Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-2006
    Περιοχή
    Άνω Πατήσια
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10559/984
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Router
    ΖΤΕ ZXV10 W300
    SNR / Attn
    0.6(dB) / 21.9(dB)
    Πρώτα απ' όλα να πω σύντομα το δικό μου ιστορικό (κάπου είναι ένα παλιό thread): ο ΟΤΕ μου είχε ανακοινώσει (μετά από περιπέτειες μηνών) πως ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ να έχω DSL στο σπίτι μου στον Άλιμο, ούτε 384, ούτε τίποτα.... Ένα χρόνο αργότερα η NetOne με αρκετό κόπο - από τη δική της πλευρά (μου νοίκιαζαν συχρόνως 2-3 διαφορετικές γραμμές του ΟΤΕ για να διαλέξουμε την καλύτερη), μου έδωσε μία σταθερή σύνδεση που πιάνει το θαυμαστό (για την περιοχή μου) 1Mbit. Μάλιστα πριν προλάβω να τους πάρω εγώ τηλέφωνο να τους πω πως ήμουν συνδεμένος στα 512 που δε φαίνονταν αρκετά για 2 τηλεφωνικές γραμμές και ίντερνετ, πρόλαβαν και με πήραν οι ίδιοι και μου λένε "Ξέρετε, παρατηρούμε πως η γραμμή σας και πάλι δεν είναι καλή. Έχουμε παραγγείλει μία ακόμα από τον ΟΤΕ, θα είναι έτοιμη στις τάδε..."
    Ευχαριστώ λοιπόν τη NetOne και ελπίζω να έχει εκτιμηθεί δεόντως από το κοινό.

    Περνάμε στην ερώτηση. Μια φίλη μου που μένει στην Αττική έκανε αίτηση για Vivodi (χωρίς να με ρωτήσει) τον Ιούνιο. Μόλις το έμαθα φυσικά της είπα να την ακυρώσει και να παραγγείλει NetOne, αλλά εκείνη λόγω αφέλειας (ίσως ντρεπόταν κι όλας) απλά περίμενε ενώ περνούσαν οι μήνες (της έλεγαν φυσικά πως φταίει ο ΟΤΕ). Πριν μια εβδομάδα έκανε την αλλαγή ο ΟΤΕ όπως φαίνεται και από τότε δεν έχει τηλέφωνο. Της δίνουν κάποιες οδηγίες από το τηλέφωνο (την βάζουν εκείνη να πάρει από το κινητό της), δεν πολυθέλουν να στείλουν τεχνικό και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έχει τσαντιστεί και θέλει να αλλάξει εταιρεία. Είναι εύκολο σε αυτό το στάδιο να γυρίσει σε NetOne; Φοβάμαι μήπως στην περιοχή της όντως αργεί ο ΟΤΕ και μείνει αρκετό καιρό χωρίς τηλέφωνο. Καμιά συμβουλή;
    Ευχαρίστώ!
    (Το τηλέφωνό της αρχίζει απο 88-33 αν έχει σχέση).

    ΥΓ. Ο τίτλος έπρεπε να έχει και ερωτηματικό ( αργά για NetOne; ), αλλά δε βλέπω πως αλλάζει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ecuador : 26-01-08 στις 20:14.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ecuador Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα απ' όλα να πω σύντομα το δικό μου ιστορικό (κάπου είναι ένα παλιό thread): ο ΟΤΕ μου είχε ανακοινώσει (μετά από περιπέτειες μηνών) πως ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ να έχω DSL στο σπίτι μου στον Άλιμο, ούτε 384, ούτε τίποτα.... Ένα χρόνο αργότερα η NetOne με αρκετό κόπο - από τη δική της πλευρά (μου νοίκιαζαν συχρόνως 2-3 διαφορετικές γραμμές του ΟΤΕ για να διαλέξουμε την καλύτερη), μου έδωσε μία σταθερή σύνδεση που πιάνει το θαυμαστό (για την περιοχή μου) 1Mbit. Μάλιστα πριν προλάβω να τους πάρω εγώ τηλέφωνο να τους πω πως ήμουν συνδεμένος στα 512 που δε φαίνονταν αρκετά για 2 τηλεφωνικές γραμμές και ίντερνετ, πρόλαβαν και με πήραν οι ίδιοι και μου λένε "Ξέρετε, παρατηρούμε πως η γραμμή σας και πάλι δεν είναι καλή. Έχουμε παραγγείλει μία ακόμα από τον ΟΤΕ, θα είναι έτοιμη στις τάδε..."
    Ευχαριστώ λοιπόν τη NetOne και ελπίζω να έχει εκτιμηθεί δεόντως από το κοινό.

    Περνάμε στην ερώτηση. Μια φίλη μου που μένει στην Αττική έκανε αίτηση για Vivodi (χωρίς να με ρωτήσει) τον Ιούνιο. Μόλις το έμαθα φυσικά της είπα να την ακυρώσει και να παραγγείλει NetOne, αλλά εκείνη λόγω αφέλειας (ίσως ντρεπόταν κι όλας) απλά περίμενε ενώ περνούσαν οι μήνες (της έλεγαν φυσικά πως φταίει ο ΟΤΕ). Πριν μια εβδομάδα έκανε την αλλαγή ο ΟΤΕ όπως φαίνεται και από τότε δεν έχει τηλέφωνο. Της δίνουν κάποιες οδηγίες από το τηλέφωνο (την βάζουν εκείνη να πάρει από το κινητό της), δεν πολυθέλουν να στείλουν τεχνικό και ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ έχει τσαντιστεί και θέλει να αλλάξει εταιρεία. Είναι εύκολο σε αυτό το στάδιο να γυρίσει σε NetOne; Φοβάμαι μήπως στην περιοχή της όντως αργεί ο ΟΤΕ και μείνει αρκετό καιρό χωρίς τηλέφωνο. Καμιά συμβουλή;
    Ευχαρίστώ!
    (Το τηλέφωνό της αρχίζει απο 88-33 αν έχει σχέση).
    Επειδή με 8833 βρίσκεται στο Α/Κ ΑΡΗΣ, πράγμα το οποίο δεν είναι καλό, ας κοιτάξει πρώτα να λύσει άμεσα το θέμα του τηλεφώνου της με τη Vivodi. Η καλύτερη λύση θα ήταν περνώντας Δευτέρα πρωϊ από την εταιρεία και πιέζοντας για λύση προβλήματος, με ή χωρίς αποστολή τεχνικού, αυθημερόν.

    Όσο θα πιέζει για τη λύση του προβλήματος με το τηλέφωνο, μπορεί να κάνει αίτηση στη NetOne και να εκμεταλλευτεί τους 2 μήνες δώρο. Επίσης μπορεί να κερδίσει 20€ εαν τη συστήσεις εσύ. Οπότε ακόμα και αν η Vivodi της χρεώσει το penalty διακοπής πριν το 12μηνο (€60), από τη NetOne θα έχει κερδίσει 100€, μείον τα €50 για ενεργοποίηση, σύνολο θα της κοστίσει μόλις €10.

    Μετάβαση στη NetOne θα μπορούσε να κάνει, αλλά αυτό σε φυσιολογικές περιπτώσεις χρειάζεται 13 εργάσιμες μετά την αποστολή της αίτησης από τον πάροχο στον ΟΤΕ. Δεδομένου ότι βρίσκεται στον ΑΡΗ, είναι πολύ πιθανό να πάρει αρκετά παραπάνω. Επίσης, μπορεί να καθυστερήσει η διαδικασία εαν ο προηγούμενος πάροχος απορρίπτει το αίτημα φορητότητας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 26-01-08 στις 20:16.

  3. #3
    Εγγραφή
    16-04-2007
    Περιοχή
    Iλισια
    Μηνύματα
    267
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    1.020 / 15932
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli P.RG A4201G
    SNR / Attn
    5,0(dB) / 18,7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    A/K ARHS
    αστο καλυτερα...
    Οι πεισματάρηδες άνθρωποι μπορούν να διαιρεθούν στους ξεροκέφαλούς, στους αδαείς και στους ακαλλιέργητους.
    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ
    Εύκολα μπορούμε να συγχωρέσουμε ένα παιδί που φοβάται το σκοτάδι.Της ζωής αληθινή τραγωδία όμως είναι άντρες να φοβούνται το φώς.
    ΠΛΑΤΩΝ
    Η ελάχιστη αρχική απόκλιση από την αλήθεια, πολλαπλασιάζεται αργότερα χιλιάκις.
    ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ

  4. #4
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Περιοχή
    Αthens
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    431
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Linksys X1000
    SNR / Attn
    3(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη δεν μπορω να το βρω στο site της netone, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει αν σε συστησει καποιος? Kαι πως ακριβως γινεται αυτο? Επειδη σκοπευω να κανω αιτηση μια απο αυτες τις μερες.. Αν ειναι να με συστησει ενας συνδρομητης απο δω και να επωφεληθουμε και οι 2! :P

  5. #5
    Εγγραφή
    20-05-2004
    Περιοχή
    Amsterdam, NL
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.632
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/1Gbit
    ISP
    T-Mobile
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vOOz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν μπορω να το βρω στο site της netone, μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει αν σε συστησει καποιος? Kαι πως ακριβως γινεται αυτο? Επειδη σκοπευω να κανω αιτηση μια απο αυτες τις μερες.. Αν ειναι να με συστησει ενας συνδρομητης απο δω και να επωφεληθουμε και οι 2! :P
    Ένας συνδρομητής θα πρέπει να συμπηρώσει τη φόρμα σύστασης με τα στοιχεία σου για να επωφεληθείτε και οι δύο.

    Έχεις pm .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pan.nl : 28-01-08 στις 02:46.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Τόσο χάλια είναι ο Άρης;
    Έκανε σήμερα φίλος μου αίτηση για ανενεργό. Να του πω να ακυρώσει και να παραγγείλει γραμμή από ΟΤΕ;

  7. #7
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.333
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσο χάλια είναι ο Άρης;
    Έκανε σήμερα φίλος μου αίτηση για ανενεργό. Να του πω να ακυρώσει και να παραγγείλει γραμμή από ΟΤΕ;
    Στον ΑΡΗ καθυστερούν όλες τις αιτήσεις, και για μεριζόμενο, και για φορητότητες, και ανενεργούς... (σχετικό link)
    Άρα ειδικά στο συγκεκριμένο Α/Κ δεν είναι βέβαιο ότι θα εξυπηρετηθεί καλύτερα με γραμμή ΟΤΕ + φορητότητα, γιατί το πιθανότερο είναι να τον καθυστερήσουν και εκεί!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 29-01-08 στις 18:59.

  8. #8
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.569
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΑΡΗ καθυστερούν όλες τις αιτήσεις, και για μεριζόμενο, και για φορητότητες, και ανενεργούς... (σχετικό link)
    Άρα ειδικά στο συγκεκριμένο Α/Κ δεν είναι βέβαιο ότι θα εξυπηρετηθεί καλύτερα με γραμμή ΟΤΕ + φορητότητα, γιατί το πιθανότερο είναι να τον καθυστερήσουν και εκεί!
    Προφανή τα όσα λες.
    Σκεφτόμουν να του έλεγα να ξεχάσει τη Net One και να περιοριστεί σε μια ΑΡΥΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lewton : 29-01-08 στις 19:00.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-04-2002
    Περιοχή
    Cavern III, Hallway VII
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    4.219
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Αν θέλει, μπορεί να βάλει μια γραμμή ΟΤΕ, και μια Altec στα 24 με Jetpack (πάμφτηνη...Ούτε 14 Ε ο μήνας! Μαζί με πάγιο ΟΤΕ, κάτω από 30 / Ε μήνας πάει!). Αν έχει και ανάγκες τηλεφωνίας, ας κοτσάρει κάτι ανάλογο (i-call unlimited, altec σταθερή απεριόριστη, whatever) για να "έχει να κάνει" μόνο με altec και ΟΤΕ στη γραμμή του...

    Και όταν περάσει το 6μηνο προνομιακής τιμής του Jetpack (ή ήταν 5μηνο...Όσο είναι τέλοσπάντων), αν η κατάσταση στο ΑΡΗΣ έχει βελτιωθεί καθόλου, το βλέπει για αλλού.
    Το avatar μου προς τιμήν των 25 χρόνων του Command & Conquer (1995 - 2020).
    Beneath this mask, there is an idea, Mr Creedy, and ideas are bullet-proof!

  10. #10
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ο αρης παντως γενικα ειναι η του υψους η του βαθους.ειναι αρκετο ρισκο αλλα δινει αρκετα καλες γραμμες

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-07, 16:32
  2. Vivodi - τα ζώα μου αργά
    Από yorgosk στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-06, 12:56
  3. ερωτηση για vivodi
    Από jackal13 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-04, 16:38
  4. Ερώτηση για Vivodi
    Από Giwrgos7 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-04, 14:42
  5. ερωτηση για λογαριασμο vivodi
    Από crmaris στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-04, 14:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας