Εμφάνιση 1-7 από 7

Θέμα: Username k pass

  1. #1
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Επειδή είμαι νέος ακόμη στην DSL θέλω να δω αν κα΄ποια πράγματα είναι ΄'η όχι όπως τις dial-up.

    Αν σου πάρει κάποιος τον κωδικό και το username μ πορεί να μπει με τον δικό σου λογαριασμό on line από όπου θέλει?

    σε μας τουτς χρήστες forthnet είναι της μορφής username.pop....το pop διαφέρει ανάλογα με την περιοχή...μήπως ελέγχεται αυτό κ συνδυάζεται με την προέλευση της κλήσης και μπλοκάρει αν δεν συμφωνούν?

    αν πάει κάποιος να μπει με στοιχεία κα΄ποιου ο οποίος είναι on-line τότε τι του βγάζει του πρώτου?

  2. #2
    Εγγραφή
    03-10-2003
    Περιοχή
    kipseli
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    898
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15360/1536
    ISP
    vodafone
    DSLAM
    Forthnet - ΑΡΗΣ
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 27,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απλα αν μπει καποιος με το δικο σου το pass και το username οταν πας να ανοιξεις το pc δεν θα μπορεις να μπεις εσυ,και δεν θα μπορεις για οση χρονικη διαρκεια ειναι ο αλλος μεσα.Στο δευτερο ερωτημα σου,μπορεις να μπεις απο οποιοδηποτε pc εχεις προσβαση.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-06-2003
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    5.841
    Downloads
    8
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΔΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    28.1(dB) / 5.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    kagelar

    Όποιος έχει πρόσβαση ADSL από τον ΟΤΕ μπορει χρησιμοποιόντας το username/pass σου να μπει στο Internet. Φυσικά κατα την διάρκεια που ειναι εκείνος μέσα, δεν μπορεις να μπεις εσυ. Αυτός δεν θα δει κανενα μήνυμα, ούτε θα τον πετάξει έξω.

    Για την forthnet ισχύει αυτο με το pop που αντιστοιχεί στην περιοχή, αλλα δεν παιζει ρόλο μιας και η σύνδεση απο οποιοδήποτε σημείο της Ελλάδας γίνεται σε κάποιον απο τους BBRAS στην Αθήνα ή στην Θεσσαλονικη και οχι στα POPs του κάθε provider που εχει στον κάθε νομο.
    <? while (!$success) { $try++; } ?>

  4. #4
    Εγγραφή
    12-02-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    2.675
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    89836/10996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.7(dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Να πω ότι δεν χρειάζετε καν να έχει adsl πρόσβαση αφού ο κωδικός και το user name κάποιου χρήστη dsl ισχύουν και για dialup σύνδεση pstn ή isdn. Φυσικά αυτό γίνεται για να μπορεί ο συνδρομητής του ISP να μπει στο Internet εάν έχει πρόβλημα η dsl γραμμή του.
    Στην forthnet απλώς διαφέρει λίγο το username που πρέπει να βάλεις εάν θελήσεις να μπεις με dialup.
    Όσον αφορά αυτό με την περιοχή φυσικά και δεν σου μπλοκάρει την σύνδεση εάν κάνεις login από διαφορετική περιοχή, αφού η σύνδεση αφορά το συγκεκριμένο χρήστη και όχι συγκεκριμένο μέρος.
    Έαν δηλαδή εγώ πάω διακοπές στην Κρήτη δεν μπορεί να μου πει ότι δεν έχω δικαίωμα να χρησιμοποιώ τον λογαριασμό μου από εκεί, επειδή δεν είναι η μόνιμη μου κατοικία.
    Απλά πριν από χρόνια είχα διαβάσει σε περιοδικό του χώρου ότι κάποιος χρήστης που ήταν διακοπές και χρησιμοποίησε τον λογαριασμό του από άλλη πόλη, ότι η forthnet επικοινώνησε μαζί του την επόμενη μέρα για να επιβεβαιώσουν ότι όντως ήταν ο ίδιος που χρησιμοποίησε τον λογαριασμό του και όχι κάποιος που έκλεψε τον κωδικό του.
    Τώρα εάν αυτό ήταν μια μεμονωμένη ενέργεια κάποιου πολύ ευσεινήδητου υπαλήλου της forthnet η συνηθισμένη πρακτική της εταιρίας σε ανάλογες περιπτώσεις δεν ξέρω να σου απαντήσω.

  5. #5
    Εγγραφή
    28-01-2004
    Περιοχή
    Παγκρατι - Αθηνα
    Μηνύματα
    3.611
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    15.996/935
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 21,5(dB)
    Μην ξεχναμε οτι οι περισσοτεροι, (μαλλον ολοι), οσοι εχουν adsl, ειναι 24/7 συνδεδεμενοι οποτε λιγο δυσκολο να μπει καποιος με "κλεμενο" password.
    Επισης σε περιπτωση που δεν μπορεις να μπεις με τον κωδικο σου, με ενα τηλεφωνο στην τεχνικη υποστηριξη του provider σου θα λυθει αμεσα το προβλημα.

    Υ.Γ.: Αυτο με τον κωδικο συνηθως ισχυει για usb modems καθως στα ethenet μια φορα βαζεις τον κωδικο σου στο web configurator και τον ξεχνας.(ετσι εχει γινει με μενα και δεν τον θυμαμαι πια... )

  6. #6
    Εγγραφή
    20-04-2003
    Μηνύματα
    648
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    εγώ δοκίμασα με τα στοιχεία ενός φίλου μέχρι να ενεργοποιηθεί το demo, και δεν κατάφερα να συνδεθώ

  7. #7
    Εγγραφή
    14-04-2005
    Μηνύματα
    89
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Υ.Γ.: Αυτο με τον κωδικο συνηθως ισχυει για usb modems καθως στα ethenet μια φορα βαζεις τον κωδικο σου στο web configurator και τον ξεχνας.(ετσι εχει γινει με μενα και δεν τον θυμαμαι πια...
    και μένα μου έτυχε αυτό και να πεις ότι έχω πολύ καιρό dsl...Tελικά βρήκα ένα πρόγραμμα υποκλοπής κωδικών και πήγα σ' άλλο partition που είχε ξεμείνει η adsl ώς κληση στο inernet (dial-up από το usb) κ τον βρήκα εκεί.

    Να πω ότι δεν χρειάζετε καν να έχει adsl πρόσβαση αφού ο κωδικός και το user name κάποιου χρήστη dsl ισχύουν και για dialup σύνδεση pstn ή isdn. Φυσικά αυτό γίνεται για να μπορεί ο συνδρομητής του ISP να μπει στο Internet εάν έχει πρόβλημα η dsl γραμμή του.
    Στην forthnet απλώς διαφέρει λίγο το username που πρέπει να βάλεις εάν θελήσεις να μπεις με dialup.
    Αυτό ήταν κάτι που δεν ήξερα και είναι very good!

Παρόμοια Θέματα

  1. Firefox δεν κρατάει πάντα username και pass
    Από dipa57 στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-08, 17:21
  2. [Pirelli] Ξέχασα username & pass για το Pirelli
    Από johnyc στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-08, 22:03
  3. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-07, 12:23
  4. Forthnet και λαθος username , pass
    Από Alarm στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-07, 14:29
  5. Eρωτηση για αλλαγη pass kai username provider
    Από ababapanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-05, 22:42

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας