Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    SNR / Attn
    31(dB) / 21(dB)
    ή μηπως το δυκτιο και οι σερβερς δεν μπορούν να ανταποκριθουν σε αυτές τις ταχυτητες όταν κάνουμε γεικό browsing και surfing στο ιντερνετ.
    Ρωτάω γιατί κι'εγώ εκανα αναβάθμιση αλλα όταν φορτωνω σελίδες από ορισμενα σάιτς κατεβαίνουν το ίδιο αργά όπως και πριν. Οταν κατεβάζω αρχεία υπάρχει μεγάλη διαφορά.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ειναι καθαρα προσωπικη εκτιμηση του καθενος

  3. #3
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.337
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Στο σερφάρισμα δεν θα δεις διαφορά.
    Στο κατέβασμα από ftp, http θα δεις διαφορά αν κατεβάσεις με dm με πολλά connections.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #4
    Εγγραφή
    16-12-2005
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Αθηνα ενας φιλος εχει 24άρα και συγχρονιζει στα 7mbps. Μενει Π. Φαληρο. Εγω μενω Αγιο Νικολαο (Κρητη) και συγχρονιζω στα 22mbps. Ειναι καθαρα θεμα χρησης, και τυχης καμια φορά...

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.337
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    θέμα ποιότητας γραμμής είναι και μετά όλα τα άλλα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    02-08-2007
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    ειναι καθαρα για τι χρηση την θες. αν σε ενδιαφερει πολυ το upload και τετοια.
    αμα σε ενδιαφεροι το download νομιζω οτι και η 8αρα την κανει μια χαρα την δουλεια της.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    SNR / Attn
    31(dB) / 21(dB)
    εγω πάντως αυτή την στιγμη με 2048 που έχω κατεβάζω 800kbps ενω το πρωί κατέβαζα 1600+

  8. #8
    Εγγραφή
    23-02-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    334
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    OTE Speedport W 724V
    SNR / Attn
    21,0(dB) / 36,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hercules_j Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω πάντως αυτή την στιγμη με 2048 που έχω κατεβάζω 800kbps ενω το πρωί κατέβαζα 1600+
    Και πώς γίνεται αυτό με 2048. Με την καλύτερη γραμμή του κόσμου, μέσα στο dslam να ζείς, πάνω απο 220 δεν πρόκειται να πιάσεις. Μην τρελαθούμε κιόλας.

  9. #9
    Εγγραφή
    02-08-2007
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hercules_j Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω πάντως αυτή την στιγμη με 2048 που έχω κατεβάζω 800kbps ενω το πρωί κατέβαζα 1600+
    μαλλον ξεχασες εναν αριθμο να βαλεις, γιατι δεν μπορει να γινει κατι τετοιο.

  10. #10
    Εγγραφή
    07-03-2006
    Μηνύματα
    221
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    SNR / Attn
    31(dB) / 21(dB)
    εννοώ 800kbps όχι 800KByte/s
    και αμα δείς απο το sig εχω πιάσει και 1965kbps~~245Kbytes/s,
    συνηθως πιάνω 1600-1700kbps~~220Κbytes/s

    αλλα αυτη την στιγμη το δυκτιο εχει μπλοκάρει, ακόμα και το snr παιζει, πρίν λιγο ηταν 29, τωρα ειναι 31 που ειναι και φυσιολογικό του.

  11. #11
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΤΑ
    Router
    Baudtec wifi
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Erwdios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και πώς γίνεται αυτό με 2048. Με την καλύτερη γραμμή του κόσμου, μέσα στο dslam να ζείς, πάνω απο 220 δεν πρόκειται να πιάσεις. Μην τρελαθούμε κιόλας.
    Εκείνος λέει Kb/sec ενώ εσύ λες KB/sec...
    Δεν αρκεί να αμφισβητήσεις την ιδέα της βαρύτητας για να μην πνιγείς, πρέπει να μάθεις και να κολυμπάς

  12. #12
    Εγγραφή
    29-01-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    77
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Philips CGA5722N
    SNR / Attn
    20(dB) / 23(dB)
    Μιας και ασχολούμαι γενικότερα με το θέμα Internet από το 1995 και έχουν δει αρκετά τα μάτια μου, αποφάσισα μετά κι από προσωπική εμπειρία με τα 24/1 που δίνει ο ΟΤΕ να πω την άποψή μου επί του θέματος, να σας κλαφτώ και λίγο και κυρίως να προσφέρω κάποιες πληροφορίες που ίσως φανούν χρήσιμες σε όλους. Αρχικά είχα ADSL 1Mbps με conn-x δίνοντας (με έκπτωση υπαλλήλου ΟΤΕ) 18,5 Ευρώ. Πολύ καλά όλα ταχύτητες πάντα αναμενόμενες σε όλα, ποτέ loss of signal κι όλα στην εντέλεια. Με το που ο ΟΤΕ αποφάσισε να δώσει το πιλοτικό για την Ελλάδα είτε το θέλουμε είτε όχι ADSL2+, προσγειώθηκα απότομα. Κι επειδή χρειάστηκε να ασχοληθώ με τις συνδέσεις και πολλών φίλων και συγγενών που είπανε να βάλουν DSL (ΟΤΕ, Forthnet, Vivodi, HOL) έβγαλα μερικά πολύ ωραία συμπεράσματα, τα οποία μπορεί να ισχύουν μπορεί και όχι και μετά από επαφές με τεχνικές υπηρεσίες των 4 υπηρεσιών. Να τονίσω επίσης, ότι αναφέρομαι στις περιοχές Αγ. Παρασκευής, Χολαργού, Παπάγου και Ζωγράφου.

    1. Μετά την αναβάθμιση στα 24Mbps κι όπως έγραψα σε άλλο post η κατάσταση που επικρατεί είναι η ακόλουθη:

    DSL Type: G.992.1 annex B
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 380 / 4.361
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,5 / 36,0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 22,0 / 6,5

    Παρά τα αλλεπάλληλα τηλέφωνα και τη δήλωση βλάβης κανείς δεν αξιώθηκε να πάρει τηλέφωνο να δει τι συμβαίνει παρόλο που όλο μου το σόι δουλεύει ή δούλευε στον ΟΤΕ (αν και κανονικά θα έπρεπε να είναι άσχετο με αυτό και ίσως να σημαίνει κι ότι όλους τους αντιμετωπίζουν το ίδιο). Τελικά μετά από προσωπική προσπάθεια και με γνωριμίες του πατέρα μέσα στον ΟΤΕ κατάφερα να εκμαιεύσω το γεγονός ότι η γραμμή μου απλά δεν σηκώνει τα 24Mbps και σηκώνει μέχρι 8Mbps. ΟΚ δεκτόν έχω χάλια γραμμή, αλλά αν μη τι άλλο ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ και πείτε το να μπορέσω κι εγω να κινηθώ ανάλογα.

    2. Σε μια απόσταση ένα χιλιόμετρο τα πράγματα σε ένα άλλο σπίτι είναι απλά διαφορετικά. Συγχρονισμός άμεσος στα 22800 και πάλι με ΟΤΕ, ενώ στην ΙΔΙΑ πολυκατοικία με forthnet μετά από 1 ολόκληρο μήνα καταφέρανε να του δώσουνε τα 24Mbps τα οποία όμως στην πραγματικότητα είναι 13Mbps...

    3. Για τα 8Mbps που άλλαξα τη σύνδεση ως φυσικόν επακόλουθο του ότι δεν αντέχει την 24αρα, θα πληρώνω 18 περίπου ευρώ, ενώ για τα 24 θα πλήρωνα 20...

    Αν λοιπόν αξίζει να έχεις 24Mbps; Με ένα upload όσο είναι το download κάποιων άλλων και με ένα bandwidth άνω των 10Mbps που θα δίνει στους περισσότερους μια 24αρα, δεν τίθεται θέμα αξίας. Η διαφορά στα λεφτά είναι πραγματικά μικρή, ΟΜΩΣ θα πρέπει να γνωρίζετε κάτι πολύ βασικό.

    Όσοι περισσότεροι βάζουν DSL τόσο θα πέφτει η ποιότητα και οι ταχύτητες αν δεν υπάρχει ανάλογη αναβάθμιση δικτύου. Κι από αυτά που βλέπω ελάχιστοι φορείς μπορούν να αντιμετωπίσουν οικονομικά τις προκλήσεις και όπως και να χει ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι πάροχοι στηρίζονται στον ΟΤΕ και στις γραμμές του και μάλιστα πολύ περισσότερο από όσο νομίζουμε όλοι. Αυτό δεν είναι φυσικά καλό, όμως δεν παύει να είναι πραγματικότητα. Επομένως πριν κάνετε αναβάθμιση σκεφτείτε μόνο τα εξής:

    Θα έχω την αναμενόμενη ποιότητα;
    Μήπως να αναβαθμίζομαι βαθμιαία και να βλέπω αν αυτό που έχω ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου;
    Μήπως τελικά η ανάγκη για extreme ταχύτητες μας οδηγήσει στο φαινόμενο πτώσης της ποιότητας και φτάνουμε να πληρώνουμε για κάτι που δεν έχουμε;
    Το χρειαζόμαστε όντως το 24/1;

    Φαντάζομαι οι περισσότεροι θα τα έχετε σκεφτεί ήδη, και συγγνώμη για την πολυλογία μου, αλλά μάλλον το κάνω από την πίκρα που έφαγα να γνωρίζω ότι δεν πρόκειται ποτέ να έχω πάνω από 8Mbps. Αν κι ομολογώ ότι αν καταφέρουν να με συνδέσουν στα 8 θα είμαι ευχαριστημένος αν όλα πάνε καλά και έχω τα αναμενόμενα. Αλλιώς απλά θα συμβιβαστώ με την πραγματικότητα του ελληνικού τηλεφωικού δικτύου.

  13. #13
    Εγγραφή
    08-06-2007
    Περιοχή
    Παγκράτι - Αθήνα
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    2.327
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24574/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Technicolor TD5136v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Braindamaged Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιας και ασχολούμαι γενικότερα με το θέμα Internet από το 1995 και έχουν δει αρκετά τα μάτια μου, αποφάσισα μετά κι από προσωπική εμπειρία με τα 24/1 που δίνει ο ΟΤΕ να πω την άποψή μου επί του θέματος, να σας κλαφτώ και λίγο και κυρίως να προσφέρω κάποιες πληροφορίες που ίσως φανούν χρήσιμες σε όλους. Αρχικά είχα ADSL 1Mbps με conn-x δίνοντας (με έκπτωση υπαλλήλου ΟΤΕ) 18,5 Ευρώ. Πολύ καλά όλα ταχύτητες πάντα αναμενόμενες σε όλα, ποτέ loss of signal κι όλα στην εντέλεια. Με το που ο ΟΤΕ αποφάσισε να δώσει το πιλοτικό για την Ελλάδα είτε το θέλουμε είτε όχι ADSL2+, προσγειώθηκα απότομα. Κι επειδή χρειάστηκε να ασχοληθώ με τις συνδέσεις και πολλών φίλων και συγγενών που είπανε να βάλουν DSL (ΟΤΕ, Forthnet, Vivodi, HOL) έβγαλα μερικά πολύ ωραία συμπεράσματα, τα οποία μπορεί να ισχύουν μπορεί και όχι και μετά από επαφές με τεχνικές υπηρεσίες των 4 υπηρεσιών. Να τονίσω επίσης, ότι αναφέρομαι στις περιοχές Αγ. Παρασκευής, Χολαργού, Παπάγου και Ζωγράφου.

    1. Μετά την αναβάθμιση στα 24Mbps κι όπως έγραψα σε άλλο post η κατάσταση που επικρατεί είναι η ακόλουθη:

    DSL Type: G.992.1 annex B
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 380 / 4.361
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 23,5 / 36,0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 22,0 / 6,5

    Παρά τα αλλεπάλληλα τηλέφωνα και τη δήλωση βλάβης κανείς δεν αξιώθηκε να πάρει τηλέφωνο να δει τι συμβαίνει παρόλο που όλο μου το σόι δουλεύει ή δούλευε στον ΟΤΕ (αν και κανονικά θα έπρεπε να είναι άσχετο με αυτό και ίσως να σημαίνει κι ότι όλους τους αντιμετωπίζουν το ίδιο). Τελικά μετά από προσωπική προσπάθεια και με γνωριμίες του πατέρα μέσα στον ΟΤΕ κατάφερα να εκμαιεύσω το γεγονός ότι η γραμμή μου απλά δεν σηκώνει τα 24Mbps και σηκώνει μέχρι 8Mbps. ΟΚ δεκτόν έχω χάλια γραμμή, αλλά αν μη τι άλλο ΠΑΡΤΕ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ και πείτε το να μπορέσω κι εγω να κινηθώ ανάλογα.

    2. Σε μια απόσταση ένα χιλιόμετρο τα πράγματα σε ένα άλλο σπίτι είναι απλά διαφορετικά. Συγχρονισμός άμεσος στα 22800 και πάλι με ΟΤΕ, ενώ στην ΙΔΙΑ πολυκατοικία με forthnet μετά από 1 ολόκληρο μήνα καταφέρανε να του δώσουνε τα 24Mbps τα οποία όμως στην πραγματικότητα είναι 13Mbps...

    3. Για τα 8Mbps που άλλαξα τη σύνδεση ως φυσικόν επακόλουθο του ότι δεν αντέχει την 24αρα, θα πληρώνω 18 περίπου ευρώ, ενώ για τα 24 θα πλήρωνα 20...

    Αν λοιπόν αξίζει να έχεις 24Mbps; Με ένα upload όσο είναι το download κάποιων άλλων και με ένα bandwidth άνω των 10Mbps που θα δίνει στους περισσότερους μια 24αρα, δεν τίθεται θέμα αξίας. Η διαφορά στα λεφτά είναι πραγματικά μικρή, ΟΜΩΣ θα πρέπει να γνωρίζετε κάτι πολύ βασικό.

    Όσοι περισσότεροι βάζουν DSL τόσο θα πέφτει η ποιότητα και οι ταχύτητες αν δεν υπάρχει ανάλογη αναβάθμιση δικτύου. Κι από αυτά που βλέπω ελάχιστοι φορείς μπορούν να αντιμετωπίσουν οικονομικά τις προκλήσεις και όπως και να χει ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι πάροχοι στηρίζονται στον ΟΤΕ και στις γραμμές του και μάλιστα πολύ περισσότερο από όσο νομίζουμε όλοι. Αυτό δεν είναι φυσικά καλό, όμως δεν παύει να είναι πραγματικότητα. Επομένως πριν κάνετε αναβάθμιση σκεφτείτε μόνο τα εξής:

    Θα έχω την αναμενόμενη ποιότητα;
    Μήπως να αναβαθμίζομαι βαθμιαία και να βλέπω αν αυτό που έχω ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου;
    Μήπως τελικά η ανάγκη για extreme ταχύτητες μας οδηγήσει στο φαινόμενο πτώσης της ποιότητας και φτάνουμε να πληρώνουμε για κάτι που δεν έχουμε;
    Το χρειαζόμαστε όντως το 24/1;

    Φαντάζομαι οι περισσότεροι θα τα έχετε σκεφτεί ήδη, και συγγνώμη για την πολυλογία μου, αλλά μάλλον το κάνω από την πίκρα που έφαγα να γνωρίζω ότι δεν πρόκειται ποτέ να έχω πάνω από 8Mbps. Αν κι ομολογώ ότι αν καταφέρουν να με συνδέσουν στα 8 θα είμαι ευχαριστημένος αν όλα πάνε καλά και έχω τα αναμενόμενα. Αλλιώς απλά θα συμβιβαστώ με την πραγματικότητα του ελληνικού τηλεφωικού δικτύου.
    Καλα δε βρεθηκε καποιος να δει με μια απλη ματια οτι το router σου ειναι "λοκαρισμενο" σε απλο adsl και οχι σε adsl2+ ???
    Ξυπνατο λιγο, κανετου και ενα hard reset τσαμπα ειναι!

  14. #14
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Μηνύματα
    193
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    24053/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΛΛΕΤΗ
    Router
    Thomson ST780
    SNR / Attn
    8(dB) / 9.5(dB)
    Αξιζει σιγουρα η 24αρα δεν το συζητω. Σχεδον ολα τα streaming πανε σφαιρα. Τωρα καποια sites δεν ειναι τοσο γρηγορα, αλλα σε γενικες γραμμες καλα ειναι.
    Αν βεβαια ειχε η 8αρα 10 ευρω πιο κατω ισως να την προτιμουσα για την χρηση που κανω, δεν χρειαζομαι καθολου μεγαλο upload.

  15. #15
    Εγγραφή
    27-11-2007
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.272
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50000
    ISP
    forthnet vsdl 50
    Router
    forthnet
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καμιαν σχεση 1 -> 24 ετσι. ειχα δυαρα και σερνοταν.....τωρα σφαιρα ολα και στα παιχνιδια μια χαρα
    I love it

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αξιζει τελικα?
    Από hydro στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-07, 11:18
  2. αξιζει τελικα???
    Από stratos77 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-05, 10:45
  3. Τελικά αξίζει η 512;
    Από atssssss στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-04, 12:57
  4. ΤΕΛΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ?
    Από isp στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-03, 21:17

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας