Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εχω modem/router Philips-CGA5720N και αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα μαι τισ ταχυτητες των downloads σε οσους Τorrent clients εχω χρησιμοποιησει (πιο συχνα μTorrent).
    Η συνδεση μου ειναι ADSL Connex στα 8mbps και περιμενα οι ταχυτητες μου τουλαχιστον σε περιπτωσεις torrents με πολλο seeds να κυμαινονται στα 400 με 500kbps τουλαχιστον. Αντ'αυτου
    η πιο συνηθισμενη ταχυτητα με την οποια κατεβαζω ειναι γυρω στα 20 με 25kbps (απιστευτα τραγικο) μεχρι και σε περιπτωσεις που εχω συνδεθει με 200 seeds!!
    To Port Forward ειναι OK το speed test δινει αποτελεσματα inbound 6.3Mb και τo outbound 360kb που ειναι φυσιολογικο. Οι ρυθμισεις ειναι σωστες, μαλιστα οταν δοκιμασα ενα test torrent προσφατα οι δυνατοτητες της συνδεσης εξαντληθικαν σχεδον καθως κατεβαζε με 650-700 σταθερα. Επισης οταν δοκιμασα το παλιο speedtouch modem που ειχα παλι οι επιδωσεις ηταν πολυ καλυτερες αλλα μετα απο λιγες μερες χαλασε τελειως γιατι ηταν 3ετιας.
    Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα συμβατοτητας των torrent clients με την συγκεκριμενη συσκευη της philips και αν ναι ποια οικονομικη συσκευη modem/router προτεινετε προκειμενου να μην αντιμετωπιζω παρομοιω προβλημα και να κατεβαζω torrents με κανονικες ταχυτητες?

  2. #2
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απ'οτι έχω διαβάσει στο forum το phillips που δίνει ο ΟΤΕ δεν είναι τόσο καλό στη διαχείριση πολλών συνδέσεων. Μπουκώνει εύκολα. Έχω κιεγώ 8mbit conn-x και αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα μ'αυτό το router. Σκέφτομαι τώρα να πάρω το USR9108

  3. #3
    Εγγραφή
    17-01-2008
    Μηνύματα
    319
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14000/983
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΕΜΙΔΑ Α
    Router
    Thomson 585
    SNR / Attn
    8(dB) / 19(dB)
    Για πόσες συνδέσεις μιλάς ;

    Oσο αφορά τα torents αλλού είναι το θέμα
    http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=178518

  4. #4
    Εγγραφή
    03-02-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ψάχνοντας λίγο στο web βρήκα οτι και το upload speed μπορεί να επηρεάζει την ταχύτητα στα torrents. Τελικά βάζοντας limit upload connections σε 3 και κόβοντας το bandwidth στα 10kb/sec η ταχύτητα αυξήθηκε απο 20-30kb/sec σε 80-100kb/sec! To καλύτερο όμως για εμένα είναι οτι με αυτόν τον τρόπο μπορώ να σερφάρω ανετα και να κατεβάζω rapidshare με 600, ενώ πριν με το που άνοιγα mtorrent η συνδεση μου μεταλλασσόταν σε dialup.

    Βέβαια αν είστε μέλος σε κάποιον private tracker μάλλον θα πάρετε πόδι ανεβάζοντας μόνο με 10kb.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-02-2008
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Με την απενεργοποιηση του upnp και καποιες περαιτερω ρυθμισεις η κατασταση βελτιωθηκε αισθητα.
    Απο την αλλη βεβαια στην κατασταση στην οποια βρισκομαι, με την εν λογω συνδεση και το συγκεκρμενο modem δεν νομιζω οτι μπορω να εχω πολλες απαιτησεις.
    Διστυχως για καμποσο καιρο ακομα θα εξαρτομαστε ολοι απο τισ προθεσεις του ΟΤΕ.

Παρόμοια Θέματα

  1. Philips CGA5720N/TE wireless ΜΟΝΟ για router(όχι modem)
    Από soiramk στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-08, 12:45
  2. Πρόβλημα με ασύρματο PSTN modem PHILIPS CGA5720N
    Από jk111gr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-07, 02:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας