Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Καλημερα παιδια!

    Λοιπον αγορασα εναν ραδιοενισχυτη yamaha 5.1 και 5 ηχεια (χωρις subwoofer).

    Ο ενισχυτης θα συνδεθει με το pc μεσω spdif.


    Αυτο που μου λειπει και πρεπει να αγορασω ειναι τα καλωδια για να συνδεσω τα ηχεια με τον ενισχυτη.
    Επειδη ειμαι τελειως ασχετος απο αυτα τα θεματα,δωστε μου οποιαδηποτε συμβουλη θεωρειται χρησιμη.(πχ ακομα και για το μηκος των καλωδιων!)

    Πειτε μου τι καλωδιο χρειαζεται να παρω και σε τι κατηγορια τιμης να κινηθω.Δε θελω να πληρωσω πολυ ακριβα τα καλωδια,αν δεν προκειται να δω διαφορα στον ηχο.



    Ευχαριστω!

    ........Auto merged post: haHa added 68 Minutes and 13 Seconds later........

    Διαβαζω και εδω:
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=134036

    και εβγαλα ακρη..


    Ζηταω λοιπον στρογγυλης διατομης 4mm, καθαρου χαλκου, με λεπτα/πολλα συρματα, πυκνη ειδικη πλεξη, αν γινεται 11-14AWG.
    Σωστα?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 12-02-08 στις 14:50. Αιτία: auto merged post

  2. #2
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Αν ακους Dolby Digital και οχι DTS τοτε τα πισω ηχεια δεν απαιτουν τοσο χοντρο καλωδιο. Και αυτο γιατι στο DD τα πισω δεν δεχονται φασμα χαμηλων συχνοτητων (οπου εκει ειναι αναγκαια η μεγαλη διατομη).

    Αν ομως τα χρησιμοποιησεις και με dsp σαν περιβαλλοντος χωρου (π.χ disco) για να ακους μουσικη τοτε θελεις και στα πισω χοντρο καλωδιο. Ή αν χρησιμοποιεις το DTS.

    Παμε τωρα στα μπροστινα. Αν ειναι κοντο το μηκος καλωδιου μπορεις να βαλεις και 2.5mm, αρκει να ειναι κατω απο 3 μετρα το καλωδιο. Για πανω απο 3 μετρα βαλε 4mm.

    Μην κουλουριασεις το καλωδιο. Αν περισσεψει τοτε κοψε το.
    Η κουλουρα δημιουργει πηνιο και χανονται συχνοτητες αλλά εχεις και αλλαγες φασης λογω της κουλουρας με συνεπεια χαλια ηχο.

    Παρε κατι σε φθηνο. Σε καταστηματα ηλεκτρονικων θα βρεις "oxygen free, pure copper, 4mm" με διαφανη ή smoked ή κοκκινοπη μονωση.
    Τιμες γυρω στα 1.5 με 3 ευρω το μετρο, εκει περιπου.
    Να φανταστεις οτι και των 3 ευρω το ιδιο καλωδιο ειναι, απλα αλλαζει η μαρκα/προμηθευτης.

    Ολα τα αλλα ειναι φιγουρα και για να σου ρουφηξουν το πορτοφολι.


    ΥΓ. και 2.5mm να εβαζες ακομα και σε 6 μετρα μια χαρα θα ηταν. Απλα σου δινω οτι καλυτερο μπορεις να βαλεις μια και καλη και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
    Μιας και ο χαλκος διαβρωνεται ακομα και "oxygen free" να ειναι.
    Και αυτο επειδη δεν ειναι στην ουσια oxygen free σε μερικα καλώδια (και ναι μου εχει τυχει και σε επωνυμα να "πρασινισουν").
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 12-02-08 στις 19:43.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Ευχαριστω παρα παρα πολυ!!


    Για να ειμαι καλυμμενος,παω να παρω 4mm μιας και φανταζομαι δε θα ειναι μεγαλη η διαφορα στην τιμη.


    Παω να αγορασω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 12-02-08 στις 20:06.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Απλα ειναι λιγο πιο δυσκαμπτα τα 4αρια.
    Αυτο το αρνητικο εχουν.

    Τα επωνυμα ειναι συνηθως 16AWG ή 18AWG, που σημαινει πολυ λεπτα.
    Λεπτο, λεπτο και του πανακριβου χωρις να εχουν τιποτα αλλο πλην απλου *χαλκου οπως ολα...

    *ετσι και αλλιως μονο ο χαλκος ειναι το καλυτερο, ακομα και απο το ασημι στην περιπτωση.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 12-02-08 στις 20:19.

  5. #5
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Αγοραστηκε τελικως oxygen free 4mm καλωδιο προς 1,9 ευρω το μετρο.

    Συνεδεσα και τα ηχεια και ειναι ολα μια χαρα!

    Ευχαριστω για την βοηθεια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 13-02-08 στις 13:21.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Πολυ καλα εκανες.

    Και να εχεις υποψη σου πως ακομα και η επιλογη να εγινε με οικονομικα κριτηρια πως δεν εχεις κανενα απολυτως λογο να αισθανεσε οτι κατι δεν εβαλες σωστο στο συστημα ή οτιδηποτε αλλο.
    Δεν υπαρχει καλυτερο, ολα απλο (καθαρο ομως) χαλκο εχουν.
    Δεν υπαρχει τιποτα το διαστημικο αλλά ουτε και τεχνολογια.

    Αν υπαρχει κατι σε ενα καλωδιο τοτε ειναι το κουλουριασμα, το περασμα διπλα σε τροφοδοτικα υψηλης συχνοτητας, το παραλληλο περασμα καλωδιων και "πλεξη" των δυο ή περισσοτερων καλωδιων, το μηκος και πολλά πολλά άλλα που επηρεαζουν αρνητικα την αποδοση οποιουδηποτε καλωδιου ηχειων.

    Ολα τα αλλα ειναι πραγματικα μυθοι και φαντασιωσεις που εχουν βγει προς την τερψη των καβαλημενων και των φραγκατων.

    Στο πως ενα μαγαζι ή κατασκευαστης θα βγαλει 15000% κερδος απο ενα απλο καλωδιακι.

    Αν εχεις καποια απορια σχετικα με ηχο πιστευω πως μπορω να βοηθησω.

    Προσεξε αυτα που σου ειπα περι αρνητικης συμπεριφοράς ενος (οποιασδηποτε μαρκας) καλωδιου ηχειων. Αυτα παιζουν σημαντικο ρολο.

    Επισης μην χρησιμοποιησεις μπανανες.
    Θα βαλεις γυμνο καλωδιο το οποιο δεν θα πιασεις με τα χερια σου τον χαλκο (συρματα) και αφου στριψεις τα συρματακια προς μια φορά ωστε να συμπιεστουν και να ενοποιηθουν τοτε θα τα σφιξεις στις μπορνες του ενισχυτη ή των ηχειων.
    Απο την συνδεση χανεται ενα οποιοδηποτε καλο καλωδιο (καθαρος χαλκος, μεγαλη διατομη).

  7. #7
    Εγγραφή
    03-09-2005
    Μηνύματα
    7.567
    Downloads
    189
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Εχω φροντισει και προσεξα και δεν τα κουλουριασα ουτε τα τσακισα και ουτε ειναι κοντα σε παρεμβολες..


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα βαλεις γυμνο καλωδιο το οποιο δεν θα πιασεις με τα χερια σου τον χαλκο (συρματα) και αφου στριψεις τα συρματακια προς μια φορά ωστε να συμπιεστουν και να ενοποιηθουν τοτε θα τα σφιξεις στις μπορνες του ενισχυτη ή των ηχειων.
    Αυτο ακριβως εκανα..


    Γυμνωσα το καλωδιο και τα στριφογυρισα για να συμπιεστουν και μετα τα εβαλα στα ηχεια και στον ενισχυτη..

    Ομως τα συρματακια τα επιασα με τα χερια μου..Φανταζομαι μικρο το κακο ε?




    Ακομα ανακαλυπτω.
    Αργοτερα θα χρειαστω ξανα τη βοηθεια σου περι spdif,πολυκαναλου ηχου κλπ.
    Γενικοτερα ενισχυτης ειναι αυτος:
    Yamaha RX-V350

    και εχω 4 ηχεια τετοια:
    Mega Sound KC480 ξυλινα, 8 Ohm, 150W rated power (να λειπουν τα σχολια! τα πηρα σχεδον τσαμπα)

    και ενα κεντρικο (διαλογων) Koda MS320C. 8 Ohm, 10-80W rated power:
    http://www.imageshack.gr/view.php?fi...9kadm92uwr.jpg




    Υ.Γ.: Το οτι το κεντρικο δεν παιζει σε ακροαση μουσικης απο το ραδιοφωνο φανταζομαι ειναι λογικο ε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος haHa : 13-02-08 στις 21:42.

  8. #8
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Γεια...

    Να ρωτησω κατι και εγω? Προσφατα αγορασα καλωδια απο ενα μαγαζι ηχου. Γραφει πανω το εξης:

    HFL OFC 2 χ 2,50 LOUDSPEAKER CABLE.

    Τιποτα αλλο δεν ειδα να γραφει. Πηρα συνολικα 12 μετρα διοτι το rack δεν ειναι μεταξυ των ηχειων αλλα αλλου. Οποτε χρειαστηκα 6 μετρα καλωδιο για το καθε ηχειο. Επισης τα καλωδια ειναι συνδεδεμενα με επιχρυσες μπανανες τοσο με τον ενισχυτη οσο και με τα ηχεια. Παντου εχει μπανανες δηλαδη.

    Κακο ειναι? Να αλλαξω κατι? (γιατι ρε συ Πατεντμαν οχι μπανανες>?)...

  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    haHa

    Κοινο ομοαξονικο καλωδιο (θελεις μονο ενα, οχι ζευγος) και επιχρυσα βισματα RCA.
    Οχι βιδωτα (προς θεου) αλλά κολλητα. Με καλο καλαϊ που εχει λιγη αλοιφη και πολυ ασημι.
    Αν και στο SPDIF επειδη η συνδεση ειναι ψηφιακη (0-1) και μαπα καλωδιο να βαλεις παλι το σημα θα φτανει σωστο ακομα και παρεμβολες να πιανει το καλωδιο.
    Παλι 0-1 θα πηγαινει με ελαχιστη ταση αναμεσα στο 0-1 την οποια και δεν διαβαζει το D/A.

    Υα εν λογω ηχεια δεν ξερω το μπορουν να βγαλουν.
    Εξαρταται απο τα μεγαφωνα, το κροσοβερ και την καμπινα (αν ειναι πολυ μεγαλη αναλογα βεβαια με τον τυπο woofer που φοραει -και κατα βαση ποσο xmax εχει το woofer αλλά και τι VAS).
    Μπορεις αν ειναι πλαδαρο το μπασο και μπερδευει να το κανεις πιο καθαρο, αν και οχι μεγαλη βελτιωση στο να ειναι στακατο, βαζοντας λιγη ποσοτητα υαλοβαμβακα σε αραιο απλωμα μεσα στην καμπινα.
    Αυτο κοβει τα στασιμα κυμματα αλλά πιο πολυ κοβει τις αντανακλασεις κυμματων που "χτυπουν" (ή ρουφουν) το woofer προς στην αντιθετη διευθυνση στην οποια προσπαθει να παει.
    Ομως παραλληλα ο υαλοβαμβακας "μεγαλωνει" το κουτι, δηλαδη εκει που το woofer "εβλεπε" 20 λιτρα χωρις υαλοβαμβακα τοτε με την προσθηκη υαλοβαμβακα θα βλεπει 27 λιτρα.
    Αυτο μειωνει την αντοχη του woofer λιγακι αλλά και χαμηλωνει τον συντονισμο του κουτιου ο οποιος δεν πρεπει να ειναι χαμηλοτερος του FS του μεγαφωνου.

    Γενικα το θεμα "στηνω" ηχεια ειναι ενα πολυ μεγαλο ζητημα και ποτε δεν υπηρξε αλλά ουτε και θα υπαρξει τελειο/αψογο. Μονο παρα πολυ καλο μπορεις να φτιαξεις ειτε εισαι ερασιτεχνης ειτε εταιρια κολοσσος ηχειων.

    Το κεντρικο σωστα δεν παιζει σε μουσικη.

    Ioanna123

    OFC ειναι ο καθαρος χαλκος χωρις οξυγονο.
    2x2.5mm ειναι το παχος συρματων. Καλο ειναι.
    6 μετρα για πισω ηχεια ειναι πολυ καλα.
    Ακομα και για μπροστινα ειναι καλα, αν και καλυτερα να ηταν 4αρι.
    Παντως προβλημα δεν θα εχεις. Το πολυ να σου κοβει ελαχιστα watt, τριχες.

    Γιατι οχι μπανανες. Μονο οι πανακριβες που σφηνωνουν σαν πραγματικες σφηνες ειναι καλες. Οι αλλες δημιουργουν κακη επαφη.
    Με τον καιρο οξειδωνονται (μην νομιζεις οτι ειναι χρυσος).
    Ασε που προσθετεις αλλο ενα σημειο επαφης, το καλωδιο με την μπανανα και μετα η μπανανα με τον ενισχυτη, αντι για κατευθειαν το καλωδιο στον ενισχυτη.
    Επισης δεν εχει νοημα χρησιμοτητας η μπανανα. Απαξ και συνδεσες τοτε παραμενει εκει. Δεν το μπαινοβγαζεις (και αν το κανεις χαλαρωνει ακομα περισσοτερο η μπανανα).

    Μονο για οπτικους λογους υπαρχει και για αυτους που νομιζουν πως οσο περισσοτερο "φαινεται" "επαγγελματικο"/"περιποιημενο" τοσο καλυτερα.
    Αμ χειροτερα ειναι, μονο η αισθηση οτι ειναι καλυτερο υπαρχει.
    Ο ψυχολογικος παραγοντας και ποσο εχεις σε εκτιμηση το συστημα σου σε κανει να αισθανεσε οτι παιζει ωραια κατα βαση, οχι το πως στην πραξη παιζει.

    Την μουσικη την αισθανεσε και την καταλαβαινεις, δεν την ακους.
    Ακους μονο τον θορυβο και την φασαρια, η μουσικη ειναι ενα ποιημα για τα αυτια και δεν πρεπει να γινεται αντιληπτο οτι "υπαρχουν" ηχεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 14-02-08 στις 00:09.

  10. #10
    Το avatar του μέλους midnightsun
    midnightsun Guest
    Το κεντρικό καλό είναι να είναι ίδιο με τα 2 άλλα μπροστινά ηχεία ώστε να έχει ίδιο ήχο. Αν και δεν είναι πάντα απαραίτητο το κεντρικό (για ένα θεατή η στερεοφωνική εικόνα των 2 μπροστινών μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να τον καλύπτει.)

  11. #11
    Εγγραφή
    21-12-2006
    Περιοχή
    Καποια μικρη νησιωτικη επαρχιακη πολη...
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    662
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Patentman ευχαριστω πολυ για την ταχυτατη απαντηση!

    Ξεχασα να πω οτι εγω προσωπικα αναφερομουνα σε στερεοφωνικο συγκροτημα, οχι σε home theater κλπ. Δυο ηχεια και ενα ενισχυτη εχω εγω...

    Patentman πες μου κατι τελευταιο (για να μαθαινω) : εμενα δηλαδη το καλωδιο μου ειναι 2,5mm ή 5mm? Διοτι λεει 2 Χ 2,5mm... Εσυ οταν λες 4mm εννοεις την μια πλεξουδιτσα 4 ή το συνολικο παχος του καλωδιου να ειναι 4mm?

    Ρε συ Patentman θα μου πεις και μια γνωμη για τον ενισχυτη μου (νταξει του αδερφου μου):

    Magnum IA 120 SE

    Εμενα μ'αρεσει παντως!

    Υσ: οι μπανανες εφαρμοζουν αψογα...Παντως οκ...αμα ειναι θα τις βγαλω οταν λες να μην ακουμπησει χερι στο στριψιμο εννοεις με ενα πενσακι να το κανουμε?? αν κατα λαθος κοπει κανενα νημα απο την πλεξουδιτσα πειραζει?

  12. #12
    Το avatar του μέλους midnightsun
    midnightsun Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ioanna123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Patentman πες μου κατι τελευταιο (για να μαθαινω) : εμενα δηλαδη το καλωδιο μου ειναι 2,5mm ή 5mm? Διοτι λεει 2 Χ 2,5mm... Εσυ οταν λες 4mm εννοεις την μια πλεξουδιτσα 4 ή το συνολικο παχος του καλωδιου να ειναι 4mm?
    Αν και δεν είμαι ο Patentman, δύο «πλεξούδες» (πως να το πω ; ) δεν έχει το καλώδιο ; μία για το θετικό και μία για το αρνητικό, γι'αυτό λεει 2 Χ 2,5mm.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος midnightsun : 14-02-08 στις 00:39.

  13. #13
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    2xταδε mm εννοει οτι ειναι διπλο καλωδιο (θετικο + αρνητικο) των ταδε χιλιοστων.
    Και εννοει το παχος συρματων, οχι και της μονωσης.

    Τα δακτυλα εχουν οξεα, λιπαροτητα και οτι αλλο πλην καθαρου χαλκου.
    Τα στριβεις με μια χαρτοπετσετα ή πανακι χωρις χνουδι.
    Αν θελεις καθαριζεις τα συρματα ψεκαζοντας με καθαριστικο επαφων με λαδι και μετα σκουπιζεις. Οχι απαραιτητο, απλα σε παλια καλωδια τα οποια ομως μπορουν να ξεγυμνωθουν εκ νεου αντι να τα καθαρισεις.

    Αν εχεις καλες μπανανες αστες. Αν ποτε δεν ειχες χριτς-χρατς και απωλεια σηματος σε καποιο ηχειο τοτε μην ασχοληθεις.
    Απλα το σωστο ειναι αλλιως, διχως να σημαινει οτι ολα τα αλλα δεν δουλευουν.

    Τον εχισχυτη δεν τον ξερω (δεν τον εχω ακουσει), δεν εχω καμια αποψη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 14-02-08 στις 00:41.

  14. #14
    Το avatar του μέλους midnightsun
    midnightsun Guest
    Ο Magnum IA 120 SE 100watt το κανάλι (στα 8ohm ; ) δεν είναι ;
    Η χροιά του ενισχυτή είναι ασήμαντη μπρος στην ακουστική του χώρου και τα ηχεία, αλλά είναι σημαντικό να έχει αρκετά βαττ, μικρή παραμόρφωση, και καλό λόγο σήματος προς θόρυβο.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Πολυ σωστα.
    Αν και το νημα δεν ειναι μονο για καλωδια πιστευω.
    Ασχετα με τον τιτλο εδω εχουμε ενα στησιμο καλωδιων/ηχειων/οτιδηποτε παιζει ρολο στο τι θα εχουμε σαν τελικο αποτελεσμα.
    Ασε που τα καλωδια τα ειπαμε.

    "Χροια" εχει ενας κακος ενισχυτης, ο οποιος σε καποια (χαμηλοτερα watt απο αυτα που μπορει να βγαλει) δεν θα εχει χροια ετσι και αλλιως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 14-02-08 στις 01:08.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Καλώδια ηχείων (hi-fi): Χαλκό ή ασήμι;
    Από gogos7 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-12, 07:25
  2. καλώδια ηχείων
    Από renegade angel στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-08, 19:34
  3. Προτάσεις για 5.1 ενισχυτή Home Cinema μέχρι €300
    Από WAntilles στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-06, 19:52
  4. Αγορά Ενισχυτή και Ηχείων
    Από metsam στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 72
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-06, 00:36
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-06, 12:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας