Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 32
  1. #16
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Altebara, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, δεν άκανα και τίποτα το ιδιαίτερο.

    Για να μπορέσεις να βάλεις κάρτα Ethernet πρέπει να έχεις μια ελεύθερη υποδοχή PCI στο PC σου (υποθέτω δεν έχεις κάποιο laptop, διότι τότε χρειάζεσαι άλλου είδους κάρτα).
    Μπορείς να την βάλεις εύκολα και μόνη σου, αλλά αν δεν θες να το προσπαθήσεις μπορείς να πας το PC σου κάπου να σου βάλουν μία, π.χ. στο Πλαίσιο της περιοχής σου.

    Αν τα καταφέρνεις και μόνη σου, πρώτα άνοιξε το PC σου απο το πλάι, και δεν αν υπάρχει ελεύθερο PCI slot. Μετά μπορείς να πας να πάρεις κάτι σαν κι αυτήν. Χρειάζεσαι ένα κατσαβίδι και μια βίδα για να την σφύξεις στην βάση της. Και φυσικά ένα καλώδιο patch cable, σαν και αυτά που είχε η On στην συσκεασία της.

    Μετά κάνε κανα test και πες μας τι πιάνεις, με και χωρίς TV (Μεν ξεχάσεις να βγάλεις το USB καλώδιο).

  2. #17
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    ευχαριστω και παλι βαγγελη για την ενημερωση. οχι δεν εχω laptop και ναι θα προσπαθησω μονη μου. αλλωστε το εχω ανοιξει πολλες φορες το PC μου και το εχω μαστορεψει. ημουνα και πρωην μαρκονισα στα καραβια κατι σκαμπαζω απο ηλεκτρονικα βιδες και κατσαβιδια.
    φυσικα και θα ενημερωσω μετα το τεστ να δουμε τι πουλια πιανω μετα την νεα συνδεση.
    οσο για το δεν εκανες και τιποτα σπουδαιο, μπορει για σενα να μην ειναι τιποτα αλλα για μενα ειναι σπουδαιο γιατι με βοηθησες και ακομα εξακολουθεις να με βοηθας. ακομα και η φωτογραφια που μου εδειξες ειναι για μενα βοηθεια γιατι δεν ειμαι εξοικειωμενη με αυτα τα πραγματα. ημουνα βλεπεις της παλιας τεχνολογιας, ασυρματος και τετοια, αυτα ειναι για μενα λιγο κινεζικα!!!

  3. #18
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Γειτονισσα για δες εδω...... οδηγιες με φωτο....

    http://www.usm.maine.edu/resnet/doc/...l/nic/c12.html
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  4. #19
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    ευχαριστω mirmidon, να εισαι καλα.
    βαγγελη την εβαλα την καρτα στο PC μου πριν απο λιγο. μετα τις οδηγιες σου μου φανηκε πανευκολο το ολο επιχειρημα. πηρα μια σαν αυτη που μου εδειξες απο το πλαισιο, 8 ευρω ειχε μονο. εκανα την συνδεση αμεσως και φυσικα κατευθειαν speedtest.net και nvidia με download manager. λοιπον απο speedtest σχεδον διπλασιαστηκε η ταχυτητα εφτασε μεχρι 8000 kbps αν και δεν ειχα χρονο να κανω πιο πολλα τεστ (πριν μια ωρα εκανα την συνδεση)
    με κατεβασμα απο nvidia ομως μαλλον επεσα σε μια απο τις ασχημες μερες, γιατι σημερα αυτη την ωρα δεν παει παραπανω απο 500 KBs, αν και τις προηγουμες ηταν σταθερα 700 KBs ακομα και οταν ημουνα κλειδωμενη και με USB.
    μαλλον δεν ειναι και απο τις καλυτερες μερες σημερα για nvidia (εχω διαπιστωσει οτι συμβαινει αυτο), πιστευω οτι τις επομενες μερες θα παει καλυτερα ακομα και στο speedtest. οσο για τη διαφορα με TV η χωρις, ναι τωρα βλεπω μια διαφορα στο speedtest γυρω στο 1500-2000 kbps, στο κατεβασμα απο nvidia δεν ειδα διαφορα μαλλον επειδη ηδη το κατεβασμα σημερα ειναι πολυ αργο. θα κανω τσεκ τις επομενες ημερες κα θα σου πω νεωτερα. πιστευω οτι θα στρωσει και περισσοτερο με τις μερες.
    αυτα σχετικα με την ταχυτητα. ηθελα επισης να πω οτι τελικα καλα εκανα και σε ακολουθησα στο ξεκλειδωμα, οχι μονο δεν εχω προβληματα και συγχρονιζει σχεδον σταθερα στο 13500 αλλα μπορω να πω οτι και η TV ειναι καλυτερη απο τις προηγουμες φορες που ημουνα κλειδωμενη.
    τελικα ζητω η ελευθερια!!!

    ........Auto merged post: altebaran added 2 Minutes and 35 Seconds later........

    μολις επιασα χιλιαρι απο nvidia!!! ισως πιασω και περισσοτερα τις επομενες μερες!!!



    ........Auto merged post: altebaran added 15 Minutes and 52 Seconds later........

    νεα δεδομενα.
    απο nvidia χωρις TV 1000, με TV 750. συμφωνα και με speedtest και με nvidia η απωλεια της TV
    δεν ειναι πανω απο 2 Mbps, ειχε δικιο σε αυτο ο τεχνικος.
    θα τσεκαρω και τις επομενες μερες να δω τι παιζει.
    θα ενημερωσω και τους τεχνικους με εμαιλ οτι τελικα το USB αντενδεικνυται!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altebaran : 26-02-08 στις 03:21. Αιτία: auto merged post

  5. #20
    Το avatar του μέλους CMS
    CMS Guest
    καλοφάγωτα τα Mbitia ...

    είσαι σίγουρη για την IPTV ?... γιατί σε μένα ρουφάει σταθερά 500 KB/s ... δηλαδή 4 Mbps ...

    πάντως με λίγη υπομονή θα πιάσεις και καλύτερα από 1000kB/s ...με donwload manager φυσικά και σε καλή ώρα γιατί τις μέρες αυτές η ΟΝ προγραμματίζει αναβάθμιση του bandwidth ...

  6. #21
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Altebaran, όπως σου είπα δοκίμασε πρωινές ώρες με download manager, και βάλε δύο μεγάλα downloads μαζί. Ένα απο nvidia και ένα ακόμα σαν και αυτό.
    Καλό είναι να κάνεις και ένα reset στο Pirelli και μετά στο Sagem (κλείστα και άνοιξέ τα και περίμενε να συνδεθεί το Pirelli) πριν ξεκινήσεις την δοκιμή.

    Έτσι θα εντοπίσεις το μέγιστο δυνατό download με και χωρίς την TV και θα βεβαιωθείς πόσα τρώει.

    Όπως και νάχει είσαι super, και όπως σου ξανα είπα σε ζηλεύω. Η τόλμη σου σε αντέμειψε.
    Να είσαι καλά και πάντα τυχερή.

  7. #22
    Εγγραφή
    14-01-2006
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Πάντως η Tv παίζει αρκετά με το bandwith που τρώει από 3mbit έως και 4,5.

  8. #23
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    βαγγελη για αλλη μια φορα σε ευχαριστω για το αρχειο.
    με αυτο το αρχειο που ειναι πολυ μεγαλο μπορεσα να βγαλω αρκετα συμπερασματα σχετικα με την TV. λοιπον, οπως χθες χωρις τηλεοραση κατεβαζει 1000-1010 KΒs, με τηλεοραση (εδω ειναι το νεο) σε ON TV κατεβαινει στα 720-730 KΒs ενω σε ΟΝ REC κατεβαινει στα 640 ΚBs. επισης χθες προσεξα και αυτο που μου ειχες πει οτι αμα κλεισεις την TV απο προγραμμα on tv απελευθερωνει το bandwith ενω απο on rec οχι. αλλα δεν το τσεκαρησα πολλες φορες μια φορα το ειδα χθες, ισως να μην ισχυει ολες τις φορες. οσο για ρεσετ κλπ τα εχω ηδη κανει. εξαλου κανω συχνα reboot και καμμια φορα βγαζω το sagem απο την πριζα και το ξαναβαζω για να προλαβαινω τιποτα κολληματα πανω στην ωρα που βλεπω TV, εεε να ξεκουραζονται και λιγουλακι τα καημενα τα μασινια!!!!
    ευχαριστω για τα καλα σου λογια και παλι σε υπερευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια σου

    CMS σε ευχαριστω
    μεχρι στιγμης η διαφορα που εχω δει με TV (τα αναφερω επανω) ειναι σε on tv 270 και σε on rec 360 KBs. παντως εχω μια υπονοια οτι ισως απλα ακομα δεν επιασα το μεγιστο οριο της ταχυτητας μου γιαυτο πιθανον δεν μου δειχνει μεγαλη διαφορα. στην αρχη δεν μου ειχε δειξει καθολου αλλα μετα που αρχισε να ανεβαινει η ταχυτητα αρχισε να δειχνει διαφορα. ιδομεν τις επομενες μερες που θα συνεχισω τα τεστ.


    Βαγγελη μολις τωρα ειδα οτι κατεβαζοντας ταυτοχρονα απο nvidia και το αρχειο που μου εδωσες
    οι ταχυτητες προστιθεμενες μας κανουν περιπου 1160 KBs, κατεβαζοντας και ενα τριτο περιπου 1200 ΚBs. ειναι αυτα προστιθεμενα πραγματικη ταχυτητα η ειναι πλασματικο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altebaran : 27-02-08 στις 04:50.

  9. #24
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7400/1000
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Μιας κ θίξατε το συγκεκριμένο θέμα, να πω κ γω την απορία μου. Έχοντας 7Mbit κατεβάζω από nvidia πάντα με download manager με 617KB/sec σταθερά. Όταν ανοίξω την τηλεόραση αυτό πέφτει στα 150KB/sec. Λογικό. Αν όμως βάλω να δω κάτι από το OnRec η ταχύτητα πέφτει στα 85KB/sec, ενώ μετά από πολλή ώρα λειτουργίας του OnRec με fast-forward ή rewind, η ταχύτητα πέφτει μέχρι και 18-25KB/sec. Τόσο πολύ bandwidth θέλει το OnRec ή φταίει κάτι άλλο;

  10. #25
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Altebaran για να μην κάθεσε να προσθέτεις και να βρίσκεις το άθροισμα, κλπ, κατέβασε το NetNeter ή το DU Meter, εγκατέστησέ το, και έτσι θα ξέρεις πάντα πόσα bytes στέλνεις ή πέρνεις με μαθηματική ακρίβεια (μετράει τα πάντα που περνάνε, και τα data και τα headers / overhead του TCPIP, σε αντίθεση με τον Download Manager που σου δείχνει μόνο data) .

    Telestic, σωστές οι μετρήσεις σου, και εμένα το ίδιο μου δείχνει. Φαίνεται ότι το multicasting video (live TV) καταναλώνει μικρότερο bandwidth απο ότι το Video On Demand (VoD), δηλαδή το OnREC και OnCinema και πιστεύω οτι αυτό εξαρτάται απο την ποιότητα εγγραφής που έχουν κάνει στά Video stream αυτά, αλλά πιθανότατα και κάποιου overhead που έχει το VoD.

  11. #26
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    ευχαριστω βαγγελη παντα εχεις κατι κανουριο να προτεινεις!!!
    τα εγκατεστησα ηδη και τα δυο.


    τελικα πολυ βολικα, με τρια αρχεια download περιπου 10 Mbps η 1,2 MB/s
    και upload περιπου 365 Kbps η 45 ΚΒ/s.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altebaran : 28-02-08 στις 06:05.

  12. #27
    Το avatar του μέλους Avesalom
    Avesalom Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Altebaran για να μην κάθεσε να προσθέτεις και να βρίσκεις το άθροισμα, κλπ, κατέβασε το NetNeter ή το DU Meter, εγκατέστησέ το, και έτσι θα ξέρεις πάντα πόσα bytes στέλνεις ή πέρνεις με μαθηματική ακρίβεια (μετράει τα πάντα που περνάνε, και τα data και τα headers / overhead του TCPIP, σε αντίθεση με τον Download Manager που σου δείχνει μόνο data) .

    Telestic, σωστές οι μετρήσεις σου, και εμένα το ίδιο μου δείχνει. Φαίνεται ότι το multicasting video (live TV) καταναλώνει μικρότερο bandwidth απο ότι το Video On Demand (VoD), δηλαδή το OnREC και OnCinema και πιστεύω οτι αυτό εξαρτάται απο την ποιότητα εγγραφής που έχουν κάνει στά Video stream αυτά, αλλά πιθανότατα και κάποιου overhead που έχει το
    VoD.
    Για να πάρεις καθαρά αποτελέσματα χρειάζεται να κάνεις τελενετ στο ρουτερ και όλοι ξέρουμε ότι το πιρελλι δεν το υποστηρίζει αυτό.
    Με τα dumetes και netmeter βλέπεις την κίνηση της κάρτας δικτύου με ότι αυτό συνεπάγεται.

  13. #28
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    τελενετ στο ρουτερ? χαχα...αυτα και αν ειναι κινεζικα για μενα!!!
    καλα ειναι κι ετσι

  14. #29
    Εγγραφή
    08-08-2006
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    7400/1000
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    8(dB) / 38(dB)
    Ευχαριστώ για την απάντηση enangele. Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω ειναι το εξής: Παρατηρησα ότι πολλές φορές παρότι κλείνω την τηλεόραση, το bandwidth δεν απελευθερώνεται κσι πρέπει να κάνω restart το ρουτερ. Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους και αν ναι, υπάρχει γρηγορότερος τρόπος επίλυσης από το restart;

  15. #30
    Εγγραφή
    05-01-2006
    Περιοχή
    Α. Πατήσια, Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.153
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    13002/838
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΛΑΤΥ
    Router
    Alcatel-Lucent CellPipe
    SNR / Attn
    11(dB) / 28(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από telestic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση enangele. Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω ειναι το εξής: Παρατηρησα ότι πολλές φορές παρότι κλείνω την τηλεόραση, το bandwidth δεν απελευθερώνεται κσι πρέπει να κάνω restart το ρουτερ. Είναι κάτι που συμβαίνει σε όλους και αν ναι, υπάρχει γρηγορότερος τρόπος επίλυσης από το restart;
    Δε χρειάζεται να κάνει restart του modem/router σου, απλός άνοιξε το tvbox ξανά (περίμενε μέχρι να συνδεθεί σε κάποιο κανάλι) και το ξανακλείνεις. Έτσι θα αποδεσμεύσει το bandwidth σου. Το παραπάνω φαινόμενο συμβαίνει συνήθως μετά από χρήση του OnCinema ή του OnRec.

    Ο ποιο εύκολος τρόπος για να δεις αν το tvbox έχει αποδεσμεύσει το bandwidth είναι να δεις αν το led της γραμμής LAN (1-2-3-4) που έχεις συνδέσει το tvbox αναβοσβήνει μετά 2-5 δευτερόλεπτα από το σβήσιμό του. Αν αναβοσβήνει συνέχεια και δε σταματά (παρότι είναι σβηστό) τότε έχει κρατήσει ανοικτή τη σύνδεση.

    Όταν συμβεί αυτό θα παρατηρήσεις ότι με το που ανοίγεις το tvbox ακούς κάποιο κανάλι να παίζει με μαύρη οθόνη, στην ουσία είναι η σύνδεση που όταν έκλεισες το tvbox δε τερμάτισε ποτέ.
    no comment...

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχύτητα Ιντερνετ
    Από pies στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 19:07
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-08, 12:51
  3. Χαμηλη ταχυτητα στο ιντερνετ
    Από pyautg στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-08, 16:52
  4. Τηλεόραση μέσω Ιντερνετ
    Από nikolaos67 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-08, 10:55

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας