Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 183
  1. #1
    Εγγραφή
    16-02-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.982
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    Net One
    Router
    Speedtouch 780WL
    Καλα μη λεμε τωρα και οτι θελουμε.Οι μηχανοβιοι ειναι πιο επικινδυνοι απο τους ιχ-ηδες.Επειδη νομιζετε οτι οδηγαμε "κουτια" και ειμαστε πιο αργοι και δυσκαμπτοι πατε και κανετε του κοσμου τις τανζανιες(σφηνωνεται αναμεσα σε αμαξια,πραγματοποιειται επικινδυνους ελιγμους,που και που παιρνετε κανα καθρεφτη) και η πλειονοτητα των μηχανοβιων δεν φοραει κρανος.
    Εχω δει φιλο μου να σκοτώνεται κατα αυτό τον τρόπο γιατί δεν φοραγε κρανος και απο την πτωση με το κεφαλι τεζα.
    Εμενα να δεις τι εχουν δει τα ματακια μου απο τους μηχανοβιους.Εσεις,οι ταριφες και οι πεζοι νομιζετε οτι οι δρομοι ειναι δικοι σας και εχετε προτεραιοτητα.Οι πεζοι γιατι το λεει ο ΚΟΚ,εσεις γιατι εισαστε λεει πιο γρηγοροι απο τα ιχ(για αυτο στηνεστε μια στρατια μπροστα στο φαναρι,αναβει πρασινο και εισαστε ακομα εκει??) και οι ταριφες γιατι βγαινουν λεει για το μεροκαματο.
    Οι ιχ-ηδες νομιζετε οτι βγαινουν για πλακα στο δρομο????Δεν εχουν δουλειες και κανουν βολτες?????
    Αντε γιατι και η υπομονη εχει και τα ορια της.

    Sorry για το off topic!!!!!

  2. #2
    Το avatar του μέλους HaRRy
    HaRRy Guest
    Προφανώς είτε κάποιος τον χτύπησε σε κάποια προσπέραση ή ταρζανιά και την έκανε αλλα μπορεί και να γλίστρησε η μηχανή ποιος ξέρει...
    Πάντως χωρίς να θέλω να θίξω τη μνήμη του νεκρού τον τελευταίο καιρό οι μηχανόβιοι έχουν παραγίνει αναιδείς ... κατεβαίνα την εθνική πρωι κι ένας π@π@ρ@$ με μεγάλη μηχανή πήγε να με προσπεράσει απο τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ ενώ ήμουν ΗΔΗ εγώ στο ΑΡΙΣΤΕΡΟ ρεύμα..
    τον είδα τελευταία στιγμή γιατί σύγκλινα κι άλλο προς τα αριστερά...
    απο τον πανικό ψιλοφρενάρω απότομα κι αυτός παραλίγο να γίνει ενα με το πορτ-μπαγκάζ...
    κλείνω εντελώς απο αριστερά και του κάνω νόημα να παει απο ΔΕΞΙΑ!!
    και παρακάτω έκανε τσαμπουκάδες, χειρονομίες και ήθελε να πιαστούμε στα χέρια ο γελοίος...
    Οριακά ήμουν να τον κάνω τοστ με κάτι νταλίκες... παράτησε ο μάγκας τη μηχανή στη μέση του δρόμου και με πλησίασε για τσαμπουκά... ΜΗ ΧΕΣΩ ...
    ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ Η ΛΩΡΙΔΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΞΙΑ ΑΝΤΕ Η ΜΕΣΑΙΑ!!
    Αριστερά πάνε τα ΙΧ μόνο !!
    Το ίδιο ισχύει και για την άλλη κατηγορία που εχει σκοτώσει κοσμάκη τους οδηγούς φορτηγών, νταλικών κλπ που καθονται ΑΡΙΣΤΕΡΑ ή στη ΜΕΣΑΙΑ λωρίδα με όχημα 5 τόνων και πάνε είτε ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ είτε ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ!!
    Οσο για το ατύχημα ΣΙΓΟΥΡΑ θα είδε κάποιος αλλά συνήθως δε μιλάνε μη μπλέξουν ή δε ξέρουν οτι έχει γίνει εκκληση για πληροφορίες...
    Ετσι κι αλλιώς τώρα είναι αργα!!
    Παει το αυτόφωρο να πάει μεσα όποιος τον σκότωσε ΑΝ έγινε απο υπαιτιότητα αλλου...
    Κρίμα νεα παιδιά να πηγαίνουν απο σίδερα και πλαστικά πανω σε 2 λάστιχα...

  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-2005
    Περιοχή
    Data Center
    Μηνύματα
    851
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Μάλλον δεν έχεις οδηγήσει μηχανή.... Δε λέω ότι δεν υπάρχουν και επικίνδυνοι μοτοσυκλετιστές που δεν φορούν κράνος και κάνουν "ταρζανιές"! Υπάρχουν, αλλά δεν είναι όλοι οι μοτοσυκλετιστές "κακά παιδιά" ούτε "κάγκουρες"!!! Υπάρχει και κόσμος που απλά πηγαίνει στη δουλειά του!!!! Αντίθετα οι οδηγοί αυτοκινήτων νιώθοντας πιο ασφαλείς στο αυτοκίνητο δεν προσέχουν όσο θα έπρεπε! Πολλές φορές έχω αντιμετωπίσει φαινόμενα όπου το αυτοκίνητο μπροστά μου αλλάζει τυχαία κατεύθυνση χωρίς καν να βγάλει φλας, χωρίς να κοιτάξει καθρέφτες, παραβίαζοντας στοπ και γενικώς κάνοντας απρόβλεπτες κινήσεις!! Επίσης πολλοί βασίζονται μόνο στους καθρέφτες τους! Γύρνα και κανα κεφάλι ρε αδερφέ να δεις τι γίνεται στη νεκρή γωνία σου!! Επίσης πάλι δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι μοτοσυκλετιστές κυκλοφορούν έξω λες και φοράνε πανοπλία (κράνος, γάντια στολή, μπότες)!!!Αντίθετα ο μοτοσυκλετιστής (αν όχι όλοι) θέλει δε θέλει κάνει τους απαραίτητους ελέγχους πριν κάνει μια κίνηση γιατί γνωρίζει πως είναι 100% εκτεθειμένος!!! Όλα αυτά τα λέω εκ πείρας μιας και οδηγάω και ανεξαρτήτου κυβισμού μηχανή και αμάξι!!! Και γενικώς είμαι υπέρ της άποψης ο μελλοντικός οδηγός να οδηγήσει πρώτα μηχανή και μετά αμάξι! Έτσι θα ξέρει τις πιθανές αντιδράσεις ενός μοτοσυκλετιστή αργότερα σε περίπτωση που θα οδηγεί αμάξι!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ingenius : 17-06-05 στις 13:54.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ σωστά αυτά που είπε ο Χάρι.

    Οι μεγαλύτεροι δε εγκληματίες είναι αυτοί με τα μικρά 2τροχα που δεν έχουν καθρέπτες διότι δεν ξέρουν τί γίνεται γύρω τους (situational awareness).
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2004
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    777
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    OTEnet
    Router
    usr 9108
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaRRy
    Αριστερά πάνε τα ΙΧ μόνο !!
    Αριστερά πάνε όσοι θέλουν να προσπεράσουν.Προσπέρασες?Έμπα πάλι στη μεσαία...
    Η τέρμα Δεξιά είναι για βαριά οχήματα και αργούς οδηγούς.Οι κωλοφορτηγατζήδες, δυστηχώς ,κάνουν φάλαγγα στη μεσαία με αποτέλεσμα ο Κηφισσός να πήζει.ΣΚ@ΤΑ στο λάκκο τους.

    Όσο για τα μηχανάκια ,τι δουλεία έχουν τα παπία οι βέσπες τα τρίκυκλα και τα σκούτερ στην εθνική μες τη μέση του δρόμου?


    Οι μηχανές μεγάλου κυβισμού καλά κάνουν και πάνε "μαλλιά" στην αριστερή, με τον κατάλληλο εξοπλισμό βέβαια και τη δέουσα προσοχή!


  6. #6
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaRRy
    Προφανώς είτε κάποιος τον χτύπησε σε κάποια προσπέραση ή ταρζανιά και την έκανε αλλα μπορεί και να γλίστρησε η μηχανή ποιος ξέρει...
    Πάντως χωρίς να θέλω να θίξω τη μνήμη του νεκρού τον τελευταίο καιρό οι μηχανόβιοι έχουν παραγίνει αναιδείς ... κατεβαίνα την εθνική πρωι κι ένας π@π@ρ@$ με μεγάλη μηχανή πήγε να με προσπεράσει απο τα ΑΡΙΣΤΕΡΑ ενώ ήμουν ΗΔΗ εγώ στο ΑΡΙΣΤΕΡΟ ρεύμα..
    τον είδα τελευταία στιγμή γιατί σύγκλινα κι άλλο προς τα αριστερά...
    απο τον πανικό ψιλοφρενάρω απότομα κι αυτός παραλίγο να γίνει ενα με το πορτ-μπαγκάζ...
    κλείνω εντελώς απο αριστερά και του κάνω νόημα να παει απο ΔΕΞΙΑ!!
    και παρακάτω έκανε τσαμπουκάδες, χειρονομίες και ήθελε να πιαστούμε στα χέρια ο γελοίος...
    Οριακά ήμουν να τον κάνω τοστ με κάτι νταλίκες... παράτησε ο μάγκας τη μηχανή στη μέση του δρόμου και με πλησίασε για τσαμπουκά... ΜΗ ΧΕΣΩ ...
    ΜΗΧΑΝΟΒΙΟΙ Η ΛΩΡΙΔΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΔΥΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΞΙΑ ΑΝΤΕ Η ΜΕΣΑΙΑ!!
    Αριστερά πάνε τα ΙΧ μόνο !!
    Το ίδιο ισχύει και για την άλλη κατηγορία που εχει σκοτώσει κοσμάκη τους οδηγούς φορτηγών, νταλικών κλπ που καθονται ΑΡΙΣΤΕΡΑ ή στη ΜΕΣΑΙΑ λωρίδα με όχημα 5 τόνων και πάνε είτε ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ είτε ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ!!
    Οσο για το ατύχημα ΣΙΓΟΥΡΑ θα είδε κάποιος αλλά συνήθως δε μιλάνε μη μπλέξουν ή δε ξέρουν οτι έχει γίνει εκκληση για πληροφορίες...
    Ετσι κι αλλιώς τώρα είναι αργα!!
    Παει το αυτόφωρο να πάει μεσα όποιος τον σκότωσε ΑΝ έγινε απο υπαιτιότητα αλλου...
    Κρίμα νεα παιδιά να πηγαίνουν απο σίδερα και πλαστικά πανω σε 2 λάστιχα...
    Ρε Χαρρυ δεν ασχολησε με τον Ολυμπιακο καλυτερα;;; Που το εχεις δει οτι η αριστερη λωριδα ειναι για τα Ι.Χ. μονο;;;; Μην χασουμε και τα λιγα μαλλια που εχουμε........
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asikamin
    Αριστερά πάνε όσοι θέλουν να προσπεράσουν.Προσπέρασες?Έμπα πάλι στη μεσαία.
    Ορθότατο αυτό.

    Στην Ευρώπη τηρείται δια ροπάλου.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Εγγραφή
    23-10-2003
    Περιοχή
    athina
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    774
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    13975 / 985
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΣΜΥΡΝΗΣ
    Router
    SAGEM 2404
    SNR / Attn
    9.2(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles
    Ορθότατο αυτό.

    Στην Ευρώπη τηρείται δια ροπάλου.
    Συμφωνω. Αλλα πες μου τι δρομους εχουν στην Ευρωπη, να σου πω τι σκ@τ@ εχουμε για δρομους στην Ελλαδα.
    Εννοω οτι αν στη δεξια λωριδα εχει κανει ρωγμες ο δρομος, στην μεσαια εχει τρυπες που αν πεσεις θα σκοτωθεις, ε μετα που θα πας;;; Αριστερα.
    Δεν ισχυει παντου αυτο. Απλα ενα παραδειγμα εφερα. Αλλα γενικα οι δρομοι μας ειναι Γ.Χ.(για χεσ1μ0)
    Δικηγοροι, ζωγραφοι, δημοσιογραφοι, πολιτικοι. Οι μονοι ανθρωποι στον κοσμο που μπορουν να κανουν το μαυρο.....ασπρο

    "Look in the doubt we've wallowed
    Look at the leaders we've followed
    Look at the lies we've swallowed
    And I don't want to hear no more"

  9. #9
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Οι πιο επικυνδινοι ειναι τα delivery boys. Οδηγουν σαν τρελοι με τα παπια για να προλαβουν και κανουν πολλα παλαβα.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από papdoux
    Οι πιο επικυνδινοι ειναι τα delivery boys. Οδηγουν σαν τρελοι με τα παπια για να προλαβουν και κανουν πολλα παλαβα.
    Και για πές μου ποιος φταίει για αυτό;
    οταν εσύ πέρνεις τηλέφωνο και θέλεις την παραγγελεία σου χτές;

    Αμα στην φέρει σε μια ώρα θα ξαναπάρεις;

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Γιατί νομίζω οτι τα έχουμε ξαναπεί αυτά;

  12. #12
    Εγγραφή
    25-05-2004
    Περιοχή
    POTS & Mobile γωνια
    Μηνύματα
    2.214
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    ~11700 / 775
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟΥ
    Router
    TP-Link TD-W8960N
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr
    Και για πές μου ποιος φταίει για αυτό;
    οταν εσύ πέρνεις τηλέφωνο και θέλεις την παραγγελεία σου χτές;

    Αμα στην φέρει σε μια ώρα θα ξαναπάρεις;
    Φταιει οτι εχουν λιγα delivery boys για πολλες παραγγελιες και προσπαθουν με ενα ατομο να κανουν διανομη σε 30 σπιτια τη φορα που το καθενα απεχει κατι χιλιομετρα. Οποτε οδηγουν σαν τρελοι για να προλαβουν και τα φερνουν κρυα στον τελευταιο.

  13. #13
    Το avatar του μέλους kalm
    kalm Guest
    Προσωπικά είμαι κάτοχος και οδηγός και των δύο ειδών. Πιο πολλά χρόνια οδηγώ μηχανή, αλλά πραγματική άποψη απόκτησα όταν οδήγησα και αμάξι. Κακοί οδηγοί υπάρχουν και στα δύο είδη. Περιπτώσεις σαν αυτές που αναφέρει ο HaRRy μου έχουν τύχει πολλές (μετά από λάθος οδηγική συμπεριφορά εκ'μέρους του άλλου οδηγού να μου ζητούν τα ρέστα) με οδηγούς και από τις δύο ομάδες. Το πρόβλημα έγκειται είτε στην άγνοια των βασικών κανόνων του ΚΟΚ, είτε στην αδιαφορία για τους υπόλοιπους δίπλα μας. Λάθη οδήγησης έχω κάνει και εγώ αλλά ποτέ δεν ζήτησα ρέστα. Απλά ευχαρίστησα το Θεό που δεν το πλήρωσα εγώ ή κάποιος άλλος.
    Κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να υπάρχει υποχρεωτικά ένα κοινό δίπλωμα οδήγησης (μηχανής-αυτοκινήτου) ώστε οι νέοι οδηγοί να έχων επίγνωση των συμπεριφορών και των δυσκολιών της κάθε πλευράς. Όπως έγραψε και ο supermario οι δρόμοι μας είναι σκατά. Ας μην χειροτερεύουμε την κατάσταση με τη συμπεριφορά μας.

  14. #14
    Το avatar του μέλους HaRRy
    HaRRy Guest
    respect to the delivery boyz :P

  15. #15
    Εγγραφή
    18-12-2004
    Περιοχή
    περιστερι... ουδεν μονιμοτερο του προσωρινου
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.449
    Downloads
    31
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    Εως 54 Mbps (wireless)
    ISP
    Οτι εχουν οι α
    Router
    Wifly-City
    SNR / Attn
    100(dB) / 1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asikamin
    Όσο για τα μηχανάκια ,τι δουλεία έχουν τα παπία οι βέσπες τα τρίκυκλα και τα σκούτερ στην εθνική μες τη μέση του δρόμου?
    Πιο ειναι το οριο ταχυτητας στην εθνικη οδο ; τα 200χλμ/ω ; τα 160χλμ/ω ;η τα 110-120 χλμ/ω...

    Ενα παπακι η και ενα σκουτερακι μπορουν πλεον να κινηθουν με αυτες τις ταχυτητες (διευκρινηση 110-120)....τωρα αν εσυ θελεις να κινηθεις με 200 και σε εμποδιζουν τοτε το θεμα αλλαζει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος XPHSTOS29 : 17-06-05 στις 15:25.

Σελ. 1 από 13 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλακτικοί οδηγοί για GeForce και Audigy
    Από hellenicsun στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-08, 16:06
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-07, 10:21
  3. 5700 Go Οδηγοι και ασυμβατοτητες
    Από OrderlordTank στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-05-07, 14:59
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-05, 10:48
  5. Οδηγοί και Ζωδιακός Κύκλος
    Από dantouan στο φόρουμ The fun section...
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-05, 11:42

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας