Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    briki
    SNR / Attn
    24(dB) / 8(dB)
    Question
    έχω στημένο ένα PBX που διαχειρίζεται τις κλήσεις των τηλεφώνων στο σπίτι. Παλεύω εδώ και μέρες να καταφέρω να έχω ενεργοποιημένη την απόκρυψη με το γνωστό πρόθεμα (*31#).
    Το πρόβλημα είναι το εξής: αν εισάγουμε όλο το νούμερο, δηλαδή κωδικός+αριθμός κλήσης και πατήσουμε να καλέσουμε (όσοι έχουν ασύρματες συσκευές καταλαβαίνουν τι ενωω) ο καλούμενος αριθμός δεν καλείται ποτέ αλλά ακούγεται ένας διαφορετικός ήχος (πιο οξύς) από τον γνωστό ήχο που ακούμε όταν σηκώνουμε το ακουστικό.

    έχωντας αυτόν τον ήχο μπορούμε να καλέσουμε το νούμερο που θέλουμε και τελικά στον καλούντα να μην εμφανιστεί ο αριθμός.

    Το πρόβλημα αυτό φαντάζομαι το αντιμετοπίζουν και άλλοι που έχουν τηλεφωνικά κέντρα. Προφανώς είναι κάποιο delay που θέλει η ON για να ξεχωρίσει αριθμό και κωδικό απόκρυψης.

    Το θέμα είναι ότι είναι πολύ εκνευριστικό γιατί σε περίπτωση που θέλουμε να είναι το default η απόκρυψη του αριθμού μας χάνουμε την δυνατότητα εμφάνισης του για πάντα, κάτι που δεν χρησιμέυει σε άτομα που θέλουμε να ξέρουν ότι τους καλέσαμε.

    Από την άλλη το να μάθεις άτομα μεγάλης ηλικίας να βάζουν και πρόθεμα για έχουν απόκρυψη είναι απίθανο (ειδικά όταν το τηλέφωνο έχει τηλεφωνικό κατάλογο και ρυθμισμένο το speed dial).

    Ξέρω ότι είναι λίγο απίθανο να βρω απάντηση από εδώ αλλά ελπίζω να το διαβάσει κάποιο κεφάλι από εκεί μέσα και να κάνει κάτι για αυτό.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Στο asterisk πρέπει όλα να τα δηλώσεις, αν δεν του έχεις δηλώσει οτι με το *31 θα πρέπει να το στέλνει και αυτό εξώ τότε απλά δεν κάνει τίποτα,
    μπορείς ακόμα να δοκιμάσεις το Overlap dial

  3. #3
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Μηνύματα
    57
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    briki
    SNR / Attn
    24(dB) / 8(dB)
    Το setup για την ακρίβια είναι
    ONTelecoms<->sipura3102<->asterisk

    και στα 2 το έχω δηλωμένο και έχω δοκιμάσει αρκετούς πειραματισμούς για να εισάγω κάποια καθυστέρυση μεταξύ κωδικού και αριθμού κλήσης αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mageirus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το setup για την ακρίβια είναι
    ONTelecoms<->sipura3102<->asterisk

    και στα 2 το έχω δηλωμένο και έχω δοκιμάσει αρκετούς πειραματισμούς για να εισάγω κάποια καθυστέρυση μεταξύ κωδικού και αριθμού κλήσης αλλά χωρίς κανένα αποτέλεσμα.
    κάτι δεν πάει καλά με το dial plan, πρόσεξε τις επιλόγες για call waiting κλπ που έχει για τον λογαριασμό, δοκίμασε να τα ορίσεις σε no

Παρόμοια Θέματα

  1. οτε και απόκρυψη αριθμού απο καταλόγους
    Από kokoretsi στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-10, 21:16
  2. Αποκρυψη αριθμου??
    Από Psycho13 στο φόρουμ Wind
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-08, 12:30
  3. Απόκρυψη αριθμού.
    Από WolfBack στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-07, 13:43
  4. i-call και απόκρυψη
    Από ubick στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-07, 02:27
  5. αποκρυψη αριθμου
    Από rod2003 στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-06, 12:32

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας