Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    γεια σας. να κανω μια ερωτηση σχετικα με το κλειδωμα ταχυτητας?
    αν δεν ειναι κλειδωμενη η ταχυτητα θα συγχρονιζει απο μονο του το ρουτερ αναλογα η θα συμβαινουν disconnects? το download μου το εχουν κλειδωμενο τωρα στα 11994 (πριν το ειχαν στο 9978 αλλα ζητησα να το ανεβασουν) και σε ερωτηση μου σε τεχνικο τους σχετικα με το μη κλειδωμα μου ειπε οτι οχι δεν θα συγχρονιζει απο μονο του αλλα θα εχω disconnects.
    παντως στην αρχη προτου αρχισουν να βαζουν το χερακι τους συγχρονιζε μονο του γυρω στα 1000/15000 με διακυμανσεις πανω κατω, και το ιντερνετ πηγαινε ρολοι. ομως δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι δεν εχω γνωσεις, οτι γνωριζω εδω στο forum το εμαθα, συνεπως θα με βοηθουσατε αν καποιος με διαφωτιζε επι του θεματος.
    επισης οσον αφορα το upload που σε μερικους το κλειδωνουν στο 512 το εκαναν και σε μενα ανευ λογου και αιτιας αλλα επεμενα ξανα και ξανα λεγοντας τους οτι εφοσον το εχουν και αλλοι οικιακοι χρηστες το θελω και εγω και μου το ξεκλειδωσαν παλι οποτε συγχρονιζει τωρα μονο του γυρω στα 1000.

  2. #2
    Εγγραφή
    09-07-2007
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Speedtouch 780w
    SNR / Attn
    10(dB) / 37(dB)
    Όσο πιο πολύ ανεβαίνεις σε download τόσο κατεβαίνει το snr που σημαίνει πολλά λάθη - θόρυβος - disconnects κτλπ... καλά είσαι στα 12 snr , τι να πούμε και μεις... που αντί να αναβαθμιζόμαστε - υποβαθμιζόμαστε όλο και πιο πολύ

  3. #3
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από altebaran Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας. να κανω μια ερωτηση σχετικα με το κλειδωμα ταχυτητας?
    αν δεν ειναι κλειδωμενη η ταχυτητα θα συγχρονιζει απο μονο του το ρουτερ αναλογα η θα συμβαινουν disconnects? το download μου το εχουν κλειδωμενο τωρα στα 11994 (πριν το ειχαν στο 9978 αλλα ζητησα να το ανεβασουν) και σε ερωτηση μου σε τεχνικο τους σχετικα με το μη κλειδωμα μου ειπε οτι οχι δεν θα συγχρονιζει απο μονο του αλλα θα εχω disconnects.
    παντως στην αρχη προτου αρχισουν να βαζουν το χερακι τους συγχρονιζε μονο του γυρω στα 1000/15000 με διακυμανσεις πανω κατω, και το ιντερνετ πηγαινε ρολοι. ομως δεν μπορω να πω με σιγουρια γιατι δεν εχω γνωσεις, οτι γνωριζω εδω στο forum το εμαθα, συνεπως θα με βοηθουσατε αν καποιος με διαφωτιζε επι του θεματος.
    επισης οσον αφορα το upload που σε μερικους το κλειδωνουν στο 512 το εκαναν και σε μενα ανευ λογου και αιτιας αλλα επεμενα ξανα και ξανα λεγοντας τους οτι εφοσον το εχουν και αλλοι οικιακοι χρηστες το θελω και εγω και μου το ξεκλειδωσαν παλι οποτε συγχρονιζει τωρα μονο του γυρω στα 1000.
    Εγώ είμαι κατά του κλειδώματος. Ασε τον router να συγχρονίσει εκεί που μπορεί!

    θα σου συνιστούσα, μαζί με το πρόβλημα του Sagem, να τους ζητήσεις (αφού πετύχεις καλό τεχνικό) να στην ανεβάζουνε πάλι στα 14 με 15MBps, αφού έχεις περιθώριο στο θόρυβο να κατέβει απο 12dB στα 6-7dB, που θα συνεχίζεις να παίζεις χωρίς πρόβλημα. Γιατί να χάνεις bandwidth?.
    Ακόμα και στην περίπτωση που θα αποσυνχρονιστεί μια-δυό φορές τι έγινε? Στην χειρότερη των περιπτώσεων τους ξαναπαίρνεις να το καταβάσουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    26-10-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    6.170
    Downloads
    18
    Uploads
    30
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    23.330/1023
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Speedtouch TG585 v8
    SNR / Attn
    6(dB) / 7.5(dB)
    Tί να πούμε κι εμείς με το >40 db attn.;
    Θεωρητικά πιάνεις 17 mbit/s.Με ένα 14αρι νομίζω ότι θά 'σαι καλά.

  5. #5
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Το θέμα είναι με αυτό το CC που έχουμε φοβάσαι να ζητήσεις τέτοια "σύνθετα" πράγματα μη σου χαλάσουν τη σύνδεση (αν δεν είναι ήδη)...

  6. #6
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    παιδια ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες σας.
    παντως ακριβως αυτο που λεει ο rebel scum. φοβασαι να ζητησεις την παραμικρη αλλαγη γιατι δεν ξερεις ποτε τι θα σου κανουν. παραδειγμα εγω που ζητησα να μου αναβαθμισουν το download απο τα 9978 που με ειχαν κλειδωμενη και το αποτελεσμα ηταν να μου ανεβασουν το download στα 11994 και παραλληλα να μου κατεβασουν και κλειδωσει το upload στα 511 χωρις κανενα λογο ανεβαζοντας το moise margin στο 23. τρομαξα μεχρι να καταφερω να μου το ανεβασουν παλι και οσο για το προβλημα της τηλεορασης αφου μιλησα με αρκετους απο το cc σχετικα νοιωθοντας την αισθηση οτι τους μιλαω κινεζικα μια ημερα ζητησα εξιδικευμενο τεχνικο να μιλησω σχετικα και μου ειπε και αυτος τα ιδια, τωρα κατα ποσον εξιδικευμενος ηταν ο θεος και η ψυχη του.
    παντως δεν το βαζω κατω ευκολα. στο τελος θα μου λυσουν τα προβληματα θελουν δεν θελουν.
    επειδη ειμαι και ψιλοασχετη και δεν μπορω να τους αντικρουσω χωρις να ειμαι σιγουρη γιαυτο ζητησα την βοηθεια σας. ειπα αμα παρω την γνωμη και απο αυτα τα σαινια στο forum θα μπορω να τους πιεσω εχοντας την σιγουρια οτι δεν θα γινω ρεζιλι λογω ασχετοσυνης.
    σας ευχαριστω ολους εκ βαθους καρδιας.
    να ειστε καλα ολοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altebaran : 21-02-08 στις 23:57.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-01-2008
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.307
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    SNR / Attn
    8(dB) / 33(dB)
    να ρωτήσω κάτι? καλά το snr εξαρτάται από την ποιότητα της γραμμής... αλλά κανονικά όταν έκανες την αίτηση δεν θα έπρεπε να έρθουν να το ελέγξουν οι ίδιοι και να κάνουν ότι γίνεται να το ανεβάσουν??

  8. #8
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    παρατηρησα οτι οσο κατεβαινει η ταχυτητα τοσο ανεβαινει το snr, ας το επιβεβαιωσουν και τα σαινια εδω γιατι εγω ειμαι και ψιλοασχετη. γιαυτο ενω πριν ημουνα upload γυρω στο 1000 με 1011 οταν το κατεβασαν στο μισο αυτοματως το snr ανεβηκε απο το 8 στο 23 πραγμα που δεν ηταν απαραιτητο. το ιδιο συνεβει και με το download. οταν πριν με ειχαν στο 9978 το snr ηταν 15-16 και μολις το ανεβασαν στο 11994 πηγε στο 11-12. και εγω νομιζω οτι μπορω να ανεβω 2Mbps
    ανετα αλλα υπαρχει ο φοβος των ιουδαιων για το τι ακριβως θα σου κανουν. θα το σκεφτω πολυ να το επιχειρησω, ισως αμα δω οτι πετυχα κανεναν καλο τεχνικο στο τηλεφωνο και μου το κανει αμεσα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος altebaran : 22-02-08 στις 00:33.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Σωστά τα λες, το υψηλότερο SNR είναι καλό για τη σταθερότητα της γραμμής ...αν μιλούσαμε για σοβαρή εταιρεία θα ήταν ευκολο να "παίξεις" λίγο με την ταχύτητα συγχρονισμού για να πάρεις ότι περισσότερο μπορείς...με την ΟΝ η ιδέα είναι "αν δεν έχεις πρόβλημα άστο όπως είναι" έστω και αν χάσεις κάποια Mpbs....γνώμη μου...

  10. #10
    Εγγραφή
    16-02-2008
    Μηνύματα
    29
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    13500/950
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    7(dB) / 27(dB)
    νομιζω οτι συμφωνω Rebel scum, κατι αναλογο με το *μακρυα οσο μπορεις απο γιατρους και δικηγορους* ακριβως ετσι και η ΟΝ.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Κάτι τέτοιο...πάντως δεν έχεις παράπονο, ελέω ΟΝ μαθαίνεις πράγματα για το DSL...για το καλό σου το κάνουν τα παιδιά.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Ρε μην κωλώνετε. Να είστε τολμηροί και θα τα καταφέρετε να μιλήσετε με κάποιον τεχνικό που να καταλαβαίνει, και αν του μιλήσετε ωραία και απλά θα σας εξυπηρετήσει. Υπάρχουν και καλά παιδιά εκεί μέσα. Απλά μην το βάλετε κάτω.

    Και τώρα μια παροιμία για να καταλάβετε πως δουλεύει το ADSL και τι είναι όλα αυτά περι SNR, Output dB, FEC, CRC erros, κλείδωμα, κλπ.

    Είστε και οι δύο πάνω σε μια μηχανή που τρέχει, και λέει κάτι ο οδηγός στον πίσω.
    SNR = θόρυβος του αέρα καθώς τρέχετε
    Output/Power = Η δύναμη που φωνάζετε για να ακουστείτε
    DL Speed = Η ταχύτητα της μηχανής
    Packets = Οι λέξεις που σου λέει

    Είναι προφανές ότι
    1) Οσο πιο γρήγορα τρέχετε (όσο μεγαλώνει η ταχύτητα συγχρονισμού), τόσο μεγαλύτερο θόρυβο θα ακούτε (τόσο μικρότερο είναι το SNR), και τόσο πιό δυνατά πρέπει να φωνάζετε (μεγαλύτερο Output Power απο τον Router) για να σας ακούσει ο συνεπιβάτης σας.
    2) Οσο κόβεις ταχύτητα τόσο ηρεμεί και ο θόρυβος, και τόσες λιγότερες λέξεις χάνεις απ' αυτά που λέει ο συνομιλητής σου, οπότε αυτός δεν τις επαναλαμβάνει (less erros CRC, FECs, HECs, etc)

    Οι ιδανικές συνθήκες είναι να τρέχεις με τέτοια ταχύτητα, ώστε ο θόρυβος να μην είναι τόσο μεγάλος ώστε να μην μπορείς να πείς κουβέντα, διότι τότε ...ξε-συνχρονίζεις, αλλά και απο την άλλη να μην σέρνεσαι γιατί τότε δεν χρειάζεσαι μηχανή, αλλά ποδήλατο (dial - up)

  13. #13
    Εγγραφή
    16-07-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Τσίτα
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΙΛΙΟΝ
    Router
    Technicolor
    SNR / Attn
    6(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε ναι αλοιμονο....εδω το τεραστιο σχολειο...και αυτο το νημα πανεπιστημιο.. lol
    Choose your destiny..........

  14. #14
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε μην κωλώνετε. Να είστε τολμηροί και θα τα καταφέρετε να μιλήσετε με κάποιον τεχνικό που να καταλαβαίνει, και αν του μιλήσετε ωραία και απλά θα σας εξυπηρετήσει. Υπάρχουν και καλά παιδιά εκεί μέσα. Απλά μην το βάλετε κάτω.

    Και τώρα μια παροιμία για να καταλάβετε πως δουλεύει το ADSL και τι είναι όλα αυτά περι SNR, Output dB, FEC, CRC erros, κλείδωμα, κλπ.

    Είστε και οι δύο πάνω σε μια μηχανή που τρέχει, και λέει κάτι ο οδηγός στον πίσω.
    SNR = θόρυβος του αέρα καθώς τρέχετε
    Output/Power = Η δύναμη που φωνάζετε για να ακουστείτε
    DL Speed = Η ταχύτητα της μηχανής
    Packets = Οι λέξεις που σου λέει

    Είναι προφανές ότι
    1) Οσο πιο γρήγορα τρέχετε (όσο μεγαλώνει η ταχύτητα συγχρονισμού), τόσο μεγαλύτερο θόρυβο θα ακούτε (τόσο μικρότερο είναι το SNR), και τόσο πιό δυνατά πρέπει να φωνάζετε (μεγαλύτερο Output Power απο τον Router) για να σας ακούσει ο συνεπιβάτης σας.
    2) Οσο κόβεις ταχύτητα τόσο ηρεμεί και ο θόρυβος, και τόσες λιγότερες λέξεις χάνεις απ' αυτά που λέει ο συνομιλητής σου, οπότε αυτός δεν τις επαναλαμβάνει (less erros CRC, FECs, HECs, etc)

    Οι ιδανικές συνθήκες είναι να τρέχεις με τέτοια ταχύτητα, ώστε ο θόρυβος να μην είναι τόσο μεγάλος ώστε να μην μπορείς να πείς κουβέντα, διότι τότε ...ξε-συνχρονίζεις, αλλά και απο την άλλη να μην σέρνεσαι γιατί τότε δεν χρειάζεσαι μηχανή, αλλά ποδήλατο (dial - up)
    Χαχα ωραίες οι παρομοιώσεις
    Αλλά στο θέμα του CC οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι τους γίνεται και το θέμα ευγένειας είναι άσχετο...δηλαδή πως θα το ξέρεις με ποιον μιλάς, θα του ζητήσεις πτυχίο? Και άντε να έπιανες γραμμή σε 2 λεπτά να μπεις στη διαδικασία...δνε αξίζει το φρούτο για καμία ώρα αναμονή.

  15. #15
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mortal_kombat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ναι αλοιμονο....εδω το τεραστιο σχολειο...και αυτο το νημα πανεπιστημιο.. lol
    Το μαθημα είναι μόνο για πρωτοετείς φοιτητές, αυτοί με τα μεταπτυχιακά μπορούν να πάνε αλλού...

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Philips] Κλείδωμα Philips
    Από de_vasilis στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-08-08, 11:03
  2. 4mbps κλειδωμα
    Από Lounar στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-08, 02:51
  3. Κλείδωμα ταχύτητας...
    Από Fotini στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-08, 17:20
  4. Κλείδωμα ταχύτητας σε 876W ADSL2+
    Από pentium_vi στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-08, 00:50
  5. Επιλεκτικό κλείδωμα ταχύτητας για σταθερότητα
    Από johnli στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-07, 18:54

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας