Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-29 από 29
  1. #16
    Εγγραφή
    30-01-2007
    Περιοχή
    Κορωπί Αττικής
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    73
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    μου εχει τυχη σε 2 μητρικες ιδιες.δεν μπορει να ειναι και οι 2 προβληματικες.
    μηπος το εχει σαν ασφαλεια ?και τορα που εχουμαι προβλημα με τη δεη?

  2. #17
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΙΔΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
    . Ενω λειτουργουσε κανονικα ξαφνικα πριν λιγο που πηγα να το ξανανοιξω δειχνει οτι παει να παρει μπρος αλλα υστερα απο δετερολεπτα σβηνει. Το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη δειχνει οτι γυριζει για ενα δευτερολεπτο κ μετα σταματαει, μετα παλι το ιδιο κ παλι το ιδιο μεχρι να το κλεισω εγω.
    Οι νεες (P35) μητρικες αυτο κανουν οταν κατι δεν εχει παει καλα.
    Ειτε απο θεμα overclocking, ειτε απο θεμα κακης ρυθμισης στο bios.

    Τωρα εκεινο που πρεπει να κανεις σε πρωτη φαση ειναι να πατησεις το reset κουμπι του κουτιου την ωρα που κολησει. Θα περιμενεις να το ξανακανει αυτο το ανοιγμα-κλεισιμο και μετα να δεις αν θα σου βγαλει μηνυμα "overclock failed, press F1...".

    Αν στο βγαλει μπαινεις στο bios με F1 και πατας load defaults. Save & exit.

    Αν δεν στο βγαλει θελει να κανεις clear cmos. Μπορεις να μην μπλεχτεις με αυτο εφοσον εχεις εγγυηση.

    Παντα θα αφηνεις χρονο μεχρι να πειστεις οτι δεν εκκινει. Με μη σωστα τοποθετημενη καρτα γραφικων (εστω και αν την τοποθετουσα σωστα δεν εκανε σωστη επαφη) η δικη μου εκανε μεχρι και 2 λεπτα μεχρι να εκκινησει...

    Τα windows ειναι ασχετα με το συγκεκριμενο προβλημα και αρα δεν υπαρχει λογος επιρροης στην εγγυηση, οπως σωστα σου ειπε ηδη ο Νικαετός.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 11-03-08 στις 22:02.

  3. #18
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linkys wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 32(dB)
    Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις. Πηγα σημερα το πρωι στο τεχνικο τμημα κ το απογευμα με πηραν τηλ για να το παραλαβω. Τελικα η ζημια ειχε γινει στο τροφοδοτικο επειδη ειχε καει..... και μου το αντικατεστησαν με ενα καινουργιο. Ειναι δυνατον καινουργιο τροφοδοτικο, με ελαχιστη χρηση, δεδομενου οτι σπουδαζω επαρχια κ το pc με το εν λογω εξαρτημα ηταν στην αθηνα, να καει τοσο γρηγορα? Κ δεν εφταιγαν οι διακοπες ρευματος γιατι ειμαι απο τους τυχερους που μονο μια φορα εγινε στην περιοχη μου διακοπη κ μαλιστα το pc ηταν κλειστο οπως κ ο διακοπτης απο το τροφοδοτικο.
    Οσον αφορα την motherboard που πολλα μηνηματα ανεφεραν, ισως να μην εγινα αρκετα κατανοητος αλλα το pc δεν ανοιγε καθολου. Ισα δυο, τρεις στροφες εκανε το ανεμιστηρακη του επεξεργαστη κ εκλεινε. To bios δεν το ειχα πειραξει καθολου κ ειχα τις default ρυθμισεις του.
    Κανει τελευταιο κ sorry αμα κουρασα, πως μπορω να διαπιστωσω μονος μου, σιγουρα, οτι το τροφοδοτικο εχει καει?

  4. #19
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    Ισα δυο, τρεις στροφες εκανε το ανεμιστηρακη του επεξεργαστη κ εκλεινε.
    Ένα καμμένο τροφοδοτικό δίνει ρεύμα έστω και γι αυτές τις 2 στροφές?

  5. #20
    Εγγραφή
    16-10-2002
    Περιοχή
    K.B.M.E. (Καπου Βοσκω Μην Ενοχλειτε)
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    185
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    15600/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
    Router
    WAG200G
    SNR / Attn
    9(dB) / 24(dB)
    Αναλογα το "καψιμο".. Μπορει να μην πεθανει τελειως απλα να δινει τασεις 3 πουλακια.
    Μην ξεχναμε και την περιπτωση βραχυκυκλωματος οπου περναει ρευμα απλα δεν εχει καμια σχεση με αυτο που περιμενει η μητρικη οποτε απλα "ξυπναει" το ελεγχει και ξαναπεφτει...
    Greeks don't fight like heroes... Heroes fight like GREEKS!

  6. #21
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linkys wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 32(dB)
    Αυτο τους ειπα και εγω κ μου απαντησαν οτι ειναι φυσιολογικο. Γι αυτο ρωτησα εαν ξερει κανεις εναν σιγουρο τροπο για να μπορω να καταλαβαινω ποτε εχει καει το τροφοδοτικο.

  7. #22
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Γεφυρωνεις απο το 20 ή 24pin βισμα το πρασινο με το (ενα) μαυρο.
    Εχεις φροντισει ωστε να εχεις το καταλληλο απαιτουμενο ελαχιστο φορτιο σε καθε γραμμη (το αναφερει ο κατασκευαστης) ή αλλιως τουλαχιστον μια καταναλωση 2W σε καθε γραμμη.
    Μετα μετρας με πολυμετρο.
    Αυξανεις το φορτιο και ξαναμετρας.
    Επισης μετρας αν βγαζει εναλλασσομενο.

    Φυσικα θελει παλμογραφο και αλλα μηχανηματα για να το ελεγξεις σωστα.

    ........Auto merged post: Patentman added 1 Minutes and 24 Seconds later........

    Ομως αυτο με τις νεες μητρικες που ειπα ισχυει, το παρουσιαζουν οταν κατι δεν παει καλα.
    Ισως ηταν και το τροφοδοτικο, ισως να μην ηταν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Patentman : 12-03-08 στις 02:22.

  8. #23
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Ρε παιδια οταν λεει ο ανρθωπος οτι σβηνει τι περιμενετε να ειναι??διαβαζω κατι κουλα για overclocking Κλπ..αν ο φιλος ηξερε απο τετοια δε θα ρωταγε αυτο το πραγμα!ή το κουμπι του ΟΝ/Off θα ηταν κολλημενο ή τροφοδοτικο,δε θελει πολυ μυαλοο κ εμπειρια...Ουτε bios δεν εμπαινε..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikos_Mpl : 12-03-08 στις 02:31.
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  9. #24
    Εγγραφή
    29-09-2007
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Forthnet Full
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΝΤΕΛΗΣ
    Router
    Linkys wag200g
    SNR / Attn
    7(dB) / 32(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεφυρωνεις απο το 20 ή 24pin βισμα το πρασινο με το (ενα) μαυρο.
    Εχεις φροντισει ωστε να εχεις το καταλληλο απαιτουμενο ελαχιστο φορτιο σε καθε γραμμη (το αναφερει ο κατασκευαστης) ή αλλιως τουλαχιστον μια καταναλωση 2W σε καθε γραμμη.
    Μετα μετρας με πολυμετρο.
    Αυξανεις το φορτιο και ξαναμετρας.
    Επισης μετρας αν βγαζει εναλλασσομενο.

    Φυσικα θελει παλμογραφο και αλλα μηχανηματα για να το ελεγξεις σωστα.

    Ευχαριστω

    Ομως αυτο με τις νεες μητρικες που ειπα ισχυει, το παρουσιαζουν οταν κατι δεν παει καλα.
    Ισως ηταν και το τροφοδοτικο, ισως να μην ηταν.
    Τι εννοεις ισως κ να μην ηταν? Εαν δεν ηταν το τροφοδοτικο θα τους συνεφερε να το αντικαταστησουν? Κ εαν τελικα εχεις δικιο κ φταιει κατι αλλο αυτο σημαινει οτι στο μελλον μπορει να ξαναπαρουσιασει το ιδιο προβλημα?

  10. #25
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    not in your heart
    Μηνύματα
    14.355
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    Router
    Netfaster IAD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια οταν λεει ο ανρθωπος οτι σβηνει τι περιμενετε να ειναι??διαβαζω κατι κουλα για overclocking Κλπ..αν ο φιλος ηξερε απο τετοια δε θα ρωταγε αυτο το πραγμα!ή το κουμπι του ΟΝ/Off θα ηταν κολλημενο ή τροφοδοτικο,δε θελει πολυ μυαλοο κ εμπειρια...Ουτε bios δεν εμπαινε..
    Δεν διαβασες σωστα ολη την προταση.
    Σου βγαζει τετοιο μηνυμα αλλά δεν σημαινει οτι σωνει και καλα εκανες overclocking, απλα το μηνυμα ειναι κοινο.
    Οπως οταν υπαρχει καποια λαθος ρυθμιση (π.χ μνημης). Η οποια να θελει χειροκινητη ρυθμιση και στο AUTO να μην παιζει σωστα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΙΔΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις ισως κ να μην ηταν? Εαν δεν ηταν το τροφοδοτικο θα τους συνεφερε να το αντικαταστησουν? Κ εαν τελικα εχεις δικιο κ φταιει κατι αλλο αυτο σημαινει οτι στο μελλον μπορει να ξαναπαρουσιασει το ιδιο προβλημα?
    Δεν μπορεις εσυ να ξερεις.
    Αυτοι ξερουν που το "ειδαν" αλλά πιθανον και αυτοι να εχουν πεσει εξω. Αυτο δεν το ξερεις.
    Μακαρι να ηταν μονο το τροφοδοτικο.

  11. #26
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜΙΔΗ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα,
    εχω προβλημα με τον pc μου που το αγορασα προσφατα απ΄το e-shop. Ενω λειτουργουσε κανονικα ξαφνικα πριν λιγο που πηγα να το ξανανοιξω δειχνει οτι παει να παρει μπρος αλλα υστερα απο δετερολεπτα σβηνει. Το ανεμιστηρακι του επεξεργαστη δειχνει οτι γυριζει για ενα δευτερολεπτο κ μετα σταματαει, μετα παλι το ιδιο κ παλι το ιδιο μεχρι να το κλεισω εγω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Patentman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν διαβασες σωστα ολη την προταση.
    Σου βγαζει τετοιο μηνυμα αλλά δεν σημαινει οτι σωνει και καλα εκανες overclocking, απλα το μηνυμα ειναι κοινο.
    Οπως οταν υπαρχει καποια λαθος ρυθμιση (π.χ μνημης). Η οποια να θελει χειροκινητη ρυθμιση και στο AUTO να μην παιζει σωστα..
    Εγω με αυτο που διαβασα καταλαβα οτι το pc ανοιγε κ εκλεινε, οτι δεν ανοιγε καθολου,δεν εμπαινε καν στο bios, για ποιο μηνυμα μιλας?
    Αυτο σχολιασα για αυτους που λενε για overclocking κ τετοια,οτι με αυτο το συμπτωμα μου κανει προβλημα σε "υλικο",ειτε βραχυκυκλωμα,ειτε να κολαγε μεσα το on/off, ειτε κατι τετοιο. Χωρια οτι για φαινεται οτι το παιδι δεν ασχολειται με τετοια (υπερσυγχρονισμους κλπ)
    Τεσπα απλα ενα σχολιο εκανα,γιατι δε λεω οτι ειμαι κανας ειδικος,ουτε κ γω κανω τετοια πραγματα,αλλα μου φανηκε απλο το θεμα..
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  12. #27
    Εγγραφή
    19-02-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω με αυτο που διαβασα καταλαβα οτι το pc ανοιγε κ εκλεινε, οτι δεν ανοιγε καθολου,δεν εμπαινε καν στο bios, για ποιο μηνυμα μιλας?
    Αυτο σχολιασα για αυτους που λενε για overclocking κ τετοια,
    Κατ'αρχήν,από το μυν. που παραθέτεις κιόλας παραπάνω, βγαίνει το συμέρασμα πως ο υπολογιστής ανάβει για αρκετά δευτερόλεπτα και κλείνει.
    Το ότι συμβαίνει το ίδιο όταν π.χ έχεις κάνει overclock και δεν μπορεί να boot-άρει για κάποιον λόγο, δεν σημαίνει πως ο συγκεκριμένος χρήστης έχει κάνει Overclock.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειτε να κολαγε μεσα το on/off, ειτε κατι τετοιο. Χωρια οτι για φαινεται οτι το παιδι δεν ασχολειται με τετοια (υπερσυγχρονισμους κλπ)

    Kαι να κολλήσει μέσα το οn-off ο υπολογιστής ανοίγει και δουλεύει κανονικά.
    Πρέπει να ξεκολλήσει, και να το ξαναπατήσεις για να κλείσει μετά από 4 δευτερόλεπτα. (αν έχεις ενεργοποιημένη την ανάλογη επιλογή στα bios).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος liopyr : 12-03-08 στις 21:09.

  13. #28
    Εγγραφή
    23-10-2006
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.593
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    siemens
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 25.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από liopyr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχήν,από το μυν. που παραθέτεις κιόλας παραπάνω, βγαίνει το συμέρασμα πως ο υπολογιστής ανάβει για αρκετά δευτερόλεπτα και κλείνει.
    Το ότι συμβαίνει το ίδιο όταν π.χ έχεις κάνει overclock και δεν μπορεί να boot-άρει για κάποιον λόγο, δεν σημαίνει πως ο συγκεκριμένος χρήστης έχει κάνει Overclock.




    Kαι να κολλήσει μέσα το οn-off ο υπολογιστής ανοίγει και δουλεύει κανονικά.
    Πρέπει να ξεκολλήσει, και να το ξαναπατήσεις για να κλείσει μετά από 4 δευτερόλεπτα. (αν έχεις ενεργοποιημένη την ανάλογη επιλογή στα bios).
    Sorry αλλα ποσα δευτερολεπτα θελει να μπει στο bios?Αν εννοεις αρκετα τα 2-3 οκ,γιατι εγω καταλαβα απο το παιδι οτι πανω απο 5 δευτερολεπτα δεν εμενε ανοιχτος,που σημανει οτι πιο λογικο ηταν ναναι προβλημα υλικου..απο κει κ περα οκ,ενα σχολιο εκανα ρε συ επειδη μου φανηκε απλο το θεμα κ επειδη φαινοταν οτι το μονο που δεν επαιζε εδω ηταν το overclock..
    οσο για το on/off, εξαρταται πως θα κολλησει γιατι μουχει τυχει να κολλησει στο σημειο που κανει επαφη κ με ενα ελαφρυ κουνημα να κλεινει!!στην ουσια ηταν σπασμενο το κουμπι απο μεσα κ εμενε πιο μεσα...τεσπα,λεπτομερειες
    pc1
    case:coolermaster Silencio 550RC,psu: thermaltake 650watt, cpu: intel i7 2600k, m/b: Gigabyte Z68XP-UD4, Ram: 16GB-> Corsair XMS3 4x4GB DDR3-1600, vga: saphire ATI 6850 @2GB ram, SSD: Samsung 850pro 512GB, Hdd: 1TB WD
    pc2:
    case: Coolermaster n300,psu: Seasonic 620w bronze,cpu:i3 4160 3.6ghz,mb: Gigabyte GA-Z97-D3H,ram 1x8gb,vga: asus 9600GT 512mb Nvidia.Ssd: Samsung 840pro 256GB,160GB WD

  14. #29
    Εγγραφή
    19-02-2008
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos_Mpl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry αλλα ποσα δευτερολεπτα θελει να μπει στο bios?Αν εννοεις αρκετα τα 2-3 οκ,γιατι εγω καταλαβα απο το παιδι οτι πανω απο 5 δευτερολεπτα δεν εμενε ανοιχτος,που σημανει οτι πιο λογικο ηταν ναναι προβλημα υλικου..

    Eίναι στάνταρ συμεριφορά κάποιων μητρικών όταν κάτι δεν πάει καλά να ανοίγουν χωρίς να δείχνουν τίποτα για κάποια δευτερόλεπτα, (2, 3, 5 δεν τα μέτρησα ποτέ), και να ξανακλείνουν.
    Αυτό.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-06, 23:31
  2. OTE: «Τρέχει» να... προλάβει το γρήγορο Internet.
    Από ALiTiS στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-05-04, 09:39
  3. OTE: «Τρέχει» να προλάβει το γρήγορο Internet.
    Από Arkos στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-04, 11:33

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας