Σελ. 65 από 337 ΠρώτηΠρώτη ... 4555606364656667707585 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 961-975 από 5047
  1. #961
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Αυτή τη βδομάδα πάντως μάλλον πρέπει να είχαμε ρεκόρ νέων kernels (από τότε που τρέχω Arch) -> 5.

    Είμαστε τώρα στον 2.6.22.5 (η μόνη διανομή, όπως πάντα πρωτοπόρα).

    Οπότε κάτι μπορεί να σου έφτιαξαν.

    Δοκίμασε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  2. #962
    Το avatar του μέλους allergic
    allergic Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είμαστε τώρα στον 2.6.22.5 (η μόνη διανομή, όπως πάντα πρωτοπόρα).
    το sidux απ τα ξημερωματα εχει 2.6.22.6-rc1 (οχι οτι εχει κανενα νοημα βεβαια, αλλα ειναι κακο να υπερβαλλουμε..)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος allergic : 24-08-07 στις 11:46.

  3. #963
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από allergic Εμφάνιση μηνυμάτων
    το sidux απ τα ξημερωματα εχει 2.6.22.6-rc1 (οχι οτι εχει κανενα νοημα βεβαια, αλλα ειναι κακο να υπερβαλλουμε..)
    Μιλάμε για τελικά προϊόντα και όχι για τυχάρπαστες, ασταθέστατες, της πυρκαγιάς rc.

    Με τον kernel δεν παίζουμε.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  4. #964
    Το avatar του μέλους allergic
    allergic Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για τελικά προϊόντα και όχι για τυχάρπαστες, ασταθέστατες, της πυρκαγιάς rc.

    Με τον kernel δεν παίζουμε.
    η 2.6.22.5 υπαρχει στο sidux απο χθες. αν θες βαζεις και την rc..

    τελοσπαντων, δεν εχει νοημα η κουβεντα αυτη, απλα καλο θα ειναι να μην βιαζομαστε να γραφουμε διθυραμβους για ηλιθιες πρωτιες κλπ.

    no offence
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος allergic : 24-08-07 στις 12:03.

  5. #965
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδια

    Παλαιότερα υπηρχε πρόβλημα με τον 2.6.22 στα laptop. Επειδη απέχω καιρό μπορείτε να μου πείτε αν το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται?
    Μπααααααααααααα. Τα ιδια Παντελάκη μου τα ίδια Παντελή μου

  6. #966
    Εγγραφή
    25-12-2004
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Cosmote
    Router
    HPE FlexNetwork
    Χαίρετε!!!
    Έχω ένα μικρό πρόβλημα που μου σπάει τα νεύρα...
    Έχω δυο πισι με Ubuntu και arch. Λειτουργούν όλα οκ και amule και νετ και ssh και vnc.... Αλλά το Cups δε λέει να με αφήσει να εκτυπώσω. Ο εκτυπωτής είναι στο Arch pc και δουλεύει από εκεί. Από το Ubuntu στο άλλο πσ ενώ τον βλέπει και στέλνει το job το οποίο εμφανίζεται στο web interface του cups στο άλλο σταματά εκεί και δεν κάνει ποτέ εκτύπωση.
    Παρατήρησα πριν λίγο ότι (δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά κάτι μου λέει ότι αυτό είναι (αλλά δεν ξέρω να το λύσω)) όταν κανω ping localhost στο Arch μου λέει unknown host (το ubu ειναι οκ) και επίσης στο web interface του cups όταν πατάω κάτι στη σελίδα του ετυπωτή βγάζει http://::1/admin/?op=modify-printer&...eJet_G55_USB_1
    αντί για http://192.168.1.69:631/admin/?op=mo...eJet_G55_USB_1
    που βάζω manually και δουλεύει. Αν έχει καποιος τα φώτα ας με φωτήσει!.. Ευχαριστώ πολύ!!!!!!!! (είδα Arch και μπηκα ελπιζω να μην είμαι σε λαθος θρεντ)

  7. #967
    Το avatar του μέλους sdn
    sdn Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για τελικά προϊόντα και όχι για τυχάρπαστες, ασταθέστατες, της πυρκαγιάς rc.

    Με τον kernel δεν παίζουμε.
    Καλό είναι να βοηθάμε και λίγο την κοινότητα. Αν δεν πάει κάτι καλά κάνεις Boot με τον προηγούμενο kernel. Αν υπάρχει πρόβλημα το kernel.org θα κάνει πιο εύκολα και γρήγορα τις όποιες διορθώσεις.

    Όσο για τον σταθερό kernel δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα μιας και οι επόμενες εκδόσεις διορθώνουν και κενά και προβλήματα που υπάρχουν στους προηγούμενους. Δεν προσθέτουν μόνο καινούργια χαρακτηριστικά.

    Αλλά συμφωνώ 100% με το allergic

  8. #968
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16777/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedtouch THOMSON ST780
    SNR / Attn
    28(dB) / 9,5(dB)
    Post
    καλησπερα..
    αντιμετωπιζω ενα μπερδεμα που δε ξερω που οφειλεται..
    εχω ενα desktop και ενα laptop και στα 2 arch.
    στον desktop εχω βαλει ενα σκληρο sata σε εξωτερικο κουτι (Icy Box) και καλωδιωση sata. παιζει μια χαρα εχοντας κανει τις απαραιτητες ενεργειες στο fstab για ntfs.
    συγκεκριμενα:

    Spoiler:

    Κώδικας:
    /dev/sdc1 /mnt/storagebig ntfs-3g rw,auto,users,iocharset=utf8,umask=000,locale=el_GR.UTF-8 0 0


    τωρα στο laptop τον ιδιο σκληρο δισκο δε τον ειχα χρησιμοποιησει με sata, (δε μου χρειαστηκε) αλλα τωρα που εχω μια καρτα pcmcia για sata (ειναι η πλατια οχι η στενη, πιο παλιο μοντελο)και ηθελα να αδειασω λιγο χωρο απο το σκληρο του laptop, το δοκιμασα και ενω εβαλα το ιδιο στο fstab (με το αντιστοιχο γραμμα του σκληρου δλδ αντι για "c" "b"), βλεπει στην αρχη τον δισκο, μπορω να αντιγραψω απο τον σκληρο sata στον σκληρο που ειναι μεσα στο laptop. αλλα οταν παω να περασω απο το σκληρο του laptop στον εξωτερικο σκληρο sata μου λεει "Could not write to /mnt/storagebig/". επισης δε μπορω να σβησω κατι απο τον σκληρο. προφανως δλδ ενω εχω βαλει ntfs-3g το βλεπει σαν απλο δισκο read only.

    γιατι αυτο?
    μηπως φταιει οτι ειναι με pcmcia?πρεπει να δωσω καποια αλλη παραμετρο λογω του οτι ειναι laptop?

    ευχαριστω εκ των προτερων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ironwiller : 26-08-07 στις 11:51. Αιτία: more info

  9. #969
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ironwiller Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα..
    αντιμετωπιζω ενα μπερδεμα που δε ξερω που οφειλεται..
    εχω ενα desktop και ενα laptop και στα 2 arch.
    στον desktop εχω βαλει ενα σκληρο sata σε εξωτερικο κουτι (Icy Box) και καλωδιωση sata. παιζει μια χαρα εχοντας κανει τις απαραιτητες ενεργειες στο fstab για ntfs.
    συγκεκριμενα:

    Spoiler:

    Κώδικας:
    /dev/sdc1 /mnt/storagebig ntfs-3g rw,auto,users,iocharset=utf8,umask=000,locale=el_GR.UTF-8 0 0


    τωρα στο laptop τον ιδιο σκληρο δισκο δε τον ειχα χρησιμοποιησει με sata, (δε μου χρειαστηκε) αλλα τωρα που εχω μια καρτα pcmcia για sata (ειναι η πλατια οχι η στενη, πιο παλιο μοντελο)και ηθελα να αδειασω λιγο χωρο απο το σκληρο του laptop, το δοκιμασα και ενω εβαλα το ιδιο στο fstab (με το αντιστοιχο γραμμα του σκληρου δλδ αντι για "c" "b"), βλεπει στην αρχη τον δισκο, μπορω να αντιγραψω απο τον σκληρο sata στον σκληρο που ειναι μεσα στο laptop. αλλα οταν παω να περασω απο το σκληρο του laptop στον εξωτερικο σκληρο sata μου λεει "Could not write to /mnt/storagebig/". επισης δε μπορω να σβησω κατι απο τον σκληρο. προφανως δλδ ενω εχω βαλει ntfs-3g το βλεπει σαν απλο δισκο read only.

    γιατι αυτο?
    μηπως φταιει οτι ειναι με pcmcia?πρεπει να δωσω καποια αλλη παραμετρο λογω του οτι ειναι laptop?

    ευχαριστω εκ των προτερων.
    Είχα βρει στο wiki αυτό.
    Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν χρεισιμοποιώ εξωτερικούς δίσκους. Μπορείς να το δοκιμάσεις.

  10. #970
    Εγγραφή
    25-01-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Full
    Ταχύτητα
    16777/1023
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Speedtouch THOMSON ST780
    SNR / Attn
    28(dB) / 9,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα βρει στο wiki αυτό.
    Δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν χρεισιμοποιώ εξωτερικούς δίσκους. Μπορείς να το δοκιμάσεις.
    καλησπερα. ευχαριστω για τη βοηθεια. δυστυχως οταν το εκανα αυτο που λεει.ενω πριν αναγνωριζε τον σκληρο σαν read only, τωρα ειχε προβλημα να τον αναγνωρισει. οποτε back to point ZERO.

  11. #971
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Εγκατέστησα ξανά το Arch με βάση τον οδηγό του Wan (με gnome αυτή τη φορά), αλλά το σύστημα έχει απίστευτο lag. Πατάω το εικονίδιο του terminal και κάνει μισό λεπτό να ανοίξει! Έχω φάει φρίκη! Επίσης ανοίγω πχ στο terminal μέσω vim το /etc/rc.conf, και μου ανοίγει μετά από καμιά 20αριά δευτερόλεπτα. Υποψιάζομαι ότι φταίνε οι ρυθμίσεις του powersave governor, αλλά αν και έψαξα στο internet δεν κατάλαβα ποιος ειναι ο κατάλληλος, έτσι έβαλα το powernow-k8 (ο επεξεργαστής μου είναι Intel Core Duo T2300@1.66GHz). Δηλαδή νόμιζα ότι τον έβαλα. Στο rc.conf το έβαλα στα modules, αλλά μου βγάζει ένα μήνυμα στο boot ότι δεν υπάρχει αυτή η συσκευή (αν και το αρχείο υπάρχει στο φάκελο /lib/modules/2.6.22-ARCH/kernel/arch/i386/kernel/cpu/cpufreq). Ξέρει κανείς τι φταίει; Υπάρχει περίπτωση να φταίνε οι δαίμονες που φορτώνονται αρχικά (ξεκινάω με περίπου 120 ΜΒ ram, μου φαίνεται ήδη πάρα πολύ);

  12. #972
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    o κ8 ειναι για τους amd . Ψάξε για τον Intel Core Duo

  13. #973
    Εγγραφή
    22-05-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.194
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang Εμφάνιση μηνυμάτων
    o κ8 ειναι για τους amd . Ψάξε για τον Intel Core Duo
    Δεν υπάρχει αυτό. Υπάρχουν τα εξής:

    Spoiler:

    acpi-cpufreq.ko longhaul.ko powernow-k7.ko speedstep-lib.ko
    cpufreq-nforce2.ko longrun.ko powernow-k8.ko speedstep-smi.ko
    e_powersaver.ko p4-clockmod.ko speedstep-centrino.ko
    gx-suspmod.ko powernow-k6.ko speedstep-ich.ko


    Να βάλω το speedstep-centrino?

  14. #974
    Το avatar του μέλους AddictedToChaos
    AddictedToChaos Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avoulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλω το speedstep-centrino?
    Αυτό το module είναι για τους Pentium M.

  15. #975
    Εγγραφή
    19-11-2004
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    374
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μήπως στο hosts δεν έχεις βάλει το ίδιο όνομα στο μηχάνημά σου που έχεις δηλώσει και στο rc.conf;

Σελ. 65 από 337 ΠρώτηΠρώτη ... 4555606364656667707585 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περί Arch Linux... (v2)
    Από giorgosc61 στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 10797
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-09, 21:48

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας