κι εσείς στον ΟΤΕ αλλά έχει 1GB κίνηση/μήνα και η συντριπτική πλειοψηφία θέλει να παίζει με p2p όλη μέρα, απλά δεν γίνεται να έχουμε όλοι την ονομαστική ταχύτητα... και 200kbps που πιάνει είναι πολύ καλά (contention ratio 1:2 !!!)

    Όπως λέει και ο sdikr, αυτό που ζητάτε - αυξημένες ταχύτητες ανεξαρτήτως συνθηκών - το πουλάνε διαφορετικά, και ο ΟΤΕ και οι πάροχοι...

    -Κ.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ
    Από gmkoga στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-08, 15:33
  2. Ερώτηση περι ταχύτητας
    Από Lion στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-05, 03:05
  3. Περι ip
    Από nxenos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-05, 18:20
  4. α)Περί ενοχλητικού dialer,β)Περί DAP
    Από teachergeorge στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-01-04, 16:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας