Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 75
  1. #31
    Εγγραφή
    07-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσχημα νέα για όσους έχουν προβληματικές γραμμές...
    τι εννοείς προβληματικές γραμμές???

  2. #32
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slvrfloston Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι εννοείς προβληματικές γραμμές???
    Πχ είμαι σε κόμβο που έχει μόνο adsl1 και η γραμμή μου πάει μεν στα 8Mbps που είναι και το όριο αλλά με χαμηλό SNR με αποτέλεσμα να έχω αρκετές αποσυνδέσεις. Με το DMT την κατεβάζω στα 7200-7800 και παίζει χωρίς πρόβλημα για εβδομάδες. Η λύση της Vivodi ήταν να με κλειδώσουν στα 4Mbps όπου παίζω με SNR 28 και είναι κρίμα να πάει τόση ταχύτητα τζάμπα.

    Το κακό είναι ότι το 780 έρχεται κλειδωμένο και επίσης έχει firmware της σειράς 6.2 που δεν υποστηρίζει αλλαγή του SNR. Άρα κρέμεσαι από το τι γραμμή έχεις και χάνεις το πλεονέκτημα του να ρυθμίζεις τη γραμμή σου.

  3. #33
    Εγγραφή
    07-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    οκ εγώ είμαι σε κόμβο κ για adsl2 γραμμή οπότε φαντάζομαι δε θα έχω πρόβλημα!!!

  4. #34
    Εγγραφή
    29-09-2005
    Περιοχή
    GR
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.023
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    -
    Tους τηλεφωνησα σημερα και μου ειπαν οτι ειναι ενταξει η γραμμη ,μου εδωσαν και τους κωδικους του Μοντεμ και τα αποτελεσματα ειναι up/down 704/8064,
    Aπο nvidia κατεβαζει 750-780,και απο πολυτεχνειο 700 μεγιστο ενω παλιοτερα με το 530 απο πολυτεχνειο 800+,
    ο κομβος Αμπελοκηπων dsl 2 δεν ειναι?

  5. #35
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    517 / 6.151 Telephonet+
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    15,5(dB) / 36,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που άλλαξε είναι τα η αντιμετώπιση του θορύβου καθώς τώρα παίζει να συγχρονίζεις λίγο ψηλότερα από ότι πριν με χαμηλότερο SNR ή ακόμα και στην ίδια ταχύτητα αλλά πάλι με χαμηλότερο SNR. Αν ποστάρεις τα στοιχεία από το 780 και το ρούτερ που είχες πριν θα φανεί.

    Επίσης, είναι επίσημο ότι αλλάζουν τον εξοπλισμό για όλους για να έχουν όλες τις ευκολίες που τους παρέχει το remote access. Άσχημα νέα για όσους έχουν προβληματικές γραμμές...
    780WL:
    Output Power (Up/Down): 12/19,5 dB
    Line Attenuation (Up/Down): 19/34 dB
    SN Margin (Up/Down): 15/9 dB

    Για το 585ι δεν τα έχω.

  6. #36
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastel Εμφάνιση μηνυμάτων
    780WL:
    Output Power (Up/Down): 12/19,5 dB
    Line Attenuation (Up/Down): 19/34 dB
    SN Margin (Up/Down): 15/9 dB

    Για το 585ι δεν τα έχω.
    Σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις; ν έχεις το 585 βάλτο να δούμε αν έχει κάποια διαφορά. Η γραμμή σου φαίνεται μια χαρά πάντως...

    Πόσο καιρό έχει που έκαναν την αλλαγή;

  7. #37
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    517 / 6.151 Telephonet+
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    15,5(dB) / 36,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τι ταχύτητα συγχρονίζεις; ν έχεις το 585 βάλτο να δούμε αν έχει κάποια διαφορά. Η γραμμή σου φαίνεται μια χαρά πάντως...

    Πόσο καιρό έχει που έκαναν την αλλαγή;
    Bandwidth (Up/Down): 704 / 8.064
    Από την περασμένη Τρίτη.

  8. #38
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bandwidth (Up/Down): 704 / 8.064
    Από την περασμένη Τρίτη.
    Παρατήρησε το SNR αν πέφτει πιο κάτω (κυρίως αν φτάνει και κάτω από 6) κατά τη διάρκεια της μέρας. Εαν δεν είναι αυτό τότε το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι το ότι κάνουν δοκιμές ακόμα και τα restart είναι το αποτέλεσμα τους...

    Με το Card Sharing λύθηκε το πρόβλημα;

  9. #39
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    517 / 6.151 Telephonet+
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    15,5(dB) / 36,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kanenas3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Με το Card Sharing λύθηκε το πρόβλημα;
    Όχι.

    Θα κάνω δοκιμή αύριο να βάλω το 585 και θα σας πω.
    Θα μου πεις γιατί δεν το έχω βάλει ακόμα και να ησυχάσω. Η απάντηση είναι απλή, γιατί μου έχουν πάρει το ATA και δεν θα έχω τηλέφωνο.
    Αύριο θα πάρω και ένα ATA από ένα φίλο μου (και αυτός παθών από τη Vivodi) για να κάνω περαιτέρω δοκιμές και θα σας ενημερώσω.

  10. #40
    Εγγραφή
    07-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    υπέροχα....όλα πήγαν τέλεια!!! ο τεχνικός απλά ΔΕΝ ΗΡΘΕ!!!!!!!!
    δλδ έλεος....κ φυσικά δεν έχω βγάλει άκρη με την εξυπηρέτηση πελατών....(κ ακόμα είμαι ήρεμος κ δε φωνάζω)

  11. #41
    Εγγραφή
    07-07-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    150
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Vivodi - ΠΛΑΤ.ΔΗΜΟΚΡΑΤ.
    Χρησιμοποιεί κάποιος SIP τηλεφωνία με το Speedtouch 780 και Vivodi;
    Από την στιγμή που ξήλωσα το 530 και έβαλα το 780 έχω πρόβλημα με το i-call. Ενώ έχω κανονικά εξερχόμενες δεν λειτουργούν οι εισερχόμενες. Ο τεχνικός της Altec μου είπε ότι το speedtouch 780 κόβει τις εισερχόμενες.
    Έχω ανοίξει όλες τις πόρτες για SIP, το firewall είναι disabled, δοκίμασα X-lite, Linksys SPA3000 και Grandstream 486 αλλά τίποτα. Μήπως έιναι κλειδωμένες οι υπηρεσίες SIP από την Vivodi;
    Το Intrusion Detection δεν μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε;

    ........Auto merged post: 16v_gsi added 60 Minutes and 35 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 16v_gsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιεί κάποιος SIP τηλεφωνία με το Speedtouch 780 και Vivodi;
    Από την στιγμή που ξήλωσα το 530 και έβαλα το 780 έχω πρόβλημα με το i-call. Ενώ έχω κανονικά εξερχόμενες δεν λειτουργούν οι εισερχόμενες. Ο τεχνικός της Altec μου είπε ότι το speedtouch 780 κόβει τις εισερχόμενες.
    Έχω ανοίξει όλες τις πόρτες για SIP, το firewall είναι disabled, δοκίμασα X-lite, Linksys SPA3000 και Grandstream 486 αλλά τίποτα. Μήπως έιναι κλειδωμένες οι υπηρεσίες SIP από την Vivodi;
    Το Intrusion Detection δεν μπορούμε να το απενεργοποιήσουμε;
    Μάλλον πρέπει να δώσω με telnet τις παρακάτω εντολές:

    IDS dos parser
    udp flood
    ids config state disabled



    Το telnet όμως το έχουν κλειδωμένο. Τί κάνουμε τώρα;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος 16v_gsi : 12-03-08 στις 15:35. Αιτία: auto merged post

  12. #42
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Το 780 που δίνει η Vivodi είναι αρκετά κλειδωμένο αλλά υπάρχουν πλέον λύσεις. Το θέμα είναι κατά πόσο θέλεις να βάλεις χέρι σε κάτι που δεν είναι δικό σου

    Λογικά είναι όλα κλειστά και κυρίως αν έχεις και τηλεφωνία μην περιμένεις και πολλά...

    Check this...

  13. #43
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    136
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Vivodi Full
    Ταχύτητα
    517 / 6.151 Telephonet+
    ISP
    Vivodi
    Router
    Speedtouch 780WL
    SNR / Attn
    15,5(dB) / 36,0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kastel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίδιο συνέβη και σε μένα.
    Στις 28 Φεβρουαρίου ημέρα Πέμπτη με πήραν τηλέφωνο και μου έκλεισαν ραντεβού για τις 4 Μαρτίου ημέρα Τρίτη και ώρα μεταξύ 13:00-15:00 για την αλλαγή του εξοπλισμό.
    Το πακέτο μου είναι MaxX 10 & DSL Phone 500 και το modem 585i + CISCO ATA.
    Πράγματι ήρθαν μέσα στον προγραμματισμένο χρόνο (14:45) με το ολοκαίνουργιο 780WL.
    Το μόνο που χρειάστηκε να κάνει ήταν να το συνδέσει και τα "σεταρίσματα" τα πήρε από μόνο του (να σημειώσω με άλλα username και password).
    Πήρε τον παλιό εξοπλισμό και έφυγε (υπόθεση 10 λεπτών).
    Το μόνο πρόβλημα που παρουσιάστηκε ήταν οτι ενώ στο τηλέφωνο μπορούσα να κάνω εξερχόμενες κλήσεις κανονικά και στις δύο γραμμές, δεν δεχόμουν εισερχόμενες.
    Πήρα τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη (που απαντά άμεσα και μπράβο τους) και μου είπαν να κάνω λίγο υπομονή και οτι εντός λίγων ωρών θα λυνόταν το πρόβλημα που ήταν καθαρά θέμα διαδικαστικό λόγο της αλλαγής του εξοπλισμού, όπως και έγινε. Μετά από 45 λεπτά περίπου όλα λειτουργούσαν κανονικά.
    Πάντως διαφορές στις ταχύτητες δεν έχω δει (όσο κατέβαζα - κατεβάζω και όσο ανέβαζα - ανεβάζω).
    Προβλήματα όμως έχω εντοπίσει, έχω τακτικές αποσυνδέσεις (που δεν είχα) και μάλιστα στο παλιό modem κατά την αποσύνδεση έσβηνε το led του Internet και σε μερικά δευτερόλεπτα επανερχόταν. Ενώ τώρα σβήνουν όλα τα leds εκτός του Power (Ethernet, WLAN, DSL, Internet, Phone) και για να επανέλθει κάνει περίπου στο 1 λεπτό.
    Δεύτερο πρόβλημα που εντοπίστηκε για όσους γνωρίζουν από card sharing, ΔΕΝ δουλεύει πλέον.
    'Αντε και σ' ανώτερα!!!
    Επανέρχομαι με όχι ευχάριστα νέα με τη χρήση του 780.
    Μετά τις συνεχείς αποσυνδέσεις που εξακολουθούν να είναι συνεχείς, δοκίμασα με το 585 που εξακολουθεί να λειτουργεί απροβλημάτιστα.
    Παρατηρήσεις:
    1. όταν χρησιμοποιώ το 780 το noise margin έχει καταντήσει ασανσέρ και παίζει από 10.5 (το ανώτερο και σπάνιο μια φορά το είδα και έκανε και πάλι αποσύνδεση) με 4 (το κατώτερο), ενώ όταν χρησιμοποιώ το 585 είναι σταθερό στα 12.
    2. τρεις μέρες τώρα έχω παρατηρήσει ότι χάνω κλήσεις. Ενώ τη στιγμή που είμαι συνδεμένος κανονικά με καλούν χωρίς να χτυπά η κλήση στο τηλέφωνό μου βγαίνοντας τηλεφωνητής στ' ΑΓΓΛΙΚΑ??? και μετά μου έρχεται mail για την κλήση.
    Δηλαδή αν με πάρει τηλέφωνο η θεία μου από την επαρχεία που δεν γνωρίζει αγγλικά και που την έπεισα με χίλια δυο βάσανα ότι το πρόθεμα του 211 δεν είναι υπεραστική ή διεθνή κλήση και της βγει αυτό το ηχογραφημένο μήνυμα. Τί θα υποθέσει και πως θα της το εξηγήσω;
    3. παρατήρησα οτι δεν δουλεύει σε πολλές περιπτώσεις και το FAX. Την πρώτη γραμμή την έχω βάλει στο μαγαζί μου αποκλειστικά και μόνο ως fax. 4,5 χρόνια που είμαι στη Vivodi δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα με τη λειτουργία του fax.
    Να σημειώσω οτι όταν έκανα την αίτησή μου στη Vivodi με διαβεβαίωσαν οτι με την πρώτη γραμμή δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με τη λειτουργία του fax, γι' αυτό και προχώρησα την αίτηση αφού αυτός ήταν και ο λόγος της χρήσης της μίας γραμμής.
    Όταν όμως τους ανάφερα το συγκεκριμένο πρόβλημα προχθές μου είπαν οτι η Vivodi από τις γραμμές της δεν υποστηρίζει τη λειτουργία του fax και αν αυτό συμβεί θα είναι από καθαρή σύμπτωση???
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kastel : 16-03-08 στις 10:55.

  14. #44
    Εγγραφή
    07-12-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Wind
    εγώ πάλι εξακολουθώ να περιμένω τον τεχνικό!! έκλεισα νεό ραντεβού για Πέμπτη κ ελπίζω αυτή τη φορά να εμφανιστεί!!ειλκρινά πάντως μου έχει προκαλέσει πολύ άσχημη εντύπωση η στάση τους αυτή κ η αντιμετώπισή τους, "ας κλείσουμε ένα νέο ραντεβού κ το τμήμα παραπόνων θα σας καλέσει γιατί εγώ δεν γνωρίζω γτ ο τεχνικός δεν ήρθε"
    τι να πεί κανείς?

  15. #45
    Εγγραφή
    02-09-2003
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    6.082
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slvrfloston Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάλι εξακολουθώ να περιμένω τον τεχνικό!! έκλεισα νεό ραντεβού για Πέμπτη κ ελπίζω αυτή τη φορά να εμφανιστεί!!ειλκρινά πάντως μου έχει προκαλέσει πολύ άσχημη εντύπωση η στάση τους αυτή κ η αντιμετώπισή τους, "ας κλείσουμε ένα νέο ραντεβού κ το τμήμα παραπόνων θα σας καλέσει γιατί εγώ δεν γνωρίζω γτ ο τεχνικός δεν ήρθε"
    τι να πεί κανείς?
    Το ίδιο έγινε και σε μένα. Την πρώτη φορά ήρθε και είχε πρόβλημα το ρούτερ ενώ τη δεύτερη δε φάνηκε.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-07, 22:09
  2. How To: Ρυθμίστε το ενσωματωμένο ATA στο SpeedTouch 716wl (v5) και 780
    Από kostas_pav στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-07, 18:26
  3. Speedtouch 530+cisco ata 186+voipbuster+ασυρματο
    Από timkos36 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-06, 20:23
  4. hp deskjet 3820:ελαττωματικο-αρνηση εταιριας για αντικατασταση
    Από πονοκεφαλος στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-05, 17:09

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας