Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 37
  1. #1
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    4.629
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE Fiber Speed 100
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη της forthnet ότι πρέπει να αλλάξω και τις δύο διπολικές μπρίζες που έχω στο σπίτι και αντί να τραβάω τηλεφωνικό καλώδιο μέχρι το σαλόνι που είναι ο υπολογιστής να τραβάω το utp και να βάλω το router δίπλα στη μπρίζα. Θα δώ αλλαγή έτσι; Ισχύει ότι οι διπολικές μπρίζες μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα και ότι πέφτει η ταχύτητα εξαιτίας τους; Γιατί αντε και αλλάζουν αυτές, τα καλώδια τα υπόγεια που είναι από το 1821 τι θα γίνουν;

  2. #2
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Ένας γνωστός μου έχει τραβήξει 20 μέτρα καλώδιο μέσα στο σπίτι για να φτάσει το router απ την τηλ. πρίζα (απλό τηλεφωνικό, όχι utp) και πιάνει 16mbps.

    Αν οι συνδέσεις είναι καλές δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα...

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Τρίχες κατσαρές λένε... Εγώ αλλάζοντας πρίζες δεν είδα την ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ αλλαγή στην ταχύτητα. Τσάμπα έξοδα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vonglower : 04-02-08 στις 17:20.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-11-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    227
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000 kbps 42832 kbps
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Router
    Thomson 788v2
    SNR / Attn
    6(dB) / 20.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=114819

    Δεν νομίζω να λένε τρίχες κατσαρές

    Διαβάστε το συγκεκριμένο post και θα καταλάβετε ότι έχετε άδικο
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Saimag : 04-02-08 στις 19:19.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2005
    Περιοχή
    Αγ. Παρασκευή
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.999/4998
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Asus DSL-AC68U
    SNR / Attn
    24,7(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    οσο λιγοτερο τηλεφωνικο καλωδιο έχεις τοσο καλυτερα.
    συγκεκριμενα επειδη εχω κανει ακριβως αυτο.δλδ....ειχα περιπου 40μετρα τηλεφωνικο το οποιο και αντικατεστησα με utp και απο 2mbit που ειχα τωρα εχω 4mbit και επεσαν τα db στο download περιπου 15db εαν θυμαμαι καλα.αρα σιγουρα για μεγαλη αποσταση αξιζει.ισως για 4-5μετρα να μην αξιζει τοσο.

  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη της forthnet ότι πρέπει να αλλάξω και τις δύο διπολικές μπρίζες που έχω στο σπίτι και αντί να τραβάω τηλεφωνικό καλώδιο μέχρι το σαλόνι που είναι ο υπολογιστής να τραβάω το utp και να βάλω το router δίπλα στη μπρίζα. Θα δώ αλλαγή έτσι; Ισχύει ότι οι διπολικές μπρίζες μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα και ότι πέφτει η ταχύτητα εξαιτίας τους; Γιατί αντε και αλλάζουν αυτές, τα καλώδια τα υπόγεια που είναι από το 1821 τι θα γίνουν;
    Γενικά αυτή η ιστορία με τα εσωτερικά στα σπίτια καλώδια είναι η εύκολη δικαιολογία των παρόχων. Συνήθως δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Παρ'όλα αυτά μια βραχυκυκλωμένη πρίζα μπορεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά. Και ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο μήκους 10-15 μέτρων απλωμένο μέσα στο σπίτι το οποίο αρκετές φορές είναι εύκολο να πατηθεί μα καμιά καρέκλα, είναι πολύ πιο ευαίσθητο και εισάγει περισσότερο θόρυβο από εσωτερικά στους τοίχους περασμένο UTP το οποίο είναι και μονωμένο. Τις πρίζες θα σου έλεγα ούτως ή άλλως να τις αλλάξεις. 2πολικές πρίζες είναι πλέον πολύ ξεπερασμένες και η χαλαρή σύνδεση των βυσμάτων σε αυτές όλο και κάπου συνεισφέρει στην κακή κατάσταση. Πριν μπλέξεις και με τα καλώδια πάντως δοκίμασε να συνδέσεις το ρούτερ σου κατευθείαν στον κατανεμητή του κτιρίου να δεις πως πάει κι εκεί. Αν είσαι στα ίδια, σημαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος να μπλέκεις με μαστοριές καθώς η ευθύνη για μιά ακόμα φορά είναι ΟΤΕ-forthnet.

    Υ.Γ. Όλα τα παραπάνω αφού φυσικά δοκιμάσεις χωρίς splitter ή/και με διαφορετικά splitter. Ένα στα 3 splitter/φίλτρα είναι προβληματικά από καινούργια ακόμα και δημιουργούν ότι κουλό πρόβλημα μπορείς να φανταστείς!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 04-02-08 στις 20:04.

  7. #7
    Εγγραφή
    26-06-2006
    Περιοχή
    Γκύζη, Αθήνα
    Μηνύματα
    7.928
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    16445 / 1021
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΑΘΗΝΑ
    Router
    speedtouch 536
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 24(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη της forthnet ότι πρέπει να αλλάξω και τις δύο διπολικές μπρίζες που έχω στο σπίτι και αντί να τραβάω τηλεφωνικό καλώδιο μέχρι το σαλόνι που είναι ο υπολογιστής να τραβάω το utp και να βάλω το router δίπλα στη μπρίζα. Θα δώ αλλαγή έτσι; Ισχύει ότι οι διπολικές μπρίζες μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα και ότι πέφτει η ταχύτητα εξαιτίας τους; Γιατί αντε και αλλάζουν αυτές, τα καλώδια τα υπόγεια που είναι από το 1821 τι θα γίνουν;
    Στα πόσα κλειδώνεις;
    Μπορεί να δεις διαφορά, μπορεί και να μην δεις. Εξαρτάται από την κατάσταση των καλωδίων σου.
    Σίγουρο είναι ότι ανεβαίνει ελάχιστα το att με μεγάλο τηλεφωνικό καλώδιο (σε εμένα ανεβαίνει 0.5 dB περίπου, με 15μετρο καλώδιο).
    Θα δεις αν έχεις πρόβλημα στο σπίτι αν συνδέσεις το ρουτερ στον κατανεμητή της πολυκατοικίας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hel : 04-02-08 στις 23:03.

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη της forthnet ότι πρέπει να αλλάξω και τις δύο διπολικές μπρίζες που έχω στο σπίτι και αντί να τραβάω τηλεφωνικό καλώδιο μέχρι το σαλόνι που είναι ο υπολογιστής να τραβάω το utp και να βάλω το router δίπλα στη μπρίζα. Θα δώ αλλαγή έτσι; Ισχύει ότι οι διπολικές μπρίζες μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα και ότι πέφτει η ταχύτητα εξαιτίας τους; Γιατί αντε και αλλάζουν αυτές, τα καλώδια τα υπόγεια που είναι από το 1821 τι θα γίνουν;
    Η διπολική ΔΕΝ είναι τεράστιο πρόβλημα. Αλλά καλό είναι να τις αντικαταστήσουμε. Μια νέα πρίζα τοίχου στοιχίζει 4-5 ευρώ. Μην περιμένεις καμιά δραματική αλλαγή. Απλά θα έχεις κάτι πιο φρέσκο και σταθερό στον τοίχο σου. Σχετικά με το UTP, αν μιλάμε για απόσταση >4-5 μέτρων, τότε καλό είναι να παίξεις με UTP.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Περιοχή
    Άνω Βριλήσσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.997 / 4.996
    ISP
    Wind
    Router
    ZYXEL VMG1312-B10D
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 17,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ μένω σε ιδιόκτητη δυόροφη μονοκατοικία, και δεν έχουμε κατανεμητή. Απο την κολώνα του ΟΤΕ φεύγει ενα καλώδιο στον τοίχο σε ένα σημείο κάπως δυσπρόσιτο ψηλά μεταξύ πρώτου και δεύτερου ορόφου. Εκεί θα πρέπει εγώ να συνδέσω απευθείας το router ώστε να αποκλείσω προβλήματα εσωτερικών καλωδιώσεων και μπριζών? Επίσης, μέσα στο σπίτι έχω πρίζες μπουρούχες με σχήμα ανάποδο Τ, και μιας και η κεντρική μπρίζα ειναι στην κουζίνα και στο δωμάτιο μου δεν έχω μπρίζα, παίρνω απο το σαλόνι με καλώδιο 15 μέτρα. Κλειδώνω στα 12μιση, χωρίς αποσυνδέσεις (κάτι αποσυγχρονισμοί μόνο τώρα τελευταία με επιμονή να θέλει να κλειδώσει στα 8μιση, επιμονή η οποία λύνεται με reboot του router).

    Αν συνδέσω ενα laptop με πολύ μικρό καλώδιο στην κεντρική πρίζα που είναι στην κουζίνα λέτε να δω διαφορά? Επίσης, μπορώ να συνδεθώ στον "κατανεμητή" (εκεί που καταλήγει το καλώδιο ΟΤΕ στον τοίχο σε μια τρύπα?).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος oekab1992 : 05-02-08 στις 13:30.

  10. #10
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oekab1992 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μένω σε ιδιόκτητη δυόροφη μονοκατοικία, και δεν έχουμε κατανεμητή. Απο την κολώνα του ΟΤΕ φεύγει ενα καλώδιο στον τοίχο σε ένα σημείο κάπως δυσπρόσιτο ψηλά μεταξύ πρώτου και δεύτερου ορόφου. Εκεί θα πρέπει εγώ να συνδέσω απευθείας το router ώστε να αποκλείσω προβλήματα εσωτερικών καλωδιώσεων και μπριζών? Επίσης, μέσα στο σπίτι έχω πρίζες μπουρούχες με σχήμα ανάποδο Τ, και μιας και η κεντρική μπρίζα ειναι στην κουζίνα και στο δωμάτιο μου δεν έχω μπρίζα, παίρνω απο το σαλόνι με καλώδιο 15 μέτρα. Κλειδώνω στα 12μιση, χωρίς αποσυνδέσεις (κάτι αποσυγχρονισμοί μόνο τώρα τελευταία με επιμονή να θέλει να κλειδώσει στα 8μιση, επιμονή η οποία λύνεται με reboot του router).

    Αν συνδέσω ενα laptop με πολύ μικρό καλώδιο στην κεντρική πρίζα που είναι στην κουζίνα λέτε να δω διαφορά? Επίσης, μπορώ να συνδεθώ στον "κατανεμητή" (εκεί που καταλήγει το καλώδιο ΟΤΕ στον τοίχο σε μια τρύπα?).
    Μην περιμένεις τίποτα καλύτερο εσύ. Το εναέριο καλώδιο που έχεις τα λέει όλα...
    Και η εσωτερική εγκατάσταση όπως την περιγράφεις είναι χάλια, αλλά το βασικό πρόβλημα πιστεύω είναι το εναέριο καλώδιο του ΟΤΕ.

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oekab1992 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μένω σε ιδιόκτητη δυόροφη μονοκατοικία, και δεν έχουμε κατανεμητή. Απο την κολώνα του ΟΤΕ φεύγει ενα καλώδιο στον τοίχο σε ένα σημείο κάπως δυσπρόσιτο ψηλά μεταξύ πρώτου και δεύτερου ορόφου. Εκεί θα πρέπει εγώ να συνδέσω απευθείας το router ώστε να αποκλείσω προβλήματα εσωτερικών καλωδιώσεων και μπριζών? Επίσης, μέσα στο σπίτι έχω πρίζες μπουρούχες με σχήμα ανάποδο Τ, και μιας και η κεντρική μπρίζα ειναι στην κουζίνα και στο δωμάτιο μου δεν έχω μπρίζα, παίρνω απο το σαλόνι με καλώδιο 15 μέτρα. Κλειδώνω στα 12μιση, χωρίς αποσυνδέσεις (κάτι αποσυγχρονισμοί μόνο τώρα τελευταία με επιμονή να θέλει να κλειδώσει στα 8μιση, επιμονή η οποία λύνεται με reboot του router).

    Αν συνδέσω ενα laptop με πολύ μικρό καλώδιο στην κεντρική πρίζα που είναι στην κουζίνα λέτε να δω διαφορά? Επίσης, μπορώ να συνδεθώ στον "κατανεμητή" (εκεί που καταλήγει το καλώδιο ΟΤΕ στον τοίχο σε μια τρύπα?).
    Όχι. Από την κολώνα, το καλώδιο κατα 99% πηγαίνει σε ένα γκρίζο κουτάκι. Από εκεί φεύγει ένα καλώδιο που έρχεται εντός του κτιρίου. Εκεί πρέπει να συνδέσεις το router με καλώδιο 'κλέφτη' (στην περίπτωση σου μάλλον ένα RJ11 στην μια μεριά και 2 κροκοδειλάκια στην άλλη). Εντός του κτιρίου. Το ότι το καλώδιο είναι 15 μέτρα σε χαλάει αρκετά.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-08-2006
    Περιοχή
    Άνω Βριλήσσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    493
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49.997 / 4.996
    ISP
    Wind
    Router
    ZYXEL VMG1312-B10D
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 17,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Από την κολώνα, το καλώδιο κατα 99% πηγαίνει σε ένα γκρίζο κουτάκι. Από εκεί φεύγει ένα καλώδιο που έρχεται εντός του κτιρίου. Εκεί πρέπει να συνδέσεις το router με καλώδιο 'κλέφτη' (στην περίπτωση σου μάλλον ένα RJ11 στην μια μεριά και 2 κροκοδειλάκια στην άλλη). Εντός του κτιρίου. Το ότι το καλώδιο είναι 15 μέτρα σε χαλάει αρκετά.
    σε ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου. Το καλώδιο όπως είπα έρχεται από κολώνα και κουμπώνει κοντά στο μπαλκόνι, χαμηλά όμως σε μια στρογγυλή φωλιά. Από εκεί δεν ξέρω τι διαδρομή ακολουθεί το καλώδιο αυτό. Είναι εσωτερική καλωδίωση, μέσα από τοίχους?

    Πάντως σε κοντινή απόσταση με αυτό το σημείο στα 5 μέτρα είναι η κουζίνα μας που οι γονείς μου, μου είπαν ότι βρίσκεται η κεντρική πρίζα του τηλεφώνου μας. Ξέχασα να πω ότι ο κάτω όροφος της μονοκατοικίας μας τον νοικιάζουμε και έχει άλλο τηλεφωνικό αριθμό, παλιά ήταν duplex. Κατανεμητής δεν υπάρχει, φαντάζομαι οτι απο εκείνη την φωλιά που καταλήγει το καλώδιο του ΟΤΕ φεύγει το άλλο καλώδιο που δίνει τηλέφωνο στο κάτω σπίτι. Το σπίτι ειναι 30ετιας με πρίζες Τ.

    Πριν 4 χρόνια είχα μόνο pstn dialup internet σπίτι, και κάτι είχε πάθει η γραμμή, είχαμε βλάβη. Το τηλέφωνο όταν μιλούσα έκανε φοβερά παράσιτα και θόρυβο, το δε ίντερνετ δεν συνδεόταν με τίποτα, και έπιανε με το ζόρι 28 kbps. Ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ και μας είπαν ότι είχε σαπίσει κάποιο καλώδιο, αλλά δεν ήμουνα εκεί. Η μητέρα μου, μου είπε οτι της είπαν οι ΟΤΕτζήδες πως ευτυχώς υπήρχε διαθέσιμο ένα ακόμα ζεύγος, αλλά δεν τους είδε να κάνουν κάτι στο εναέριο καλώδιο, αλλά στην κεντρική πρίζα του σπιτιού στην κουζίνα. Τι ακριβώς παίχτηκε?

    Τέλος, θα πάω με το laptop μου στην κουζίνα και θα το συνδέσω για αρχή μιας και είναι εύκολο με την κεντρική πρίζα, με μικρό καλώδιο, απλά για να δω τα νέα μου νούμερα και θα σας τα ποστάρω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος oekab1992 : 05-02-08 στις 16:18.

  13. #13
    Το avatar του μέλους LiveTVRadio
    LiveTVRadio Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nmavro73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου είπαν από την τεχνική υποστήριξη της forthnet ότι πρέπει να αλλάξω και τις δύο διπολικές μπρίζες που έχω στο σπίτι και αντί να τραβάω τηλεφωνικό καλώδιο μέχρι το σαλόνι που είναι ο υπολογιστής να τραβάω το utp και να βάλω το router δίπλα στη μπρίζα. Θα δώ αλλαγή έτσι; Ισχύει ότι οι διπολικές μπρίζες μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα και ότι πέφτει η ταχύτητα εξαιτίας τους; Γιατί αντε και αλλάζουν αυτές, τα καλώδια τα υπόγεια που είναι από το 1821 τι θα γίνουν;
    5-2-2008 Σε ένα σπιτι, βάλαμε το siemens cl-110.
    Για να εξασφαλισουμε το δυνατον μικροτερες απώλειες καναμε τα εξης:

    ΛΑΡΙΣΑ ΠΕΡΙΟΧΗ - ΚΕΝΤΡΟΥ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ
    Προκειται για πολυκατοικια , 4ος όροφος
    Απο το κεντρο ΟΤΕ αποσταση = 300 μέτρα.
    Σύνδεση forthnet 2play 24mbit

    Στην μοναδική πρίζα του σπιτιου, η οποια έγραφε πάνω ΟΤΕ, ξυλωσαμε το πυκνωτάκι σπο πίσω ώστε να μην κόβει σήμα υψηλών συχνοτητων.
    Το Router τοποθετηθηκε σε απόσταση μισου μέτρου απο την πρίζα, και στο μοναδικό 1 τηλέφωνο που διέθετε, βάλαμε φίλτρο.
    Απο το router τραβήξαμε 20 μέτρα καλώδιο UTP με θωρακιση αλουμινιου, προς τον υπολογιστη.

    Αρχικά το ροuter συγχρόνισε στα 22700.
    Noise Margin = 6.5db
    Line Attenuation = 12.5db
    ( Αρα μιλάμε για καλη γραμμη ετσι ; )

    Κανουμε δοκιμη κατεβασμα drivers apo vnvidia, κατέβασε driver 43.8 ΜΒ μέσα σε μισο λεπτο περιπου. ( κατέβαζε δηλαδη με κάτι 1600mbyte εως 2000 mbytes ανα δευτερόλεπτο. )

    Ξεκινάμε κατέβασμα απο rapidshare και έπιανε κατι ταχυτητες πάνω απο 1000

    ( Με το που τελειωσε το κατεβασμα του 2ου cdrom απο rapidshare, αρχισαν τα γνωστα.)
    Πέφτει η συνδεση. Κλεινουμε το ρευμα του router, ανοιγουμε , επανέρχεται, λειτουργει για 2-3 λεπτα και μετά ξαναπέφτει.

    Απο τότε και μέχρι τωρα κάνει συνεχεια το ιδιο, δηλαδη λειτουργει 2 λεπτα, πέφτει το internet ,κλεινουμε router, ανοιγουμε, λειτουργει 2-3 λεπτα και πάλι κόβεται.

    Βγάλτε συμπεράσματα.

    Η συνέχεια που θα ακολουθησει σας ειναι λιγο - πολυ γνωστη.
    Ο χρήστης θα τηλεφωνησει στη forthnet ή θα παει απο το forthnet-shop
    Η Forthnet θα χαμηλωσει την ταχύτητα και θα ρωτησει τον χρήστη αν έχει αποσυνδεσεις.
    Εννοειται ο χρήστης θα δωσει τοπο στην οργη, και θα δεχτει οτι του προτεινουν, έστω κι αν χρειαστει να τον κατεβάσουν στα 10mbit αντι για 24.
    Και θα ειναι κι ευχαριστημενος, αν και αρχικα νομιζε οτι θα επιανε 24.

    Βγάλτε συμπεράσματα.

    Και βεβαιως θα συνεχισει να πληρώνει σαν να ειχε 24.
    -----------
    ( τα στοιχεια του χρήστη διαθεσιμα για επαληθευση αν χρειαστει ).


    Πειτε μου τωρα τη γνώμη σας , αν πιστευετε οτι φταιει η γραμμη ή κάτι άλλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος koltsidas : 05-02-08 στις 16:37.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.515
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oekab1992 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου. Το καλώδιο όπως είπα έρχεται από κολώνα και κουμπώνει κοντά στο μπαλκόνι, χαμηλά όμως σε μια στρογγυλή φωλιά. Από εκεί δεν ξέρω τι διαδρομή ακολουθεί το καλώδιο αυτό. Είναι εσωτερική καλωδίωση, μέσα από τοίχους?

    Πάντως σε κοντινή απόσταση με αυτό το σημείο στα 5 μέτρα είναι η κουζίνα μας που οι γονείς μου, μου είπαν ότι βρίσκεται η κεντρική πρίζα του τηλεφώνου μας. Ξέχασα να πω ότι ο κάτω όροφος της μονοκατοικίας μας τον νοικιάζουμε και έχει άλλο τηλεφωνικό αριθμό, παλιά ήταν duplex. Κατανεμητής δεν υπάρχει, φαντάζομαι οτι απο εκείνη την φωλιά που καταλήγει το καλώδιο του ΟΤΕ φεύγει το άλλο καλώδιο που δίνει τηλέφωνο στο κάτω σπίτι. Το σπίτι ειναι 30ετιας με πρίζες Τ.

    Πριν 4 χρόνια είχα μόνο pstn dialup internet σπίτι, και κάτι είχε πάθει η γραμμή, είχαμε βλάβη. Το τηλέφωνο όταν μιλούσα έκανε φοβερά παράσιτα και θόρυβο, το δε ίντερνετ δεν συνδεόταν με τίποτα, και έπιανε με το ζόρι 28 kbps. Ήρθαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ και μας είπαν ότι είχε σαπίσει κάποιο καλώδιο, αλλά δεν ήμουνα εκεί. Η μητέρα μου, μου είπε οτι της είπαν οι ΟΤΕτζήδες πως ευτυχώς υπήρχε διαθέσιμο ένα ακόμα ζεύγος, αλλά δεν τους είδε να κάνουν κάτι στο εναέριο καλώδιο, αλλά στην κεντρική πρίζα του σπιτιού στην κουζίνα. Τι ακριβώς παίχτηκε?

    Τέλος, θα πάω με το laptop μου στην κουζίνα και θα το συνδέσω για αρχή μιας και είναι εύκολο με την κεντρική πρίζα, με μικρό καλώδιο, απλά για να δω τα νέα μου νούμερα και θα σας τα ποστάρω.

    Να σου προτείνω κάτι. Αν δεν έχετε πάνω από 1 τηλέφωνο στο σπίτι, πάρε τον ΟΤΕ ή πήγαινε από τα τοπικά γραφεία όπου είναι οι τεχνικοί και ζήτα αν μπορούν να σου μεταφέρουν το καλώδιο από το κουτί (την φωλιά που λες) κατευθείαν μέσα στο σπίτι. Θα χρειαστεί να τρυπήσεις τον τοίχο για να μπει το καλώδιο μέσα. Μετά θα χρειαστείς μια μπρίζα σαν και αυτή. Με αυτό τον τρόπο, θα αποφύγεις όλη την εσωτερική καλωδίωση του οικήματος. Αλλά, δεν θα μπορέσεις να έχεις πάνω από μια τηλ συσκευή + το router στο σπίτι σου. Βασικά, θα μπορείς να έχεις και άλλα τηλ αλλά θα πρέπει να τραβάς καλώδιο και να βάζεις splitter. Καλώδιο splitter. Αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manicx : 05-02-08 στις 17:43.

  15. #15
    Εγγραφή
    17-09-2007
    Περιοχή
    Άγιος Δημήτριος
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    7387/509
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    Linksys WAG 200 G
    SNR / Attn
    6(dB) / 43(dB)
    Τα διπολικά παίζουν ρόλο γιατί προκαλούν βραχικίκλωμα στη γραμμή όπως και οι πρίζες με την ένδειξη ΟΤΕ. Επίσης όντως το καλώδιο που πιγαίνει απο το router στο splitter δεν πρέπει να είναι μεγαλύτερο απο 2 μέτρα.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Pegeuot 207, είναι τόσο ασταθές ή εμένα έχει πρόβλημα
    Από nmavro73 στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-08, 10:13
  2. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-07, 06:00
  3. [D-Link] Kαθε τοσο μου πεταει αποσυνδεθηκε το καλωδιο δικτυου
    Από agka8l στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-07, 21:24
  4. Μακρύ καλώδιο για σύνδεση DSL;
    Από rufous στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-05, 10:48
  5. Είναι το πρόβλημα μου τόσο δύσκολο ή γελοίο (zyxel 650 r-33)
    Από Deadend στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-05, 15:20

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας