Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    TG 585v7
    Angry
    Γειά σε όλους καταρχην κ καλή χρόνια εκτος από μένα...

    Όλα άρχισαν οταν την άνοιξη του 2007 είδα 10mbit τότε η forthnet κ θόλωσε το μάτι μου θέλω και εγώ είπα κ έκανα αίτηση τον απρίλιο στην forthnet.

    16/05/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

    Μάιο λοιπόν καταχωρούν την αίτηση μου και περιμενω Ιούνιο, Ιούλιο, Αύγουστο ... τελικά 14 Αυγούστου η διαδικασια πηγαινει ένα βήμα παραπέρα στο

    14/08/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

    και μετά απο 4 μέρεσ εξαφανίζεται...τελικά όλοι οι γνωστοί μου στη γειτονιά μου συνδέονται (που κάναν αίτηση μετα από μένα) κ εγώ στην από 'ξω....
    Γιατί? γιατι σύμφωνα με την forthnet χάσαω την αίτηση μου!!!!!!!
    Εμπάση περιπτώση γαιδαρος εγώ περιμένω και παίρνω κ κανα τηλέφωνο για παράπονο και σιγά σιγά περνάν οι μήνες Αυγουστος, Σεπτεμβριος, Οκτώβριος, Νοέμβριος, Δεκέμβριος (Ευτυχώς είχα 768 με forth κ μου την κρατούσαν ανοιχτη όλο το διαστημα)


    Τελικά ένα πρωινό αρχές Δεκέμβρη με πέρνουν τηλέφωνο από την forthnet και μου λένε
    - Καλημέρα σας θέλετε ακόμη να συνδεθείται στο 2play?
    - Μακάρι λεω να γίνει γι αυτό έκανα αίτηση (από το Χρυσό Αιώνα του Περικλή)
    Και μου απαντά
    - ααααα συγνώμη που αργήσαμε (8 μήνες) τόσο καιρό δεν είχε πόρτες για να μπείτε.

    ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑσ το ΔΙΑΟΛΟ (δεν το είπα) και τόσο καιρό τα χάθηκε η αιτησή σας ήταν ΜΟΥΦΕΣ!!!! Την βρήκαν στο κωλο-συρταρι που την βάλαν φαίνεται.
    Εν πάση περιπτώση στα τέλη του Δεκέμβρη επιτέλους μου έρχεται μήνυμα πιθανή ενεργοποίηση 7/1/2008
    Γιούπιιιιι εγώ το έλεγα για πλάκα αλλά στα αλήθεια άλλαξε ο χρόνος!!!!
    Πάω βλέπω κ το status μου

    11/12/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ
    20/12/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη ημερομηνία ενεργοποίησης:07/01/2008

    Ωραία λέω ευτιχισμένο το 2008...Αλλά τι ήθελα κ το είπα

    7 του μηνός γύρω στις 2.00-2.30 το μεσημέρι ξεκινάει η ενεργοποίηση. Σύμφωνα με φίλο μου λέει μην περιμένω αποτελέσματα ως αύριο.
    Έλα που έρχεται το αύριο αλλά όχι internet όχι τηλέφωνο.
    Τηλέφωνο στη Forthnet κ δηλώνω βλάβη και του παίρνω κάθε μέρα απο Τρίτη 8/1/2008 κ τους κάνω παράπονα όπως κ σε τηλέφωνα τεχνικής υποστήριξης του ΟΤΕ.

    Η forthnet λέει ααααα το πρόβλημα είναι στα καλώδια, έχει δικαιοδοσία μόνο ο ΟΤΕ εκεί οπότε το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να δηλώσουμε βλάβη, κ ο ΟΤΕ όταν το δει σε 3 εργάσιμες πρέπει να απαντήσει ααα ΟΚ είναι βλάβη πάω να την φτιάξω.

    Ο ΟΤΕ αντίστοιχα δεν είσται πελάτης μας πια πηγαίντε πνιγείται.

    Σήμερα Τρίτη τελικά 15/1/2008 κ ΟΧΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΧΙ INTERNET!!!!!
    Κ με το τελευταίο τηλεφώνημα στη Forthnet έμαθα πως τόσες εργάσιμες μέρες περιμένω άδικα σαν τον ΜΑΚΑΚΑ γιατί ντε κ καλά έχει πρόβλημα το μηχανογραφικό σύστημα του ΟΤΕ όποτε δεν έχει δει το πρόβλημα μου!!!!!!

    Θέλω να βρίσω πΑΡΑ πολυ τόση ώρα που γράφω αλλά θα σεβαστώ τους κανόνες κ θα το κάνω στο τηλέφωνο με τους τεχνικους της FORTHNET.

    Λοιπόν περιμένω το 2009 να φτιάξει το μηχανογραφικο σύστημα ο ΟΤΕ να πάρει το προβλημα μου κ να μου φτιάξει το τηλεφωνό μου. Καλή χρονιά

    Υ.Γ.
    Έτυχε κ η Γιαγιά μου που μένει στη ίδια πολυκατοικία να είναι άρρωστη σοβαρά κ άμα γίνει κάτι Θεός φυλάξη κ θέλει να μας πάρει τηλ να παμε στο σπίτι της μάλλον θα έχουμε κακό τέλος.

    Αλήθεια μια καταγγελία σε όλους αυτούς τους γραφειοκράτες τεμπελχανάδες θα κατάφερνε τίποτα η μπα?
    Καμμιά καλή ιδέα να καταφέρω κάτι?
    Κανένας γιός υπουργού να βοηθήσει?
    Άμα πουλήσω το παραάνω για νουβέλα βγάζω κανα ευρώ έτσι για να πάρω αποζημίωση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kamui : 15-01-08 στις 22:41. Αιτία: ανανέωση

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Συμφώνα με το ruo δεν θα επρέπε να σε κόψουν αν δεν ήταν πλήρως έτοιμη η γραμμή σου
    Καλό κουράγιο

    ΥΓ ρίξε μια ματιά στις καλώδιωσεις σου (βρες την κεντρική μπρίζα και βάλε εκει τηλέφωνο, αν μπορείς χωρίς την πριζα )

  3. #3
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    TG 585v7
    Αμ δεν έπρεπε αλλά η forth λέει πως ο ΟΤΕ τους είπε πως ξεκινάει να κάνει τη μεταφορά κ τώρα είναι στην κατασταση 14 (κωδικός) που όπως μου είπαν είναι η κατάσταση που ο ΟΤΕ δεν έχει παραδώσει τη γραμμή.

    Ο ΟΤΕ από την άλλη έχει στα χαρτιά του πως 10/1/2008 με παρέδωσε στην forthnet κ μάλλον πιστεύαν πως τα κάναν όλα καλά

    Όταν λες "βρες την κεντρική μπρίζα και βάλε εκει τηλέφωνο, αν μπορείς χωρίς την πριζα" τι εννοείς?
    Λίγο πιό λιανά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kamui : 15-01-08 στις 23:03. Αιτία: διόρθωση

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kamui Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου αμ δεν έπρεπε αλλά λένε πως ο ΟΤΕ τους είπε πως ξεκινάει να κάνει τη μεταφορά κ τώρα είναι στην κατασταση 14 (κωδικός) που όπως μου είπαν είναι η κατάσταση που ο ΟΤΕ δεν έχει παραδώσει τη γραμμη.

    Ο ΟΤΕ από την άλλη έχει στα χαρτιά του πως 10/1/2008 με παρέδωσε στην forthnet κ μάλλον πιστεύαν πως τα κάναν κ όλα καλά

    Όταν λες "βρες την κεντρική μπρίζα και βάλε εκει τηλέφωνο, αν μπορείς χωρίς την πριζα" τι εννοείς?
    Λίγο πιό λιανά
    Βρες που έρχεται η γραμμη στο σπίτι, και αν μπορείς σύνδεσε το modem ή και το τηλέφωνο κατευθείαν πάνω στα καλώδια

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    ISP
    Στο κενό
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τουλάχιστον το τηλέφωνο ας το άφηνες ΟΤΕ δεδομένου του προβλήματος υγείας της γιαγιάς σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    TG 585v7
    μακάρι φίλε μου να ήξερα ότι θα αρρώσταινε αλλά από τον Απρίλιο που έκανα την αίτηση για 2 play η γιαγιά μου πήγαινε σφαίρα

    Τελικά από χθές έχω τηλέφωνο κ internet να σας διηγηθώ την συνέχεια

    17 του μηνός λοιπόν παίρνω πάλι τηλέφωνο 4 φορές όπως κάθε μέρα στην forthnet και ξαναλέω το πρόβλημά μου. Άκουσα χιλιάδες περιπτώσεις κ κατάλαβα πως οι τύποι εκεί δεν έχουν ιδέα πως να διαβάζουν τα ιστορικά μιας γραμμής μιας κ ο καθένας έλεγε άλλο πράμα για άλλη ημερομηνία.

    Τελικά σηκώθηκα κ πήγα στο κατάστημα forthnet στη θεσσαλονίκη κ εκεί μου είπαν τελικά τη συμβαίνει.
    8 του μηνός εγώ δήλωσα το πρόβλημα μου. ΩΣ 14 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ο ΟΤΕ λένε δεν απάντησε πως διόρθωσε το προβλημά μου. Τελικά 15 του μήνα απαντά στην forthnet ο ΟΤΕ πως ακυρώνει την αίτηση του προβληματός μου διότι ως τότε ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΤΟΙΜΗ ΣΤΗΝ FORTHNET 8 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΜΕΡΕΣ.

    Ο καθένας θα πίστευε πως 15 που παρέδωσε τη γραμμή ο ΟΤΕ θα έπρεπε να δουλεύει έλα όμως που παραδώσαν ΣΚ%#Α !!!!!

    Τελικά η forth δήλωσε ξανά το πρόβλημα μου 17 του μήνα κ 18 με το καλό μου φτιάξαν τη γραμμή Επιτέλους!!!!!

    Τώρα αυτό που με παραξενεύει είναι που συνδέομαι στα 15500 ενώ άτομα πιο μακρίά απο το κέντρο συνδέονται στα 20000 και πιο κοντά στα 12200 περίπου.
    Μόλις τώρα θα ξεκινήσω να βρώ καμιά λύση tweak μπας κ πάει λίγο πιο καλά η γραμμή.

    Όλα τα χρήσιμα links ευπρόσδεκτα

  7. #7
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kamui Εμφάνιση μηνυμάτων
    μακάρι φίλε μου να ήξερα ότι θα αρρώσταινε αλλά από τον Απρίλιο που έκανα την αίτηση για 2 play η γιαγιά μου πήγαινε σφαίρα

    Τελικά από χθές έχω τηλέφωνο κ internet να σας διηγηθώ την συνέχεια

    17 του μηνός λοιπόν παίρνω πάλι τηλέφωνο 4 φορές όπως κάθε μέρα στην forthnet και ξαναλέω το πρόβλημά μου. Άκουσα χιλιάδες περιπτώσεις κ κατάλαβα πως οι τύποι εκεί δεν έχουν ιδέα πως να διαβάζουν τα ιστορικά μιας γραμμής μιας κ ο καθένας έλεγε άλλο πράμα για άλλη ημερομηνία.

    Τελικά σηκώθηκα κ πήγα στο κατάστημα forthnet στη θεσσαλονίκη κ εκεί μου είπαν τελικά τη συμβαίνει.
    8 του μηνός εγώ δήλωσα το πρόβλημα μου. ΩΣ 14 ΤΟΥ ΜΗΝΟΣ ο ΟΤΕ λένε δεν απάντησε πως διόρθωσε το προβλημά μου. Τελικά 15 του μήνα απαντά στην forthnet ο ΟΤΕ πως ακυρώνει την αίτηση του προβληματός μου διότι ως τότε ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑΔΩΣΕΙ ΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΕΤΟΙΜΗ ΣΤΗΝ FORTHNET 8 ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΜΕΡΕΣ.

    Ο καθένας θα πίστευε πως 15 που παρέδωσε τη γραμμή ο ΟΤΕ θα έπρεπε να δουλεύει έλα όμως που παραδώσαν ΣΚ%#Α !!!!!

    Τελικά η forth δήλωσε ξανά το πρόβλημα μου 17 του μήνα κ 18 με το καλό μου φτιάξαν τη γραμμή Επιτέλους!!!!!
    Αν υπάρχουν γραπτώς οι ημερομηνίες και φαίνεται καθυστέρηση στον ΟΤΕ τράβα και μία καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Μήπως και βάλουν μυαλό κάποτε.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ
    Router
    TG 585v7
    Παιδιά κάτι τελευταιο σε σχέση με το αρχικό μου θέμα.

    Έχω ενα D-link DSL-G624T και συγχρονίζει στα 15500 περίπου ενώ άτομα πιο μακριά από το κέντρο είναι στα 20000 ενώ πιο κοντά στο κέντρο στα 12500 (για κανα 2 γνωστούς στη περιοχή μου μιλάω)
    Μπορεί το προβλημα να είναι πως έχω τα

    Item Downstream Upstream Unit
    SNR Margin 6 12 dB
    Line Attenuation 33 15 dB
    Data Rate 15315 1021 kbps

    το SNR Margin από οτι διάβασα είναι σε ακραία τιμή. Τι μπορώ να κανώ γι αυτές τις τιμές? Πρέπει να πάρω την forthnet?
    Ένας φίλος μου έδωσε ένα πρόγραμμα ονόματι DMT που υποτίθεται κάνει κάτι κόλπα με το συγχρονισμό στοsiemens CL-110, μήπως κάνει κ στο d-link η γενικά δεν θα έχω αποτελέσματα από αυτο?
    Προτείνετε να βάλω το siemens?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kamui : 19-01-08 στις 23:44.

  9. #9
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Αμπελοκηποι Θεσσαλονικης
    Μηνύματα
    669
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    19000-20000/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Αμαν ρε παλικαρι μου τι να πω.Αντε να παμε καμια κοντρα τις συνδεσεις μας. αχαχαχα. Τα λεμε μσν.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12854/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Δεν γνωρίζω αν η χρήση κάποιου άλλου modem σε βοηθήσει τόσο πολύ σε αύξηση ταχύτητας συγχρονισμού (θέμα κυρίως της γραμμής σου) πάντως από τα stats γραμμής που δίνεις θα έλεγα ότι είσαι πολύ καλά. Όσον αφορά αυτό που λες ότι άτομα πιο μακριά απ το κέντρο από εσένα κλειδώνουν στα 20 , μου φαίνειτα αρκετά έως πολύ απίθανο , εκτός και εάν είναι σε άλλο κέντρο. Είσαι σίγουρος ότι είσαστε στο ιδιο α/κ?

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djbok21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω αν η χρήση κάποιου άλλου modem σε βοηθήσει τόσο πολύ σε αύξηση ταχύτητας συγχρονισμού (θέμα κυρίως της γραμμής σου) πάντως από τα stats γραμμής που δίνεις θα έλεγα ότι είσαι πολύ καλά. Όσον αφορά αυτό που λες ότι άτομα πιο μακριά απ το κέντρο από εσένα κλειδώνουν στα 20 , μου φαίνειτα αρκετά έως πολύ απίθανο , εκτός και εάν είναι σε άλλο κέντρο. Είσαι σίγουρος ότι είσαστε στο ιδιο α/κ?
    Να μη σου φαίνεται απίθανο γιατί τελικά η απόσταση από το Α/Κ παίζει τον μικρότερο ρόλο από όλους τους παράγοντες (όταν φυσικά δε μιλάμε για τεράστιες διαφορές και απαγορευτικές αποστάσεις -που όμως δεν υπάρχουν μέσα στις πόλεις-).

  12. #12
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12854/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μη σου φαίνεται απίθανο γιατί τελικά η απόσταση από το Α/Κ παίζει τον μικρότερο ρόλο από όλους τους παράγοντες (όταν φυσικά δε μιλάμε για τεράστιες διαφορές και απαγορευτικές αποστάσεις -που όμως δεν υπάρχουν μέσα στις πόλεις-).
    Κι όμως στην περίπτωση του φίλου μας όπου το attenuation του είναι 33 και κλειδώνει στα 15351 , το να υπάρχουν άτομα πιο μακριά απο αυτόν και να κλειδώνουν στα 20 μου φαινεται απίθανο και η μοναδική εξήγηση για την περίπτωση αυτή είναι να βρίσκονται σε άλλο α/κ.
    Επίσης φίλε theopan μη θεωρείς ότι η απόσταση από το α/κ παίζει τον μικρότερο ρόλο η περίπτωση του κάθε ενός μας για το που κλειδώνουμε είναι ξεχωριστή. Το αν εγώ κλειδώνω χαμηλότερα απο ότι θεωρητικά θα έπρεπε είναι προφανώς θέμα θορύβου της γραμμής μου , στην περίπτωση του Kamui φαίνεται να φτάνει στα όρια κλειδώματος των στατιστικών της γραμμής του προφανώς γιατί η γραμμή του είναι πολύ καλή.
    It s all about physical layer

  13. #13
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djbok21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης φίλε theopan μη θεωρείς ότι η απόσταση από το α/κ παίζει τον μικρότερο ρόλο η περίπτωση του κάθε ενός μας για το που κλειδώνουμε είναι ξεχωριστή. Το αν εγώ κλειδώνω χαμηλότερα απο ότι θεωρητικά θα έπρεπε είναι προφανώς θέμα θορύβου της γραμμής μου , στην περίπτωση του Kamui φαίνεται να φτάνει στα όρια κλειδώματος των στατιστικών της γραμμής του προφανώς γιατί η γραμμή του είναι πολύ καλή.
    It s all about physical layer
    Άρα λοιπόν συμφωνούμε ότι η απόσταση παίζει το μικρότερο ρόλο, εφόσον μπορεί να είσαι πιο κοντά στο Α/Κ και να έχεις πολύ περισσοτερο θόρυβο (και άρα να κλειδώνεις χαμηλότερα) από κάποιον που είναι πιο μακριά.
    Επίσης το κλειδωμα εξαρτάται πάρα πολύ από τον πάροχο και τις ρυθμίσεις του dslam για αυτό και στο ίδιο ακριβώς διαμέρισμα βλέπεις κάποιες φορές εντελώς διαφορετικά κλειδώματα (forthnet να συγχρονίζει 14400/830, vivodi να φτάνει 17800/1020).
    Τέλος έχω δει attenuation (σε vodafone σύνδεση) να "γκρεμίζεται" από τα 34dB στα 22dB μετά από παράπονα του συνδρομητή χωρίς φυσικά να μετακινείται το σπίτι κοντύτερα στο Α/Κ...
    Κατά συνέπεια μη δίνετε μεγάλη σημασία στα νούμερα. Η εύκολη πρόφαση για τους παρόχους είναι. Στις μεγάλες πόλεις είναι έτσι σχεδιασμένο το δίκτυο που δεν υπάρχουν "απαγορευτικές" αποστάσεις. Κακής ποιότητας συνδέσεις στα κέντρα ή και στα σπίτια των πελατών δημιουργούν τα περισσότερα προβλήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 20-01-08 στις 13:34.

  14. #14
    Εγγραφή
    25-07-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    232
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12854/1021
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 28(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το κλειδωμα εξαρτάται πάρα πολύ από τον πάροχο και τις ρυθμίσεις του dslam για αυτό και στο ίδιο ακριβώς διαμέρισμα βλέπεις κάποιες φορές εντελώς διαφορετικά κλειδώματα (forthnet να συγχρονίζει 14400/830, vivodi να φτάνει 17800/1020).
    Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν περιορισμοί απο τα DSLAMs της forthnet στο πόσο θα κλειδώσει ο πελάτης αλλά αυτό το οποίο σίγουρα γίνεται από ότι παρατήρησα απο την δικιά μου σύνδεση ειναι ότι μπορούν να σου αλλάξουν το snr σε περιπτώσεις που έχεις αποσυνδέσεις ή η πραγματική σου ταχύτητα αποκλείνει πολύ απ την πραγματική , αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κλειδώνεις πιο χαμηλά.

    'Οσον αφορά την περίπτωση που λες ότι το attenuation μειώθηκε , μάλλον αυτό που έγινε ήταν ο πελάτης να πάρει πιο καθαρή γραμμή(lucky him) , αλλά ασφαλές συμπέρασμα θα βγάζαμε αν είχαμε πλήρη stats της γραμμής του πριν και μετά.
    Επομένως και πάλι--->It's all about physical layer.
    (μου φαίνεται θα το κάνω σλόγκαν)

    Πάντως στην περίπτωση του Kamui από τα stats που δίνει και τα οποία είναι πολύ καλά(συμπεριλαμβάνοντας και την ταχύτητα συγχρονισμού του) αποκλείεται άτομα που είναι στο ίδιο α/κ με αυτόν και πιο μακρία απο αυτόν να κλειδώνουν στα 20...θαύματα δεν γίνονται.
    Γι αυτό και ρωτάω αν είναι σίγουρος ότι ειναι στο ίδιο α/κ εκτός κι εάν γράφοντας κέντρο εννοούσε κάτι άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος djbok21 : 20-01-08 στις 14:07.

  15. #15
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από djbok21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στην περίπτωση του Kamui από τα stats που δίνει και τα οποία είναι πολύ καλά(συμπεριλαμβάνοντας και την ταχύτητα συγχρονισμού του) αποκλείεται άτομα που είναι στο ίδιο α/κ με αυτόν και πιο μακρία απο αυτόν να κλειδώνουν στα 20...θαύματα δεν γίνονται.
    Γι αυτό και ρωτάω αν είναι σίγουρος ότι ειναι στο ίδιο α/κ εκτός κι εάν γράφοντας κέντρο εννοούσε κάτι άλλο.
    Τα stats, τα stats, τα stats. Έχει κολλήσει η βελόνα. Θέλεις να σου δώσω ένα splitter που όταν το βάλαμε (δοκιμάζοντας μεταξύ 5-6) πάνω στη γραμμή του αδερφού μου, έπεσε το attenuation από 22,5 στο 18 και το attainable από 19000 σε 11000 (ναι ταυτόχρονα συνέβησαν και τα δύο, έπεσε το attenuation, καταποντίστηκε και το attainable και ο συγχρονισμός!) ; Όλα στην εντέλεια φαίνονταν στα stats! Το SNR κανονικό, το attenuation κορυφαίο, με τη λεπτομέρεια που σου λέω μόνο: από συγχρονισμό στα 17+ έπεσε στα 10 (και ανάλογη πτώση στο attainable). Το upload; γκρεμίστηκε στα 250κάτι από 1021! Να σου κάτσει έτσι από την αρχή και να ψάχνεσαι τι δεν πάει καλά! Γιατί σου τα λέω τα παραπάνω; Όταν έχουμε σοβαρό πρόβλημα, και αφού εξαντλήσουμε τις πιθανές αστοχίες στη σύνδεση μέσα στο σπίτι μας (φίλτρα, πρίζες,καλώδια), καλό είναι να επιμένουμε λίγο παραπάνω στον πάροχό μας να κοιτάξει το δικό του εξοπλισμό στο κέντρο (που είναι πολύ πιο πολύπλοκος από ό,τι στο σπίτι μας και άρα άνετα μπορεί να εισάγει πρόβλημα στο όλο κύκλωμα), πριν τα ρίξει στην απόσταση και το σάπιο καλώδιο του ΟΤΕ. "Τόσα πιάνεις" είναι η εύκολη απάντηση για να μην κάνουν αυτά που πρέπει, αυτοί που πρέπει.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τηλέφωνο & TV OK, internet οχι, γίνεται??
    Από pyanna7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-08, 18:04
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-08, 17:07
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-07, 01:37
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-06, 11:10
  5. Internet ναι, αλλά τηλέφωνο όχι;
    Από TYRONAGA στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-06, 01:06

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας