Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.043
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lariser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δώσουν κίνητρα για εγκατάσταση FFTH προς τις επιχειρήσεις πρώτα, που το χρειάζονται άμεσα. Είναι βασική υποδομή ώστε η κάθε δημόσια ή ιδιωτική εταιρία να έχει "παρουσία" στο Internet, χωρίς υπέρογκο κόστος, αφού οι web servers θα μπορούν να εξυπηρετούν πολλοί περισσότερους χρήστες λόγω του πολύ μεγαλύτερου upload, χωρίς να χρειάζεται να καταφεύγουν σε πανάκριβες μισθομένες γραμμές.

    Επίσης είναι σημαντικό όλα τα ηλεκτρονικά έγγραφα να αποθηκεύονται κεντρικά σε storage farms και datacenters, που παρέχουν καλύτερη προστασία, ενώ η διακίνηση αρχείων να μπορεί να γίνεται p2p απαλλαγμένη από τα bottlenecks στο upload. To ADSL δεν μπορεί να δώσει λύση σε αυτές τις ανάγκες. Χρειάζεται FFTx.

    Για τους οικιακούς καταναλωτές, υπάρχουν άλλες ανάγκες εξίσου σημαντικές που καλύπτουν κυρίως την αδιάλειπτη πρόσβαση σε multimedia περιεχόμενο. Και εδώ, σε πάρα πολλές περιπτώσεις, το δίκτυο χαλκού στερεί αυτή τη δυνατότητα.

    Τέλος, χρειάζεται η παράλληλη ανάπτυξη ασύρματων ευρυζωνικών τεχνολογιών, για μοναδικά πλεονεκτήματα που προσφέρει (διασύνδεση παντού και πάντα) και μια επιθετική στρατηγική για την προώθηση της ψηφιακής τηλεόρασης.
    Εξαιρετική η ανάλυσή σου.

    Στην τελευταία παράγραφό σου, θα ήθελα να αποσαφηνίσω την ανάγκη για ανάπτυξη WiMax όχι μόνο στις δυσπρόσιτες γεωγραφικά περιοχές, αλλά και μέσα στις πόλεις, όπου υπάρχουν ενσύρματες ευρυζωνικές συνδέσεις.

    Το WiMAX σε bandwidth είναι αρκετά βήματα μπροστά από τις σημερινές τεχνολογίες κινητής τηλεφωνίας. Είναι καιρός να εμφανιστεί πολιτική πρωτοβουλία, ώστε να ξεφύγουμε από τα εγκαθιδρυμένα συμφέροντα των εταιρειών κινητής τηλεφωνίας και να περάσουμε σε οικονομικές (τόσο στο κόστος εγκατάστασης, όσο και στο τελικό κόστος για τον πελάτη) ασύρματες επικοινωνίες.

    Αν θέλουμε να κάνουμε τεχνολογικά άλματα για να προλάβουμε τις εξελίξεις, χρειάζονται και πολιτικά άλματα. Δε συμβιβάζεται η αναβάθμιση στις παρούσες τεχνολογίες με τους ρυθμούς που θέλουμε να πετύχουμε. Θα κάνουμε ρεκτιφιέ στο παλιό FIATάκι για να πάμε πιο γρήγορα και να μη μείνουν χωρίς ψωμί αυτοί που έχουν τα συνεργεία ή θα πάρουμε μια και καλή αεροπλάνο; (Είμαι σίγουρος ότι ο κ. Χατζηδάκης θα προτιμήσει να ονομάσει το ρεκτιφιέ "αεροπλανοποίηση" και να πάει με το ρεύμα, όπως κάθε πολιτικός που σκέφτεται τις επόμενες εκλογές και δεν έχει σαν γνώμονα το όραμα της ουσιαστικής προόδου.")
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #17
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από whitecat Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποια παραλληλη διασταση μιλαμε? φιλικα παντα αλλα με το συγκεκριμενο πεσαν τα μαλλια της κεφαλης μου.
    ολα τα φορα οπουδηποτε και αν κοιταξεις ουρλιαζουν γιατι σπανια κατεβαζουν με την ονομαστικη ταχυτητα. μαζι και εγω!
    φυσικα απο τη μια ειναι λογω της ιδιας της τεχνολογιας (στα 2 χλμ δεν μπορεις να πιασεις τα 24)
    Η ονομαστική σου ταχύτητα, ΔΕΝ ειναι τα 24mbit. (θα συμφωνήσω, οτι κακώς δεν το ξεκαθαρίζουν στις διαφιμήσεις τους, αλλα νομίζω οτι υπάρχουν σοβαρότερα θέματα παραπλανητικής διαφήμισης απο αυτό)
    Η ονομαστική σου ταχύτητα ειναι η ταχύτητα που συγχρονίζεις!

    αλλα απο την αλλη ακομα και αν εισαι 1 χλμ μακρια απο το dslam εχουν παρατηρηθει απειρες καταγγελιες για ταχυττες ISDN πολλες φορες στη διαρκεια της ημερας!!!
    μην ξεχνουμε το θορυβο που δημιουργηθηκε σχετικα με το traffic shaping απο παροχο στην Ελλαδα.
    επισης προσωπικα δεν θυμαμαι ποτε να πλησιασα την ονομαστικη ταχυτητα στην οποια συγχρονιζω ουτε και οταν κατεβαζα απο ftp του ntua.
    Το Ftp του Ntua σέρνετε. Κάποτε ήταν μέτρο σύγκρισης, όταν είχαμε 384 και 768 γραμμές.
    Δοκίμασε απο Nvidia, Ati, rapidshare premium.
    Οταν απο αυτά κατεβάζεις με την ταχύτητα που πρέπει, τότε η σύνδεση σου ειναι μια χαρά.

    φυσικα τα προβληματα ειναι και αλλου αλλα μην αφησουμε ενα απο τα σημαντικοτερα προβληματα απέξω.
    Δεν βλέπω ούτε ένα πραγματικό post για πρόβλημα με ταχύτητες. (εκτός φυσικά απο περιπτώσεις βλάβης)
    Οτι βλέπω, ειναι καθαρά θέμα του χρήστη.
    Χρήστες που περιμένουν να κατεβάζουν με 1800kbyte με ένα connection, απο οπουδήποτε θέλουν ή χρήστες που εμπιστεύονται το speedtest.net και γκρινιάζουν για ταχύτητες.
    Δεν ειμαστε πια στα 384, που τα 40kbyte/sec μπορούσε να στα δώσει κάθε σελίδα στο internet.
    Τα 1800kbyte/sec που πιάνει η σύνδεση μου, δεν μπορούν να τα δώσουν ολοι! Οπότε ειναι απόλυτα λογικό, να βλέπω (μικρές στην περίπτωση μου) διαφορές, καθώς και να μην τα πιάνω με ενα connection. (στο θέμα των connections, ίσως η forthnet το παρακάνει λιγάκι).

    Σε καμία περίπτωση πάντως, το πρόβλημα σήμερα δεν ειναι οι ταχύτητες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreasp : 05-02-08 στις 14:33.

  3. #18
    Εγγραφή
    22-04-2002
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.823
    Downloads
    40
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ FTTH
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Είναι τουλάχιστον μία αρχή...

  4. #19
    Εγγραφή
    07-10-2003
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    294
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Thomson TG782
    SNR / Attn
    4(dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι πολύ καλή αρχή (αρκεί να στηριχθεί έμπρακτα ως κρατικός στόχος και να μην μείνει το κράτος στα λόγια)

    Θυμίζω ότι βάσει μιας τέτοιας στρατηγικής (που έγινε πράξη) η Βρετανία έκανα το περίεριμο "Broadband Boom" και έφτασε σε 2 (2000-2002) χρόνια το 85% της πληθυσμιακής κάλυψης και 20%+ διείσδυση, και ενώ είχε μεγάλο θεσμικά προβλήματα με BT κλπ κλπ.

    Από προσωπική εμπειρία είχα shared LLU στην Αγγλία 512/256 τον Οκτώβριο του 2002, το οποίο ενεργοποιήθηκε σε 10 μέρες!

    Επίσεις θυμίζω ότι αντίστοιχη κρατική στρατηγική ΔΕΝ υπήρχε στη Ελλάδα για το ADSL, είχαν όλα αφεθεί στον ΟΤΕ. Οι κυβερνήσεις εδνιαφέρθηκαν για την ανάπτυξη της ευρυζωνικότητας από το 2005 και μετά.

  5. #20
    Έχω βαρεθεί να ακούω γκρίνια και να μηδενίζουμε τα πάντα. Σίγουρα όλοι πρέπει να συμβάλλουμε με τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις μας ώστε όταν αυτός ο σχεδιασμός γίνει πιο συγκεκριμένος τα οφέλη για τους χρήστες (όλων τα ειδών) να είναι μέγιστα. Μη μηδενίζουμε όμως τα πάντα.

    Ο Χατζηδάκης μου έχει δείξει ότι είναι ένας νέος πολιτικός με όραμα και διάθεση για δουλειά και προπάντων σύγχρονες αντιλήψεις. Ας μπουν αυτοί οι στόχοι σε ένα χαρτί να γίνει μια αρχή και βλέπουμε πως θα προχωρήσουμε.

  6. #21
    Το avatar του μέλους largo
    largo Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelec Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω βαρεθεί να ακούω γκρίνια και να μηδενίζουμε τα πάντα. Σίγουρα όλοι πρέπει να συμβάλλουμε με τις παρατηρήσεις και τις προτάσεις μας ώστε όταν αυτός ο σχεδιασμός γίνει πιο συγκεκριμένος τα οφέλη για τους χρήστες (όλων τα ειδών) να είναι μέγιστα. Μη μηδενίζουμε όμως τα πάντα.

    Ο Χατζηδάκης μου έχει δείξει ότι είναι ένας νέος πολιτικός με όραμα και διάθεση για δουλειά και προπάντων σύγχρονες αντιλήψεις. Ας μπουν αυτοί οι στόχοι σε ένα χαρτί να γίνει μια αρχή και βλέπουμε πως θα προχωρήσουμε.
    Και εγώ έχω βαρεθεί να ακούω μεγαλόστομες εξαγγελίες, να τις πληρώνω αδρα, και να μην τις βλέπω ποτέ υλοποιημένες.

  7. #22
    Εγγραφή
    24-06-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.067
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12288/512
    ISP
    Tellas
    Router
    SpeedStream
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από largo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ έχω βαρεθεί να ακούω μεγαλόστομες εξαγγελίες, να τις πληρώνω αδρα, και να μην τις βλέπω ποτέ υλοποιημένες.
    Ναι... πριν από 5 χρόνια είχες adsl στην ίδια κατάσταση με σήμερα. Μακάρι να βαριόμαστε να ακούμε εξαγγελίες με τον ίδιο βαθμό κάθε 5 χρόνια... Σε 10 θα είμαστε μπροστά και από την Νότια Κορέα... με αυτούς τους "χαμηλούς ρυθμούς"
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vasper : 05-02-08 στις 15:43.

  8. #23
    Εγγραφή
    27-06-2005
    Μηνύματα
    1.214
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΙΡΑΙΑ
    Router
    Vigor 2820n
    "όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα και μικρό καλάθι". Στην συγκεκριμένη περίπτωση μν κρατάς καθόλου καλάι!

    Προφανώς οι σύμβουλοι του κ Χατζηδάκη δεν γνωρίζουν ότι η Ελλάδα δεν έχει ακόμη κανονισμό για τα δικαιώματα διέλευσης (ναι θυμάστε τη διαβούλευση; Χάθηκε στα συρτάρια της ΕΕΤΤ και της ΚΕΔΚΕ)..., ούτε τον έχουν πληροφορήσει για τα κατορθώματα του συναγωνστή του στο ίδιο κόμμα κ. Παπαγεωργόπουλου.
    Όπως δεν τον έχουν πληροφορήσει ότι ακόμη να παρουσιαστούν τα επιχειρηματικά σχέδια για τα ΜΑΝ ης Πρόσκλησης 93...
    Μετά τι να λέμε για οπτικές ίνες...αν δεν υπάρχουν κανόνες ΚΑΝΕΝΑΣ πάροχος δεν θα δώσει ούτε ευρώ για οπτικές ίνες. Και τα δίκτυα που έχουν γίνει με τον τσαμπουκά σε καθεστώς πλήρους αναρχίας είναι θαύμα που έγιναν.

  9. #24
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.819
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Το σχέδιο για τη Νέα Στρατηγική του ΥΜΕ βρίσκεται εδώ. Ο σχολιασμός / συζήτηση συνεχίζεται εκεί, με βάση την πληρέστερη πλέον εικόνα.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. ΥΜΕ: Στρατηγική Επικοινωνιών 2008-2013
    Από harris στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 84
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-08, 08:26
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-08, 21:32
  3. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-06, 15:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας