Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    08-06-2003
    Περιοχή
    Λίγο πιο πάνω
    Μηνύματα
    2.710
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24MBit, στο όνομα
    ISP
    Μια τρύπα στο
    Router
    Ένα κόκκινο κ
    Κοίτα, μετράει μεν το bitrate, μα δεν είναι το μόνο σημαντικό. Πάρε ως παράδειγμα την αμφίδρομη κωδικοποίηση... Κοίτα...

    Α==>==Ο==>==Ο==>==Ο==>Ω

    Παραπάνω έχεις ένα stream "γραμμικής" κωδικοποίησης, με συμπίεση κίνησης (περιοχών εικόνας) τύπου MPEG. Ξεκινά από το Α και φτάνει στο Ω. Η συμπίεση αυτού του τύπου ξεκινά με ένα καρέ (το Α) και μετά τα υπόλοιπα καρέ αποτελούν μεταβολές αυτού. Επειδή οι συνεχόμενες μεταβολές βασίζονται στην αρχική πληροφορία, και δεν είναι αυτόνομες, είναι λογικό πως εμφανίζεται κάποια σήψη. Για αυτό χρησιμοποιούνται τα καρέ-κλειδιά ("Ο") που ανανεώνουν τις πληροφορίες. Έστω πως έχεις αυτή την κωδικοποίηση, με bitrate 5000.

    Α=<=>=Ο=<=>=Ο=<=>=Ο=<=>=Ω

    Στην παραπάνω κωδικοποίηση, επίσης τύπου MPEG (2-4), οι πληροφορίες της κίνησης είναι αμφίδρομες. Για να το θέσω απλά, καθώς ο encoder κωδικοποιεί καρέ, δεν "ξεκινά από το Α και κινείται προς το Ω τοποθετώντας ενδιάμεσα keyframes" μα "ξεκινά από το Α, φτάνει μέχρι το Ω και μετά επιστρέφει τρος το Α". Τρομερά απλοποιημένο, μα κάπως έτσι γίνεται. Το αποτέλεσμα είναι πως μειώνεται η ποσότητα των απαραίτητων πληροφοριών για την αποθήκευση των ενδιάμεσων καρέ και, κατά συνέπεια, το απαιτούμενο bitrate.

    Βάλε στο όλο mix και δυνατότητες αλγόριθμων όπως ο H.264 (MPEG4-AVC) και... το bitrate πιάνει πάτο..!

    Λογικό συμπέρασμα από όλα τα παραπάνω, πως μετράει πολύ και ο encoder που θα χρησιμοποιήσεις και οι δυνατότητες που θα έχει, και όχι μόνο το bitrate. Π.χ., καλύτερο αποτέλεσμα θα έχεις με τον CCE στα 5MB bitrate από ό,τι με κάποιον άλλο (ονόματα δε λέμε, καταστάσεις δεν θίγουμε) στα 6MB...

    Φιλικά
    Παπιάρχοντας

    Υ.Γ.: Και επειδή ξεχάστηκα με τα παραπάνω, η απάντηση (μία προσπάθεια, τέλος πάντων) στο ερώτημά σου: κανένα. Κανένα πρόγραμμα editing. Το ιδανικό είναι να κάνεις το edit σε ένα πρόγραμμα που να ειδικεύεται στο editing, να εξάγεις ασυμπίεστο αποτέλεσμα ή scrip και να το συμπιέσεις με εξειδικευμέν λύση στο τέλος.
    Good news, everyone...
    http://www.pipesmag.com: Η απόλυτη παράνοια συμπυκνωμένη σε μορφή περιοδικού
    http://www.productivity.gr: Tips, συμβουλές και μέθοδοι για να εργαζόμαστε καλύτερα και ευκολότερα
    http://www.stoopid.gr: Το μεγαλείο της ανθρώπινης ηλιθιότητας.

  2. #17
    Εγγραφή
    16-11-2005
    Μηνύματα
    260
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δοκίμασε για video editing το Ulead MediaStudio Pro

  3. #18
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από wi-fi
    Δοκίμασε για video editing το Ulead MediaStudio Pro
    Συμφωνω, εχω και το 7 αλλα και το 8. Μακρια απο Video studio.
    Premiere 6.1 & pro 1.5 δεν ειμαι το ιδιο ευχαριστημενος οπως απο το Ulead MediaStudio Pro.

    DVD authoring
    Ulead Movie Factory 4 -> Ξετσεκαρισε το "don`t change compliant mpeg files" για να βαζεις οτι bitrate θελεις, ή αστο αν ηδη το εχεις απο την εγγραφη του στο επιθυμητο.
    Intervideo Windvd creator 2

    Ακομα εχω ενα σωρο...αλλα κανει το ενα άλλα κανει το αλλο...
    codecs? Πρεπει να εχω εναν χαμο μεσα...

    DVD Copy
    Intervideo DVDcopy3
    PowerDVD copy
    Ulead DVD Movie Factory4
    Και αλλα...

    EDIT: Θα δοκιμασω και το Ulead Workshop 2...πως μου ειχε διαφυγει???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 21-01-06 στις 02:16.

  4. #19
    Εγγραφή
    08-09-2011
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    πολυ καλη λυση ειναι αν θελεις απλα να αλλαξεις το φορματ ο procoder 3.επισης φιλε μου αν θελεις να φτιαξεις και κινουμενα πανελ και ενοτητες ενα προγραμμα ακομα που θα σου αναγνωρισει σιγουρα το αρχειο ειναι το moviefactory.απο εκει και περα για οσο αφορα το premiere που λες οτι σου εχει επιλογη μονο για avi για μενα περασε ξανα το προγραμμα αλλα κατεβασε το απο αλλου!!!ειχα και εγω το ιδιο προβλημα.για παραδειγμα ειχα το premiere to 2 η το 3 και μου ειχε εξαγωγη μονο για avi..και οταν κατεβασα απο αλλου το προγραμμα μου ειχε επιλογη για τα παντα!!!και για mpeg2,mpeg 2dvd και οτι θελεις!!!!ο procoder ειναι παρα πολυ καλος αν δεν θελεις να αλλαξεις το premiere σου.μπορουσα να σου πω και το format factory αλλα τα αλλα ειναι πιο προχωρημενα προγραμματα και με καλυτερη επεξεργασια και ποιοτητα στην εξαγωγη.ελπιζω να βοηθησα!!!

  5. #20
    Εγγραφή
    20-06-2007
    Περιοχή
    Chicago, Illinois
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    30.621
    Downloads
    96
    Uploads
    25
    Άρθρα
    14
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Nova
    lol, necrobumping.
    Dies, died, will die.
    Lived, lives, will live.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. DVD Capture
    Από parisk27 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-08, 16:16
  2. Δεν μπορώ να κανω Capture εικόνες από DVD.
    Από giannistrsl στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-07, 00:22
  3. Για συμπίεση DVD με μενού μόνο ratDVD??
    Από sadako στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 14:13
  4. Αυτόματη συμπίεση 2 τιτλων DVD
    Από paul77gr στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-06, 15:31
  5. Direct DVD (mpeg2) capture
    Από roiy1 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-04, 18:31

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας