Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Εδώ και μερικές μέρες αναβάθμισα τη σύνδεσή μου από τα 4ΜΒ στα 8, στην Οτενέτ, και παρότι ήμουν πάντα πολύ ευχαριστημένος από τη συνδεσή μου και την εταιρία (σε συνδυασμό ότι απέχω σχεδόν 100 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ), αυτή τη φορά η αναβάθμιση και η όλη εμπειρία μου είναι απόλυτα αρνητική. Όχι απλώς δεν αναβαθμίστηκαν οι ταχύητες αλλά τρέχουν σχεδόν στο 1/2 με 1/3 των ταχυτήτων που είχα προηγουμένως με τα 4ΜΒ. Πήρα τηλέφωνα, έστειλα e-mail και αναμένω... Όμως εν τω μεταξύ παρατήρησα ένα ολίγον περίεργο φαινόμενο. Έχω εγκαταστήσει το add-on για τον Internet explorer 7 IE7Pro, το οποίο στην τελευταία του έκδοση διαθέτει και download manager. Όταν κάνω χρήση αυτού, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που η ταχύτητα απογειώνεται και από τα μαύρα χάλια όταν αυτό δεν χρησιμοποιείται φθάνει στα κανονικά επίπεδα μιας 8άρας σύνδεσης. Πχ μόλις κατέβαζα από το stage 6.com με 100ΚΒ/sec και με το download manager κατέβαζε το ίδιο αρχείο, την ίδια ώρα στα 833ΚΒ/sec. Το ίδιο με ftp.ntua.gr. 240KB/sec απλό downloading, 700ΚΒ/sec με download manager. Είναι αυτό φυσιολογικό; Από τη στιγμή που μπορεί η γραμμή να φθάσει τα 800ΚΒ/sec, γιατί με το τυπικό downloading αλλά και στο απλό σερφάρισμα και τα παιχνίδια σέρνεται αφόρητα; Μπορεί να υπάρχει κάτι λάθος σε ρυθμίσεις δικές μου ή της Οτενέτ;
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    60000/3000
    ISP
    Virgin Media
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannis28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και μερικές μέρες αναβάθμισα τη σύνδεσή μου από τα 4ΜΒ στα 8, στην Οτενέτ, και παρότι ήμουν πάντα πολύ ευχαριστημένος από τη συνδεσή μου και την εταιρία (σε συνδυασμό ότι απέχω σχεδόν 100 μέτρα από το κέντρο του ΟΤΕ), αυτή τη φορά η αναβάθμιση και η όλη εμπειρία μου είναι απόλυτα αρνητική. Όχι απλώς δεν αναβαθμίστηκαν οι ταχύητες αλλά τρέχουν σχεδόν στο 1/2 με 1/3 των ταχυτήτων που είχα προηγουμένως με τα 4ΜΒ. Πήρα τηλέφωνα, έστειλα e-mail και αναμένω... Όμως εν τω μεταξύ παρατήρησα ένα ολίγον περίεργο φαινόμενο. Έχω εγκαταστήσει το add-on για τον Internet explorer 7 IE7Pro, το οποίο στην τελευταία του έκδοση διαθέτει και download manager. Όταν κάνω χρήση αυτού, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που η ταχύτητα απογειώνεται και από τα μαύρα χάλια όταν αυτό δεν χρησιμοποιείται φθάνει στα κανονικά επίπεδα μιας 8άρας σύνδεσης. Πχ μόλις κατέβαζα από το stage 6.com με 100ΚΒ/sec και με το download manager κατέβαζε το ίδιο αρχείο, την ίδια ώρα στα 833ΚΒ/sec. Το ίδιο με ftp.ntua.gr. 240KB/sec απλό downloading, 700ΚΒ/sec με download manager. Είναι αυτό φυσιολογικό; Από τη στιγμή που μπορεί η γραμμή να φθάσει τα 800ΚΒ/sec, γιατί με το τυπικό downloading αλλά και στο απλό σερφάρισμα και τα παιχνίδια σέρνεται αφόρητα; Μπορεί να υπάρχει κάτι λάθος σε ρυθμίσεις δικές μου ή της Οτενέτ;
    Ευχαριστώ

    Φίλε yiannis νομίζω ότι έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα! Αυτό με τα παιχνίδια που λες και το surfing δεν έχει να κάνει με την ταχύτητα σου αλλά με το πόσο ping έχεις στους servers που παίζεις! για να το δεις αυτό θα πρέπει να ανοίξεις από την έναρξη την εκτέλεση να γράψεις cmd και μετά να γράψεις ping και τη διεύθυνση/ip του server που θες! Όσον αφορά τώρα τις ταχύτητες σου αυτές με τον εκάστοτε download manager είναι οι πιο αξιόπιστες που μπορείς να πάρεις υπόψιν! Δε σημαίνει ότι με το απλό download σου δίνει λανθασμένα στοιχεία ταχυτήτων απλά σε αντίθεση με τους download managers ένα απλό dl από τον ΙΕ ή τον firefox δεν ανοίγει τόσα connections με τον εκάστοτε Ftp server! Λιγότερα connections = μικρότερη ταχύτητα! Και αφού η γραμμή σου πιάνει τις ονομαστικές ταχύτητες με dl manager τότε είσαι μια χαρά

    Φιλικά!

  3. #3
    Εγγραφή
    17-12-2006
    Περιοχή
    Εύοσμος Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    226
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Router
    SAGEM 1500WG
    SNR / Attn
    9db(dB) / 26db(dB)
    Είναι φυσιολογικό αυτός είναι λόγος ύπαρξης των download managers.Αν θέλεις να δοκιμάσεις κάποιον TCP optimizer για να βελτιώσεις τον IE προσοχή γιατί λάθος ρυθμίσεις μπορεί να φέρουν αντίθετα αποτελέσματα.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    3.003
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-LEVEL1-SIEMENS
    SNR / Attn
    11/6(dB) / 11(dB)
    και απο μενα,εισαι μια χαρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2005
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Δεν είμαι ειδικός, αλλά εμπειρότατος χρήστης και ξέρω ότι από την αναβάμιση και μετά το surfing, όλα τα online games και τα κατεβάσματα πάνε πολύ πιο αργά απ' ό,τι πριν με τα 4ΜΒ. Με την παλιά μου ταχύτητα ήμουν σταθερά στα 400ΚΒ/sec χωρίς κανέναν download manager. Τώρα κατεβάζω με 100ΚΒ/sec από τα ίδια site και να είμαι ευχαριστημένος; Παράλογο δεν είναι; Χρησιμοποίησα και το TCPOprimizer αλλά μετά την αναβάθμιση, προσπαθώντας να βρω μια άκρη, απογοητευμένος από τα 8ΜΒ.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Μηνύματα
    3.003
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    USR-LEVEL1-SIEMENS
    SNR / Attn
    11/6(dB) / 11(dB)
    ειπαμε η πραγματικη σου ταχυτητα ειναι αυτη με τον download manager,και οχι κατεβαζονταs μονο ενα αρχειο ,αλλα 5-6 συγχρονωs.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    60000/3000
    ISP
    Virgin Media
    Router
    Cisco
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yannis28 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είμαι ειδικός, αλλά εμπειρότατος χρήστης και ξέρω ότι από την αναβάμιση και μετά το surfing, όλα τα online games και τα κατεβάσματα πάνε πολύ πιο αργά απ' ό,τι πριν με τα 4ΜΒ. Με την παλιά μου ταχύτητα ήμουν σταθερά στα 400ΚΒ/sec χωρίς κανέναν download manager. Τώρα κατεβάζω με 100ΚΒ/sec από τα ίδια site και να είμαι ευχαριστημένος; Παράλογο δεν είναι; Χρησιμοποίησα και το TCPOprimizer αλλά μετά την αναβάθμιση, προσπαθώντας να βρω μια άκρη, απογοητευμένος από τα 8ΜΒ.


    Φίλε μου ούτε εγώ είμαι ειδικός! Αλλά σου ξαναλέω ότι παίζει ρόλο το ping για το σύρσιμο και συ επιμένεις να λες για την παλιά σου σύνδεση Έκανες ping??? Και με 1Mbps και λιγότερο παίζουν όλα τα παιχνίδια τέλεια αν έχεις μικρό ping!! υπάρχουν άτομα που κατεβάζουν με 2000 ΚΒ όπως εγώ και κολλάνε στα παιχνίδια λόγω μεγάλου ping! για να καταλάβεις ότι ταχύτητα και ping δε συμβαδίζουν ντε και καλά διάβασε κι'αυτό

    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=167262

    θα δείς ότι άτομα που κατεβάζουν με πολύ μεγάλες ταχύτητες δεν μπορούν να παίξουν games

    Φιλικά!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 175
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-09, 12:22
  2. Κάτι δεν πάει καλά....
    Από wolfman στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-06, 15:17
  3. Και αν κάτι πάει στραβά (με boot-loader)
    Από antonis_wrx στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-06, 16:01

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας