Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Θα ηθελα να ρωτησω απο την εμπειρια καποιου που εχει επισης κανει μετατροπη pstn στο πακετο multi isdn, δλδ την προσφορα του ΟΤΕ για 3 msn+κεφαλικο με 3Ε/μηνα. Υποτιθεται οτι η μετατροπη ειναι δωρεαν, τουλαχιστον συμφωνα με το oteshop.gr. ομως εχθες ηρ8ε ο 2ος λογαριασμος παρακαλω, μετα την αλλαγη σε isdn στην οποια ειχε χρεωθει η μετατροπη.
    Τηλεφωνο κατευθειαν στο 134 οπου συμφωνησαν οτι ειναι λαθος αλλα μου ειπαν οτι δεν μπορουν να το διορθωσουν οι ιδιοι και επρεπε να παω στα κεντρικα του ΟΤΕ, ουτε καν σε oteshop.
    Ξεκιναω λοιπον εχτες για τον ΟΤΕ του πειραια στον οποιο ειναι καπως δυσκολο να συνενοη8εις και αρχιζει μια περιπετεια μεταξυ τον υπαλληλων οπου με εστελναν απτον ενα στον αλλο, ολοι πισω απτον ιδιο παγκο και ολοι με υπολογιστη μπροστα! Μετα απο 3 τεταρτα και φρασεις του στυλ, "μα σωστα χρεωθηκατε","εμεις δεν μπορουμε να παρετε το 134" κατεληξα στην 1η υπαλληλο η οποια το μονο που εκανε ειναι να βγαλει ενα λογαριασμο με ποσο λογαριασμου το ιδιο αλλα ποσο πληρωμης 17,5 Ε λιγοτερα. Σε ερωτηση μου εαν θα πιστωθουν τα 17,5 αυτα Ε η θα ερθουν στον επομενο η απαντηση ηταν "δεν εχω ιδεα"!! γνωριζει καποιος τι διαδικασια υπαρχει για να πιστω8ει ενα ποσο σε λογαριασμο? δλδ δεν ειναι δυνατο οι ιδιοι να το αφαιρεσουν? γιατι μου αρχισαν κατι μπαρουφες οτι θα το στειλουν σαν παραπονο και θα δουμε. Εως τωρα ημουν ευχαρηστημενος με τη συνεπεια του Οτε, αλλα να μου στελνει μια υπουλη χρεωση στον 2ο λογαριασμο και να μην θελει κανεις να το διορθωσει δεν μπορω να το καταλαβω. Εαν μπορει καποιος ας με συμβουλευσει.

  2. #2
    Το avatar του μέλους eeep
    eeep Guest
    Αγαπητέ, εύχομαι το μικρό μέχρι τώρα μπλέξιμό σου, να μη γιγαντωθεί σαν το δικό μου, που από περίπτωση σαν και τη δική σου ξεκίνησε και τώρα έγινε απέραστο βουνό.

    Προκαταβολικά σε ενημερώνω πως το πρόβλημά μου (με το πακέτο των mutli isdn 3 msn αριθμών + κάποιων πρόσθετων msn, σε συνδυασμό με το Conn-x Talk24/7) έφτασε ως την επιτροπή επίλυσης διαφορών πελατών & ΟΤΕ, όπου δικαιώθηκα με απόφασή της, αλλά το πρόβλημα δε λύθηκε! Παρενέβη ο Συνήγορος του Καταναλωτή, δέχτηκε τη παρέμβαση ο ΟΤΕ, αλλά το πρόβλημα δε λύνεται - δε λύθηκε μέσα σε 12 μήνες περίπου που το παλεύω.

    Τελικά έδωσα μόνος μου τη λύση, κόβοντας τη συγκεκριμένη τηλεφωνική γραμμή στο όνομά μου και εγκατέστησα καινούργια γραμμή στον ίδιο χώρο , αλλά στο όνομα συγγενικού προσώπου.

    Κι όταν επιλυθεί το πρόβλημα, σε 2 χρόνια υπολογίζεται... θα γίνει νέα αλλαγή.

    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΗ ΛΥΣΗ*.

    Και εκτιμώ πως το πρόβλημα οφείλεται στο ταμειακό λογισμικό του ΟΤΕ, ίσως στα δικαιώματα παρέμβασης των τοπικών διαχειριστών του (στα καταστήματα του ΟΤΕ) ή ίσως και σε πολιτική κάτω από το τραπέζι.... όταν ζητάς μια αλλαγή - προσθήκη ή κατάργηση κάποιας υπηρεσίας , τότε φτιάχνει μια χρέωση, χαλάει κάποια άλλη! Σαν την τρύπα στο νερό, κλείνεις μια τρύπα, μετά τρέχεις να κλείσεις άλλη....

    * Αναλογιζόμενος τώρα την πολύμηνη ταλαιπωρία , τον κόπο, τα έξοδα , την ένταση κλπ. σου συνιστώ να πληρώσεις ότι καπέλο σου έβαλαν και να το ξεχάσεις αμέσως. Πες πως έχασες το πορτοφόλι σου με 10000 ευρώ μέσα, κάποιος το βρήκε και στο έφερε πίσω. Και του εδωσες ένα δωράκι 100 ευρώ! Κι έχεις κέρδος τα υπόλοιπα 9.900!

    ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΣ ΟΥΤΕ ΤΟΥ ΠΑΠΑ!

  3. #3
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    ΕΔΕΤ Διοδός
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    To μόνο για το οποίο μπορώ να σε διαβεβαιωσω είναι πως από το 134 δεν μπορει να γινει αποχρέωση από κανέναν....

    Εγω γίνει μαρτυρας ,οταν δουλευα στο 134, αποχρέωσης πελάτη αλλά αυτό εγινε κατόπιν εντολής σχετικού τμήματος στο οποίο κατέληξε εντυπο -παράπονο (με αριθμό πρωτοκόλλου) που ΚΑΘΕ συνδρομητης εχει δικαίωμα να υποβάλλει σε οποιοδηποτε καταστημα ΟΤΕ και του απαντάνε επισήμως-εγγράφως.

    Στην περίπτωση μαλιστα που αναφέρω είχαμε λάθος του υπαλλήλου του 134...!!
    Αλλά την αποχρέωση ακόμα και εκει την ανελαβα το αλλο τμημα.
    Σε καμια περιπτωση βεβαια ο πελάτης δν ερχεται σε αμεση επαφη με αυτο το τμημα (μαλλον βρισκεται στο μεγαρο)!

    Με λίγα λόγια εχω δει να δικαιωνονται τετοιες υποθεσεις σε συντομο χρονικο διαστημα απλά πρεπει να απευθυνθεις σε καταστημα κεντρικο , να μην δεχθεις τι σου λενε οι κοπελιτσες στα γκισε γιατι απλά σε αποφευγουν (πας για εγγραφο παραπονο και επειδη δεν το ξερουν σου λενε παρε 134...οτι να ναι...) να ζητησεις ή καποιον υπευθυνο (προισταμενο, τσαμπα ειναι διορισμενοι τοσοι και τοσοι εκει μεσα...?? ας τα ακουσουν και να μν κρυβονται πίσω από χαμηλους συμβασιουχους υπαλληλους ) για τα παραπονα ή την αιτηση παραπονου και τον αριθμο πρωτοκολλου οταν την δώσεις μαζί με το ονομα του/της υπαλληλου που την παρελαβε...


    Παντως ο ΟΤΕ από γραφειοκρατια αλλο τπτ....

    Μονο οταν ειναι να επιστρεψει χρηματα πάντως..

  4. #4
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Χμμ αποτι καταλαβα δυσκολα θα βγαλω ακρη. και φανταζομαι οτι δεν εχει νοημα να παω στα κεντρικα στο μαρουσι γιατι και αυτοι θα με στειλουν πισω στον ΟΤΕ πειραια... Το κακο ειναι πως μιλησα με ολη την ιεραρχια του συγκεκριμενου καταστηματος και δεν ειχαν ιδεα τι επρεπε να κανουν η τουλαχιστον ετσι εδειχναν. Τι να πω, τουλαχιστον το ποσο δεν ειναι μεγαλο, αλλα ειναι αδικια να πεφτει τετοιο δουλεμα και να χρεωνεται κατι που διαφημιζεται ως προσφορα και στο κατω κατω θα επρεπε να ειναι τυποποιημενες οι χρεωσεις απτο συστημα τους. Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει να εγινε λαθος, σαν να ζητας νεα συνδεση και αντι για 50 Ε τελος ενεργοποιησης να σου ερχεται 62... Μαλλον θα περιμενω τον επομενο λογαριασμο γιατι και να παω παλι εκει τα ιδια θα μου πουν και εαν δεν γινει τπτ θα καταθεσω παραπονο και βλεπουμε.

  5. #5
    Εγγραφή
    21-07-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    ΕΔΕΤ Διοδός
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    Linksys WAG200G
    SNR / Attn
    11(dB) / 33(dB)
    Παντως στην θεση σου θα πηγαινα Μαρουσι....
    Τετοιες υποθέσεις δεν είναι π.χ. υπεύθυνο το κέντρο σου...
    Τους λογαριασμους τους βγαζει το κεντρικο μηχανογραφικο του ΟΤΕ που μετα την αναβαθμιση του συστήματος (πληροφοριακου και οχι μονο) περισυ εχανε "λάδια" από παντου....!!
    βρεθηκαν σε μια περιοδο λογαριασμοι (λανθασμενα -εικονικα από το συστημα) διπλοπληρωμενοι και ήρθαν αρνητικοι στους πελάτες (που συνεβη αυτο)... και φυσικα οι ανθρωποι αυτοι το αφησαν ως εχει γελώντας!!
    Αμ δε.....-->
    Οταν αργότερα ομως το βρήκαν και το διορθωσαν (γιατι λεφτα ειναι αυτα δν χανονται ετσι) επαιρναν ολοι σαν τρελλοι...


    Βεβαια επειδη στην περιπτωση σου , σου χρωστανε και κατι τετοιο δύσκολα θα "λυσσαξουν" από μονοι τους να το ψάξουν , αν περνας από Μαρουσι μπες με την ταυτοτητα σου και τους λογαριασμους για τα περαιτέρω....!!

    Αυτα και καλη επιτυχια-υπομονη!!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Εγώ σε παρόμοια περίπτωση, είχα χρεώσεις στο μούμερο msn ενώ είχα conn-x talk 24/7, επειδή δεν μπορούσα και δεν μπορώ να πάω στο Μαρούσι, έγγραψα μία επιστολή, επισύναψα και τις φωτοτυπίες των λογαριασμών και τα κατέθεσα στο τοπικό γραφείο του ΟΤΕ, από τότε περιμένω....

  7. #7
    Το avatar του μέλους eeep
    eeep Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ σε παρόμοια περίπτωση, είχα χρεώσεις στο μούμερο msn ενώ είχα conn-x talk 24/7, επειδή δεν μπορούσα και δεν μπορώ να πάω στο Μαρούσι, έγγραψα μία επιστολή, επισύναψα και τις φωτοτυπίες των λογαριασμών και τα κατέθεσα στο τοπικό γραφείο του ΟΤΕ, από τότε περιμένω....
    Στη συζήτηση μεταξύ εμού και του Προέδρου της Επιτροπής Επίλυσης Διαφορών Καταναλωτών κι ΟΤΕ (στο ισόγειο του Μεγάρου ΟΤΕ στο Μαρούσι), έθεσα την ερώτηση: γιατί ο ΟΤΕ χρεώνει τις κλήσεις από τα msn (χωρίς να έχει ενημερώσει προκαταβολικά τον πελάτη) .. ψιλικά θα κερδίζει από αυτήν την υπόθεση και θα προξενεί προβλήματα στους πελάτες του... και έλαβα την απάντηση:

    Είναι τεράστια τα ποσά που θα έχανε από αυτήν την περίπτωση ο ΟΤΕ. Σε κάθε σπίτι γονείς+2 παιδιά με το MULΤI ΙSDN γίνονται πολλά τηλεφωνήματα. Aυτό είναι το βασικό οικιακό target group του οργανισμού.

    Επισήμανα: Μα στο website σας (oteshop), γράφετε καθαρά για το ποιες κατηγορίες χρηστών σας δε μπορούν να αγοράσουν το conn-x talk24/7 - και δεν αναφέρετε αποτρεπτικά την κατηγορία όσων έχουν msn αριθμούς στη γραμμή τους. Δεν πήρα καμιά απάντηση.

    Η διαδικασία παραπόνων (αμφισβήτησης λογαριασμού) είναι η εξής:

    Πηγαίνεις στο τοπικό κατάστημα, όπου ανήκει η γραμμή και υποβάλλεις γραπτό παράπονο προς τη Διεύθυνση Εξυπηρέτησης Πελατων ΟΤΕ. Παίρνεις κι αριθμό πρωτοκόλλου.

    Το τοπικό κατάστημα την προωθεί στη Διεύθυνση Εξυπηρέτησης Πελατων ΟΤΕ και σε κανένα δίμηνο περίπου έρχεται η απάντηση.

    Αν δε σε ικανοποιεί η απάντηση (και οι ενέργειες), τότε επανέρχεσαι γραπτά πάλι στο τοπικό κατάστημα προς Διεύθυνση Εξυπηρέτησης Πελατων ΟΤΕ, η οποία την προωθεί στην ανώτερη πολυμελή επιτροπή (από διοικητικά και τεχνικά στελέχη), την επιτροπή Επίλυσης Διαφορών Καταναλωτών κι ΟΤΕ, και μπορεί να σε καλέσουν σε ακρόαση στο Μέγαρο στο Μαρούσι. Στην Επιτροπή αυτή συμμετέχει από το νόμο κι εκπρόσωπος καταναλωτικής οργάνωσης (στην περίπτωσή μου εκπρόσωπος της ΕΚΠΟΙΖΩ), που σε υπερασπίζεται άτυπα.

    Η απόφαση της Επιτροπής αυτής είναι η ΤΕΛΙΚΗ απάντηση του ΟΤΕ, οπότε αν δεν ικανοποιηθείς πλέον κινείσαι δικαστικά - στα δικαστήρια της Αθήνας, όπως γράφει και το συμβόλαιό σου με τον ΟΤΕ.

    Στη διαδικασία αυτή μπορείς να κοινοποιείς τις γραπτές σου διαμαρτυρίες και στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή (www.efpolis.gr) και στο Συνήγορο του Καταναλωτή (www.synigoroskatanaloti.gr) και στην ΕΕΤΤ (www.eett.gr)

    Λάβε όμως υπόψη σου πως οι προαναφερόμενοι φορείς μόνο μεσολαβητικά - συμβουλευτικά - παρηγορητικά μπορούν να λειτουργήσουν. Θεσμικά δεν μπορούν να επιβάλλουν ποινές ή να επιβάλλουν αποφάσεις τους στον ΟΤΕ. Κι έχουν χάσει και την αρχική ορμή υποστήριξης τυ καταναλωτή, πλέον μεταβλήθηκαν σε δυσκίνητες γραφειοκρατικές διαδικασίες. Θα τους χαλάσεις την ζαχαρένια του γραφείου, θα τους κουράσεις, οπότε θα δυσφορήσουν και θα σου μεταφέρουν αυτή τη δυσφορία και θα σου χαλάσουν το κέφι .. Αυτό για να μη χάνεις χρόνο και χαρτί.

    Με λίγα λόγια, ξεκίνα με μια απλή γραπτή αναφορά παραπόνων (όχι μέσα φιλοσοφίες κι αισθήματα, αλλά η ουσία: τι- πότε- πόσο) στο τοπικό κατάστημα. Θα πάρει μπροστά η διαδικασία, Απλά θα είναι πάρα πολύ αργή. Πάνω από χρόνο, μέχρι να πάρεις τα λεφτά σου πίσω!

    Το τηλέφωνο της Διεύθυνσης Εξυπηρέτησης πελατών ΟΤΕ στο κεντρικό πρέπει να είναι 21061110000 ή 2106111000 κάπως έτι... Πάρτο από το 134 και ξεκίνα από εκεί τηλεφωνικά. Ξέρουν πιο πολλά από τα τοπικά. Αυτοί θα σου πουν τι θα κάνεις.

    ........Auto merged post: eeep added 10 Minutes and 34 Seconds later........

    Eδώ παρατηρείται το φαινόμενο 3 πελάτες να έχουν προβλήματα με τις χρεώσεις του Multi Isdn+ConnX Talk 24/7

    Που στην περίπτωσή μου οφείλεται σε απόκρυψη ή μη παράθεση σημαντικών πληροφοριών από τη διαφήμιση του ConnX Talk 24/7 , φαντάζομαι το ίδιο συμβαίνει και στον τρίτο παραπονούμενο.

    Κατά την κρίση μου είναι "επίμεμπτη διαφήμιση" ή τουλάχιστον θα έπρεπε να διορθώσουν, να παρέμβουν δηλαδή οι φορείςπροστασίας του καταναλωτή. Δε είδα να έγινε τίποτε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eeep : 07-03-08 στις 01:39.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-10-2007
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑΣ
    Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση! Μακαρι να ηξερα απο πριν οτι υπαρχει γραπτη δηλωση με αριθμo πρωτοκολλου και να ειχα ζητησει ακριβως αυτο εξαρχης. Ενω τωρα αρχισαμε τις μαιμουδιες, οτι θα το στειλουνε στο λογιστηριο και θα τα μπαλωσουνε. Τεσπα δεν παω παλι εκει, θα περιμενω τον επομενο λογαριασμο και εαν δεν εχει πιστωθει θα κινησω αυτη την διαδικασια. Αληθεια μπορω να στειλω εγω κατευ8ειαν στα κεντρικα παραπονο η πρεπει να περασω μεσω του τοπικου ΟΤΕ?

  9. #9
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    eeep σε ευχαριστώ για τις κατατοπιστικότατες οδηγίες, έχω κάνει το πρώτο βήμα, βρίσκομαι την αναμονή.

Παρόμοια Θέματα

  1. isdn σε pstn χρέωση
    Από sakdel στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-07, 00:25
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-07, 04:00
  3. ISDN 64x2= ΕΠΑΚ χρεωση x 2?
    Από xp1988 στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-05, 02:31
  4. ISDN -> PSTN και χρέωση
    Από astrolabos στο φόρουμ Isdn - Pstn
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-04, 15:49
  5. Μηνύματα: 61
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-03, 07:56

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας