Σελ. 107 από 173 ΠρώτηΠρώτη ... 8797102105106107108109112117127 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.591-1.605 από 2595
  1. #1591
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθώ με τίποτε τον γάμο. Αποδέχομαι την αγάπη τους
    wow!

    Αν αποδεχόσουν την ισότιμη αξία της αγάπης μας και των σχέσεων μας τότε δε θα δυσκολευόσουν να δεχθείς την επέκταση του θεσμού του γάμου και για εμάς.Αντ αυτού παρατήρησα ότι η διαλογική σου,όταν σε φέρνουμε στο δια ταύτα ,δηλαδή την ουσιαστική και όχι τυπική ισότητα ,παλατζάρει σε επιχειρήματα τύπου ''αφου εμένα αισθητικά δε μου αρέσει να το βλέπω''

    Κοίτα ,τα δικά μας επιχειρήματα είναι εκείνα που έχουν την δύναμη,την ωριμότητα και το πραγματικό δίκιο με το μέρος τους.Αυτό το γνωρίζουν κατά βάθος οι πιο φανατικοί πολέμιοι του gay γάμου.Ακόμα και οι πολιτικά και θρησκευτικά υποκινούμενοι αντίπαλοι το νοιώθουν αυτό.Η λογική separate but equal δεν έχει απήχηση.Όχι τουλάχιστον σε ώριμα σκεπτόμενους συμπολίτες μας.

    Εμείς δε χρειάζεται να κάνουμε πολλά παρά μόνο να σας θέτουμε συστηματικά το ζήτημα στη σωστή του βάση.Εκεί λυγίζουν και οι πιο κακόπιστοι αντίπαλοι άσχετα από το εαν το δεχθούν δημόσια.Το βασικό είναι πως η καταννόηση της διάκρισης σε επίπεδο ουσιαστικής ισότητας είναι εκείνη που ξυπνάει τα αντανακλαστικά συμπολιτών μας οι οποίοι μέχρι πρότινως ήταν ενάντια στο γάμο ομοφυλων ζευγαριών χωρίς να γνώριζαν τι πραγματικά διακυβεύεται.

    Εαν είμαστε πραγματικά ίσοι ,εαν οι σχέσεις μας έχουν την ίδια αξία και εαν η αγάπη μας δε διαφέρει σε τίποτα σε σχέση με τα ποιοτικά της χαρακτηριστικά τότε η επέκταση του θεσμού του γάμου και για εμάς είναι το αυτονόητο.Οι πολιτικές,θρησκευτικές και ομοφοβικές αντιρρήσεις απλά θα μας καθυστερησουν ασθμαίνοντας για λίγο.Ultimately εμείς και οι ετεροφυλόφιλοι σύμμαχοι μας θα νικήσουμε ,δε απομένει παρά να το δούμε in action .

    Όπως σχολίασα παραπάνω απλά ελπίζω πως ο δημόσιος διάλογος οπουδήποτε στη κοινωνία δε θα τσακίσει την αξιοπρέπεια των LGBT μας στο βωμό της πολεμικής ρητορικής.Ειδικά στην Ελλάδα έχουμε νέους LGBT που δίνουν μια τιτάνια μάχη να παντρέψουν το ποιοί είναι με την ομοφοβική κοινωνία.Ειδικά οι νεαροί γκέι άνδρες έχουν μια γιγάντια μάχη επιβίωσης στην εφηβεία τους.Πιστέψτε με ,μπορεί τώρα στα 27-28 να έχω μετουσιώσει την διαφορετικότητα μου σε πηγή κινήτρου και μεγάλης υπερηφάνειας και ωριμότητας αλλά στην εφηβεία μου δεν είχα μόνος τα κατάλληλα resources για να αντιμετωπίζω την αφόρητη ομοφοβία της Ελληνικής κοινωνίας.Τα λόγια σας,ο λόγος σας και η ρητορική σας έχουν μετρήσιμα αρνητικά και σωρευτικά αποτελέσματα για τις ψυχές των νέων LGBT που μας διαβάζουν.

  2. #1592
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά, δεν θέλω να δω παιδί να μεγαλώνει από δύο άντρες ή δύο γυναίκες γιατί απλά δεν είναι φυσιολογικό (είναι ενάντια στην φύση). Αυτό είναι το κύριο πρόβλημά μου και δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθώ με τίποτε τον γάμο. Αποδέχομαι την αγάπη τους (όπως λέει ο φιλαδελφιώτης) αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να συμφωνήσω να μεγαλώνουν παιδί.
    Ακριβώς. Συμφωνώ κι επαυξάνω.

    Ένας από τους (πολλούς) σημαντικούς ρόλους της νορμάλ, φυσιολογικής (και άρα ετερόφυλης) συμβίωσης (π.χ. σύμφωνο συμβίωσης) που προχωρά στην δημιουργία οικογένειας (με τοκετό, ή υιοθεσία, δεν έχε σημασία) είναι και το να μάθει και εξοικειώσει τα παιδιά με το γεγονός ότι υπάρχουν δύο ανθρώπινα φύλα, το καθένα με τις ιδιατερότητές του κλπ. κλπ.. Όταν ένα παιδί έχει ομοφυλόφιλους γονείς πώς θα το μάθει αυτό, αφού για χρόνια καθημερινά στο σπίτι του θα βλέπει άτομα μόνο του ενός φύλου;

    Το παιδί αυτό, αποκλείεται να βγει σωστός (από άποψη χαρακτήρα) άνθρωπος.



    ΥΓ: Επίσης ανεξάρτητα από το παραπάνω, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγει καί αυτό ομοφυλόφιλο, και φυσικά αυτό δεν το θέλουμε.

  3. #1593
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σε αυτό το θέμα δυσκολεύομαι να πάρω ξεκάθαρη θέση, τόσο γιατί αμφιταλαντεύονται διάφορα πράγματα, σκέψεις/εικόνες μέσα στο μυαλό μου όσο και για το οτι το νομικό θέμα είναι πολύπλοκο, με άλλα πράγματα στο θέμα της ομοφυλοφιλίας είμαι υπέρ και με άλλα κατά.

    Κατ΄αρχήν να πώ πως γενικώς είμαι άτομο συντηρητικών απόψεων αλλά όχι κολλημένος/κομπλεξικός.

    Γενικώς, η λογική οτι εμείς (ομοφυλόφιλοι) θέλουμε να έχουμε τα ίδια δικαιώματα με εσάς (ετεροφυλόφιλους) επειδή απλά έιμαστε διαφορετικοί, είναι μια λογική που δεν μου κάθεται καλά στο μυαλό, την θεωρώ προβληματική. Φυσικά σέβομαι την σεξουαλική επιλογή του καθενός, είναι κάτι το οποίο όσο και να διαφωνείς δεν μπορείς να κάνεις κάτι και ούτε έχεις το δικαίωμα να προσπαθήσεις να αλλάξεις τον άλλον. Αν σου λέει ο άλλος ξέρεις είμαι gay, πάει και τελείωσε είναι gay.
    Πολλοί ομοφυλόφιλοι λένε οτι αυτά τα θέματα έχουν επιλυθεί από άλλα κράτη και δεν γίνεται να μην θέλουμε να επιλυθούν και εδώ. Δεν με ενδιαφέρει τι έχει επιλυθεί στα άλλα κράτη, επίσης πολλοί συζητάνε αν τελικά ομοφυλόφιλος γεννιέσαι και δεν γίνεσαι, για εμένα ομοφυλόφιλος γίνεσαι και βασικότερο ρολο για αυτό παίζουν τα ερεθίσματα που λαμβάνει ένα άτομο στα χρόνια του δημοτικού. Ας πώ μερικές θέσεις και για το νομικό θέμα.

    Γάμος ομοφυλοφίλων.

    Η έννοια γάμος για τους ομοφυλόφιλους θεωρώ οτι είναι αδόκιμη και δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται. Για εμένα ο γάμος παραμένει η ένωση/συμβίωση 2 ατόμων διαφορετικού φύλου εφ΄όρου ζωής για την γέννηση ενός παιδιού και την δημιουργία οικογένειας. Από εκεί και πέρα υπάρχουν δύο κατευθυντήριες συζητήσεις από αυτό το θέμα, το κοσμικό θέμα και το νομικό θέμα. Προσωπικά το να βλέπω δημοσίως έναν "γάμο" σε κάποιο μέρος που να είναι δύο άνδρες μου δημιουργεί αηδία. Θυμάμαι κάποτε που είχε γίνει σε ένα ελληνικό νησί και οι κάτοικοι έβριζαν τον δήμαρχο που το επέτρεψε.
    Νομικά πιστεύω οτι το σύμβολο ελεύθερης συμβίωσης καλύπτει το θέμα του "γάμου" 100% και δεν χρειάζεται να γίνει κάτι άλλο. Όσοι είναι ομοφυλόφιλοι λοιπόν ας κατοχυρώσουν την "σχέση" τους με αυτό τον απλούστατο τρόπο. Από εκεί και πέρα επισημοποιήσεις γεγονότος εκκλησίες / δεξιώσεις και άλλα τέτοια δεν χρειάζονται.

    Υιοθέτηση παιδιών.

    Είναι το μόνο πράγμα που είμαι σφόδρα αντίθετος. Κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί στα υιοθετημένα παιδάκια που θα μεγαλώσουν, αν θα γίνουν ομοφυλόφιλα ή όχι καθώς και αν θα θεωρούν φυσιολογικό πράγμα το μεγάλωμα του παιδιού με 2 γονείς διαφορετικού φύλου. Μάλλον το αντίθετο. Μερικοί ομοφυλόφιλοι μου έχουν πεί οτι υπάρχουν μελέτες που δείχνουν οτι δεν παίζει ρόλο το φύλο των γονέων, παρά ταύτα σε αυτό το θέμα είμαι ισχυρογνώμον και η γνώμη μου δεν αλλάζει.
    Θεωρώ οτι το μεγάλωμα παιδιών με γονείς ίδιου φύλου είναι κάτι εντελώς αντισυμβατικό-ασυνήθιστο και πέραν του θέματος που έθιξα στην αρχή μπορεί να προκαλέσει και άλλα σοβαρά προβλήματα κοινωνικοποίησης του παιδιού. Π.χ φανταστείτε να γίνει γνωστό στους συμμαθητές του παιδιού οτι έχει gay γονείς, που σίγουρα θα γίνει. Λαμβάνοντας υπόψη το πως αντιδρούσαμε εμείς ως μαθητές στο θέμα της ομοφυλοφιλίας είτε κάναμε πλάκες είτε όχι, θεωρώ πως ο στιγματισμός για το παιδί με ομόφυλους γονείς θα είναι ασύληπτος και θα του προκαλέσει ψυχολογικά προβλήματα.

    Κληρονομία-μεταβίβαση περιουσίας.

    Νομικά μπορεί να επιλυθεί το θέμα για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια. Για όσους ομοφυλόφιλους λοιπόν έχουν κατοχυρωθεί με το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης θα πρέπει να υπάρξει επιπλέον νομοθεσία για να μπορεί ο ένας να μεταβιβάζει την περιουσία του στον άλλον καθώς και να μπορεί να την κληρονομήσει ο άλλος.

    Πάντως βλέπω πως κάθε φορά που αναφέρουν κάτι τα κανάλια για το θέμα των ομοφυλόφιλων, αρχίζουν συζητήσεις σε όλα τα φόρουμς για τους γάμους ομοφυλοφίλων. Τόσες γκρίνιες παράπονα πορείες και gay parade από ομοφυλόφιλους νομίζω πως δεν χρειάζονται γιατί φτάνουν τα όρια της γραφικότητας.
    Πολλοί κατηγορούν την εκκλησία οτι διαδραματίζει τον ρόλο της σε αυτό το θέμα, εγώ πιστεύω οτι η εκκλησία έχει κάθε δικαίωμα σαν θεσμός να εκφράζει την άποψή της σύμφωνα με τους κανόνες της και τις θρησκευτικές παραδόσεις. Το θέμα κάποια στιγμή στο μέλλον θα το λύσει το κράτος μέσω πολιτικών παρεμβάσεων, τώρα το πότε θα γίνει και τι απόφαση θα παρθεί κανείς δεν το ξέρει, εγώ είπα προσωπικές απόψεις μόνο για το πως θα ήθελα να λυθεί στο περίπου.

  4. #1594
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων

    Το παιδί αυτό, αποκλείεται να βγει σωστός (από άποψη χαρακτήρα) άνθρωπος.



    ΥΓ: Επίσης ανεξάρτητα από το παραπάνω, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγει καί αυτό ομοφυλόφιλο, και φυσικά αυτό δεν το θέλουμε.
    Ε,ναι.Σαφώς

    Νομίζω είναι αυταπόδεικτο.

  5. #1595
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Κατ΄αρχήν να πώ πως γενικώς είμαι άτομο συντηρητικών απόψεων αλλά όχι κολλημένος/κομπλεξικός.
    Καλό αυτό.

    Δεν με ενδιαφέρει τι έχει επιλυθεί στα άλλα κράτη, επίσης πολλοί συζητάνε αν τελικά ομοφυλόφιλος γεννιέσαι και δεν γίνεσαι, για εμένα ομοφυλόφιλος γίνεσαι και βασικότερο ρολο για αυτό παίζουν τα ερεθίσματα που λαμβάνει ένα άτομο στα χρόνια του δημοτικού.
    Η έννοια γάμος για τους ομοφυλόφιλους θεωρώ οτι είναι αδόκιμη και δεν θα έπρεπε να χρησιμοποιείται. Για εμένα ο γάμος παραμένει η ένωση/συμβίωση 2 ατόμων διαφορετικού φύλου εφ΄όρου ζωής για την γέννηση ενός παιδιού και την δημιουργία οικογένειας.
    Δεν πρόκειται κανείς να σε εκβιάσει να κάνεις γάμο ομόφυλο.
    Παρεπιμπώντος, έχεις εκφράσει τις διαφωνίες σου για όσους παντρέυονται χωρίς να σκοπεύουν να κανουν παιδιά ή οικογένεια; Έχεις προτείνει να αναιρείται ο όρος "γάμος" απο ζευγάρια που δεν κάνουν παιδιά ή αυτό ισχύει μόνο για τους ομοφυλόφιλους;

    ναι το μόνο πράγμα που είμαι σφόδρα αντίθετος. Κανένας δεν μπορεί να εγγυηθεί στα υιοθετημένα παιδάκια που θα μεγαλώσουν, αν θα γίνουν ομοφυλόφιλα ή όχι καθώς και αν θα θεωρούν φυσιολογικό πράγμα το μεγάλωμα του παιδιού με 2 γονείς διαφορετικού φύλου. Μάλλον το αντίθετο. Μερικοί ομοφυλόφιλοι μου έχουν πεί οτι υπάρχουν μελέτες που δείχνουν οτι δεν παίζει ρόλο το φύλο των γονέων, παρά ταύτα σε αυτό το θέμα είμαι ισχυρογνώμον και η γνώμη μου δεν αλλάζει.
    Πάλι καλά που διευκρίνισες οτι δεν είσαι κολλημένος, αλλιώς θα σε είχα κακοχαρακτηρήσει με αυτά που λες. Αλλο ισχυρογνώμων, άλλο κολλημένος. ΟΚ.

    Θεωρώ οτι το μεγάλωμα παιδιών με γονείς ίδιου φύλου είναι κάτι εντελώς αντισυμβατικό-ασυνήθιστο και πέραν του θέματος που έθιξα στην αρχή μπορεί να προκαλέσει και άλλα σοβαρά προβλήματα κοινωνικοποίησης του παιδιού. Π.χ φανταστείτε να γίνει γνωστό στους συμμαθητές του παιδιού οτι έχει gay γονείς, που σίγουρα θα γίνει. Λαμβάνοντας υπόψη το πως αντιδρούσαμε εμείς ως μαθητές στο θέμα της ομοφυλοφιλίας είτε κάναμε πλάκες είτε όχι, θεωρώ πως ο στιγματισμός για το παιδί με ομόφυλους γονείς θα είναι ασύληπτος και θα του προκαλέσει ψυχολογικά προβλήματα.
    Μεστό επιχείρημα. Να υποθέσω οτι για τον ίδιο λόγο συμφωνείς να μην κάνουν παιδιά έγχρωμοι γονεις, μιας και ολο και κάποια ρατσιστικά σχόλια θα ακούσουν και θα τους χαλάσουν τον ψυχισμό. Επίσης, παιδιά που έχουν την τάση να βαρύνουν, καλύτερο είναι να μην τα στέλνουν καθόλου σχολείο, μιας και θα τα κοροιδεύουν. Γενικά η καλυτερη απάντηση στην μισαλλοδοξία, την αδιαλλαξία και τον στιγματισμό είναι να φροντίζουμε να εξαλείψουμε όλα τα πιθανά θύματα πριν προλαβουν τα τρολλλ να τα περιλάβουν.
    Να προτείνω μια εναλλακτική λύση; Να μην χαιδεύουμε την μισαλλοδοξία σαν να είναι αναπόφευκτο φαινόμενο, να την καταπολεμήσουμε, αντί να φορτώνουμε το φταίξιμο στα θύματα.

    Πάντως βλέπω πως κάθε φορά που αναφέρουν κάτι τα κανάλια για το θέμα των ομοφυλόφιλων, αρχίζουν συζητήσεις σε όλα τα φόρουμς για τους γάμους ομοφυλοφίλων. Τόσες γκρίνιες παράπονα πορείες και gay parade από ομοφυλόφιλους νομίζω πως δεν χρειάζονται γιατί φτάνουν τα όρια της γραφικότητας.
    Υπάρχει ευκολος τρόπος να σταματήσουν όλα αυτά, να εξισωθουν τα δικαιώματα, αλλά καποιοι (γραφικοι τύποι) διαφωνούν.
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  6. #1596
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Filadelfeiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αποδεχόσουν την ισότιμη αξία της αγάπης μας και των σχέσεων μας...
    Υπάρχουν κάποια όρια (κόκκινες γραμμές) που θέτει (ορθότατα) κάθε κοινωνία σε κάποιες περιπτώσεις, για τη δική της προστασία.

    Διάφορα παραδείγματα:

    - απαγορεύει δια νόμου την τεκνοποίηση σε ζευγάρι αν έχουν βιολογική συγγένεια μέχρι κάποιου βαθμού.
    Γιατί; Δεν το κάνει από παραξενιά, ούτε από συντηρητισμό, ηθική και λοιπές μπούρδες. Το κάνει για την προστασία της, για επιστημονικούς λόγους.
    Γιατί έρχεται ο Mendel (επιστήμη δηλαδή) με τους νόμους του, και λέει ότι όταν η δεξαμενή γονιδίων (gene pool) περιορίζεται πολύ, τότε αυξάνεται συντριπτικά η πιθανότητα για παρουσία πάρα πολλών ατελειών, ασθενειών, συνδρόμων, αναπηριών κλπ. στους βιολογικούς απογόνους.
    Μπορεί λοιπόν 2 π.χ. βιολογικά αδέλφια (ή π.χ. 2 βιολογικά πρώτα ξαδέλφια) να έχουν μεταξύ τους σχέση και αγάπη αξίας όση έχεις εσύ με τον σύντροφό σου (και όση όλη η υπόλοιπη κοινωνία), αλλά εδώ αυτό ορθότατα αγνοείται, γιατί υπερβαίνει τα όρια της κόκκινης γραμμής, για την προστασία της κοινωνίας.

    - τα ίδια π.χ. για ζευγάρι που είναι αμφότεροι φορείς HIV.
    Γιατί; Από παραξενιά; Κι αυτών η σχέση και η αγάπη δεν έχει ισότιμη αξία;

    - παράδειγμα άλλης κόκκινης γραμμής, π.χ. από άλλο χώρο. Απαγορεύεται να δοθεί δίπλωμα οδήγησης σε τυφλό. Γιατί; Δεν είναι κι αυτός ισότιμος άνθρωπος με ζωή αξίας όσο και οι υπόλοιποι;
    Είναι. Αλλά κι εδώ θέτει η κοινωνία κόκκινη γραμμή, για την ασφάλειά της.

    Συμπέρασμα:
    - Λάβετε δικαίωμα και κάνετε όσα σύμφωνα ελεύθερης συμβίωσης θέλετε, με όλες τις φορολογικές ελαφρύνσεις/διευκολύνσεις κλπ. έχουν και τα νορμάλ ζευγάρια. Εδώ δεν έχω καμμία αντίρρηση.

    - Όμως η τεκνοποίηση/υιοθεσία (και άρα και ετυμολογικά και η χρήση της λέξης "γάμος") είναι κόκκινη γραμμή, για την προστασία της κοινωνίας, και δεν θα πρέπει ποτέ να σας δοθεί τέτοιο δικαίωμα, aka το δικαίωμα να μεγαλώσετε (raise) - αναθρέψετε παιδιά, αυριανούς πολίτες δηλαδή.

  7. #1597
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    845
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό αυτό.
    Δεν πρόκειται κανείς να σε εκβιάσει να κάνεις γάμο ομόφυλο.
    Παρεπιμπώντος, έχεις εκφράσει τις διαφωνίες σου για όσους παντρέυονται χωρίς να σκοπεύουν να κανουν παιδιά ή οικογένεια; Έχεις προτείνει να αναιρείται ο όρος "γάμος" απο ζευγάρια που δεν κάνουν παιδιά ή αυτό ισχύει μόνο για τους ομοφυλόφιλους;
    Ισχύει μόνο για τους ομοφυλόφιλους διότι οι ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, μόνο η ένωση δύο ατόμων αντίθετου φύλου φέρνει στον κόσμο μια νέα ζωή. Πάντως και για τους ετεροφυλόφιλους έχω την αίσθηση οτι αν δεν θές να κάνεις παιδί δεν υπάρχει λόγος και να παντρευτείς πλέον. Επειδή έχω πολλά προβλήματα υγείας και δύσκολα θα κάνω οικογένεια βλέπω οτι γενικά αν δεν σκοπεύεις να κάνεις παιδί δεν υπάρχει λόγος να σε παντρευτεί μια γυναίκα ή πολύ δύσκολα θα το κάνει ή αν το κάνει θα χωρίσει μετά, άρα πρακτικά δεν υπάρχει ούτε εκεί γάμος γιατί είναι γάμος υπό διάλυση (μιλάω από την μεριά του άντρα και έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cafeeine Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεστό επιχείρημα. Να υποθέσω οτι για τον ίδιο λόγο συμφωνείς να μην κάνουν παιδιά έγχρωμοι γονεις, μιας και ολο και κάποια ρατσιστικά σχόλια θα ακούσουν και θα τους χαλάσουν τον ψυχισμό. Επίσης, παιδιά που έχουν την τάση να βαρύνουν, καλύτερο είναι να μην τα στέλνουν καθόλου σχολείο, μιας και θα τα κοροιδεύουν. Γενικά η καλυτερη απάντηση στην μισαλλοδοξία, την αδιαλλαξία και τον στιγματισμό είναι να φροντίζουμε να εξαλείψουμε όλα τα πιθανά θύματα πριν προλαβουν τα τρολλλ να τα περιλάβουν.
    Να προτείνω μια εναλλακτική λύση; Να μην χαιδεύουμε την μισαλλοδοξία σαν να είναι αναπόφευκτο φαινόμενο, να την καταπολεμήσουμε, αντί να φορτώνουμε το φταίξιμο στα θύματα.
    Οι έγχρωμοι γονείς και η παχυσαρκεία δεν μπορείς να πείς οτι είναι το ίδιο διότι είναι πολύ λιγότερο αντισυμβατικά όσο με τους ομοφυλόφιλους γονείς. Επίσης δεν πιστεύω πως υπάρχει ρατσισμός με ενα παιδί διαφορετικού χρώματος γιατί είχα και στο σχολείο μου τέτοια παιδιά. Επίσης αν και δεν είμαι ειδικός ή ψυχολόγος, πιστεύω πως άλλη βαρύτητα θα δόσει ένα παιδί επειδή θα το πούν χοντρό/μαύρο και άλλη βαρύτητα αν κοροϊδέψουν ή βρίσουν τους γονείς του, εκεί θα το πάρει αλλιώς και ίσως πολύ χειρότερα.
    Κακώς δεν το ανέφερα πρίν οτι όντως τα φαινόμενα ρατσισμού στα σχολεία πρέπει να καταπολεμηθούν, επειδή και ειδικά στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία βλέψη να βελτιωθεί το σύστημα παιδείας για να καταπολεμηθεί το φαινόμενο προτιμώ να μην μπορούν να υιοθετήσουν παιδί οι ομοφυλόφιλοι.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilhs23_ : 02-06-13 στις 04:58.

  8. #1598
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Tο δοχείο του καφέ, που βρίσκεταi στο Montreal!
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.599
    Downloads
    77
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/512
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Vivodi - ΔΑΦΝΗ
    Router
    Zyxel 660H DSL Router
    Ισχύει μόνο για τους ομοφυλόφιλους διότι οι ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, μόνο η ένωση δύο ατόμων αντίθετου φύλου φέρνει στον κόσμο μια νέα ζωή.
    Οι ενδείξεις είναι οτι ο γάμος και η τεκνοποίηση δεν πάνε παρέα. Για να κάνει κανεις παιδιά, δεν χρειάζεται γάμος αλλά γ... τελος πάντων, και δεν γίνεται κρατικό τέστ στειρότητας σε μελλόνυμφους πριν πάρουν την άδεια γάμου, αρά ελαφρώς άκυρο το παραδειγμά σου.
    Ο γάμος αποτελεί κρατική αναγνώριση της ένωσης ενος ζευγαριου΄που επιλέγει να την επισημοποιήσει.

    Πάντως και για τους ετεροφυλόφιλους έχω την αίσθηση οτι αν δεν θές να κάνεις παιδί δεν υπάρχει λόγος και να παντρευτείς πλέον. Επειδή έχω πολλά προβλήματα υγείας και δύσκολα θα κάνω οικογένεια βλέπω οτι γενικά αν δεν σκοπεύεις να κάνεις παιδί δεν υπάρχει λόγος να σε παντρευτεί μια γυναίκα ή πολύ δύσκολα θα το κάνει ή αν το κάνει θα χωρίσει μετά, άρα πρακτικά δεν υπάρχει ούτε εκεί γάμος γιατί είναι γάμος υπό διάλυση (μιλάω από την μεριά του άντρα και έτσι όπως τα βλέπω τα πράγματα).

    Μα δεν μιλάς για όλους τους ομοφυλόφιλους, εδώ μιλάς για τον εαυτό σου. Επαναλαμβάνω: Κανεις δεν πρόκειται να σε παντρευτεί ανευ της θέλησης σου. Οι προσωπικές σου προτιμήσεις δεν μπορεί να είναι το μέτρο για όλους.


    Οι έγχρωμοι γονείς και η παχυσαρκεία δεν μπορείς να πείς οτι είναι το ίδιο διότι είναι πολύ λιγότερο αντισυμβατικά όσο με τους ομοφυλόφιλους γονείς
    Και πάλι χρησιμοποιείς το προσωπικό σου όριο ανοχής για να ορίσεις τι δικαιώματα έχουν οι άλλοι. Έχεις καθε δικαίωμα να θεωρείς τους ομοφυλοφιλους γονεις αντισυμβατικούς. Δεν είναι λόγος αυτους να τους περιορίζεις.

    Επίσης αν και δεν είμαι ειδικός ή ψυχολόγος, πιστεύω πως άλλη βαρύτητα θα δόσει ένα παιδί επειδή θα το πούν χοντρό/μαύρο και άλλη βαρύτητα αν κοροϊδέψουν ή βρίσουν τους γονείς του, εκεί θα το πάρει αλλιώς και ίσως πολύ χειρότερα.
    Τότε γιατί δεν έχουμε απαγορέψει τους γάμους μεταξύ ποντίων; 30 χρόνια ακούω ποντιακά ανέκδοτα, που κυμαίνονται απο ελαφρά σε αισχρά. Ή θα έπρεπε όλοι οι Πόντιοι σήμερα να έιναι εντελώς απροσάρμοστοι κοινωνικά ή κάποιο σφάλμα έχει η σκέψη σου.
    Για να μην σχολιάσω την στρεβλή αντιμετώπιση τύπου "Δεν σου επιτρέπω να παντρευτεις τώρα επειδη μπορεί άτομα που δεν σε γουστάρουν σε 5-6 χρόνια θα κοροιδεύουν τυχόν παιδιά που θα μεγαλώσεις".
    Κακώς δεν το ανέφερα πρίν οτι όντως τα φαινόμενα ρατσισμού στα σχολεία πρέπει να καταπολεμηθούν, επειδή και ειδικά στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία βλέψη να βελτιωθεί το σύστημα παιδείας για να καταπολεμηθεί το φαινόμενο προτιμώ να μην μπορούν να υιοθετήσουν παιδί οι ομοφυλόφιλοι.
    Καλύτερα ορφανός παρα π...η γίος;
    Φαντάζομαι οτι για τους ίδιους λόγους απορρίπτεις και την υιοθεσία απο γονείς διαφορετικού χρώματος έτσι;

    - - - Updated - - -

    - Όμως η τεκνοποίηση/υιοθεσία (και άρα και ετυμολογικά και η χρήση της λέξης "γάμος") είναι κόκκινη γραμμή, για την προστασία της κοινωνίας, και δεν θα πρέπει ποτέ να σας δοθεί τέτοιο δικαίωμα, aka το δικαίωμα να μεγαλώσετε (raise) - αναθρέψετε παιδιά, αυριανούς πολίτες δηλαδή.
    Δεν ξέρω ρε WAn... οσους ομοφυλόφιλους ξέρω, απο ετεροφυλοφιλους γονεις βγήκαν, και δυο άτομα γνωρίζω που μεγάλωσαν με ομοφυλόφιλους γονεις και είναι straight. Μάλλον δεν το βλέπεις σωστά το πράγμα.
    "If you believe in forever, then life is just a one-night stand,
    If there's a rock 'n' roll heaven, well you know they've got a hell of a band"
    ...


    Storm, by Tim Minchin

  9. #1599
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το παιδί αυτό, αποκλείεται να βγει σωστός (από άποψη χαρακτήρα) άνθρωπος.

    ΥΓ: Επίσης ανεξάρτητα από το παραπάνω, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βγει καί αυτό ομοφυλόφιλο, και φυσικά αυτό δεν το θέλουμε.
    Κάτι να στηρίξει την παραπάνω Ανθίμεια θέση υπάρχει?
    Έχεις πετάξει πολλά μαργαριτάρια εδώ μέσα, αλλά τελευταία έχεις ξεφύγει πολύ...
    Υπογραφή

  10. #1600
    Εγγραφή
    23-05-2013
    Περιοχή
    Νέα Φιλαδέλφεια
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Άλλο
    Λέγεται άγνοια

  11. #1601
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι να στηρίξει την παραπάνω Ανθίμεια θέση υπάρχει?
    Γιατί ακριβώς είναι τέτοια;

    Σε παράλληλο παράδειγμα, από άλλο χώρο, και η Microsoft π.χ. έχει βγάλει δεκάδες μελέτες που λένε ότι ο IE είναι ο ασφαλέστερος browser.

    1. Την εμπιστεύεσαι;
    2. Μελέτη που έχει βγάλει/χρηματοδοτήσει/προβάλει η Microsoft, τί περίμενες να σου πει; Κάτι διαφορετικό;
    3. Έστω ότι δεν είναι (ο ασφαλέστερος broswer). Περιμένεις η Microsoft να το παραδεχτεί; Και δη, δημόσια;

    Κάνε αναγωγή/παραλληλισμό τώρα στα παραπάνω, σε όλες αυτές τις "μελέτες" που επικαλούνται οι gay, και βγάλε συμπεράσματα.



    ΥΓ: 4. Και φυσικά όλοι ξέρουμε ότι ο ΙΕ όχι μόνο δεν είναι ο ασφαλέστερος browser, αλλά το επακριβώς αντίθετο -> ο πλέον ανασφαλής.

  12. #1602
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ακριβώς είναι τέτοια;

    Σε παράλληλο παράδειγμα, από άλλο χώρο, και η Microsoft π.χ. έχει βγάλει δεκάδες μελέτες που λένε ότι ο IE είναι ο ασφαλέστερος browser.

    1. Την εμπιστεύεσαι;
    2. Μελέτη που έχει βγάλει/χρηματοδοτήσει/προβάλει η Microsoft, τί περίμενες να σου πει; Κάτι διαφορετικό;
    3. Έστω ότι δεν είναι (ο ασφαλέστερος broswer). Περιμένεις η Microsoft να το παραδεχτεί; Και δη, δημόσια;

    Κάνε αναγωγή/παραλληλισμό τώρα στα παραπάνω, σε όλες αυτές τις "μελέτες" που επικαλούνται οι gay, και βγάλε συμπεράσματα.



    ΥΓ: 4. Και φυσικά όλοι ξέρουμε ότι ο ΙΕ όχι μόνο δεν είναι ο ασφαλέστερος browser, αλλά το επακριβώς αντίθετο -> ο πλέον ανασφαλής.
    Συνεχίζεις την @@λογία.
    Μια μελέτη καλυτερη από καμία. Έχεις εσύ κάποια μελέτη η οποία να υποστηρίζει τα γραφόμενά σου;

    Οι εταιρείες δεν δημοσιευουν μελέτες. Δημοσιεύουν αποτελέσματα μόνο. Έχει μια διαφορά.

    Πάρε και μερικά link: http://www.aamft.org/imis15/content/..._Children.aspx
    http://pediatrics.aappublications.or...peds.2013-0377
    Δε νομίζω ότι θα χαρακτήριζες αυτούς τους οργανισμούς Microsoft ε;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  13. #1603
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι εταιρείες δεν δημοσιευουν μελέτες. Δημοσιεύουν αποτελέσματα μόνο. Έχει μια διαφορά.
    Καμμία διαφορά δεν έχει, απλά παίζεις με τις λέξεις, εμπαίζοντας τον συνομιλητή σου.

    Οι εταιρίες πληρώνουν-χρηματοδοτούν μελέτες, ώστε να έχουν πολύ συγκεκριμένα αποτελέσματα, για να προωθούν τις ατζέντες τους.

  14. #1604
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WAntilles Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμμία διαφορά δεν έχει, απλά παίζεις με τις λέξεις, εμπαίζοντας τον συνομιλητή σου.

    Οι εταιρίες πληρώνουν-χρηματοδοτούν μελέτες, ώστε να έχουν πολύ συγκεκριμένα αποτελέσματα, για να προωθούν τις ατζέντες τους.
    Οι εταιρείες το κάνουν αυτό και δημοσιεύουν μόνο τα αποτελέσματα των εσωτερικών ερευνών. Οι ιατρικοί σύλλογοι, οι ερευνητές, οι πανεπιστημιακοί δημοσιευουν όλες τις μελέτες συμπεριλαμβάνομένων των στοιχείων του δείγματος, της μεθοδολογίας κτλ.

    Εσύ απλά πετάς μια αστήρικτη θέση.
    Δεν συνηθίζω να εμπαιζω συνομιλητές. Μόνο ξερόλες που πετάνε μια αστήριχτη θεση, εξαφανίζονται και επανέρχονται λεγοντας τα ίδια μερικές σελίδες μετά.
    Το έψαξες καθόλου το θέμα από τότε που σου έγραψα ότι έχεις λάθος;
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  15. #1605
    Το avatar του μέλους DSLaManiaC
    DSLaManiaC Guest
    @yiapap

    Κάνεις συζήτηση με κάποιον που απλά πετάει μια άκυρη άποψη και τη θεωρεί δεδομένη απλώς και μόνο επειδή είναι δική του, χωρίς να έχει παραθέσει μισή πηγή απ την αρχή της συμμετοχής του.

    Δεν έχει νόημα

Σελ. 107 από 173 ΠρώτηΠρώτη ... 8797102105106107108109112117127 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας