Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εβαλα dsl απο teledemo Και δεν μπορώ να χρησιμοποιίσω τον SMTP server τους για να στείλω emails μέσω δικού μου λογαριασμου (εκτός αυτου της teledome)!!!

    Σε όσες pstn είχα απλά εβαζα τον smtp server στα outgoing και εστελνα mail με οποιο account ήθελα, ενώ τώρα με την teleldome δεν μπορώ να στείλω αν δεν κάνω χρήση του(teledomedsl.gr).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 10-05-05 στις 21:39. Αιτία: greekenglish
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Να εγραφές το μήνυμα σου και στα ελληνικά θα ήταν καλύτερα, τα greekenglish δεν επιτρέπονται στο φόρουμ

  3. #3
    Το avatar του μέλους trelammenos-dsl
    trelammenos-dsl Guest
    γινεται καποια ρυθμιση δεν εχεις κανει σωστα

  4. #4
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Μια χαρά δουλεύει.
    BTW, είναι mail.teledomedsl.gr και όχι mail.teledome.gr που ίσως έχεις βάλει (υπάρχει και αυτό).

  5. #5
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitinplus4
    Εβαλα dsl απο teledemo Και δεν μπορώ να χρησιμοποιίσω τον SMTP server τους για να στείλω emails μέσω δικού μου λογαριασμου (εκτός αυτου της teledome)!!!

    Σε όσες pstn είχα απλά εβαζα τον smtp server στα outgoing και εστελνα mail με οποιο account ήθελα, ενώ τώρα με την teleldome δεν μπορώ να στείλω αν δεν κάνω χρήση του(teledomedsl.gr).
    Δεν ισχύει αυτό που λες. Relay σε accounts άλλων provider δεν επιτρέπουν οι περισσότεροι.

    Δες http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=15428
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 10-05-05 στις 21:40. Αιτία: greekenglish

  6. #6
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    συγγνωμη για τα greeklish (έχω συνηθίσει από άλλα forum και ξεχάστηκα).

    όταν είχα PSTN σύνδεση στην ACN μπορούσα κάλλιστα να στείλω email από account της Otenet καθώς και από το δικό μου site (του οποίου το hosting γίνεται εκτός ACN), και μόνο τώρα τρωω το πακέτο με την teledome... Απλά έβαζα σαν SMTP τον server της σύνδεσης που χρησιμοποιούσα κι έστελνα κανονικά...

    Spyrosn και Trellamenos-dsl έχετε teledome dsl και στέλνετε e-mail από άλλα accounts άλλων domains (πχ. spyrosn@spyrosn.gr) εκτός του πχ. spyrosn@teledomenet.gr?????

    Έχω δοκιμάσει όλα τα SMTP servers που δίνει η teledome και στη τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι δεν γίνεται από accounts άλλων servers (εκτός Teledome) να στείλεις e-mail...
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

  7. #7
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitinplus4

    όταν είχα PSTN σύνδεση στην ACN μπορούσα κάλλιστα να στείλω email από account της Otenet καθώς και από το δικό μου site (του οποίου το hosting γίνεται εκτός ACN), και μόνο τώρα τρωω το πακέτο με την teledome... Απλά έβαζα σαν SMTP τον server της σύνδεσης που χρησιμοποιούσα κι έστελνα κανονικά...
    Νομίζω μόνο ο e-mail server του OTENET δεν έχει περιορισμούς στο Relay (αν και έχω την αίσθηση ότι και αυτός έχει βάλει τώρα). Οι υπόλοιποι πρέπει να έχουν. Αν είχες την αντίστροφη σύνδεση με αυτήν που περιγράφεις δεν θα μπορούσες να στείλεις.

    Ωραία θα ήταν πάντως να είχαμε κάπου μια λίστα να e-mail servers που έχουν ή όχι περιορισμούς στο SMTP ή στο POP (ναι υπάρχει και αυτό σε κάποιους).

  8. #8
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Παιδιά οι mail servers των ISP σας επιτρέπουν να τους χρησιμοποιείτε αν:
    1) Στέλνετε σε account του συγκεκριμένου ISP (έστω και αν έχετε μπει με άλλον ISP) <= άχρηστο στις περισσότερες περιπτώσεις
    2) Έχετε IP του συγκεκριμένου ISP. Αλίμονο αν δε μπορούσατε να το κάνετε αυτό! Εγώ έχω 5-6 email accounts και στέλνω κανονικά από Teledome.

    Όσον αφορά τους mail servers που επιτρέπουν relays είναι από τις πλέον κακές πρακτικές στο Internet, καθότι διευκολύνουν πολύ το spam! Μάλιστα, οι εν λόγω λίστες που λέει ο pts χρησιμοποιούνται από τους άλλους mail servers για να κόβουν την πρόσβαση στους open relay smtp servers.

    Edit: κάντε ένα πρόχειρο search στο google με αυτά τα τελευταία keywords και θα δείτε περί τίνος πρόκειται.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Spyrosn, κι εγώ έχω Teledome DSL αλλά όχι μόνο δεν μπορώ να στείλω αλλά από την τεχνική υποστήριξη μου είπαν ότι μόνο από accounts @teledomedsl μπορώ να στείλω e-mail με τον SMTP server της Teledome.

    Έχεις PSTN, ISDN ή DSL? Επίσης, static ή dynamic IP (αν και δε πιστεύω να παίζει ρόλο).

    Ποιον έχεις βάλει σαν SMTP?

    Όντως είναι τραγικό να κάθομαι να ψάχνω Open Relays σα spammer ενώ έχω κανονική σύνδεση με provider... Δε βλέπει η Teledome ότι όταν στέλνω mail χρησιμοποιώ σύνδεση δική τους;

    Spyrosn κι εμένα μου φαίνεται το μόνο λογικό να στέλνεις κανονικά e-mail από άλλα accounts αφού πλήρωσες για τη @#$%&* σύνδεση αλλά έλα που δε μπορώ (και μου το είπαν κι από την τεχνική υποστήριξη)
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

  10. #10
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosn
    Όσον αφορά τους mail servers που επιτρέπουν relays είναι από τις πλέον κακές πρακτικές στο Internet, καθότι διευκολύνουν πολύ το spam! Μάλιστα, οι εν λόγω λίστες που λέει ο pts χρησιμοποιούνται από τους άλλους mail servers για να κόβουν την πρόσβαση στους open relay smtp servers.
    Δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Τα SPAM μπορείς να τα περιορίσεις με άλλους τρόπους όπως λ.χ. βάζοντας αυστηρά Score. Επιπλέον e-mail servers όπως λόγου χάρη ο Exchange επιτρέπουν στον χρήστη να ορίσει (ακόμα και μέσα από WEB interface) να μην παραλαμβάνει SPAM σε επίπεδο Server. Εγώ όταν στήνω e-mail server δρομολογώ τα άνω από κάποιο Score e-mail σε συγκεκριμένο IMAP ή Exchange folder και ο χρήστης τα βλέπει μόνο πηγαίνοντας στο folder αυτό.

    Υπάρχει τρόποι να εξαιρέσεις untrusted IPs/Domains/e-mail accounts που παραβαίνουν συγκεκριμένους κανόνες πριν φτάσεις στο σημείο να εξαιρέσεις όλο το διαδίκτυο εκτός από τους δικούς σου χρήστες.

    Η γνώμη μου λοιπόν πάνω σε αυτό το θέμα είναι ότι η απαγόρευση relay δεν προέκυψε για λόγους ασφαλείας αλλά για λόγους επιχειρηματικής τακτικής. Το έκαναν δύο αρχικά για να τιμωρήσουν ο ένας τον άλλον και μετά το υιοθέτησαν και οι υπόλοιποι. Επίσης είναι κάτι που εγώ δεν έχω δει σε αρκέτους e-mail servers του εξωτερικού.

    Το κλειστό relay για όλους επειδή μας ενόχλησαν 10 IPs μου θυμίζει λίγο το "πονάει κεφάλι, κόβει κεφάλι".

    Όσον αφορα την κατάσταση στις RBL που περιγράφεις δεν είμαι απόλυτα σίγουρος για την χρησιμότητα τους. Δες λίγο αν θες το http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=17026

  11. #11
    Εγγραφή
    07-05-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Δοκίμασα να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα (1st SMTP Server) για να στέλνω directly τα mail χωρίς να χρησιμοποιώ τον SMTP της Teledome αλλά κάποιο service των XP χρησιμοποιεί το port 25 και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω!!! Αν αλλάξω port (πχ το 2525) δεν μου δίνει που8ενά το Eudora την επιλογή να κοιτάω στο νέο port για mail... οπότε και η μέθοδος αυτή (χρησιμοποιώντας localhost αντί για SMTP της Teledome) παει για φούντο...

    Καμιά ιδέα κανείς;
    "Computer games don't affect kids ; I mean if Pac-Man affected us as kids,we'd all be running around in darkened rooms, munching magic pills and listening to repetitive electronic music" Kristian Wilson, Nintendo Inc. 1989

  12. #12
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts
    Τα SPAM μπορείς να τα περιορίσεις με άλλους τρόπους όπως λ.χ. βάζοντας αυστηρά Score.
    Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εσύ μιλάς για spam filtering σε επίπεδο παραλαβής, εγώ μιλάω για περιορισμό της δυνατότητας αποστολής spam.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pts
    Υπάρχει τρόποι να εξαιρέσεις untrusted IPs/Domains/e-mail accounts που παραβαίνουν συγκεκριμένους κανόνες πριν φτάσεις στο σημείο να εξαιρέσεις όλο το διαδίκτυο εκτός από τους δικούς σου χρήστες.
    Δεν έχεις απολύτως κανέναν λόγο να διευκολύνεις άσχετους χρήστες να στέλνουν mail από τον δικό σου server. Το να στέλνεις μόνο από τον mail server του ISP σου περιορίζει τη δυνατότητα να στέλνεις σκουπίδια (επειδή ο ISP σου μπορεί ανά πασα στιγμή να σε βρει) χωρίς να σου στερεί καμία απολύτως δυνατότητα.

    Και η ουσία, τελικά, είναι η εξής: Γιατί να αφήνω τον σπαμερά να γονατίζει τον δικό MOY mail server με 100.000 email τη φορά; Αυτό είναι κάτι που κανένας σώφρων system/network administrator δεν πρέπει να επιτρέπει.-

  13. #13
    Εγγραφή
    01-07-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    462
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
    Βρε kitinplus4 σίγουρα έχεις βάλει τον mail.teledomedsl.gr;;; Τον δοκίμασα πριν 1 λεπτό με telnet στο port 25 και στέλνει άψογα.

    Έχω DSL Teledome (dynamic).

  14. #14
    Εγγραφή
    17-06-2004
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.610
    Downloads
    39
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    906/312
    ISP
    Tellas
    DSLAM
    Tellas - Ν. ΠΑΛΑΤΙΑ
    Router
    Gennet OxyGEN
    SNR / Attn
    24.5(dB) / 61.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitinplus4
    Δοκίμασα να εγκαταστήσω ένα πρόγραμμα (1st SMTP Server) για να στέλνω directly τα mail χωρίς να χρησιμοποιώ τον SMTP της Teledome αλλά κάποιο service των XP χρησιμοποιεί το port 25 και δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω!!! ....
    Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις τον smtp του IIS (Πίνακας Ελέγχου > Προσθαφαίρεση προγραμμάτων > Προσθαφαίρεση στοιχείων Windows > Internet Information Services > Λεπτομέρειες > Υπηρεσία SMTP).

  15. #15
    Εγγραφή
    30-09-2002
    Περιοχή
    Παλλήνη
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    636
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Connx
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosn
    Δεν έχεις απολύτως κανέναν λόγο να διευκολύνεις άσχετους χρήστες να στέλνουν mail από τον δικό σου server.
    Δεν έχεις κανέναν λόγο εφόσον προσανατολίζεις την πολιτική σου στην εξασφάλιση της δικιάς σου πλευράς και όχι στην ικανοποίηση των αναγκών των πελατών σου (όπως λ.χ. το 1:10 Connection Ratio που δίνει το ATM network του Ο.Τ.Ε. στους χρήστες ADSL). Για μένα υπάρχουν δύο δρόμοι στην παροχή υπηρεσιών προς τους χρήστες. Ο πρώτος χρησιμοποιείται στο εξωτερικό και έχει ως βάση τον προσανατολισμό της εταιρίας στις ανάγκες των χρηστών. Με βάση αυτόν η εταιρία παροχής υπηρεσιών δεν επιβάλει τον τρόπο χρήσης των υπηρεσιών της στους χρήστες της σε περιπτώσεις μεταβολών στην διακίνηση της πληροφορίας αλλά προσαρμόζει αυτή τον εξοπλισμό της στις απαιτήσεις αυτών. Για παράδειγμα αντί να βάζω quotas αυξάνω συνέχεια τους αποθηκευτικούς μου χώρους
    ή αντί να αυξάνω την σχέση connection ratio αναβαθμίζω τα κυκλώματα μου. Ο δεύτερος τρόπος αφορά την ελληνική πραγματικότητα και στηρίζεται στην παραδοχή ότι δεν μεταβάλλω τις αρχικές μου (γραπτές κατά κανόνα) παροχές ότι και να συμβεί και απαιτώ από τους χρήστες μου να περιορίσουν ή και να μεταβάλλουν τις ανάγκες τους με προσανατολισμό σε αυτά που τους παρέχω.

    Στην πρώτη περίπτωση η επιχειρήση έχει το πλεονέκτημα ότι αυξάνει τις πωλήσεις των υπηρεσιών της στην δεύτερη ότι έχει μειωμένα κόστη. Ποιό από τα δυο αφήνει μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους είναι διφορούμενο μια και εξαρτάται από την αγορά στην οποία απευθύνεται ο provider.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosn
    Το να στέλνεις μόνο από τον mail server του ISP σου περιορίζει τη δυνατότητα να στέλνεις σκουπίδια (επειδή ο ISP σου μπορεί ανά πάσα στιγμή να σε βρει) χωρίς να σου στερεί καμία απολύτως δυνατότητα.
    Η δυνατότητα που σου στερεί είναι ότι δεν μπορείς να παρέχεις υπηρεσία SMTP σε χρήστες δικτύων ανοικτού τύπου όπως τα HotSpot. Και πίστεψε με δεν είναι και τόσο εύκολο να εξηγήσεις στους χρήστες που μισθώνουν Internet ότι δεν μπορούν να στείλουν e-mail από το προσωπικό τους account. Για να μην πούμε για την απώλεια εσόδων από το ποσοστό που δεν μισθώνει ολόκληρη την υπηρεσία επειδή δεν μπορεί να στείλει e-mail και νομίζει ότι τον κοροϊδεύεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyrosn
    Και η ουσία, τελικά, είναι η εξής: Γιατί να αφήνω τον σπαμερά να γονατίζει τον δικό MOY mail server με 100.000 email τη φορά; Αυτό είναι κάτι που κανένας σώφρων system/network administrator δεν πρέπει να επιτρέπει.-
    Γιατί να επιτρέπω τότε αντίστοιχα στον συνδρομητή μου να μου τρώει εύρος σε 24ωρη βάση επειδή έχει ανοικτές P2P εφαρμογές; Γιατί να του δίνω GB αποθηκευτικό χώρο για τα e-mail του;

    Α παρεπιπτώντως οι "σπαμεράδες" μπορεί να είναι χρήστες και του δικού σου δικτύου οπότε το relay δεν σου παρέχει την προστασία που εσύ πιστεύεις ότι έχεις.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κλείδωμα port 25 για SMTP mail server από την Otenet
    Από TeliaZ στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 23:17
  2. SMTP PEGASUS MAIL TROUBLE
    Από gutts στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-08, 02:41
  3. vip.gr pop/smtp mail servers?
    Από anathema στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-07, 09:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας