Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Το avatar του μέλους fileto_kotopoulo
    fileto_kotopoulo Guest
    Πολύ φοβάμαι πως θα χρειαστώ την βοήθειά σου chrismasgr. Έκανα τις οδηγίες με την σειρά (δημιουργία φακέλου font μέσα στο firmware, έβαλα ένα ttf font από τα windows το οποίο το ονόμασα font.ttf) αλλά δεν έπαιξε ελληνικούς υπότιτλους. Τι γίνεται με την περίπτωσή μου; Γιατί είναι και προχωρημένη όχι τιποτα άλλο... Ο υπότιτλος είναι σε μορφή subtitle file και δοκίμασα και με srt και να είναι μαζί (avi και sub) στον ίδιο φάκελο αλλά και να είναι χύμα μέσα στον "ταινίες". Τι να κάνω, γιατι έχω αρχίσει και τα ψιλοπαίρνω..τόσο μαλέας είμαι και δεν μπορώ να το ρυθμίσω; sorry για την φιλοφρόνηση του εαυτού μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fileto_kotopoulo : 16-03-08 στις 06:10.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Δεν το ήξερα ότι το αγόρασες. Για βάλε αυτό το font. Εγώ αυτό έβαλα και είναι οκ. Αλλιώς θα κάνουμε κάτι άλλο.Θα το βάλεις σύμφωνα με τις οδηγίες που έβαλε ο ha-ha. http://www.adslgr.com/forum/showpost...79&postcount=2
    Attached Files Attached Files
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrismasgr : 16-03-08 στις 18:11.

  3. #18
    Το avatar του μέλους fileto_kotopoulo
    fileto_kotopoulo Guest
    Εκεί που είχα αρχίσει και ανησυχούσα το βρήκα το σφάλμα, έκανα κατά γράμμα ότι έλεγαν οι οδηγίες και μπερδέυτηκα εκεί που λέει ότι το μετονομάζουμε σε font.ttf ενώ έχει ήδη κατάληξη ttf οπότε δεν το αναγνώριζε γιατί ήταν font.ttf.ttf Απλά το αναφέρω για να μην μπερδευτεί και κανένας άλλος αν και δεν νομίζω. Τέλος πάντων.Τέλος καλό όλα καλά.
    Αυτό που με προβλημάτισε πάρα πολύ κατά την αγορά αυτού του προϊόντος είναι ότι σε 2 κατ/τα του Πλαισίου και 1 κατ/μα του Multirama όλοι οι δίσκοι αυτοι (lacie silverscreen), ήταν παραβιασμένες οι ασφάλειές τους (αυτοκόλητο εκεί που ανοίγει το κουτί). Εσένα chrismasgr ήταν ανοιχτό το κουτί; Θυμάσαι; Εγώ πάντως πήγα πρώτα στο Mall στο Πλαίσιο και ήταν ανοιχτό το ένα που είχε μείνει, μετά λέω να μην το πάρω μήπως έπαιζε κανένα κόλπο,εν συνεχεία φεύγω και πάω στο πλαίσιο του ψυχικού, εκεί είχε 2 κουτιά επίσης ανοιγμένα, λέω : ρε π---τη μου τι έγινε; Φεύγω και πάω στο multirama του ψυχικού, εκεί είχε ένα και ήταν επίσης ανοιχτή η ασφάλεια, και σε άλλη μέρα πάω στο multirama στο mall και τελικά βρήκα ένα που δεν είχε ανοιχτεί και το πήρα.
    Ξέρει κανείς τι παίζει και ανοίγουν οι υπάλληλοι τα κουτιά; Γιατί έχω ακούσει για κατ/τα μεγάλης αλυσίδας κινητής τηλεφωνίας (δεν λέω μην κατηγορηθούμε κιολας) από γνωστό μου υπάλληλο ότι ανοιγουν τα κουτιά των κινητών και αλλάζουν τις μπαταρίες με τις δικές τους τις μεταχειρισμένες. Οκ αυτό το καταλαβαίνω...έναν σκληρό εξωτερικό δίσκο γιατί να τον ανοίξει κάποιος; Μου λύνετε αυτή την απορία; Συγνώμη για την λογοδιάροια αλλά μου τη δίνουν στα νεύρα οι κομπινούλες αυτού του τύπου.


    ........Auto merged post: fileto_kotopoulo added 54 Minutes and 55 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το ήξερα ότι το αγόρασες. Για βάλε αυτό το font. Εγώ αυτό έβαλα και είναι οκ. Αλλιώς θα κάνουμε κάτι άλλο.Θα το βάλεις σύμφωνα με τις οδηγίες που έβαλε ο ha-ha. http://www.adslgr.com/forum/showpost...79&postcount=2
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fileto_kotopoulo : 17-03-08 στις 01:53. Αιτία: auto merged post

  4. #19
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.[/quote]

    No problem. Βέβαια αν δεν έπιανε αυτός ο τρόπος είχα και εναλλακτική λύση να σου πω.

    Τώρα όσο αναφορά για το δικό μου κουτί, ήταν ασφαλισμένο και το αγόρασα από το e-shop.

  5. #20
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
    Router
    Netfaster IAD
    SNR / Attn
    8(dB) / 20(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrismasgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν 2 εβδομάδες αγόρασα ένα σύστημα της Lacie με σκληρό δίσκο το οποίο βάζεις ταινίες (avi,dvd,dvx) και υπότιλους μαζί ή ξεχωριστά και τα βλέπεις στην τηλεόραση.
    http://www.lacie.com/intl/products/p....htm?pid=10993
    Όλα μέχρι εδώ καλά. όμως βλέπω από την πρώτη στιγμή ότι η υπότιτλοι δεν ήταν ελληνικά αλλά ιερογλυφικά.Όπως και να τους έφτιαξα.Ενσωματωμένοι,χωριστά,dvx,avi,σε dvd τίποτα.Μόνο άμα έβαζα dvd ripaρισμένους τότε παίζει ελληνικά . Το πήγα πίσω στο e-shop με το ζόρι το πήραν για έλεγχο και μου απάντησαν ότι δεν έχει πρόβλημμα. Όταν τους ρώτησα τι είχε μου απάντησαν τίποτα. όταν τους ρώτησα και τι πρέπει να κάνω για να έχω ελληνικούς χαρακτήρες τίποτα θα παίζει γιατί το κάναμε format .Τώρα αν εσείς έχετε ξαναδεί format και να το παραλάβω με τις ταινίες μέσα όπως τους το παρέδωσα και να παίζει το ίδιο (με ιερογλυφικά) εγώ τι να πω ; Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το ήμουνα υπόχρεως.
    Δεν ξερω αν τελικα ελυσες το προβλημα σου
    Αν οχι- επειδη ειμαι εδω και 1 ετος χρηστης του "φοβερου" Unibrain izak, κανε τα εξης και πες μας τα αποτελεσματα:
    1. οπως ειπαν και αλλοι Δημιουργησε: Φακελο με το ονομα της ταινιας / μεσα μετονομασε το avi και το αρχειο srt ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο ονομα.
    π.χ Rambo IV/Rambo IV.avi και Rambo IV.srt

    2. Ανοιξε το .srt με "Σημειωματαριο" και πηγαινε Αρχειο/Αποθηκευση ως/ Κωδικοποιηση Unicode
    και κανε αποθηκευση.

    3. Για το συγχρονισμο υποτιτλων κατεβασε το Subtitle Workshop. Ειναι λιγο δυσκολο ωςπου να εξοικειωθεις. μετα θα συγχρονιζεις τελεια τις ταινιες σου

  6. #21
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Bau05 σ'ευχαριστώ πολύ αλλά το πρόβλημμα μου το έχω λύσει .

  7. #22
    Εγγραφή
    17-09-2003
    Μηνύματα
    1.540
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    14445/945
    ISP
    Vodafone
    Router
    TP-LINK VR 600
    SNR / Attn
    6(dB) / 24(dB)
    Έχω άλλο ένα πρόβλημμα. Σήμερα δεν μπορεί να συχρονίσει ο ήχος με τις κινήσεις των ηθοποιών. Να παίζει να του κάνω defragment;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος chrismasgr : 12-04-08 στις 17:42.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. ONTELECOMS και Ελληνικοί υπότιτλοι
    Από stef128 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-08, 00:36
  2. ManDVD και ελληνικοί υποτιτλοι
    Από mickymouse στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-07, 12:33
  3. SuSE 10 και Ελληνικοί υπότιτλοι
    Από graphi στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-06, 01:33
  4. i-zak και ελληνικοί υπότιτλοι...βοήθεια!!!
    Από Miltos_01 στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-05, 20:05
  5. kiss dp-1100 και ελληνικοί υπότιτλοι
    Από garef στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-05, 19:16

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας