Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N
    Η ιστορία μου αρχίζει κάπου στα μέσα Σεπτεμβρίου όπου θέλησα κ εγω σαν καλό παιδί να κάνω μια καινούρια σύνδεση ADSL Connx 1mbps, γνωρίζοντας οτι δεσμεύομαι με 6μηνο. Να μην τα πολυλογώ αφού έχω πληρώσει το 6μηνο (μεσα απο τους λογαριασμούς ΟΤΕ) και πριν αυτό παρέλθει εξ'ολοκλήρου, αποφασίζω να κάνω μετατροπή στα 2mbps (εξαιτίας της νέας τιμολόγησης). Η μετατροπή γίνεται αυτόματα μέσα σε ένα 3ημερο κι έτσι απο τις 30/1 είμαι στα 2mbps Connx. Σερφάροντας μια μέρα στο διαδίκτυο έπεσα επάνω στην προσφορά του φοιτητικού πακέτου της OTEnet στα 8mbps, έτσι αποφάσισα να δω αν δικαιούμαι να το πάρω (λόγω της πρόσφατης αναβάθμισης κ οχι λόγω της φοιτητικής μου ιδιότητας). Με τα πολλά, λαμβάνοντας τις εγγυήσεις μου και απο το 134 και απο το ΟΤΕshop της γειτονιάς, αγοράζω το πακέτο κ στέλνω την αίτηση στις 5/2. Η αίτηση αφορούσε ΝΕΑ σύνδεση ΟΤΕnet.
    Έπειτα απο μια βδομάδα είπα κ εγώ σαν καλό παιδί να πάρω να ρωτήσω για την πορεία της αίτησης (πιο πολύ για επιβεβαίωση). Έτσι καλώ χτες το βράδυ και ο υπάλληλος μου λεει οτι η αίτηση δεν μπορει να προχωρήσει γιατί η γραμμή μου είναι ISDN ενώ εγω δήλωσα PSTN (!!!!) του λέω οτι δεν είναι ISDN αλλά PSTN και μετά απο κανένα 10λεπτο που συνεχιζόταν αυτή η ιστορία μου λέει να καλεσω αύριο (σσ. σήμερα) που είναι ανοιχτό το τμήμα των αιτήσεων να δούμε τι γίνεται.
    Καλώ λοιπόν πριν απο λίγο και το σηκώνει μια κοπελιά. Της λέω την ιστορία μου και μου λέει οτι πρέπει να κάνω αίτηση διακοπής στο 134 και μετα να ξαναστείλω την αίτηση στην ΟΤΕnet, επίσης με ρώτησε εαν πήρα ISDN πακέτο αντί για PSTN ή αν έχω ISDN γραμμή αντι για PSTN (τον λογαριασμό που τους έστειλα δεν μπορούσαν να τον κοιτάξουν?ΕΛΕΟΣ). Τέλος μου είπε οτι η αίτηση που τους έστειλα είναι για μετατροπή και όχι για νεα σύνδεση (κάτι που δεν ισχύει).
    Με τα πολλά εγώ θα ήθελα να ρωτήσω:
    ι) στην προκειμένη περίπτωση αφού έχω υπογράψει εξουσιοδότηση στην εταιρεία να δεσμεύσει αυτή την γραμμη μου απο τον ΟΤΕ και να διακόψει αυτή την σύνδεση αντί για εμένα δεν πρέπει να τα κάνουν μόνοι τους?
    ιι)Πόσο ανεύθυνοι και απρόσεχτοι μπορεί να είναι στο τμήμα αιτήσεων ώστε να μην μπορούν να δούν οτι στον λογαριασμό του OTE γράφει επάνω σύνδεση PSTN?
    ιιι)Αν δεν τους έπαιρνα τηλέφωνο εγώ θα με ειδοποιούσε κανείς οτι έχω πρόβλημα ή αφού πήραν τα 190 ευρώ κάνουν την πάπια?
    ιν)Στο κατάστημα του ΟΤΕ όπου και έκανα την αίτηση γιατί μου είπαν οτι την διακοπή θα την κάνει η ΟΤΕnet κι εγώ δεν χρειάζεται να κάνω τίποτα?

    Στο κατω κατω η ίδια εταιρεία είναι γιατί δεν συνεννοούνται? Αν έκανα σύνδεση σε άλλη εταιρεία (και οχι θυγατρική του ΟΤΕ) θα αναλάμβανε να κάνει αυτη την διακοπή έτσι δεν είναι? Τι ανευθυνότητα ειναι αυτη?

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2006
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πρέπει να κάνεις αίτηση διακοπής του connx , χωρίς να σου επιστραφούν όσα πλήρωσες, αφού ουσιαστικά από 30/1 όπως λες.. ανανέωσες το 6μηνό σου. Νομίζω ότι απ τη στιγμή που ανανεώνεις ένα πακέτο σε μεγαλύτερη ταχύτητα δεσμεύεσαι κανονικά για 6μηνο. Από τη στιγμή που η οτενετ θα δει ότι δεν έχεις πλέον γραμμή μπορεί να σε βάλει στο φοιτιτικό κιτ. δε γνωρίζω τι ακριβώ ς γίνεται με τη διαδικασία ένταξης στο κιτ, οπότε δε μπορώ να σου πω κάτι άλλο γι αυτό, αλλά προφανώς κάποιο λάθος έγινε στην αίτηση (pstn-isdn), είτε από εσένα είτε από αυτόν που τη συμπλήρωσε.. από κει και πέρα υπάρχουν πελάτες που ζητάνε τα κέρατά τους, έχουν άλλες γραμμές, συμπληρώνουν αιτήσεις για άλλες γραμμές, πολλές φορές εκκρεμούν μετατροπές pstn->isdn οπότε οι ΟΤΕδες δεν μπορούν να είναι για τίποτα σίγουροι, μην τους λες ανεύθυνους! Πχ μπορεί να είχες κάνει μια αίτηση μετατροπής γραμμής σε ISDN και καπάκι μια αίτηση για ίντερνετ στην ISDN. Στο σύστημα όμως, από λάθος (του εργαζόμενου) να μην έχει περαστεί ΚΑΝ η μετατροπή της γραμμής. οπότε σε ρωτάει εσένα, ΓΙΑ ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΓΡΑΜΜΗ έκανες την αίτηση.. για να είναι σίγουροι. Αυτό δεν το λες ανευθυνότητα...

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Philips CGA5720N
    Το καλό είναι οτι ΔΕΝ εχω κανει αίτηση για μετατροπή σε ISDN και ποτέ ΔΕΝ ειχα ISDN σε αυτό το νούμερο. Είναι καινούριο PSTN εξαρχής. Σήμερα έκανα αίτηση διακοπής (αλλη ασυνεννοησία και εκεί αφού απο το 134 μου είπαν οτι πρέπει να την κάνω σε κατάστημα ΟΤΕ και απο τον ΟΤΕ στο 134, τελικά έγινε στο 134) και περιμένω όταν γίνει η διακοπή να με ενημερώσουν. Όσο για το 6μηνο λήγει 14/3 και κανένας όταν ρώτησα δεν μου είπε οτι η μετατροπή σε 2mbps με δεσμεύει για τους επόμενους 6 μήνες. Ο τηλεφωνητής που έκανα την διακοπή μάλιστα με ενημέρωσε πως πλέον όλες οι συνδέσεις ΟΤΕnet γίνονται ConnX και καλό θα είναι να περιμένω ώστε να κάνω τότε την μετατροπή για να μην διακόπτω και ξανασυνδέομαι, ωστόσο είναι πια πολύ αργά γιατί αγόρασα ήδη το πακέτο.

    ΥΓ Την αίτηση την έλεγξα πολλές φορές και είναι για PSTN και στο κάτω κάτω θα μπορούσαν να ελέγξουν και οι ίδιοι τους και τις αιτήσεις και τα απαραίτητα δικαιολογητικα (λογαριασμό ΟΤΕ).

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2006
    Μηνύματα
    46
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι σου λέω για ποιο λόγο σε ρώτησαν!! αν άλλαξε το καθεστώς για τις μετατροπές δεν ξέρω τώρα με τη οτενετ!! μπέρδεμα κανονικότατο................

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Μηνύματα
    274
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι

Παρόμοια Θέματα

  1. Φοιτητικό πακέτο Otenet
    Από power στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 1274
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-08, 15:37
  2. [Sagem] Προβλήματα με sagem fast 800 και Otenet ondsl kit
    Από diggy στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-07, 04:37
  3. [Sagem] Sagem 800,Otenet και προβλήματα σύνδεσης
    Από beekeeper στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-07, 23:51
  4. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-06, 23:13
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-03, 19:36

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας