Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 23
  1. #1
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Εχθές λοιπόν πήγα να σπάσω το κεφάλι μου όταν σε φίλο μου που έχει Ον πήγα να του ανοίξω μερικές πόρτες.

    Έκανα λοιπόν τα γνωστά (με το firmware του να είναι july και σορρυ αλλά αριθμό δεν θυμάμαι) στο virtual server με το pc να έχει την στατική διεύθυνση στην οποία έκανα forward τα port. Το αποτέλεσμα ήταν λίγο περίεργο.

    Το μουλάρι στα τεστ (test ports) του ανάφερε ότι τα πόρτ ήταν κλειστά αλλά συνδεώταν κανονικά με High ID

    Το μtorrent στο τεστ του (αυτό που λέει test if port is forwarded properly) λέει ότι οι πόρτες είναι κλειστές αλλά μετά απο κανα 3άρι λεπτά βγάζει πράσινο τίκ και σου λέει Network OK

    Όσο για το DC++ δεν καταφέραμε με τίποτα να το κάνουμε να δουλέψει παρα μόνο όταν είχαμε επιλεγμένο το passive.


    Μετά απο κανα 3ωρο που φάγαμε είπαμε να δοκιμάσουμε και με άλλο ρουτερ και άλλο pc. Έτσι λοιπόν επιστράτευσα το λαπτοπ και ένα AM200 linksys (το δικό μου έτοιμο και στημένο να παίζει) και το έβαλα επάνω.

    Σαν αποτέλεσμα είχαμε ακριβώς τα ίδια. Όλα τα web τεστ μας λένε ότι οι πόρτες είναι κλειστές. Το μουλάρι όμως συνδέεται με high id και το torrent σου λέει network ok. Το DC++ μία απο τα ίδια να συνδέεται κανονικά και να κατευάζει και να κάνει search μόνο σε passive.

    Με το δικό μου λάπτοπ και το δικό μου ρούτερ που τα έχω και τα 3 προγράμματα σεταρισμένα κάνει ακριβώς τα ίδια. Πραγματικά αρχίζω και δεν βγάζω άκρη. Στραμπούλιξα το μυαλό μου που λένε.

    Καμιά ιδέα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnF : 27-01-08 στις 14:24.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχθές λοιπόν πήγα να σπάσω το κεφάλι μου όταν σε φίλο μου που έχει Ον πήγα να του ανοίξω μερικές πόρτες.

    Έκανα λοιπόν τα γνωστά (με το firmware του να είναι july και σορρυ αλλά αριθμό δεν θυμάμαι) στο virtual server με το pc να έχει την στατική διεύθυνση στην οποία έκανα forward τα port. Το αποτέλεσμα ήταν λίγο περίεργο.

    Το μουλάρι στα τεστ (test ports) του ανάφερε ότι τα πόρτ ήταν κλειστά αλλά συνδεώταν κανονικά με High ID

    Το μtorrent στο τεστ του (αυτό που λέει test if port is forwarded properly) λέει ότι οι πόρτες είναι κλειστές αλλά μετά απο κανα 3άρι λεπτά βγάζει πράσινο τίκ και σου λέει Network OK

    Όσο για το DC++ δεν καταφέραμε με τίποτα να το κάνουμε να δουλέψει παρα μόνο όταν είχαμε επιλεγμένο το passive.


    Μετά απο κανα 3ωρο που φάγαμε είπαμε να δοκιμάσουμε και με άλλο ρουτερ και άλλο pc. Έτσι λοιπόν επιστράτευσα το λαπτοπ και ένα AM200 linksys (το δικό μου έτοιμο και στημένο να παίζει) και το έβαλα επάνω.

    Σαν αποτέλεσμα είχαμε ακριβώς τα ίδια. Όλα τα web τεστ μας λένε ότι οι πόρτες είναι κλειστές. Το μουλάρι όμως συνδέεται με high id και το torrent σου λέει network ok. Το DC++ μία απο τα ίδια να συνδέεται κανονικά και να κατευάζει και να κάνει search μόνο σε passive.

    Με το δικό μου λάπτοπ και το δικό μου ρούτερ που τα έχω και τα 3 προγράμματα σεταρισμένα κάνει ακριβώς τα ίδια. Πραγματικά αρχίζω και δεν βγάζω άκρη. Στραμπούλιξα το μυαλό μου που λένε.

    Καμιά ιδέα?
    Μήπως έχεις κάποιο πρόγραμμα όπως το peer guardian; ή κάποιον software firewall ανοικτό;
    no comment...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    pirelli οπως στη Ducati
    SNR / Attn
    8(dB) / 39(dB)
    Πιθανον..

  4. #4
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Όχι μαν απολύτως κανένα πρόγραμμα. Για να βεβαιωθώ κιόλλας ότι δεν ήταν θέμα λειτουργικού/ρυθμίσεων/προγράμματος έφερα το δικό μου λάπτοπ και το δικό μου ρούτερ.
    Το ρούτερ μου είναι σεταρισμένο και παίζουν τα προγράμματα κανονικά.

    Απλά σκεφτόμουν μήπως έχει ξανατύχει και σε άλλον κάτι αντίστοιχο.

    Μέχρι και το firewall των windows ειναι κλειστό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GnF : 27-01-08 στις 20:18.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-10-2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου...
    απο χτές, κίτρινο θαυμαστικό και παίρνω error στο mtorrent....
    δεν καταλαβαίνω τι παίζει,ακόμα και πόρτα άλλαξα αλλά τίποτε.

    ........Auto merged post: porcupine added 1 Minutes and 25 Seconds later........

    εν τέλει έπαιξα,δοκίμασα άλλη πόρτα και δουλεύει και πάλι κανονικα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος porcupine : 28-01-08 στις 21:16. Αιτία: auto merged post

  6. #6
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από porcupine Εμφάνιση μηνυμάτων
    επιβεβαιώνω και εγώ με την σειρά μου...
    απο χτές, κίτρινο θαυμαστικό και παίρνω error στο mtorrent....
    δεν καταλαβαίνω τι παίζει,ακόμα και πόρτα άλλαξα αλλά τίποτε.

    ........Auto merged post: porcupine added 1 Minutes and 25 Seconds later........

    εν τέλει έπαιξα,δοκίμασα άλλη πόρτα και δουλεύει και πάλι κανονικα.
    πήγα και έκανα το ίδιο πράγμα μαν πρίν απο καμια ώρα. Και όντως βρήκα μερικές πόρτες (ελα πες μου εσύ τιστο καλό κάνουν) που δουλεύουν. έβαλα λοιπόν την 40001 εώς 40003. Δούλεψε ρολόι.

    Πρίν απο 3 λεπτά ξανά πάλι τα ίδια. Ακριβώς τα ίδια. Ούτε οι καινούργιες πόρτεσ δεν δουλεύουν πια. Αυτή η δουλειά θα γίνεται?

    Τεσπα κακώς ασχολούμαι μαζί τους. Είπα στο παιδί να το δηλώσει σαν βλάβη (πιάσε το αυγό και κούρεψέ το) και ας βγάλει άκρη μαζί τους για πιό λόγο ΄γίνεται αυτό. Του άφησα και ένα ΑΜ200 σε περίπτωση που του πούν ότι φταίει το ρούτερ για να τους αποδείξει το αντίθετο. Τι να πώ πια

  7. #7
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    40/5
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    9(dB) / 22(dB)
    Και σε ένα φίλο με forthnet το μtorrent στην αρχή είναι κίτρινο και μετά απο λίγα λεπτά γίνεται πράσινο. Το ίδιο έκανε και σε μένα όταν το χρησιμοποιούσα αλλά δούλευε μια χαρά και όταν ήταν και κίτρινο. Να είμαι ειλικρινής δεν ασχολήθηκα με port forwarding. Είχα ενεργοποιήσει το Upnp και τις έβρισκε μόνο του.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    πήγα και έκανα το ίδιο πράγμα μαν πρίν απο καμια ώρα. Και όντως βρήκα μερικές πόρτες (ελα πες μου εσύ τιστο καλό κάνουν) που δουλεύουν. έβαλα λοιπόν την 40001 εώς 40003. Δούλεψε ρολόι.

    Πρίν απο 3 λεπτά ξανά πάλι τα ίδια. Ακριβώς τα ίδια. Ούτε οι καινούργιες πόρτεσ δεν δουλεύουν πια. Αυτή η δουλειά θα γίνεται?

    Τεσπα κακώς ασχολούμαι μαζί τους. Είπα στο παιδί να το δηλώσει σαν βλάβη (πιάσε το αυγό και κούρεψέ το) και ας βγάλει άκρη μαζί τους για πιό λόγο ΄γίνεται αυτό. Του άφησα και ένα ΑΜ200 σε περίπτωση που του πούν ότι φταίει το ρούτερ για να τους αποδείξει το αντίθετο. Τι να πώ πια
    Στο μTorrent υπάρχει μια επιλογή για αυτόματη αλλαγή port. Αν αυτή είναι επιλεγμένη τότε ανά τακτά χρονικά διαστήματα αλλάζει port μόνο του (λόγοι ασφάλειας, υποτίθεται), μήπως αυτή η επιλογή είναι ενεργοποιημένη;
    no comment...

  9. #9
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    χμμ.

    Παίδες εγώ δεν έχω πρόβλημα με το μtorrent. Το τεστ που έχει δείχνει τις πόρτες κλειστές αλλά μετά απο λίγο γίνεται πράσινο ενώ κανονικά συμφωνα με το τεστ δεν θα έπρεπε.

    Τα ίδια κάνει και το emule με το τεστ για το αν οι πόρτες είναι ανοιχτές. Σου λέει ότι tcp port failed και δεν συνεχίζει να κοιτάξει την udp. Και αυτό όμως με τη σειρά του συνδέεται κανονικά με HighID ενώ ούτε αυτό θα έπρεπε.

    Το πρόβλημα είναι στο DC++ το οποίο σε Active δεν κατεβάζει τίποτα και δεν κάνει search όταν απο τις ίδιες πόρτες τα 2 προηγούμενα προγράμματα δουλεύουν και ας αποτυγχάνει το τεστ τους.

    Εχθές μετά απο αυτό που διάβασα απο φίλο παραπάνω και μιας και ήμουν εκεί άρχισα να ανοίγω στην τύχη πορτ και βρίκα 2 που δουλεύανε και τα τεστ απο τα 2 πρώτα προγράμματα και τα 3 προγράμματα κανονικά με το 3ο να δουλεύει φουλ σε Active. αυτό κράτησε για κανα 40λεπτο μιας και μετά το Dc++ κάνει πάλι τα ίδια (μόνο passive), τα τεστ λένε πάλι αποτυχία αλλά τα 2 πρώτα προγράμματα δουλεύουν.

    Ξαναλέω ότι το τέστάρισμα έχει γίνει με 2 ρούτερ (pirelli,ΑΜ200) και το 2ο ήρθε σεταρισμένο απο το δικό μου δύκτιο στο οποίο δουλεύει απροβλημάτιστα. Μαζί με το AM200 έφερα και το λαπτοπ μου που δουλεύει στο σπίτι για να σιγουρευτώ ότι δεν είναι θέμα υπολογιστή.

    Άρα υπολογιστής δεν είναι
    Ρούτερ δεν είναι
    ..............Τι είναι τι ειναι

  10. #10
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    Καλαμάκι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    2.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4900/980
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Netgear DGN2200
    SNR / Attn
    6(dB) / 48(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    πήγα και έκανα το ίδιο πράγμα μαν πρίν απο καμια ώρα. Και όντως βρήκα μερικές πόρτες (ελα πες μου εσύ τιστο καλό κάνουν) που δουλεύουν. έβαλα λοιπόν την 40001 εώς 40003. Δούλεψε ρολόι.

    Πρίν απο 3 λεπτά ξανά πάλι τα ίδια. Ακριβώς τα ίδια. Ούτε οι καινούργιες πόρτεσ δεν δουλεύουν πια. Αυτή η δουλειά θα γίνεται?

    Τεσπα κακώς ασχολούμαι μαζί τους. Είπα στο παιδί να το δηλώσει σαν βλάβη (πιάσε το αυγό και κούρεψέ το) και ας βγάλει άκρη μαζί τους για πιό λόγο ΄γίνεται αυτό. Του άφησα και ένα ΑΜ200 σε περίπτωση που του πούν ότι φταίει το ρούτερ για να τους αποδείξει το αντίθετο. Τι να πώ πια
    Είσαι σίγουρος ότι κάνεις forward στο σωστό ip ?

  11. #11
    Εγγραφή
    01-07-2005
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15237/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγω παλι εχωπροβλημα με το PS3 ..
    Εκει που στο "internet connetion test" μου βγαζει το upnp: Avilable και το Nat Type: Type 2 ξαφνικα και χωρις ναπειραξω τιποτα ξανακανω το τεστ και μου δειχνει το Upnp Not uvailable και το Νat type , type 3 ....

    Δεν ξερω τι συμβαινει με το Pirelli , αλλα μαλλον εχουν μπλεξει τα μπουτια τους με το τι θα εχει το καθε firmware ....

  12. #12
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TLG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω παλι εχωπροβλημα με το PS3 ..
    Εκει που στο "internet connetion test" μου βγαζει το upnp: Avilable και το Nat Type: Type 2 ξαφνικα και χωρις ναπειραξω τιποτα ξανακανω το τεστ και μου δειχνει το Upnp Not uvailable και το Νat type , type 3 ....

    Δεν ξερω τι συμβαινει με το Pirelli , αλλα μαλλον εχουν μπλεξει τα μπουτια τους με το τι θα εχει το καθε firmware ....
    Υποθέτω, καθώς δεν έχω PS3, ότι συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με το XBOX360. Το XBOX λοιπόν, θέλει κάποιες πόρτες ανοικτές (γνωστές από τη Microsoft) για να δουλέψει 100% το live. Κάποιοι routers έχουν συμπεριλάβει στο UPnP πρωτόκολλό τους, τα στοιχεία του XBOX360. Στα περισσότερα όμως δεν υπάρχει κάποιο special configuration για τη κονσόλα. Το αποτέλεσμα είναι, ναι μεν να περνάει τα test (για connection) αλλά με κάποια warnings, κυρίως ΝΑΤ προβλήματα. Ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει σωστά είναι να κάνεις μόνος σου το portforward που είναι απαραίτητο για την κονσόλα σου. Όπως η Microsoft έτσι και η Sony θα πρέπει να έχει βγάλει στο internet τις πόρτες που πρέπει να γίνουν forward στο PS3 για να παίξει σωστά το PSNetwork.

    Για όσους έχουν XBOX360, οι πόρτες που πρέπει να ανοίξετε είναι οι παρακάτω:
    3074 TCP & UTP
    88 UTP

    Καλό θα είναι να αλλάξετε και το configuration της κάρτας δικτύου του XBOX έτσι ώστε να μη παίρνει αυτόματα IP, δηλαδή αντί για automatic configuration να βάλετε manual. Οι ρυθμίσεις για αυτές είναι:

    IP: 192.168.1.x (ότι θέλετε εσείς, εκτός των τιμών 1,5 και πιθανότατα 2 που είναι ο υπολογιστής σας. Φυσικά το port forward, για τις παραπάνω πόρτες, θα πρέπει να γίνει στο IP που δηλώσατε εδώ)
    Subnet mask: 255.255.255.0
    Gateway: 192.168.1.1

    DNS Server : 192.168.1.1
    Alternate DNS Server : none

    Edit: [ Προσθήκη ]
    Ξέχασα να προσθέσω ότι από τεχνικός της OnTelecoms είχαμε μάθει ότι το UPnP του παρόντος firmware του Pirelli έχει κάποι bug χωρίς όμως να μπορεί να μας πει λεπτομέρειες, και ότι καλό θα είναι να το έχουμε απενεργοποιημένο. Φαντάζομαι ότι εννόησε security bug... αλλά ίσως να είναι γενικότερο bug στο τρόπο διαχείρισης του UPnP.
    Σε κάθε περίπτωση η απενεργοποίηση του είναι μια καλή σκέψη καθώς το UPnP δημιουργεί (γενικότερα και όχι μόνο στο pirelli) περισσότερα προβλήματα (κυρίως ασφάλειας) παρά ευκολία και δυνατότητες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cnp5 : 31-01-08 στις 11:33.
    no comment...

  13. #13
    Το avatar του μέλους GnF
    GnF Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cnp5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υποθέτω, καθώς δεν έχω PS3, ότι συμβαίνει κάτι αντίστοιχο με το XBOX360. Το XBOX λοιπόν, θέλει κάποιες πόρτες ανοικτές (γνωστές από τη Microsoft) για να δουλέψει 100% το live. Κάποιοι routers έχουν συμπεριλάβει στο UPnP πρωτόκολλό τους, τα στοιχεία του XBOX360. Στα περισσότερα όμως δεν υπάρχει κάποιο special configuration για τη κονσόλα. Το αποτέλεσμα είναι, ναι μεν να περνάει τα test (για connection) αλλά με κάποια warnings, κυρίως ΝΑΤ προβλήματα. Ο μόνος τρόπος για να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει σωστά είναι να κάνεις μόνος σου το portforward που είναι απαραίτητο για την κονσόλα σου. Όπως η Microsoft έτσι και η Sony θα πρέπει να έχει βγάλει στο internet τις πόρτες που πρέπει να γίνουν forward στο PS3 για να παίξει σωστά το PSNetwork.

    Για όσους έχουν XBOX360, οι πόρτες που πρέπει να ανοίξετε είναι οι παρακάτω:
    3074 TCP & UTP
    88 UTP

    Καλό θα είναι να αλλάξετε και το configuration της κάρτας δικτύου του XBOX έτσι ώστε να μη παίρνει αυτόματα IP, δηλαδή αντί για automatic configuration να βάλετε manual. Οι ρυθμίσεις για αυτές είναι:

    IP: 192.168.1.x (ότι θέλετε εσείς, εκτός των τιμών 1,5 και πιθανότατα 2 που είναι ο υπολογιστής σας. Φυσικά το port forward, για τις παραπάνω πόρτες, θα πρέπει να γίνει στο IP που δηλώσατε εδώ)
    Subnet mask: 255.255.255.0
    Gateway: 192.168.1.1

    DNS Server : 192.168.1.1
    Alternate DNS Server : none

    Edit: [ Προσθήκη ]
    Ξέχασα να προσθέσω ότι από τεχνικός της OnTelecoms είχαμε μάθει ότι το UPnP του παρόντος firmware του Pirelli έχει κάποι bug χωρίς όμως να μπορεί να μας πει λεπτομέρειες, και ότι καλό θα είναι να το έχουμε απενεργοποιημένο. Φαντάζομαι ότι εννόησε security bug... αλλά ίσως να είναι γενικότερο bug στο τρόπο διαχείρισης του UPnP.
    Σε κάθε περίπτωση η απενεργοποίηση του είναι μια καλή σκέψη καθώς το UPnP δημιουργεί (γενικότερα και όχι μόνο στο pirelli) περισσότερα προβλήματα (κυρίως ασφάλειας) παρά ευκολία και δυνατότητες.

    Ναί το σωστό IP κάνω forward και με το am200 το dc++ το βρίσκει μόνο του. το θέμα επίσης είναι γιατί όλα τα τεστ για το αν είναι ανοιχτές οι πόρτες αποτυγχάνουν.

    Όσο για το Upnp μαν το ρουτερ του παιδιού δεν έχει ούτε την επιλογή firewall ούτε του Upnp. Και πάλι όμως απο τη στιγμή που με άλλο ρουτερ κάνει τα ίδια και με άλλο υπολογιστή νομίζω ότι τα πιο πολλά πράγματα βγαίνουν εκτός. Τουλάχιστον είμαι σίγουρος ότι δεν είναι δικό μας θέμα αλλά με κάτι παίζουν στην Ον.


    Ξαναλέω τα ίδια κάνει ακριβώς και με το pirelli και με το Linksys Am200 και με άλλο υπολογιστή που σπίτι μου δουλεύει κανονικά. Τί έμεινε

  14. #14
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GnF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναί το σωστό IP κάνω forward και με το am200 το dc++ το βρίσκει μόνο του. το θέμα επίσης είναι γιατί όλα τα τεστ για το αν είναι ανοιχτές οι πόρτες αποτυγχάνουν.

    Όσο για το Upnp μαν το ρουτερ του παιδιού δεν έχει ούτε την επιλογή firewall ούτε του Upnp. Και πάλι όμως απο τη στιγμή που με άλλο ρουτερ κάνει τα ίδια και με άλλο υπολογιστή νομίζω ότι τα πιο πολλά πράγματα βγαίνουν εκτός. Τουλάχιστον είμαι σίγουρος ότι δεν είναι δικό μας θέμα αλλά με κάτι παίζουν στην Ον.


    Ξαναλέω τα ίδια κάνει ακριβώς και με το pirelli και με το Linksys Am200 και με άλλο υπολογιστή που σπίτι μου δουλεύει κανονικά. Τί έμεινε
    Η απάντηση ήταν προς τον TLG και όχι για τη περίπτωσή σου

    Για τη δική σου περίπτωση... η κατάσταση είναι κάπως μπερδεμένη... δε μπορώ να καταλάβω ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα. Μπορείς να μου πεις τα παρακάτω:

    1. Τις ρυθμίσεις της κάρτας, πχ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Network.jpg 
Εμφανίσεις:  103 
Μέγεθος:  43,0 KB 
ID: 29378

    2. Την/Τις πόρτες που κάνεις portforward για το κάθε πρόγραμμα

    3. Τις δηλώσεις που έχεις κάνει για portforward στα 2 modem

    Διαφορετικά δε νομίζω να μπορέσουμε να βοηθήσουμε.
    no comment...

  15. #15
    Εγγραφή
    01-07-2005
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    249
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    15237/1020
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Thomson 585 v8
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 12,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    #cnp5

    Eυχαριστώ για την βοηθεια....
    Μηπως εχεις καμια ιδεα ομως τι γινεται οταν εχουμε 2 xbox360 στο ιδιο σπιτι?
    To pirelli δεν δεχεται Port Forwarding τα τα ιδια ports σε δυο ip...

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Baudtec] Πρόβλημα με port forward
    Από bcpireus στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-08, 18:06
  2. [D-Link] Πρόβλημα με port forward
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-08, 02:20
  3. Προβλημα με port forward
    Από stg11 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-08, 18:04
  4. Οn port forward προβλημα
    Από DjTony στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-07, 16:02
  5. Πρόβλημα με Port forward
    Από foncastel στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-06, 19:15

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας