Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    Οκ.εχω adsl forthnet 2mb/s και θα γινει 24 σε λιγο αλλα εχω μια απορεια.

    Βασικα εχουμε 2 pc στο σπιτι με αποσταση το ενα απο το αλλο 6-8μ με ενα τοιχο στη μεση σαν εμποδια(διαχωρισμος δωματιων).το ενα ειναι ενωμενω με ethernet με το router linksys wag354g στο δωματιο ενω το αλλο με μια καρτα wireless(μεσα στο πυργο) D-link me εξωτερικη αντεννα.

    Η συνδεση μασ οταν ειμαστε και οι δυο μεσα στο internet ειναι καπος χαλια αν ο ενασ απο τουσ 2 εχει ανοιχτο το utorrent.ενα φιλμακι στο youtube αργη ομωσ οταν κλεισει ενα απο τα 2 pc ολα οκ.

    Ιδικα η συνδεση wireless.

    Βασικα τωρα που εκανα αιτηση για 24mb/s επιασα και ενα router siemens cl-110.

    1)θα ηθελα να μαθω το τροπο να συνδεσω και τα 2 για μια συνδεση.βασικα το ενα να χρησιμοποιηθει σαν repeater.Γινεται?Και αν ναι ΠΩΣ?

    2)Μια 2η λυση ειναι να μοιρασω την ταχυτητα στα 2(να εχει σταθερα ο καθενας απο 12(ή 1)mb/s απο τα 24(ή 2)) ωστε να μην εχει κανενας παραπονο.Αυτο πως το κανω?ξερω δεν ειναι καλη ιδεα αλλα θα ήθελα να μαθω παρακαλω.

    και σαν τελευταιο
    3)αυτα τα router ποια Firmware εχουν σαν τελευταια εκδοση?στο linksys wag354g εχω το Version: 1.01.05gr στο αλλο δεν ξερω.



    Ευχαριστω και ελπιζω να παρω απαντηση και για τις 3 ερωτησεις μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Η πιο απλη λυση ειναι να αφησεις τα πραγματα οπως εχουν και απλα να βαλεις οριο στο κατεβασμα του utorrent ας πουμε 900kb/s για ενα κλειδωμα της ταξης των 12Μb/s. Ετσι και το utorrent θα μπορει να δουλευει 24/7 αλλα και το υπολοιπο ευρος θα χρησιμοποιειται για ανετο σερφαρισμα.

  3. #3
    Εγγραφή
    22-02-2007
    Μηνύματα
    4.271
    Downloads
    51
    Uploads
    21
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    2048/512
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    HOL - ΦΟΙΝΙΚΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N,ST 530v6
    SNR / Attn
    31(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gokou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ.εχω adsl forthnet 2mb/s και θα γινει 24 σε λιγο αλλα εχω μια απορεια.

    Βασικα εχουμε 2 pc στο σπιτι με αποσταση το ενα απο το αλλο 6-8μ με ενα τοιχο στη μεση σαν εμποδια(διαχωρισμος δωματιων).το ενα ειναι ενωμενω με ethernet με το router linksys wag354g στο δωματιο ενω το αλλο με μια καρτα wireless(μεσα στο πυργο) D-link me εξωτερικη αντεννα.

    Η συνδεση μασ οταν ειμαστε και οι δυο μεσα στο internet ειναι καπος χαλια αν ο ενασ απο τουσ 2 εχει ανοιχτο το utorrent.ενα φιλμακι στο youtube αργη ομωσ οταν κλεισει ενα απο τα 2 pc ολα οκ.

    Ιδικα η συνδεση wireless.

    Βασικα τωρα που εκανα αιτηση για 24mb/s επιασα και ενα router siemens cl-110.

    1)θα ηθελα να μαθω το τροπο να συνδεσω και τα 2 για μια συνδεση.βασικα το ενα να χρησιμοποιηθει σαν repeater.Γινεται?Και αν ναι ΠΩΣ?

    2)Μια 2η λυση ειναι να μοιρασω την ταχυτητα στα 2(να εχει σταθερα ο καθενας απο 12(ή 1)mb/s απο τα 24(ή 2)) ωστε να μην εχει κανενας παραπονο.Αυτο πως το κανω?ξερω δεν ειναι καλη ιδεα αλλα θα ήθελα να μαθω παρακαλω.

    και σαν τελευταιο
    3)αυτα τα router ποια Firmware εχουν σαν τελευταια εκδοση?στο linksys wag354g εχω το Version: 1.01.05gr στο αλλο δεν ξερω.



    Ευχαριστω και ελπιζω να παρω απαντηση και για τις 3 ερωτησεις μου.
    για 4net και linksys firmware updates δες εδω(αν δεν ειναι ηδη γνωστο το λινκ):
    http://www.forthnet.gr/templates/sup...spx?c=10003817
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpa2006 : 08-02-08 στις 18:09.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    εθχαριστο αλλα τωρα εχω περιεργεια πωσ να κανω τα πρωτα 2 πραγματα που ερωτησα στο αρχικο μου ποστ

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Για το 1) δοκιμασε και με τον παρακατω τροπο

    Απάντηση: Γεφύρωση router
    Τα ρουτερ που δινει η Forthnet ειναι μονον ενσυρματα και με μια θυρα ethernet.

    Αν λοιπον θελουμε να συνδεσουμε πανω τους ενα δευτερο ρουτερ ( μονον ενσυρματο η και ασυρματο ) κανουμε τα εξης :

    1) Βαζουμε πρωτο το ρουτερ της forthnet.
    2) Συνδεουμε το τηλεφωνικο καλωδιο εκει και το χρησιμοποιουμε ετσι σαν μοντεμ
    3) Του οριζουμε την ΙΡ σε 192.168.2.1 . Επισης κλεινουμε τον DHCP server και το UNPP. To Firewall δεν ενοχλει αλλα στο ΝΑΤ κανουμε forward την ΙΡ 192.168.1.1
    4) Το καλωδιο ethernet απο το ρουτερ της forthnet, το συνδεουμε στην WAN θυρα του δευτερου μας ρουτερ.

    Συνεχιζουμε με το δευτερο ρουτερ
    5) Οριζουμε την ΙΡ του δευτερου μας ρουτερ σε 192.168.1.1
    6) Οριζουμε σαν gateway το 192.168.2.1
    7) Αν θελουμε ενεργοποιουμε το DHCP για να αναθετει ΙPs στα pc που θα συνδεθουν ειτε στις 4 διαθεσιμες ενσυρματες θυρες ειτε ασυρματα ( αν το ρουτερ μας ειναι και wireless )
    8) Αν θελουμε ενα pc μας να ειναι και κατεβαστηρι, δινουμε σε αυτο το pc στατικη IP ( απο το 192.168.1.2 εως το 192.168.1.254 ) ρυθμιζουμε στο port forwarding την θυρα που θελουμε να αφησουμε ανοιχτη για αυτη την ΙΡ.

    Αν τελος τα pc μας, ολα η ενα , εχουν "καρφωτες" ΙΡ και δεν τις παιρνουν απο το ρουτερ ( το DHCP ειναι κλειστο ), οριζουμε σε αυτα τα pc το gateway του δευτερου ρουτερ μας, δηλαδη 192.168.1.1

    Για το 2) η λυση ειναι το Qos ( Quality of service ) αλλα για την σωστη λειτουργια του στην λεπτομερεια που ζητας θελεις αλλου ειδους και ακριβοτερο εξοπλισμο. Για αυτο και προτεινω την λυση του περιορισμου της καταναλωσης σε επιπεδο software.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    FORTHnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΡ-ΠΕΛΟΠΑΣ
    Router
    Linksys WAG354G
    SNR / Attn
    6(dB) / 15(dB)
    ευχαριστο.αν δεν τα καταφερω θα ξαναποσταρω.
    οσο για του περιορισμου της καταναλωσης σε επιπεδο software.πωσ το κανουμε αυτο.sorry rookie here

  7. #7
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ειπαμε, στις Ρ2Ρ εφαρμογες που βρισκεται συνηθως το προβλημα, ριχνουμε λιγο τις συνδεσεις και βαζουμε οριο στο down αλλα και στο up. Πχ στο δικο μου κατεβαστηρι, το uTorrent σε συνδεση που κλειδωνει γυρω στα 15Μbs εχω δωσει 900 down και 40up. Με αυτο τον τροπο το serfing αλλα και το αυτονομο κατεβασμα καποιου υλικου απο το αλλο pc γινεται ομαλα την ωρα που το uTorrent ειναι ανοικτο. Ετσι κι αλλιως στα P2P δεν μετρα η ταχυτητα αλλα ο χρονος, το διαστημα που μενουν ανοικτα.

    Ενα προβλημα παρουσιασαν καποια online παιχνιδια κυριως στα ping αλλα με λιγο πειραματισμο βρηκα τη χρυση τομη.

  8. #8
    Εγγραφή
    26-01-2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    499
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    Vivodi - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Router
    ZXV10 W300 Series
    SNR / Attn
    13.1(dB) / 18(dB)
    Path Level
    Interleaved
    δεν πιστευω πως θα βολεψει να χρησιμοποιησεις και τα 2 routers Μου φενεται πολυ τραβηγμενο.

    1 λυση ειναι αυτο που ειπαν και τα παιδια πριν,δλδ να περιορισεις την ταχυτητα του utorrent μιας και ειναι γνωστο οτι τραβαει σχεδον ολο το bandwith.

    2 λυση αν σε ενδιαφερει ειναι να χρησιμοποιησεις το netlimiter, αν δε κανω λαθος ετσι λεγεται,το οποιο το χω δει σε πραξη και ειναι αψογο,και παλι ειναι too much για 2pcs,εγω το χρησιμοποιουσα σε δικτυο 20 υπολογιστων.το κανεις εγκατασταση και στα 2 pc αλλα απο κει και περα θα το ψαξεις με τις ρυθμισεις απλα εχε στο νου σου οτι το ενα pc θα ειναι ο διαχειριστης και ο αλλος ο client οποτε απο τον διαχειριστη θα ρυθμισεις το οριο σε download και upload για το καθε pc.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.021
    Downloads
    57
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14000/902
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    Daytek Vigor2760 Delight
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 14(dB)
    το δικο μου προβλημα ειναι οτι οριζω ως ΙΡ την 192,168,2,1 στο crypto αλλα οταν την πληκτρολογο στον explorer δεν μου την ανοιγει , ουτε και οταν γραψω 192,168,1,1 κατουσιαν δεν μπορω να μπω στο ρουτερ μονο με hard reset που επανερχεται η ΙΡ στο 192,168,1,1
    Τι μπορω να κανω γιαυτο?

  10. #10
    Εγγραφή
    02-03-2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι/Νίκαια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    716
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    ISP
    HOL
    Εάν αλλάξεις την διεύθυνση από 192.168.1.1 σε 192.168.2.1 και ο υπολογιστής σου έχει σταθερή ΙΡ του τύπου 192.168.1.χ, για να δεις το crypto θα πρέπει να την αλλάξεις σε 192.168.2.x.

    Όταν τα συνδέσεις σε σειρά, θα πρέπει πάλι να επαναφέρεις την ΙΡ του υπολογιστή σε 192.168.1.χ
    I need so much time for doing nothing that I have no time for work..
    Friends come and go, enemies accumulate.
    Economists Do It With Models!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πως να βάλετε ΔΥΟ ADSL ΣΕ ΜΙΑ!!!!!
    Από maxtor στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-08, 15:09
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-07, 23:09
  3. Πρόβλημα με DCHP και σύνδεση δύο router [solved]
    Από nanas στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-06, 10:20
  4. Σύνδεση δύο pc, σε μια θύρα ethernet ~ Γίνεται;
    Από georgep800 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-06, 10:55
  5. Σύνδεση δυο Router.
    Από svizi στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-06, 20:40

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας