Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    643
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Thomson tg585 v7
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 23.0(dB)
    Ειχα κανει αιτηση για adsl+icall και σημερα μου ήρθε ο εξοπλισμός. Το vigor 2700 περιμενα τελικά ήρθε ενα Micronet SP5601W. Φαινεται αρκετα καλο σαν μηχανημα και με αρκετες επιλογες στο web interface.

    Μαζι με το ρουτερ ειχε ενα χαρτι με οδηγιες εγκαταστασης. Κατω Κατω λοιπον εγραφε:
    "Αν εχετε συνδεση adsl απο την altec telecoms η συσκευη θα συνδεθει αυτο με τα συστηματα της εταιρειας ωστε να ενεργοποιησει τις υπηρεσιες σας και να ανακτησει τις ρυθμισεις της."

    Παραξενευτηκα και λεω πως θα το κανει αυτο χωρις να του δωσω username και Password. Τελος παντων το βαζω στη μπριζα και οντως συνδεεται χωρις να κανω κατι εγω. Λεω ενταξει θα τα ρυθμιζουν ξεχωριστα για καθε πελατη και μετα θα τα στελνουν.

    Μπαινω στο web interface του και ενω κανω κατι ρυθμισεις μου βγαζει timeout. Δοκιμαζω να μπω σε αλλη ιστοσελιδα μπαινει κανονικα. Μονο στο interface του ρουτερ δεν εμπαινε. Επρεπε να το ανοιξω και να το ξανακλεισω για να μπει. Το κανω, μπαινω στο interface και μετα απο λιγο παλι τα ιδια. Αυτο γινοταν συνεχως, το ανοιγα το ξανακλεινα και μετα απο 5 λεπτα δε με αφηνε να μπω στο web interface ενω οι σελιδες ανοιγαν κανονικα και μπορουσα να παρω τηλεφωνο μια χαρα με το icall.

    Καποια στιγμη αφου το ανοιξα και το ξανακλεισα μια φορα παω να κανω κατι ρυθμισεις στο web interface και μου βγαζει το μηνυμα οτι δεν γινεται τωρα γιατι το ρουτερ διαχειριζεται απο τον ACS server. Ψαχνω στο google και βλεπω οτι το ACS ειναι access control server. Μετα απο κανα δυο restart ακομη δεν υπηρχε κανενα προβλημα μπορουσα να μπω κανονικα στο ρουτερ. Στις ρυθμισεις του firewall και συγκεκριμενα στο packet filter εχει ορισμενα πορτς ανοιχτα με ονομα ACS τα οποια ηταν ολα allow και τα εκανα μπλοκ.

    Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι : Τι ακριβως ειναι αυτος ο ACS server ?
    Εχουν προσβαση από την Αλτεκ στο ρουτερ που μου εστειλαν?
    Επειδη αυτα τα ACS rules οταν τα εχω στο μπλοκ μου δημιουργουν προβληματα με μερικες σελιδες και με το μσν να τα κανω allow ή να τα αφησω στο μπλοκ?
    Εαν τα κανω allow θα μπορει η αλτεκ να μπαινει στο ρουτερ?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 1.JPG  


  2. #2
    Εγγραφή
    14-12-2004
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΟΥ
    Router
    VIGOR
    SNR / Attn
    9(dB) / 25(dB)
    αυτό είναι ο server της altec που σου δινει την πρωτη ενεργοποιηση και διαφορα updates και firmware για το router σου δεν μπενει κανεις εκει ...αλλωστε για ποιο λογο? ετσι κι αλοιοσ η "κινηση" σου "φαινεται" στουσ server τους. ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΟΙ PROVIDER ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-06, 17:48
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-06, 01:18
  3. Μηνύματα: 79
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-06, 14:09
  4. [3Com] SOS: όλοι έχουν πρόσβαση στο Router μου
    Από iJohnnyCash στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-05, 02:18

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας