Σελ. 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 246
  1. #106
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    @GZhaos....Μή κουράζεσαι άδικα, το πήραμε χαμπάρι ότι κατάλαβες το λάθος σου και προσπαθείς με ομολογουμένως εφευρετικές υπεκφυγές να τη γλιτώσεις.

    Το αστείο είναι ότι λές ότι βάζεις την ζωή των άλλων πάνω απο σένα...κι'ομως, με την αδιάφορη στάση σου είσαι ηθικός αυτουργός των αυτοκτονιών και των "ατυχημάτων", γιατί απλούστατα διαιωνίζεις αυτή τη κατάσταση.

    Πραγματικά τραγική αντίφαση.

    ........Auto merged post: Chris2004 added 1 Minutes and 0 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καθως και τους δειλους πολιτες που προσποιουνται παθησεις απο τις οποιες δεν πασχουν για να βυσματωθουν η και να γλιτωσουν την στρατευση.
    Ξέρεις τι λέει ο λαός. Καλύτερα δειλός....παρα μ@λ@κας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chris2004 : 18-03-08 στις 15:13. Αιτία: auto merged post

  2. #107
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @GZhaos....Μή κουράζεσαι άδικα, το πήραμε χαμπάρι ότι κατάλαβες το λάθος σου και προσπαθείς με ομολογουμένως εφευρετικές υπεκφυγές να τη γλιτώσεις.

    Το αστείο είναι ότι λές ότι βάζεις την ζωή των άλλων πάνω απο σένα...κι'ομως, με την αδιάφορη στάση σου είσαι ηθικός αυτουργός των αυτοκτονιών και των "ατυχημάτων", γιατί απλούστατα διαιωνίζεις αυτή τη κατάσταση.

    Πραγματικά τραγική αντίφαση.

    ........Auto merged post: Chris2004 added 1 Minutes and 0 Seconds later........



    Ξέρεις τι λέει ο λαός. Καλύτερα δειλός....παρα μ@λ@κας.
    Ο μονος που προσπαθει να γλυτωσει κατι εδω μεσα εισαι εσυ. Την θητεια σου. Και τα περι μ@λ@κων δειχνουν μονο την αξια που δειχνεις σ'αυτους που σκεπτονται διαφορετικα απο εσενα και τιποτα παραπανω.
    Τι να εξηγουμε τωρα. Εδω δεν εχεις υπηρετησει καν και προσπαθεις να διδαξεις. Ακου τωρα κατι που πραγματικα λεει ο λαος:"Αυτοι μου μπορουν, πραττουν. Αυτοι που δεν μπορουν, διδασκουν". Και ο μονος απο τον οποιο θα ακουσεις τις πιο ανοητες, υπερβολικες και διογκωμενες ανακριβειες για καποιο θεμα ειναι καποιος ο οποιος δεν εχει προσωπικη εμπειρια αυτου του θεματος. Δεν αξιζεις παιρεταιρω προσοχης, οπως δεν αξιζει προσοχης και το προσβλητικο σχολιο περι υποτιθεμενων ευθυνων που εχω ως υποστηρικτης της θητειας. Με αυτη την λογικη και εσυ που εισαι οπαδος(ελπιζω) της δημοσιας εκπαιδευσης εισαι υπευθυνος για τις αυτοκτονιες παιδιων στα σχολεια, οποτε ασε τις ανοησιες κατα μερος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GZahos : 18-03-08 στις 15:58.

  3. #108
    Το avatar του μέλους giannhs1984
    giannhs1984 Guest
    το οτι μερικοι δεν γουσταρουν την θητεια ειναι δεκτο
    το οτι μερικοι προσπαθουν να υποβαθμιζουν με καθε τροπο στον στρατο νομιζοντας οτι επειδη του ειπαν 10 20 ατομα οτι σε 10 20 μοναδες ειναι χαλια και αυτος το προπαγανδιζει δεν ειναι καθολου σωστο..
    υπαρχουν μερικες μοναδες και μερικα ατομα τα οποια πραγματικα ενδαιφερονται για τον στρατο και για το πως θα παει μπροστα δεν νομιζω πως ειναι κανεις σε θεση να του την πει και απο πανω..

  4. #109
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αξιζεις παιρεταιρω προσοχης, οπως δεν αξιζει προσοχης και το προσβλητικο σχολιο περι υποτιθεμενων ευθυνων που εχω ως υποστηρικτης της θητειας.
    Και κάποιοι άλλοι κάνουν προσβλητικά σχόλια για τους συνομιλητές τους... Μήπως κι εκείνοι δεν αξίζουν περαιτέρω προσοχής;

    Καλό είναι να αφήσουμε στην άκρη τέτοιου είδους κατηγορίες και να μείνουμε στο θέμα.

    Το γεγονός και μόνο ότι τα αποτελέσματα βασίζονται σε έρευνα του ΓΕΣ και δείχνουν τέτοιο αυξημένο ποσοστό αυτοκτονιών είναι σοκαριστικό και νομίζω ότι πρέπει να μας βάλει σε σκέψεις.

  5. #110
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο μονος απο τον οποιο θα ακουσεις τις πιο ανοητες, υπερβολικες και διογκωμενες ανακριβειες για καποιο θεμα ειναι καποιος ο οποιος δεν εχει προσωπικη εμπειρια αυτου του θεματος.
    Πρέπει να κάνεις Ναρκωτικά για να ξέρεις ότι σκοτώνουν;
    Πρέπει να καπνίζεις για να ξέρεις για τις παθήσεις που προκαλεί;
    Πρέπει να γίνεις αλκοολικός για να γνωρίζεις για την πάθηση;
    Πρέπει να είσαι ψυχασθενής για να γνωρίζεις τις θεραπείες;

    Έχω βαρεθεί να ακούω την ίδια ηλίθια δικαιολογία. Δηλαδή όποιος δεν έχει προσωπική εμπειρία δεν ξέρει.
    Μου αρκούν οι ΧΙΛΙΑΔΕΣ μαρτυρίες απο άτομα για τις άθλιες συνθήκες στον στρατο.
    Μου αρκούν οι ΧΙΛΙΑΔΕΣ δημοσιεύσεις για "ατυχήματα", "θανάσιμους αυτοτραυματισμούς" και ομαδικές γαστρεντερίτιδες.
    Μου αρκούν οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ απο το ίδιο το ΓΕΣ που επιβεβαιώνει για τα όσα φωνάζουμε.

    Κάτι ειπώθηκε για τις "μούφα" απαντήσεις για να γλιτώσουν το ΥΕΑ. Έχει σκεφτεί κανείς...μήπως δεν είναι "μούφα" τελικά; Αυτοί που έχουν συντάξει τα ερωτηματολόγια, δεν ξέρουν ότι θα απαντήσουν εσκεμμένα λάθος;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chris2004 : 18-03-08 στις 16:05.

  6. #111
    Το avatar του μέλους iloxos
    iloxos Guest
    Δεν έχει αλλάξει τίποτα ούτε προς το χειρότερο ούτε προς το καλύτερο δυστυχώς. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μένει ίδιος ο αριθμός ενώ η θητεία έχει γίνει αμερικάνικο κολλέγιο 12 μηνών....

    Είμαστε όλοι κατά του φαινομένου της πίεσης και της ψυχολογικής καταπίεσης αλλά αυτό γίνεται παντού σε όλες τις ηλικίες και σε όλα τα πόστα φάσεις ενός ανθρώπου.

    Αν πιστέυουν μερικοί οτι στο στρατό περνάνε σκατά ας σκεφτούν τι σημαίνει να είσαι γυναίκα και να ψάχνεις για δουλειά το 2008...

  7. #112
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να κάνεις Ναρκωτικά για να ξέρεις ότι σκοτώνουν;
    Πρέπει να καπνίζεις για να ξέρεις για τις παθήσεις που προκαλεί;
    Πρέπει να γίνεις αλκοολικός για να γνωρίζεις για την πάθηση;
    Πρέπει να είσαι ψυχασθενής για να γνωρίζεις τις θεραπείες;

    Έχω βαρεθεί να ακούω την ίδια ηλίθια δικαιολογία. Δηλαδή όποιος δεν έχει προσωπική εμπειρία δεν ξέρει.
    Μου αρκούν οι ΧΙΛΙΑΔΕΣ μαρτυρίες απο άτομα για τις άθλιες συνθήκες στον στρατο.
    Μου αρκούν οι ΧΙΛΙΑΔΕΣ δημοσιεύσεις για "ατυχήματα", "θανάσιμους αυτοτραυματισμούς" και ομαδικές γαστρεντερίτιδες.
    Μου αρκούν οι ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΕΣ ΕΡΕΥΝΕΣ απο το ίδιο το ΓΕΣ που επιβεβαιώνει για τα όσα φωνάζουμε.
    Οσο και να χτυπιεσαι, οσο και αν προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου, χωρις προσωπικη εμπειρια για τον στρατο δεν μπορεις να μιλας και να σεβονται την γνωμη σου αυτοι που εχουνε υπηρετησει. Αν ειχες παει και ελεγες αυτα ακριβως που λες και τωρα θα σε αντιμετωπιζα λιγο διαφορετικα γιατι τουλαχιστον θα ειχες την προσωπικη εμπειρια 3-4 μοναδων με τα καλα τους και τα ασχημα τους και θα μπορουσες να κρινεις πιο νηφαλια. Στην κατασταση που εισαι τωρα παιρνεις ΜΟΝΟ τα αρνητικα, αρα η κριση σου ειναι *τουλαχιστον* ανεπαρκης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GZahos : 18-03-08 στις 16:24.

  8. #113
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο και να χτυπιεσαι, οσο και αν προσπαθεις να πεισεις τον εαυτο σου, χωρις προσωπικη εμπειρια για τον στρατο δεν μπορεις να μιλας και να σεβονται την γνωμη σου αυτοι που εχουνε υπηρετησει. Αν ειχες παει και ελεγες αυτα ακριβως που λες και τωρα θα σε αντιμετωπιζα λιγο διαφορετικα γιατι τουλαχιστον θα ειχες την προσωπικη εμπειρια 3-4 μοναδων με τα καλα τους και τα ασχημα τους και θα μπορουσες να κρινεις πιο νηφαλια. Στην κατασταση που εισαι τωρα παιρνεις ΜΟΝΟ τα αρνητικα, αρα η κριση σου ειναι *τουλαχιστον* ανεπαρκης.

    Αντιδρω μονο στην ανοητη ιδεα οτι με βαζει υπευθυνο για τις αυτοκτονιες στρατιωτων. Αυτο ειναι πολυ πιο προσβλητικο σαν σχολιο απο οτι του ειπα εγω.
    Ας μη βάλουμε κάτω ποιος μίλησε πιο προσβλητικά σε ποιον γιατί θα χαλάσουμε τις καρδιές μας. Και δεν αναφέρθηκες μόνο στον Chris2004 αλλά και στον tapeinos κατηγορώντας τον επειδή σου μιλάει... κόσμια.


    Εγώ από την άλλη, διαφωνώ μαζί σου όταν λες ότι σέβεσαι μόνο αυτόν που έχει υπηρετήσει. Αν γυρίσει εμένα ένας φίλος μου και μου πει ότι "στον στρατό τράβηξα αυτό κι αυτό", δε θα έχω δικαίωμα να εκφράζω μετά γνώμη; Πόσο μάλλον όταν οι καταγγελίες από φαντάρους είναι σύνηθες φαινόμενο και γνωστές σε όλους.

    Και -για να επανέλθουμε στο θέμα- γιατί δηλαδή να μην πιστέψω οτι στον στρατό αυξάνονται οι απόπειρες αυτοκτονίας; Εδώ μέχρι και σε ριάλιτι τύπου big brother έφερναν ψυχολόγους για να τους παράσχουν υποστήριξη απ' όσο θυμάμαι λόγω της αυξημένης πίεσης που τους ασκείται από τις συνθήκες εγκλεισμού...

  9. #114
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aprilia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ από την άλλη, διαφωνώ μαζί σου όταν λες ότι σέβεσαι μόνο αυτόν που έχει υπηρετήσει. Αν γυρίσει εμένα ένας φίλος μου και μου πει ότι "στον στρατό τράβηξα αυτό κι αυτό", δε θα έχω δικαίωμα να εκφράζω μετά γνώμη; Πόσο μάλλον όταν οι καταγγελίες από φαντάρους είναι σύνηθες φαινόμενο και γνωστές σε όλους.

    Και -για να επανέλθουμε στο θέμα- γιατί δηλαδή να μην πιστέψω οτι στον στρατό αυξάνονται οι απόπειρες αυτοκτονίας; Εδώ μέχρι και σε ριάλιτι τύπου big brother έφερναν ψυχολόγους για να τους παράσχουν υποστήριξη απ' όσο θυμάμαι λόγω της αυξημένης πίεσης που τους ασκείται από τις συνθήκες εγκλεισμού...
    Και οταν οι φιλοι σου μιλουν για τις καλες στιγμες του στρατου τις θυμασαι, η απλως τις απορριπτεις για να θυμασαι μονο τα αρνητικα? Γνωμη μπορεις να εκφραζεις, φυσικα, αλλα δεν θα την σεβαστω οπως θα σεβομουν την γνωμη του φιλου σου , ο οποιος και τα περασε. Δεν ειναι οτι εχω κατι προσωπικα εναντιον σου, η εναντιον του Χρηστου, η εναντιον του Ταπεινου η οποιουδηποτε αλλου, ειναι οτι χωρις προσωπικη εμπειρια των θετικων και των αρνητικων στοιχειων μιας καταστασης(εδω της θητειας) η γνωμη καποιου ειναι βασισμενη σε οτι του εχουνε μεταδωσει 2ες και 3ες πηγες(συνηθως τα αρνητικα γιατι ειναι συνηθες φαινομενο αναμεσα σε ολους αυτους που εχουνε υπηρετησει να δραματοποιουνε τα πραγματα για να μην τους θεωρουνε οτι περασανε βυσματικα). Αρα τα στοιχεια που εχει και κατα συνεπειαι η κριση του ειναι ανεπαρκης. Γιαυτο τον λογο και δεν την σεβομαι.

  10. #115
    Το avatar του μέλους Chris2004
    Chris2004 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GZahos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην κατασταση που εισαι τωρα παιρνεις ΜΟΝΟ τα αρνητικα, αρα η κριση σου ειναι *τουλαχιστον* ανεπαρκης.
    Τα αρνητικά, τα οποία είναι σαφώς περισσότερα είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για να με πείσουν ότι δεν θέλω να βρίσκομαι εκεί μέσα.
    Απο την άλλη όσον αφορά τα θετικά άκουσα τα εξής:

    "Γίνεσαι άντρας" - εδώ γελάμε.

    "Ανεπανάληπτη εμπειρία" - Υπάρχουν χιλιάδες μέρη που μπορείς να πας να αποκομίσεις εμπειρίες...μου θυμίζει τις δηλώσεις αυτών που έμπαιναν στο Big Brother.

    "Κάνεις φίλους" - Ευχαριστώ πολυ, είμαι υπερευχαριστιμήνος με τους λίγους και καλούς φίλους που έχω, δεν χρειάζομαι άλλους.

    "Εκπαιδεύεσαι να αντιμετωπίζεις τον εκθρό" - εδώ πάλι γελάμε...εκπαιδεύεσαι να αντιμετωπίζεις την καλλιόπη ίσως...

    "Υπερασπίζεσαι την πατρίδα" - καθαρίζοντας πατάτες; κάνοντας καφέ του Διοικητή;

    Δεν έχω δεί κάτι θετικό που να με πείθει ότι πρέπει να υποστώ καθημερινή ισοπέδωση και εξευτελισμό της προσωπικότητας μου βάζοντας παράλληλα την σωματική μου ακεραιότητα σε κίνδυνο.

    Όταν σου μιλάνε για τα Ναρκωτικά, είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ να ξέρεις ότι θα ΠΕΘΑΝΕΙΣ!!! Δεν χρειάζεται να σου πεί κανείς τα θετικά (τη βρίσκεις) για να διαμορφώσεις άποψη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chris2004 : 18-03-08 στις 17:04.

  11. #116
    :hmm
    : Ενδιαφέρουσα η άποψή σου. Άρα και η δική σου γνώμη δε μπορεί να γίνει σεβαστή από κάποιον που όντως πέρασε χάλια στον στρατό, λόγω ψυχολογικής πίεσης που τον έφερε στα όριά του και που ίσως διατάραξε τον ήδη ανήσυχό του ψυχισμό, διότι πολύ απλά εσύ δεν έζησες αυτή την πίεση και και δεν την εισέπραξες όπως εκείνος.
    Άρα, λοιπόν, βάσει της δικής σου λογικής οι κρίσεις που εκφέρεις είναι ανεπαρκείς, γιατί δεν έζησες ακριβώς ότι εκείνος...

    Και κάτι ακόμη: κανείς δεν είπε ότι μέσα στο στρατό δε θα υπάρξουν και οι στιγμές που θα γελάσεις και θα περάσεις ευχάριστα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αν σε μια δύσκολη κατάσταση συμβούν και μερικά ευτράπελα, αυτό αναιρεί τη γενικότερη στενοχώρια που σου προκαλεί!

  12. #117
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    aprilla αν οντως εισαι γυναικα εισαι ΘΕΑ...
    γυναικα που να εχει αποψη κ να μην πεταει τα γραφικα των ελλΕηνιδων οτι 'αντρας με στολη να ειναι κ οτι ναναι' κ 'αντρας που δεν παει στρατο ειναι γυναικα' ειναι ΘΑΥΜΑ να υπαρχει..

    τεράστιο απο εμένα!

    Υ.Γ.εχω παει στρατο κ πιστευω οτι πρεπει να καταργηθει η υποχρεωτικη θητεια αμεσα

    υ.γ.2 στην ιταλια η υποχρεωτικη στρατευση καταργήθηκε απο την μαχη που εδωσε ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ που αισθανθηκε ντροπη για το πως φερονταν στον αντιρρησια στρατευσης πολιτη που κληθηκε να υπηρετησει εναλλακτικη θητεια στο δημοσιο κ ο καραβανας πηγε να τον παρουσιασει κ της ειπε ΝΑ,ΠΑΡΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ @@@ ΤΟΝ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΡΡΗΣΙΑΣ...ΑΡΑΓΕ εδω οι ελλΕηνίδες ενδιαφερονται για αυτα ή μονο για το στριγκακι της καλομοιρας?αλλα τι τις νοιαζει,αυτες πανε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxcp : 18-03-08 στις 17:28.

  13. #118
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από maxcp Εμφάνιση μηνυμάτων
    aprilla αν οντως εισαι γυναικα εισαι ΘΕΑ...
    γυναικα που να εχει αποψη κ να μην πεταει τα γραφικα των ελλΕηνιδων οτι 'αντρας με στολη να ειναι κ οτι ναναι' κ 'αντρας που δεν παει στρατο ειναι γυναικα' ειναι ΘΑΥΜΑ να υπαρχει..

    τεράστιο απο εμένα!

    Υ.Γ.εχω παει στρατο κ πιστευω οτι πρεπει να καταργηθει η υποχρεωτικη θητεια αμεσα

    υ.γ.2 στην ιταλια η υποχρεωτικη στρατευση καταργήθηκε απο την μαχη που εδωσε ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ που αισθανθηκε ντροπη για το πως φερονταν στον αντιρρησια στρατευσης πολιτη που κληθηκε να υπηρετησει εναλλακτικη θητεια στο δημοσιο κ ο καραβανας πηγε να τον παρουσιασει κ της ειπε ΝΑ,ΠΑΡΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ @@@ ΤΟΝ,ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΡΡΗΣΙΑΣ...ΑΡΑΓΕ εδω οι ελλΕηνίδες ενδιαφερονται για αυτα ή μονο για το στριγκακι της καλομοιρας?αλλα τι τις νοιαζει,αυτες πανε?

    Πραγματικά ντράπηκα. Για τα πάρα πολύ καλά σου λόγια πάντως θα πω απλά ένα ευχαριστώ.

    Δυστυχώς, πολλά είναι τα δεινά της θητείας... Και πραγματικά λίγοι αυτοί που θα επέλεγαν να υπηρετήσουν, από τη στιγμή μάλιστα που δεν πληρώνονται γι' αυτό.

    Παντού υπάρχουν άξιες γυναίκες όπως και άξιοι άνδρες! Μη σε παίρνει από κάτω! Και μη ξεχνάς, ότι και τις γυναίκες μας νοιάζει, γιτί οι δικοί μας άνθρωποι είναι που πάνε φαντάροι και ταλαιπωρούνται...

  14. #119
    Εγγραφή
    26-02-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.509
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Chris2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα αρνητικά, τα οποία είναι σαφώς περισσότερα είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΑ για να με πείσουν ότι δεν θέλω να βρίσκομαι εκεί μέσα.
    Απο την άλλη όσον αφορά τα θετικά άκουσα τα εξής:

    "Γίνεσαι άντρας" - εδώ γελάμε.

    "Ανεπανάληπτη εμπειρία" - Υπάρχουν χιλιάδες μέρη που μπορείς να πας να αποκομίσεις εμπειρίες...μου θυμίζει τις δηλώσεις αυτών που έμπαιναν στο Big Brother.

    "Κάνεις φίλους" - Ευχαριστώ πολυ, είμαι υπερευχαριστιμήνος με τους λίγους και καλούς φίλους που έχω, δεν χρειάζομαι άλλους.

    "Εκπαιδεύεσαι να αντιμετωπίζεις τον εκθρό" - εδώ πάλι γελάμε...εκπαιδεύεσαι να αντιμετωπίζεις την καλλιόπη ίσως...

    "Υπερασπίζεσαι την πατρίδα" - καθαρίζοντας πατάτες; κάνοντας καφέ του Διοικητή;

    Δεν έχω δεί κάτι θετικό που να με πείθει ότι πρέπει να υποστώ καθημερινή ισοπέδωση και εξευτελισμό της προσωπικότητας μου βάζοντας παράλληλα την σωματική μου ακεραιότητα σε κίνδυνο.

    Όταν σου μιλάνε για τα Ναρκωτικά, είναι ΥΠΕΡΑΡΚΕΤΟ να ξέρεις ότι θα ΠΕΘΑΝΕΙΣ!!! Δεν χρειάζεται να σου πεί κανείς τα θετικά (τη βρίσκεις) για να διαμορφώσεις άποψη.
    Γιαυτο σου λεω και σου ξαναλεω οτι χωρις προσωπικη εμπειρια δεν εχεις ολοκληρωμενη αποψη.

    Ολες αυτες οι φρασεις που σου εχουν πει ειναι σωστες, αλλα πρεπει να εχεις υπηρετησει για να τις καταλαβεις, διοτι δεν ειναι στο πλαισιο της πολιτικης ζωης(με την οποια ισως θα μπορουσες να παραλληλησεις) αλλα της Στρατιωτικης.

    -Και χαλυβδωνεσαι, και εκπαιδευεσαι. Η συντριπτικη πλειοψηφια των αντρων λαμβανει εκπαιδευση. Για ρωτα κανεναν αν εχει ξεχασει πως να ριχνει, να καθαριζει το οπλο του η ποια ειναι η ειδικοτητα του και πως λειτουργει συμφωνα με αυτη. Σιγουρα θα μπορουσαν να υπαρξουν βελτιωσεις στην εκπαιδευση αλλα κανεις δεν μπορει να ισχυριστει οτι δεν λαμβανει εστω και την βασικη. Τωρα, το γιατι να υπηρετει καποιος 12 μηνες ενω σε 3 μηνες η εκπαιδευση γινεται αριστα ειναι ενα αλλο ζητημα. Και εγω απο την μερια μου θα προτιμουσα 3 μηνων θητεια και εντατικη εκπαιδευση με ασκησεις και σκληραγωγηση αλλα υποψιαζομαι οτι ουτε αυτο θα σου ηταν αρεστο.
    -Και αυτα τα περι εμπειριας ειναι σωστα. Αλλα χωρις να το εχεις ζησει, δεν μπορεις να το καταλαβεις. Ουτε και να βρεις κατι παρομοιο στην πολιτικη ζωη γιατι κατι το παρομοιο απλα δεν υπαρχει.
    -Τα περι εκπαιδευσης να αντιμετωπιζεις τον εχθρο τα ανεφερα ηδη 2 παραγραφους πιο πανω. Θεος να φυλαει μην γινει κατι αλλα στη περιπτωση που γινει, δεν θα υπαρχει χρονος να σε εκπαιδευσουνε. Ειναι καλο να γνωριζεις τον καθαρισμο/χρηση του οπλισμου σου και καποιες βασικες τακτικες για να μην γινεσαι βαρος στους υπολοιπους.
    -Το υπερασπιζεσαι την πατριδα συνηθως το ακους απο ατομα που υπηρετησαν σε ακριτικες περιοχες, οπως ο Εβρος και τα νησια και ειχανε να κανουνε με "καθρεπτες" των Τουρκων. Κανεις που υπηρετησε ως καφετζης στο ΓΕΣ δεν μπορει να ισχυριστει κατι τετοιο. Για τους πρωτους ισχυει, για τους δευτερους οχι.
    -Τα περι φιλιας ειναι επισης κατι που δεν μπορει να περιγραψει καποιος ευκολα σε καποιον που δεν το εχει ζησει. Οι φιλιες του στρατου ειναι μακραν διαφορετικες απο αυτες που επικρατουν στην πολιτικη ζωη, γιαυτο και το αναφερουν ολοι. Αν ηταν το ιδιο με τις φιλιες που κανεις ως πολιτης δεν θα εχριζαν αναφορας απο τοσα και τοσα εκατομμυρια Ελληνων πολιτων που εχουνε υπηρετησει.
    -Τελος, για τις υπηρεσιες(καθαρισμα, σκουπισμα κτλ) συμφωνω οτι σε καποιες περιπτωσεις ειναι αδικαιολογητα εντονες, αλλα αυτες οι περιπτωσεις υπαρχουν εξαιτιας ακριβως της μειωσης της θητειας και της αδυναμιας των μοναδων(των οποιων η στελεχωση κυμαινεται σε περιπτωσεις και κατω του 20% της προβλεπομενης. Για παραδειγμα οταν υπηρετουσα στην Σαμο, η στελεχωση μας ητανε στο 22%. Ταγμα με 65 ατομα. Για ονομα). Αν η στελεχωση ηταν υψηλοτερη, και σκουπιζε καποιος 1 φορα στις 3 μερες για 10 λεπτα, νομιζω οτι θα συμφωνησεις δεν ειναι κατι το τραγικο. Πιο συχνα σκουπιζεις στο σπιτι σου. Και εφοσων εκει μενεις για καποιο καιρο, ειναι στο συμφερον σου για την καθαριοτητα σου να καθαριζεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aprilia Εμφάνιση μηνυμάτων
    :hmm
    : Ενδιαφέρουσα η άποψή σου. Άρα και η δική σου γνώμη δε μπορεί να γίνει σεβαστή από κάποιον που όντως πέρασε χάλια στον στρατό, λόγω ψυχολογικής πίεσης που τον έφερε στα όριά του και που ίσως διατάραξε τον ήδη ανήσυχό του ψυχισμό, διότι πολύ απλά εσύ δεν έζησες αυτή την πίεση και και δεν την εισέπραξες όπως εκείνος.
    Άρα, λοιπόν, βάσει της δικής σου λογικής οι κρίσεις που εκφέρεις είναι ανεπαρκείς, γιατί δεν έζησες ακριβώς ότι εκείνος...

    Και κάτι ακόμη: κανείς δεν είπε ότι μέσα στο στρατό δε θα υπάρξουν και οι στιγμές που θα γελάσεις και θα περάσεις ευχάριστα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι αν σε μια δύσκολη κατάσταση συμβούν και μερικά ευτράπελα, αυτό αναιρεί τη γενικότερη στενοχώρια που σου προκαλεί!
    Εδω κανεις λαθος, διοτι δεν κρινω αυτον που υπηρετησε και περασε δυσκολα αλλα αυτον που δεν εχει υπηρετησει και προσπαθει να με πεισει οτι ξερει τα παντα περι της θητεις και το τι σημαινει αυτη. Εξαλλου, να εισαι σιγουρη οτι ειμαι ο πρωτος που υποστηριζει σθεναρα(και το εκανα και στην διαρκεια της θητειας μου) τα συχνοτερα επισκεπτηρια/εξοδους καθως και τις πρακτικες ψυχολογικης υποστηριξης ακομη και απο εξωτερικους παραγοντες(ψυχολογοι) για αυτους που αισθανονται οτι το χρειαζονται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GZahos : 18-03-08 στις 18:01.

  15. #120
    Εγγραφή
    22-05-2005
    Μηνύματα
    826
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    οι αγγαρειες δεν ειναι πολλες εξετειας της μειωσης της θητειας αλλα εξετειας των βυσματων που πανε σε αθηνα-θεσσαλονικη..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος maxcp : 18-03-08 στις 17:51.

Σελ. 8 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 367891013 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ο "Αγώνας Του Θανάτου"
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-08, 14:22
  2. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-08, 12:57
  3. Επιβεβαίωση του "Είμαστε για τα μπάζα" (έκφραση του "αγγαρεύοντος" υπουργού Δημ. Τάξης)
    Από georgex στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 15:40

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας