Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 17
  1. #1
    Εγγραφή
    12-05-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    echolife hg520
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 14(dB)
    Εγω εχω το εξης προβλημα.Επειδη συνδεομαι σε ενα δικτιο οπου οι ip's ειναι 10.χχχ.χχχ.χχχ (AWMN) o router μου ειναι σε αυτη την κλαση.Το video box πως μπορω να το κανω να λειτουργησει χωρις DHCP αλλα με στατικη ip σε κλαση 10.xxx.xxx.xxx?Ελιωσα στο ψαξιμο αλλα δεν βρηκα κατι σχετικο με αυτο το προβλημα.Αν μπορειτε απαντηστε μου και αν εχει δοθει ηδη η λυση δωστε μου καποιο σχετικο threat.

  2. #2
    Εγγραφή
    13-12-2006
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Νομίζω οτι γενικότερα δεν γίνεται.....

    Γιατι δεν χρησιμοποιεις δυο ρουτερ....

    Ενα για το ενα δικτυο...και ενα για το αλλο για το οποιο θα εχεις DHCP....

  3. #3
    Εγγραφή
    12-05-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    echolife hg520
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 14(dB)
    πως μπορω να το κανω αυτο φιλε μου???

  4. #4
    Εγγραφή
    12-05-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    echolife hg520
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 14(dB)
    κανεις δεν ξερει εστω κατι διαφορετικο ή να εχει ασχοληθει καποιος με το λινκσυς που να το εχει συνδεση με το βιντεομποξ?αν εχει καποιος της ρυθμισεις ας της δωσει να τις μοιραστουμε και με τους υπολοιπους.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-05-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    echolife hg520
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 14(dB)
    http://portforward.com/english/route...V_Anywhere.htm

    Μια πιθανη λυση ειναι αυτη εδω περα.9401 μαλλον ειναι η πορτα που χρησιμοποιει το sagem για το tvbox.Σε εμενα φορτωνει το tvbox αλλα παραπερα δεν παει.δηλαδη εικονα δν μου δειχνει.

  6. #6
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    H1600
    Εγω έχω το AM 200 και παίζει κανονικά η TV. Πρέπει να ορίσεις την IP του TVBOX στο πεδίο DMZ.

    Xωρίς DHCP δεν γίνετε. Και εγώ είμαι στο AWMN, και το έχω ανοίξει το DHCP να δίνει μόνο μία IP: 10.*.*.*.

    Ενοίτε ότι πρέπει να έχεις δύο routers. Το ένα modem router για την on, και το άλλο router, για το AWMN.

    Τώρα αν θες λεπτομέρειες για το πώς να κάνεις σωστό routing για να βλέπεις και τα δυο δίκτυα, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να προσθέσεις μία route εντολή στο PC.

    ΠΧ: route add -p 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 10.*.*.* (αυτό είναι το gateway στο AWMN).

    Επίσης στο LAN προσθετής και το DNS του Κόμβου.

    Εύχομαι να τα καταφέρεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WingComm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω έχω το AM 200 και παίζει κανονικά η TV. Πρέπει να ορίσεις την IP του TVBOX στο πεδίο DMZ.

    Xωρίς DHCP δεν γίνετε. Και εγώ είμαι στο AWMN, και το έχω ανοίξει το DHCP να δίνει μόνο μία IP: 10.*.*.*.

    Ενοίτε ότι πρέπει να έχεις δύο routers. Το ένα modem router για την on, και το άλλο router, για το AWMN.

    Τώρα αν θες λεπτομέρειες για το πώς να κάνεις σωστό routing για να βλέπεις και τα δυο δίκτυα, το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να προσθέσεις μία route εντολή στο PC.

    ΠΧ: route add -p 10.0.0.0 mask 255.0.0.0 10.*.*.* (αυτό είναι το gateway στο AWMN).

    Επίσης στο LAN προσθετής και το DNS του Κόμβου.

    Εύχομαι να τα καταφέρεις.

    WingComm, αν κατάλαβα καλά το εύρος των διευθύνσεων του DHCP του AM200 είναι μόνο μία που την παίρνει το Sagem (π.χ. 10.11.12.13), ενώ στο υπόλοιπο δίκτυό σου έχεις static IP addresses όπου βγαίνεις στο Internet μέσω του AWMN (με την route εντολή) gateway και όχι της On. Σωστά?

    Επιπλέον υποθέτω ότι δεν χρειάστηκε να κάνεις Forward τις πόρτες 20000-20001 στο AM200που χρειάζονται για OnREC και OnCinema διότι το Sagem το έχεις ολόκληρο στο DMZ. Σωστά?

    Διαφορετικά, αν το Sagem είναι πίσω απο το Firewall (όχι δηλαδή εκτεθειμένο στο DMZ), όπως στην δικιά μου περίπτωση που χρησιμοποιώ το SpeedTouch 585v6, τότε πρέπει να ανοιχτούν αυτές οι πόρτες για OnREC & OnCinema.

    Αναφορικά με το θέμα του viperakos και το Wag200g, αυτό θα μπορέσει να συνεργαστεί με το Sagem και να παιξει TV μόνον εφ' όσον επιτρέπει multicasting traffic και IGMP signaling (πράγμα που επιτρέπουν τα AM200 και ST585). Δεν έχω αυτό τον router και δεν το γνωρίζω αυτό.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Thompson
    Δύο απορίες: Το wag200g συνεργάζεται με το sagem για iptv?
    Γιατί αφού έχετε ιντερνετ από την On κάνατε έξοδα για να μπείτε και στο awmn? προσφέρει κάτι παραπάνω;

  9. #9
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    WingComm, αν κατάλαβα καλά το εύρος των διευθύνσεων του DHCP του AM200 είναι μόνο μία που την παίρνει το Sagem (π.χ. 10.11.12.13), ενώ στο υπόλοιπο δίκτυό σου έχεις static IP addresses όπου βγαίνεις στο Internet μέσω του AWMN (με την route εντολή) gateway και όχι της On. Σωστά?

    Επιπλέον υποθέτω ότι δεν χρειάστηκε να κάνεις Forward τις πόρτες 20000-20001 στο AM200που χρειάζονται για OnREC και OnCinema διότι το Sagem το έχεις ολόκληρο στο DMZ. Σωστά?

    Διαφορετικά, αν το Sagem είναι πίσω απο το Firewall (όχι δηλαδή εκτεθειμένο στο DMZ), όπως στην δικιά μου περίπτωση που χρησιμοποιώ το SpeedTouch 585v6, τότε πρέπει να ανοιχτούν αυτές οι πόρτες για OnREC & OnCinema.

    Αναφορικά με το θέμα του viperakos και το Wag200g, αυτό θα μπορέσει να συνεργαστεί με το Sagem και να παιξει TV μόνον εφ' όσον επιτρέπει multicasting traffic και IGMP signaling (πράγμα που επιτρέπουν τα AM200 και ST585). Δεν έχω αυτό τον router και δεν το γνωρίζω αυτό.
    Οχι, στην πρώτη ερώτηση σου. Internet παίρνω από την ON. Την route εντολή, την χρησιμοποιείς μόνο για να περνάνε η διευθύνσεις του AWMN από το D-link. Για τα υπόλοιπα στην πρώτη ερώτηση τα έχεις σωστά. Static IP σε όλο το δίκτυο, εκτός του Sagem πού παίρνει μια και μοναδική IP από το DHCP του Am 200 (που στην ουσία Static είναι και αυτό).

    Για την δευτερη ερώτηση σου, ΝΑΙ. Μόνο στο DMZ δηλώνω την IP του SAGEM, και τα παίζει όλα OnRec, OnCinema, και IPTV.



    ........Auto merged post: WingComm added 5 Minutes and 25 Seconds later........

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dimis32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί αφού έχετε ιντερνετ από την On κάνατε έξοδα για να μπείτε και στο awmn? προσφέρει κάτι παραπάνω;
    Το AWMN το είχα εδώ και χρόνια, από το 2004. Από εκεί επερνα internet, μέχρι που έβαλα την On. Άπλα, δεν το κατάργησα, το χρησιμοποιώ ακόμα περισσότερο για file sharing παρά τίποτα άλλο.

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WingComm : 16-03-08 στις 11:57. Αιτία: auto merged post

  10. #10
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WingComm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι, στην πρώτη ερώτηση σου. Internet παίρνω από την ON. Την route εντολή, την χρησιμοποιείς μόνο για να περνάνε η διευθύνσεις του AWMN από το D-link. Για τα υπόλοιπα στην πρώτη ερώτηση τα έχεις σωστά. Static IP σε όλο το δίκτυο, εκτός του Sagem πού παίρνει μια και μοναδική IP από το DHCP του Am 200 (που στην ουσία Static είναι και αυτό).

    Για την δευτερη ερώτηση σου, ΝΑΙ. Μόνο στο DMZ δηλώνω την IP του SAGEM, και τα παίζει όλα OnRec, OnCinema, και IPTV.
    Ευχαριστώ WingComm, απλά θυμάμαι ότι κάποτε σε παίδεψε το ΑΜ200 και σταμάτησε να παίζει η IPTV έως ότου ξαναέβαλες επάνω το Pirelli για λίγο. Συμβαίνει αυτό ακόμα, γιατί αν ναι, είναι σπαστικό?

    Ακόμα, τί διεύθυνση δίνεις στο Sagem? Την κλασική 192.168.1.5 ή δεν έχει σημασία?

    Τέλος, σου έχει τύχει να βλέπεις μαύρη οθόνη σε IPTV, και ταυτόχρονα να έρχεται η κίνηση multicasting σε κάποιο απο τα PC του δικτύου σου (το καταλαβαίνεις απο το DU meter στο PC να δείχνει κάργα download ~580KB/s, χωρίς να του έχεις πει να κατεβάσει τίποτα)

    Απλά έλεγα να δοκιμάσω πάλι με το ΑΜ200...

  11. #11
    Εγγραφή
    03-04-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    35840/3072
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    H1600
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ WingComm, απλά θυμάμαι ότι κάποτε σε παίδεψε το ΑΜ200 και σταμάτησε να παίζει η IPTV έως ότου ξαναέβαλες επάνω το Pirelli για λίγο. Συμβαίνει αυτό ακόμα, γιατί αν ναι, είναι σπαστικό?

    Ακόμα, τί διεύθυνση δίνεις στο Sagem? Την κλασική 192.168.1.5 ή δεν έχει σημασία?

    Τέλος, σου έχει τύχει να βλέπεις μαύρη οθόνη σε IPTV, και ταυτόχρονα να έρχεται η κίνηση multicasting σε κάποιο απο τα PC του δικτύου σου (το καταλαβαίνεις απο το DU meter στο PC να δείχνει κάργα download ~580KB/s, χωρίς να του έχεις πει να κατεβάσει τίποτα)

    Απλά έλεγα να δοκιμάσω πάλι με το ΑΜ200...
    Όχι προς το παρών μόνο εκείνη την μια φορά έβαλα ξανά πάνω το pirelli. Άλλα πιστεύω ότι καπιοια στιγμή θα ξαναχρειαστεί να το ξανακάνω.

    Στο Sagem δίνεις ότι IP θες, δεν έχει σημασία, απλά να είναι δηλωμένο στο DMZ του AM 200.

    Πρόβλημα όπως αυτό που αναφέρεις του multicasting δεν έχω συναντήσει ακόμα.

    Σε γενικές γραμμές το AM 200 δεν μασάει, το έχω εβδομάδες ανοικτό και δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό. Με το Pirelli, μπούκωνε κάθε 2 μέρες από το Traffic και ήθελε restart. Θα σου πρότεινα να το ξαναβάλεις!!!

  12. #12
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    WingComm, το Pirelli το έχω πετάξει απο καιρό.

    Χρησιμοποώ το SpeedTouch 585v6 και είμαι super ευχαριστημένος, αφού κάνει τα πάντα.

    Απλά θέλω να ξεκαθαρίσω αν παίζει κανονικά και το ΑΜ200 που έχω, για να το δώσω σε ένα φίλο να ηρεμίσει και αυτός με την On.

    Και για να επανέλθω στο θέμα για το wag200g, δυστυχώς δεν πρέπει να παίζει IPTV. Μόνο OnREC και OnCinema ανοίγοντας τις πόρτες 20000 κ' 20001.

  13. #13
    Εγγραφή
    23-10-2007
    Περιοχή
    Δάφνη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    210mbps/21mbps
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Mi router ac2350
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Evangelos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και για να επανέλθω στο θέμα για το wag200g, δυστυχώς δεν πρέπει να παίζει IPTV. Μόνο OnREC και OnCinema ανοίγοντας τις πόρτες 20000 κ' 20001.
    και γιατι εμενα δεν μου παιζει παροτι τισ εχω ανοιξει
    Πληρώνω για χάσω τον καιρό μου.....

  14. #14
    Εγγραφή
    03-06-2006
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    36
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ On Telecoms Full
    Ταχύτητα
    6900/1023
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ
    Router
    SpeedTouch 585v6 fw 743
    SNR / Attn
    5(dB) / 47(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ktlk Εμφάνιση μηνυμάτων
    και γιατι εμενα δεν μου παιζει παροτι τισ εχω ανοιξει
    Είναι γεγονός ότι αυτό το Linksys δεν τα πάει πάντα καλά με την On. Προσωπικά δεν το έχω και έτσι δεν έχω ιδία πείρα.
    Ίσως ο Ultra μπορεί να σε βοηθήσει. Κοίτα εδώ http://www.adslgr.com/forum/showpost...1&postcount=13, και κάνε κανα ψάξιμο να δείς τι ακριβώς έχουν κάνει οι άλλοι.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-05-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    echolife hg520
    SNR / Attn
    8.0(dB) / 14(dB)
    Exclamation
    Καλησπερα.Ξαναφερνω αυτο το post στην επιφανεια γιατι ακομα δεν εχω βρει καποια ακρη με το modem οσον αφορα με τις 10.χχχ.χχχ.χχχ ip.Μου ηρθε μια ιδεα σημερα και θα ηθελα να την μοιραστω μαζι σας για να δω αν το κατα ποσο στεκει αυτο που σκεφτηκα και αν υπαρχει μια πιθανη λυση γι'αυτο.

    Υπαρχει περιπτωση να κανουμε το wag200g client bridge στο pirelli και να διοχετευουμε ινετ σε αυτο και μεσα απο το pirelli εφ'οσον εχει ip 192.168.1.1 να δινει λειτουργια στο sagem επειδη αυτο κοιταζει μονο σε ip 192.168.1.5 για να δουμε OnTv?Το αναφερω ετσι διοτι εχω μια γραμμη στο σπιτι και ειναι σπαστικο οταν θα θελω να δω OnTv καθε φορα θα πρεπει να βγαζω το μπριζακι να το βαζω στο pirelli και οταν τελειωσω πρεπει να επαναφερω το μπριζακι παλι στο Wag200g γιατι εχω και αλλα 4 pc μεσα στο σπιτι μου που αυτα λειτουργουν σε 10αρες.

    Ελπιζω να εγινα καπως κατανοητος και να μην σας μπερδεψα τοσο πολυ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LinkSys WAG200G & Conn-X 8 Mbps
    Από christosz στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-07, 23:06
  2. 2play&linksys wag200g
    Από agaida στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-07, 19:46
  3. LinkSys WAG200G & Telnet
    Από jimsid στο φόρουμ Linksys ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-07, 15:27

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας