Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: windows xp setup

  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Καλησπερα σε ολους.
    υπαρχει ενα lap το οποίο προσφατα εχασε την λειτουργεια του usb του.ως αποτελεσμα εβαλα μια pcmcia καρτα και δουλευει κανονικα.επειδη ειναι μικρο σε μεγεθος δεν εχει cdrom.οταν λοιπον ηθελα να κανω setup τα windows εκανα boot με εξωτερικο usb cd.παρατηρησα ομως οτι εχασα αυτη την δυνατοτητα αφου η pcmcia δεν ειναι bootable.σκεφτομε να χωρισω λοιπον τον σκληρο μου σε δυο partitions.εννοειτε σε αλλο μηχανημα μιας και αυτο δεν θα εχει boot.και εκει να βαλω στο δευτερο κοματι του σκληρου το cd των windows.εχει κανεισ καμια καλη ιδεα πως να κανω εκινηση το πρωτο κομματι του σκληρου σε dos μορφη ωστε να δωσω setup και να παρω τα στοιχεια απο το δευτερο partition?σε windows 98 ευκολα γινοταν.στα xp?καμια ιδεα?
    ευχαριστω για τον χρονο σας

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2007
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    174
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Speedort Entry 2i
    Path Level
    Interleaved
    Μου φαίνεται δύσκολη περίπτωση...

    Πιθανή λύση θα ήταν να κάνεις ένα image και να το ρίξεις στο σκληρό σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Οκ.αρχικο προβλημα ειναι το boot.αν κανει πχ format με system win98 και κανει boot βλεπεις κανονικα το c και d.αλλα με τετοια εναρξη ξεκιναει το setup των windows xp??εννοειτε οτι ο d ειναι fat32
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος blur_image : 05-02-08 στις 18:32.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Νομιζω οτι και στα windows xp υπαρχει boot disk.η μαλλον δημιουργεια τετοιας δισκετας.εχει δοκιμασει κανεις να το λειτουργησει με εκινηση απο δισκετα?και αν ναι φτανει σε δοσικο παραθυρο με επιλογες c: d: κ.τ.λ?
    αν ναι τοτε ενονοντας το προτεθον σκληρο του lap σε ενα pc και βαζοντας την δισκετα στο σκληρο τοτε λογικα θα κανει boot ο σκληρος την δισκετα και απο εκει και περα τηα μπορεσω να κανω setup λογικα.αλλα αν ξερετε πειτε καμια ιδεα.
    καλημερα σας

  5. #5
    Εγγραφή
    19-09-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣ/ΝΙΚΗ-ΕΥΟΣΜΟΣ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    ISP
    Στο κενό
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 25(dB)
    Path Level
    Interleaved

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ας παρουσιασω το προβλημα πιο αναλυτικα.το μονο που υπαρχει για boot ειναι ο σκληρος δισκος.δισκετα δεν υπαρχει.cd λογω usb off.ξεκινησα λοιπον να κανω ενα setup τα xp σε ενα αλλο υπολογιστη.δεν ξεκινησαν στο lap.θυμηθηκα λοιπον οταν πρωτο ηρθα σε επαφη με τα xp.ηταν αναβαθμηση απο win98.δεν θυμαμαι ομως αν μπορουσα να κανω convert τον fat32 σε ntfs.setup ομως τα 98 μπορω να τα κανω απο αλλο pc η ακομα και απο το λαπ αν παρω το cd και το περασω copy paste στο σκληρο μου.αν τωρα εχω στα win98 το pcmcia να δουλευει ενεργοποιω τα usb του οποτε εχω cd.update απο win98 se xp και ολα οκ.θα φανει αυτο.παρολα αυτα αν καποιος εχει μια καλυτερη ιδεα δεν εχει παρα να απαντηση.
    καλο βραδυ

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2007
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    42
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    τελικα ολοκληρωθηκε η εγκατασταση των xp.ολα τρεχουν ομορφα.ας κανω και ενα walkthrough μπας και ξεχαστω στο μελλον η καποιος εχει το ιδιο προβλημα.
    πρωτα απο ολα backup drivers για να μην ψαχνεσε μετα.
    απαραιτητο ενα 2ο pc.συνδεεις το σκληρο σου στο pc με καποιον ανταπτορα 3,5 σε 2,5 ιντσες και τον εχεις πρωτευον.boot απο cd win98.να υποστηριζετε το cd και βγαινουμε dos.
    fdisk/mbr γιατι ειναι ακομα ntfs και μετα fdisk.delete partition και μετα δημιουργεια καινουργιου.πλεον fat32.esc και επανεκινηση.οτι ειπαμε πιο πριν στην εκινηση.παλι fdisk και activate.esc και format c:/s οπου c ο σκληρος που φτιαχουμε.επανεκινηση αλλα τωρα με το λειτουργικο που εχει το pc και οχι απο το cd.copy ολο το cd των win98 και των xp.
    περνουμε τωρα το σκληρο και το βαζουμε στο λαπ.boot και φτανουμε στο dos.setup win98 πρωτα.αφου ολοκληρωθει θα βρεθειτε στο desktop του pc σας.setup πλεον winxp.μονη επιλογη εδω ειναι να επιλεξετε να παραμεινει το συστημα οπωσ ειναι και setup στο φακελο windows.οχι φορματ γιατι θα χασετε το cd.
    θα σασ ζητησει να κανετε convert το σκληρο σε ntfs.εγω ειπα οχι.εσεις επιλεγετε οτι θελετε.ολα τα υπολοιπα πανε μονα τους.οταν λοιπον μπειτε στα xp τοτε καντε convert σε ntfs αν δεν εχετε κανει ακομα.στο command promp γραψτε CONVERT C: /fs:ntfs και ολα οκ.αυτο ηταν.αν θελησετε καμια πληροφορια επικοινωνηστε μαζι μου.τωρα απο τους πολυ γνωστες του θεματος θα ηθελα να μου πουν αν ολο αυτο το σεταρισμα αφινει κενα ως προς την ασφαλεια του μηχανηματος.
    καλη σας μερα

Παρόμοια Θέματα

  1. Windows Xp setup δεν βρίσκει σκληρό δίσκο
    Από drhouse στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-08, 14:53
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-08, 18:33
  3. ξήλωμα το floppy και setup windows xp
    Από netstorm στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 23:19
  4. Windows 2000. Περιορισμός δίσκου στο setup;
    Από leas στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-07, 18:10
  5. Windows 2000 Setup ΧΩΡΙΣ Cd.. ?!
    Από johnkall69 στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-05, 23:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας