Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Βασικοί λόγοι για να μην πάρει κάποιος το "active8" της Teledome:


    α) Διότι κανένα από τα "ADSL σε πακέτο" δεν συμφέρουν με βάση τις συνθήκες που επικρατούν στην ελληνική αγορά ADSL. Οι λόγοι αναλύονται στην παρακάτω δημοσίευση:
    ADSL σε πακέτο. Να το πάρω;

    β) Διότι το φοιτητικό ADSL πλησιάζει και αναμένεται σημαντική πτώση τιμών, οπότε κάθε μακρόχρονη δέσμευση είναι οικονομικά ασύμφορη.

    γ) Η Teledome διαφημίζει ότι έχει τη μεγαλύτερη χωρητικότητα σε εγχώριο δίκτυο, όμως δεν παύει να έχει ελλειπές bandwidth στη σύνδεση με τους BBRAS του ΟΤΕ, με αποτέλεσμα να είναι κακής ποιότητας οι ADSL συνδέσεις της. Επίσης έχει αποδείξει ότι δεν έχει την ικανότητα να προβλέπει τις αυξανόμενες απαιτήσεις σε bandwidth και να αναγκάζει τους χρήστες της να αναμένουν τις αναβαθμίσεις του δικτύου της.

    δ) Σύμφωνα με τις "Συχνές Ερωτήσεις" που βρίσκονται στην ιστοσελίδα της Teledome και συγκεκριμένα τις ακόλουθες:


    "Τι γίνεται μετά τους μήνες συνδρομής που παρέχει το ACTIV8;

    Η συνδρομή και για την ADSL Σύνδεση και για το ADSL Internet ανανεώνεται αυτόματα και αποστέλλεται λογαριασμός από την TELEDOME και για τις δύο υπηρεσίες μηνιαίως.

    Αν θέλω να διακόψω, τι πρέπει να κάνω;

    Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (στους τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME και δεν θα επιβαρυνθείτε για την διακοπή.

    Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (μετά τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME.
    Μετά την ανανέωση η συνδρομή σας έχει ανανεωθεί σε αορίστου χρόνο όσον αφορά την συνδρομή του ADSL Internet και σε ορισμένου (12 μηνών - από την ημ/νία ενεργοποίησης) όσον αφορά την ADSL Σύνδεση άρα σε αυτή την περίπτωση θα χρεωθείτε με το υπόλοιπο των μηνιαίων παγίων της ADSL Σύνδεσης ως την συμπλήρωση του 12μήνου από την ημ/νία ενεργοποίησης.

    Αν έχω επιλέξει την προσφορά πότε πρέπει να διακόψω για να μην ανανεωθεί η συνδρομή μου;

    Τον τρίτο μήνα, οπότε δεν θα εκμεταλλευτείτε την προσφορά.

    Μπορώ να διακόψω μόνο την συνδρομή του ADSL Internet και να διατηρήσω την ADSL Σύνδεση;

    Όχι, η υπηρεσία της ADSL Σύνδεσης παρέχεται από την TELEDOME μόνο σε συνδυασμό με την υπηρεσία ADSL Internet."


    διαπιστώνουμε ότι αν κάποιος εκμεταλλευτεί την προσφορά της Teledome και ενεργοποιήσει μαζί με το πακέτο ADSL, την υπηρεσία σταθερής τηλεφωνίας "Teledome 4U", τότε έχει δεσμευτεί αυτόματα για 12 μήνες στην Teledome. Και εξηγούμαι:

    Αν για παράδειγμα στους 5 μήνες που τελειώνει η προσφορά της Teledome, αποφασίσει κάποιος να αλλάξει ISP, δεν μπορεί να το κάνει χωρίς να χάσει πολλά λεφτά. Διότι θα έχουν περάσει οι 3 μήνες, όπου κάποιος έχει δικαίωμα να αιτηθεί διακοπή των υπηρεσιών ADSL σύνδεσης και ADSL πρόσβασης χωρίς να χάσει χρήματα. Επομένως αν ζητήσει διακοπή των παραπάνω υπηρεσιών, θα αναγκαστεί να πληρώσει το αντίτιμο 7 μηνών παγίου γραμμής ADSL.

    Σύμφωνα με τις παραπάνω ερωτήσεις-απαντήσεις, δεν μπορεί κάποιος να διακόψει μόνο την πρόσβαση στο διαδίκτυο. Αν το κάνει αυτό, θα διακοπεί μαζί και η γραμμή ADSL. Επομένως αν κάποιος στους 5 μήνες ζητήσει να διακόψει την πρόσβαση στο internet (πάγιο ISP), θα διακοπεί και η ADSL γραμμή, την οποία όμως θα πρέπει υποχρεωτικά να προπληρώσει για 7 επιπλέον μήνες, ενώ δεν θα την έχει. Δηλαδή, αν χρειαστεί γραμμή ADSL θα πρέπει να την πληρώσει ουσιαστικά 2 φορές για τη χρονική περίοδο των 7 μηνών, εφόσον θέλει να πάει σε άλλον ISP.

    Αν είναι δυνατόν...! Ας επέμβει η ΕΕΤΤ επιτέλους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ipo : 20-05-05 στις 20:51.
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

  2. #2
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΒΟΥΛΑ
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο ΟΤΕ πουλάει την γραμμή στην κάθε TELEDOME με τον χρόνο.
    Τα κουτιά φτάσανε να σου δίνουνε 27 € το μήνα γραμμή & Internet με την ενεργοποίηση και το modem.
    Στην συγκεκριμένη περίπτωση αν φύγεις τον 5ο μήνα έχεις πληρώσει 135€ και η TELEDOME έχει να πληρώνει περίπου 200 € στον ΟΤΕ για το 12μήνο της γραμμής + 35 € για την ενεργοποίηση της γραμμής + τουλάχιστόν 15 € για το modem + όλα τα αλλά για την συσκευασία, την διαφήμιση … δεν μιλάω για bandwidth γιατί προφανώς το έχει πουλήσει ήδη αυτό, αλλά για τα άλλα το σύνολο είναι 250 € τουλάχιστόν.
    Δηλαδή – 75 €.
    Και τι κάνει απλά σε τρομάζει με κάποιους όρους για να είναι ένταξη όταν θα σου στείλει έναν λογαριασμό υπολοίπου όταν διακόψεις πριν το 12μηνο που δεν πρόκειται να πληρώσεις ποτέ (σιγά μη σε κυνηγήσει).
    Το απίστευτο είναι ότι το λέει και στα FAQs.
    Πάντως δεν το βλέπω άδικο, 135 για 3 μήνες όσο η sparknet και αν θες ότι φθηνότερο απλά πάρε και εσύ ένα ρίσκο και (ψιλό)δεσμεύσου για 1 χρόνο
    Πάμε καλά?

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος
    Πάντως δεν το βλέπω άδικο, 135 για 3 μήνες όσο η sparknet και αν θες ότι φθηνότερο απλά πάρε και εσύ ένα ρίσκο και (ψιλό)δεσμεύσου για 1 χρόνο
    ναι αλλά στα άλλα κουτιά, μετά τους μήνες μπορεις να το σταματήσεις (και πέρνεις και τα δώρα)

  4. #4
    Εγγραφή
    15-06-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    133
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Wind Full
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΒΟΥΛΑ
    Router
    THOMSON TG585 v7
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 38.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι αλλά με τι μηνιαία συνδρομή συνεχίζεις? Νομίζω πως η μηνιαία συνδρομή της TEELDOME είναι η πιο οικονομική
    Πάμε καλά?

  5. #5
    Εγγραφή
    09-08-2004
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    531
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Thomson 585v7
    Path Level
    Interleaved
    Και η Tellas με το izi το ίδιο δεν κάνει ή κάνω λάθος;
    ISTJ

  6. #6
    Εγγραφή
    17-07-2002
    Περιοχή
    HELLAS - ATH
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.867
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    2048/256
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    D-Link Wireless
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ArChEaN
    Και η Tellas με το izi το ίδιο δεν κάνει ή κάνω λάθος;
    Ακριβως το ιδιο θα ελεγα.......ακομα και τους ορους να δειτε μοιαζουν πολυ!

  7. #7
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Fastpath
    Ναι αλλά με τι μηνιαία συνδρομή συνεχίζεις? Νομίζω πως η μηνιαία συνδρομή της TEELDOME είναι η πιο οικονομική
    Τι αποδοση ομως σου δινει???

  8. #8
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexis2044
    Τι αποδοση ομως σου δινει???
    Tη χειρότερη. Τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  9. #9
    Εγγραφή
    06-04-2005
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    ΖΤΕ
    Path Level
    Fastpath
    Τι αποδοση ομως σου δινει???
    Ρητωρικο ερωτημα ήταν...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος alexis2044 : 23-05-05 στις 15:28.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-03-2005
    Περιοχή
    Σλοβακία
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    20480/2048
    ISP
    Chello
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexis2044
    Ρητωρικο επωτημα ήταν...

    Ρητορικό ξεριτορικό αν δεν κάνει και άλλες αναβαθμίσεις βλέπω να χάνει τους πελάτες που έχει αποκτήσει.
    Imac 24" | 2GB Ram | 7600GT | Logitech Z 5500 |

    Αluminum Macbook 2.4 Ghz | 2GB Ram| 250GB HDD |

    Lian Li V2000 | Watercooled by Zalman | Chieftec 560W Modular | Intel Core Duo 6750 | 4GB RAM Mushkin | Asus 8800GTS Watercooled | Raptor-X 150GB |

    8GB iPhone v 2.1 UNLOCKED

  11. #11
    Εγγραφή
    02-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    720
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    15.872 / 792
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    SpeedTouch 585(i) v6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nickolas2005
    Ρητορικό ξεριτορικό αν δεν κάνει και άλλες αναβαθμίσεις βλέπω να χάνει τους πελάτες που έχει αποκτήσει.
    Εμένα με έχασε ήδη, δεν άντεξα άλλο την άθλια γραμμή και τα αίσχη της δήθεν 384 που μας πασάρει και την έκανα για AltecNet!! Όχι μέρα με τη νύχτα αλλά διαφορά μυρμηγκιού με ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟ...!!

    ΥΓ. Όποιος θέλει απο Αθήνα του πουλάω την συνδρομή μου όσο όσο, έχει μείνει κανας μήνας ακόμη μη πάει τσάμπα :P

  12. #12
    Εγγραφή
    08-05-2005
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Δεν ηξερες δεν ρωταγες!!!
    Τελος παντων , εγω θα σας πω το εξης.
    Σαν νεος στον χωρο αποφασισα να αγορασω το active8.
    Θα πρεπει να σας πω οτι το πηρα δοκιμαστικα ( καλως ή κακως ) και το λεω απο θεμα οικονομικο και σαν ποιοτητα προσβασης στην περιοχη μου.

    Εχω επιλεξει και το πακετο της σταθερης τηλεφωνιας.

    Εαν λοιπον αποφασισει καποιος μια εβδοαμδα - 10 ημερες πριν κλεισει το 3μηνο μπορει να καλεσει στο 13850 και να ζητησει διακοπη της γραμμης και συνδεσης και οτι σημαινει αυτο απο αποψη κοστος ως προ το adsl.
    Τους +2 μηνες δεν τους χανει θα τους εχει μεχρι να λειξει η προσφορα αλλα!!!! μονο στην περιπτωση που καποιος επιλεξει και σταθερη τηλεφωνια.
    Αλλιως οποιος παρει το πακετο και δεν κανει χρηση της σταθερης τηλεφωνιας θα εχει μονο 3 μηνες προσβαση.
    Το σημαντικο ειναι οτι εαν δεν θελει καποιος να συνεχισει με την Teledome και δεν εχει παρει χαμπαρι δυστηχως τι 3μηνο!!! συνεχιζεται αοριστο για 12 μηνες.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-10-2005
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν έχω επιλέξει την προσφορά πότε πρέπει να διακόψω για να μην ανανεωθεί η συνδρομή μου;

    Τον τρίτο μήνα, οπότε δεν θα εκμεταλλευτείτε την προσφορά.
    Αυτό είναι λάθος και δεν ξέρς πωσ το διαπίστωσε και το έγραψε ο ipo
    Αν επιλέξεις το πρόγραμμα (το οποίο προσωπικά με συμφαίρει τρελα) δεν απαιτήτε ανανέωση για τους +2 μηνες
    Οσο για την ταχύτητα, εγώ στην περιοχή μου 2106545χχχ έχω καλή σχετικά απο sites.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από THE_GODFATHER
    Αυτό είναι λάθος και δεν ξέρς πωσ το διαπίστωσε και το έγραψε ο ipo
    Αν επιλέξεις το πρόγραμμα (το οποίο προσωπικά με συμφαίρει τρελα) δεν απαιτήτε ανανέωση για τους +2 μηνες
    Οσο για την ταχύτητα, εγώ στην περιοχή μου 2106545χχχ έχω καλή σχετικά απο sites.
    Αν διάβαζε το μήνυμα καλύτερα θα έβλεπες οτι δεν τα λέει ο Ipo αλλά ή ιδια η teledome


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipo
    δ) Σύμφωνα με τις "Συχνές Ερωτήσεις" που βρίσκονται στην ιστοσελίδα της Teledome και συγκεκριμένα τις ακόλουθες:


    "Τι γίνεται μετά τους μήνες συνδρομής που παρέχει το ACTIV8;

    Η συνδρομή και για την ADSL Σύνδεση και για το ADSL Internet ανανεώνεται αυτόματα και αποστέλλεται λογαριασμός από την TELEDOME και για τις δύο υπηρεσίες μηνιαίως.

    Αν θέλω να διακόψω, τι πρέπει να κάνω;

    Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (στους τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME και δεν θα επιβαρυνθείτε για την διακοπή.

    Αν επιθυμείτε να διακόψετε πριν ανανεωθεί η συνδρομή (μετά τρεις μήνες), θα πρέπει να απευθυνθείτε στο τμήμα εξυπηρέτησης πελατών της TELEDOME.
    Μετά την ανανέωση η συνδρομή σας έχει ανανεωθεί σε αορίστου χρόνο όσον αφορά την συνδρομή του ADSL Internet και σε ορισμένου (12 μηνών - από την ημ/νία ενεργοποίησης) όσον αφορά την ADSL Σύνδεση άρα σε αυτή την περίπτωση θα χρεωθείτε με το υπόλοιπο των μηνιαίων παγίων της ADSL Σύνδεσης ως την συμπλήρωση του 12μήνου από την ημ/νία ενεργοποίησης.

    Αν έχω επιλέξει την προσφορά πότε πρέπει να διακόψω για να μην ανανεωθεί η συνδρομή μου;

    Τον τρίτο μήνα, οπότε δεν θα εκμεταλλευτείτε την προσφορά.

    Μπορώ να διακόψω μόνο την συνδρομή του ADSL Internet και να διατηρήσω την ADSL Σύνδεση;

    Όχι, η υπηρεσία της ADSL Σύνδεσης παρέχεται από την TELEDOME μόνο σε συνδυασμό με την υπηρεσία ADSL Internet."

  15. #15
    Εγγραφή
    08-05-2004
    Περιοχή
    Νομός Αττικής
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    21.041
    Downloads
    43
    Uploads
    2
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Arcadyan Speedport Smart
    Ευχαριστώ για την υποστήριξη sdikr. Μερικοί βιάζονται να μιλήσουν πριν διαβάσουν αυτά που λέει ο άλλος.

    Απορώ ποιος ασχολείται ακόμη με την Teledome. Όσον αφορά το ADSL υπάρχουν πιο φτηνές και κυρίως ποιοτικές εταιρείες και όσον αφορά τη σταθερή τηλεφωνία υπάρχει πλέον η Altec, η οποία έχει φτηνότερο πρόγραμμα από εκείνο της Teledome ("πρόγραμμα 1" που έχει και πάγιο τέλος).
    Προπληρωμένες κάρτες ........... 2 savings 4 safety

    Τι εστί IBAN, BIC, OUR, SHA, BEN;
    "Yesterday is History, Tomorrow a Mystery, Today is a Gift, Thats why it's called the Present."

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 93
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-08, 23:19
  2. Επιβεβαίωση του "Είμαστε για τα μπάζα" (έκφραση του "αγγαρεύοντος" υπουργού Δημ. Τάξης)
    Από georgex στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 15:40
  3. Εντός του Ιουλίου η "σταθερο-κινητή" της Wind
    Από nmakry στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-07, 13:14
  4. Μηνύματα: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-07, 00:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας