Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 98
  1. #31
    Θα παρακαλούσα κάποιο από τους χρήστες να με πληροφορήσει σχετικά με το premier adobe cs3 με ενα προβλημα που αντιμετωπίζω όταν κατασκεύασα ενα φιλμακι. Τα πήγα σε όλες τις φάσεις καλά, αλλά όταν είδα στη τελική μορφή το φιλμ διαπίστωσα ότι δεν κάλυπτε όλη την οθόνη αλλά έπαιζε σε μικρό πλαίσιο. Κάτι δεν έλαβα ύποψι σιγουρα και δεν ειχα 100% εικόνα στην οθόνη....Παρακαλώ ενημερώστε με!!!

  2. #32
    Εγγραφή
    18-08-2008
    Ηλικία
    64
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    μπραβο πολυ καλο και αριστες οδηγιες

  3. #33
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    εγω εχω μια απορια

    σε τι αριθμο μεγεθους θα πρεπει να βαλω τους υποτιτλους ωστε οι γραμματοσειρες να φαινονται μεγαλες και καθαρες, και οχι σαν τις ψηλες γραμματοσειρες που βλεπουμε στα pc, ωστε να βλεπω τις ταινιες στα επιτραπεζια dvd players?

  4. #34
    Εγγραφή
    21-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΝΩΣΣΟΥ
    Router
    Bauptec
    SNR / Attn
    22.6(dB) / 21.8(dB)

  5. #35
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Thanks!!!! μιας και σκεφτόμουν σήμερα να ασχοληθώ με κάτι ανάλογο καθώς κάποια από τα player μου βγάζουν ¨κινέζικα¨. Ένα καινούργιο samsung που έχω το 'ν' το βγάζει 'ο' και είναι πολύ εκνευριστικό.

    Το κακό είναι ότι το WinAvi 8.0 ώρες ώρες, τρώει ΄κολλήματα΄στα Windows Vista και από ότι βλέπω δεν υπάρχει νεότερη έκδοση.


  6. #36
    Εγγραφή
    07-01-2009
    Περιοχή
    Ν.Φιλαδέλφεια
    Μηνύματα
    346
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    matr-x
    thanks θα ηθελα να μαθω πως βελτιωνω την ποιοτητα

  7. #37
    Εγγραφή
    27-02-2009
    Ηλικία
    69
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    καλησπερα καλημερα...ο οδηγος σας ειναι πολυ χρησιμος ενα μεγαλο μπραβο...εχω ενα προβλημα ομως ισως μπορεσετε να με βοηθησετε σας παρακαλω...εχω το WinAVI 9.0...ολα τα φτιαχνω ακολουθοντας της οδηγιες σας ...οταν αρχισει το προγραμμα και παω να κανω preview να δω εαν ολα ειναι ενταξει οι υποτιτλοι συνεχειζουν να ειναι κινεζικα και ας εχω επιλεξει greek...παιδευομε 3 μερες και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιη...εχω windows vista ultimate...εχω και της δυο γλωσσες αγγλικα και ελληνικα στον υπολογηστη μου...σας παρακαλω εαν μπορειτε πεστε μου τι να κανω ..ευχαριστω πολυ...

    ........Auto merged post: Fwtoula πρόσθεσε 48 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rempetis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Advanced Options->DSHOW Decoder->Video Decoder και απο την τελευταία επιλογή sub,επιλέγουμε DirectVobSub
    Συνημμένο Αρχείο 42158
    θα ηθελα να συμπληρωσω οταν επιλεγω αυτην την επιλογη ουτε κινεζικα δεν μου διχνη τους υποτιτλους ...ευχαριστω πολυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Fwtoula : 27-02-09 στις 07:15. Αιτία: auto merged post

  8. #38
    Εγγραφή
    21-12-2008
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    ISP
    Tellas
    Router
    Cisco Linksys
    SNR / Attn
    7db(dB) / 22db(dB)
    Καλησπέρα σε όλους,χρησιμοποιώ το WinAvi για ενσωμάτωση υποτιτλων,αλλά έχω ένα πρόβλημα,όταν κάνω την κωδικοποίηση μου βγάζει τους υπότιτλους σε 'αλαμπουρνέζικα'....αντιμετώπιζα και παλιότερα το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι πως το είχα λύσει...Δοκίμασα να επιλέξω μέσα απο τα advanced options του winavi το vobsub ως κωδικοποιητή αλλά το πρόβλημα παραμένει....τι πρέπει να κάνω???????????

  9. #39
    Εγγραφή
    03-09-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.769
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Βρε πιο winavi? Sub2Divx, σε 2 λεπτά γίνεται η ενσωμάτωση........
    Κατά τα άλλα πολύ καλός ο οδηγός σου

  10. #40
    Εγγραφή
    11-05-2008
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    thanks

  11. #41
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    μπραβο platanos για τον αναλυτικο σου οδηγο
    και εγω χρησιμοποιω το ιδιο προγραμμα , αλλα ομως μονο για μετατροπη απο mpeg σε avi

    εχω μια απορια

    εαν η ταινια ειναι σε avi μορφη, πως θα ενσωματωσω τους υποτιτλους με το συγκεκριμενο προγραμμα που αναφερεις?

    η απλα θα πηγαινω στο advanced και απο εκει θα ρυθμιζω τους υποτιτλους και μετα αντιγραφη στο υπαρχον εργο?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelopas1 : 11-05-09 στις 02:48.

  12. #42
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    λοιπον το δοκιμασα και μου κανει τα εξεις

    η μιση οθονη βγαινει θολη εως ζαρεμενη....σαν τα χιονια της τηλεορασης και μαλιστα οι χαρακτηρες βγαινουν 2πλοι και 3πλοι
    και η αλλη μιση οθονη βγαινει με πρασινο φοντο

    που ειναι τωρα το λαθος στην εικονα?

    παντως οι υποτιτλοι βγαινουν οντως ενσωματωμενοι στην ταινια
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pelopas1 : 15-05-09 στις 04:49.

  13. #43
    Εγγραφή
    25-06-2007
    Περιοχή
    Α.Πετραλωνα
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    829
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Φωτος
    ISP
    Wind
    Router
    TP-Link TD-W8970 V3
    SNR / Attn
    5(6)(dB) / 33(dB)
    Καταρχην ενα μεγαλο συγγνωμη γιατι εχω να ασχοληθω καιρο με το συγκεκριμενο αρθρο για 2 κυριως λογους.
    1. Πηρα DVD player που παιζει εξωτερικους υποτιτλους οποτε δεν πολυασχοληθηκα.
    2. Γιατι τον τελευταιο καιρο δοκιμαζω τα win.7 οποτε δεν ξερω καν αν δουλευουν το winavi.
    Θα προσπαθησω ομως να απαντησω σε καποιες ερωτησεις και να με συγχωρησουν καποιοι που δεν απαντησα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον το δοκιμασα και μου κανει τα εξεις

    η μιση οθονη βγαινει θολη εως ζαρεμενη....σαν τα χιονια της τηλεορασης και μαλιστα οι χαρακτηρες βγαινουν 2πλοι και 3πλοι
    και η αλλη μιση οθονη βγαινει με πρασινο φοντο

    που ειναι τωρα το λαθος στην εικονα?

    παντως οι υποτιτλοι βγαινουν οντως ενσωματωμενοι στην ταινια
    Γνωμη μου ειναι οτι φταιει ή το βιντεο ή η κωδικοποιηση κατα την ενσωματωση. Αν εχεις επιλεξει καποιον αλλο codec και δεν υποστηριζεται σωστα τοτε θα εχεις προβλημα στην εικονα. Καλυτερα να αφηνεις τους codec που εχει εξ ορισμου το προγραμμα. (δες την εικονα στο 36 μηνυμα και κοιτα τι αναφερει με κοκκινα γραμματα)
    Εγω για μεγαλυτερη ταχυτητα χρησιμοποιουσα τον codec του winavi νομιζω κατι σαν ZJMedia. Ειναι μεν πολυ γρηγορος αλλα δεν εχει τοσο καλη ποιοτητα απο αλλους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο platanos για τον αναλυτικο σου οδηγο
    και εγω χρησιμοποιω το ιδιο προγραμμα , αλλα ομως μονο για μετατροπη απο mpeg σε avi

    εχω μια απορια

    εαν η ταινια ειναι σε avi μορφη, πως θα ενσωματωσω τους υποτιτλους με το συγκεκριμενο προγραμμα που αναφερεις?

    η απλα θα πηγαινω στο advanced και απο εκει θα ρυθμιζω τους υποτιτλους και μετα αντιγραφη στο υπαρχον εργο?
    Για avi (Divx ή xVid) αρχεια λεω. Ακολουθησε βημα-βημα τις οδηγιες και θα το βρεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Taraxias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,χρησιμοποιώ το WinAvi για ενσωμάτωση υποτιτλων,αλλά έχω ένα πρόβλημα,όταν κάνω την κωδικοποίηση μου βγάζει τους υπότιτλους σε 'αλαμπουρνέζικα'....αντιμετώπιζα και παλιότερα το ίδιο πρόβλημα αλλά δεν θυμάμαι πως το είχα λύσει...Δοκίμασα να επιλέξω μέσα απο τα advanced options του winavi το vobsub ως κωδικοποιητή αλλά το πρόβλημα παραμένει....τι πρέπει να κάνω???????????
    Θελει συγκεκριμενες γραμματοσειρες για να δειξει Ελληνικα. Κοιτα στον οδηγο ποιες ειναι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fwtoula Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα καλημερα...ο οδηγος σας ειναι πολυ χρησιμος ενα μεγαλο μπραβο...εχω ενα προβλημα ομως ισως μπορεσετε να με βοηθησετε σας παρακαλω...εχω το WinAVI 9.0...ολα τα φτιαχνω ακολουθοντας της οδηγιες σας ...οταν αρχισει το προγραμμα και παω να κανω preview να δω εαν ολα ειναι ενταξει οι υποτιτλοι συνεχειζουν να ειναι κινεζικα και ας εχω επιλεξει greek...παιδευομε 3 μερες και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιη...εχω windows vista ultimate...εχω και της δυο γλωσσες αγγλικα και ελληνικα στον υπολογηστη μου...σας παρακαλω εαν μπορειτε πεστε μου τι να κανω ..ευχαριστω πολυ...

    Advanced Options->DSHOW Decoder->Video Decoder και απο την τελευταία επιλογή sub,επιλέγουμε DirectVobSub
    θα ηθελα να συμπληρωσω οταν επιλεγω αυτην την επιλογη ουτε κινεζικα δεν μου διχνη τους υποτιτλους ...ευχαριστω πολυ
    Δεν αρκει μονο το greek αλλα και η σωστη γραμματοσειρα. Κοιτα την απαντηση πιο πανω.
    Οσο για το δευτερο δεν εχω διαπιστωσει οτι αλλαζοντας τον codec που θα γινει η επανακωδικοποιηση της ταινιας αλλαζει το να δειχνει ελληνικα ή οχι. Αλλαζει ομως σιγουρα η ποιοτητα της εικονας και ο χρονος επεξεργασιας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johninio Εμφάνιση μηνυμάτων
    thanks θα ηθελα να μαθω πως βελτιωνω την ποιοτητα
    Αλλαζοντας τον codec που κανει επανακωδικοποιηση της ταινιας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Thanks!!!! μιας και σκεφτόμουν σήμερα να ασχοληθώ με κάτι ανάλογο καθώς κάποια από τα player μου βγάζουν ¨κινέζικα¨. Ένα καινούργιο samsung που έχω το 'ν' το βγάζει 'ο' και είναι πολύ εκνευριστικό.

    Το κακό είναι ότι το WinAvi 8.0 ώρες ώρες, τρώει ΄κολλήματα΄στα Windows Vista και από ότι βλέπω δεν υπάρχει νεότερη έκδοση.

    Δεν το εχω δοκιμασει σε Vista αλλα ουτε και στα win.7 που εχω τωρα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pelopas1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω εχω μια απορια

    σε τι αριθμο μεγεθους θα πρεπει να βαλω τους υποτιτλους ωστε οι γραμματοσειρες να φαινονται μεγαλες και καθαρες, και οχι σαν τις ψηλες γραμματοσειρες που βλεπουμε στα pc, ωστε να βλεπω τις ταινιες στα επιτραπεζια dvd players?
    Εχω δει οτι το μεγεθος "παιζει" αναλογα με τη γραμματοσειρα και με την TV οποτε μαλλον πρεπει να δεις τι ταιριαζει σε σενα. Στον οδηγο κανω καποιες υποδειξεις για το μεγεθος. Μονο αν κανεις καποιες δοκιμες θα δεις τι σου παει στο ματι. Παντως οσο μεγαλυτερο μεγεθος γραμματων τοσο φαινονται σαν πιξελιασμενα και οχι πολυ ωραια.
    CASE:CM Elite 370 PSU:Thermaltake W0104 650W M/B:ASRock 880G Extreme3 CPU:AMD Phenom II X3 720 AM3 Cpu Cooler:Gigabyte G-Power RAM:8 GB DDR3-1600MHz VGA:MSI ATI HD6770 1024MB Monitor:LG 1900J 19" TFT HDD:1χ120GB W.D V300 SSD, 2χ640GB W.D SATA2, 1χ120GB W.D Passport DVD/RW:1χ LG GH22NS50, 1χ NEC-Optiarc AD-7203S ROUTER:TP-Link TD-W8970 V3 Speakers:Logitech X-210 UPS:Belkin 600VA

  14. #44
    Εγγραφή
    12-04-2009
    Περιοχή
    ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    16237/1024
    ISP
    CYTA
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 28.6(dB)
    να σε καλα το χρειαζομουνα

  15. #45
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    1.739
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    platanos

    thanks για τις απαντησεις

    εχω μια απορια

    επειδη τυχαινει συχνα να βλεπω για σωστη ροη των υποτιτλων με το kmplayer, μπορεις να μου πεις πως γινεται οι υποτιτλοι στο kmplayer να φαινονται κανονικοι με μεγαλες γραμματοσειρες, ενω στο επιτραπεζιο dvd player να φαινονται σαν ψειρες?
    το εψαξα το kmplayer αλλα δεν βρηκα πουθενα κανενα setting στο οποιο να σου δινει σε τιμες την σωστη ροη των υποτιτλων με μεγαλες γραμματοσειρες?

    εαν γνωριζεις η καποιο μελλος ας μου απαντησει
    ετσι ωστε(πιστευω)εαν δοκιμασω να ενσωματωσω τους υποτιτλους με το WinAvi, τουλαχιστον να εχουν ενσωματωθει σωστα οπως βλεπονται στο kmplayer

Σελ. 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενσωμάτωση υποτίτλων σε .avi και εγγραφή σε dvd?
    Από sdim στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-14, 00:01
  2. Ενσωμάτωση υποτίτλων σε AVI ή άλλη εναλλακτική
    Από kanenas3 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-11, 18:55
  3. Ενσωματωση υποτιτλων σε αρχειο .avi?
    Από timkos στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-08, 11:29
  4. ενσωμάτωση υποτίτλων σε avi για δημιουργία DVD
    Από ESP1982 στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-06, 17:13

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας